• Pohádka

Podfukáři (2004) (seriál)

U nás doma doslova kultovní záležitost. Jeden z dokonalých příkladů britského humoru v poněkud komenrčnější podobě. Každý díl sice jede podle podobného schématu, ale to vlbec nevadí. Tedy zpropadený padouch, který okrádá a podvádí všechny ve svném okolí (nebo aspoň někoho). A skupinka novodobých mstitelů, kteří si připraví dokonalý plán na podfuk. Všechno je připraveno s takovou dávkou geniality, kreativity a hodinářské přesnosti, až by to bylo ve skutečněém světě nereálné. Jenže je tu to ale. To, co dává tomuhle seriálu tu poslední hvězdu. Princim neočekávanosti, princip náhody. Tedy fakt, že ne všechno jde dokonale naplánovat. A zejména závěreečné odhalení, které vám tak dokonale otevře oči, že se ještě notnou chvíli cítíte jako úplný pablab, že jste to tam neviděli. Když vše bylo úplně jasné od samého začátku.

Teletubbies (1997) (seriál) odpad!

Dokonalý přiklad lobotomizace dětských diváků a jejich indoktrinace od útlých let. Pořady tohoto typu vyrábějí budoucí poslušné, šťastné a nemyslící konzumenty, kteří, po dosažení určitého věku plynule přecházejí na Ulici, Ordinaci a podobné teleblbies pro dospělé.

Ordinace v růžové zahradě (2005) (seriál) odpad!

Matně si vzpomínám na dobu, kdy u nás frčely různé peruánské, argentinské a venezuelské telenovely. Zejména v podání TV Nova (po té, co se Železný rozešel s Lauderem, bylo americkým sit comům odzvoněno). A pamatuju si, jak se tehdy naši slavní umělci pohoršovali nad úrovní a kvalitou takovýchto sraček. A ejhle. Rok se z rokem sešel a mám tu podobné, ne-li dokonce i horší, dílka naší produkce. Penízky totiž nesmrdí, že. Kvalita této masově vyráběné prefabrikované zábavy, jejímž jediným smyslem je zaplácnout čas mezi reklamami a nasytit hladovou duši divákovu nějakým uměleckým Bic Macem s hranolkama, odpovídá kvalitě výrobního salámu či mňamkám od KFC.

Stůj, nebo se netrefím! (1997)

Situační komedie, kde ani jedna jediná situace není komická, je velký průšvih. Naopak je tu řada situací vyloženě infantilně trapných. Scénář, jako by psalo dítě národní školou povinné. Protože normální myslící člověk by si v životě nemohl splést umouněný Bartoškův ksicht s černochem. A na téhlé infantilní vylízané kokotině je postaveno celé tohle veledílo. A ještě jedna otázka. Kdo proboha psal ten obsah filmu? Tento text je doslova ztělesněním rčení: Uplést z houna bič.

Poslední noc (2009) odpad!

Jedné noci v jedné nemocnici. Všude plno upírů, kteří chtěji krev a proto z lidí trhají střeva. Díky tomu, že je tu tma, může Steven klidně točit akční scény a filmaři ušetrili za proud.

Charlieho andílci (2000)

Kancl andílků je po výbuchu na cimpr campr, ale rádio je nepoškozeno a dokonce vysílá. Typická logika v zemi, kde se v rozvalinách mrakodrapu najde nepoškozený pas teroristy. To je v kostce vše, co by se dalo o tomhle filmu říct. No ale jsou tam hezké holky, které nasoukají svou sexy prcinku do bílé kombinézy, ktera je jim jinak v celku k ničemu. Nebo se nebojí vyprsit za volantem formule a pořádně to rozjet na zavodní dráze. Svlíkat ze sebe mokrý neopren, či se procházet s bičíkem a v latexu po firmě a proměnit ji na sadomaso salón. Prostě milovník jakékoliv sexuální preference si tu najde své. A o to jediné přece jde, ne? Máme tu i komickou figurku Bosleyho, který na mě, nevím proč, působil jako nešikovný eunuch v harému. Za obohacení mých sexuálních fantazií dávám jednu hvězdu. Stejně si ale furt myslím, že je lepší pustit si opravdové soft porno.

Podfukáři (2013)

Film vhodny pro pohodovou sobotni relaxaci. Nic vic od nej necekejte a budete velice prijemne prekvapeni. Snad jen strihac mohl trochu ubrat na plynu. V podstate jede podle naprosto stejne logiky, podle ktere fungoval predchozi velice zdarily serial totozneho nazvu. V kostce. Skupinka novodobych mstitelu se chysta potrestat zbohatlika, ktery se v minulosti zachoval neceste a okrast ho. Aniz by se tito Hoodove sami obohatili. Nicmene ve zminovanem serialu se podfuky ridily prisnou logikou a az pedantskou pripravou. Tady se mnohem vic hraje na nahodu. I kdyz se tvurci snazi divaka presvedcit, ze vsechno bylo naplanovano s hodinarskou presnosti, neni tomu tak. Az moc se toho stane dle ocekavani akteru podfuku. Jenze lidske jednani nelze predpovedet, podobne jako pocasi. Je tu az prilis mnoho souher okolnosti. No a to zaverecne rozuzleni? To bylo mysleno fakt vazne? Ale mozna nad tim moc premyslim. Na druhou stranu to byla celkem koukatelna a vizualne hodne povedena sou. Tak proc ne.

Charlieho andílci: Na plný pecky (2003) odpad!

Jsou dva typy filmu, ktere uplne postradaji dej. Jednim jsou filmy takzvane umelecky mysteriozni, hrajici si s obrazem, zvukem a vyznivajici jako impresionisticke iracionalni alegorie. Druhym typem jsou dementni ztrestene silenosti, ktere pusobi jako na sebe navazujici a v rychlem sledu sestrihane hudebni klipy. Jedinym smyslem je byt cool. Coz je moderni vyraz pro naprosty nihilismus podporeny hedonismem a anarchismem. A to je take pripad tohoto filmu. Doporucuji zejmena vsem, ketri vyrostli na teleblbies.

Kouř (1990)

Jediný retro film (snad s výjimkou Pelíšků - to je ale úplně jiný žánr), který se mi fakt líbil. Protože jako jediný popisuje totalitu takovou, jaká opravdu je. Nepokouší se nějak trapně bilancovat nebo odsuzovat. Navíc tahle totalita je taková dost neidentifikovatelná. Nikde se neobjevuje ani náznak odkazu na nějakou konkrétní dobu, místo nebo zemi, ve které se to odehrává. Prostě dokonalá freska prohnilé, špinavé, smradlavé a slizké společnosti. Prostě je to fajn fajnový...

Přepadení 2: Temné území (1995)

Tak mě napadá, udělat si teroristickou základnu z vlaku uhánějícího po kolejích, není úplně rozumné. Životnost takové základny je totiž úměrně limitována blízkostí příští zastávky nebo rozřadiště.