Hašišbába (2012)

Francouzi umí točit filmy, o tom jsem nikdy nepochyboval. Už to sice nejsou tak dobré filmy jako s Louis de Funnesem, ale občas z jejich produkce vzejde dobrý film. Hašišbába na to měla nakročeno, rozhodně námětem. Dost jsem si od filmu sliboval, protože představa postarší paní prodávající marihuanu mě pobaví už v mé hlavě. Paulette se snažila, ale přišlo mi to už trochu přitažené za vlasy. Některé scény jsou určitě k zapamatování, ale jako celek Paulette i přes chytře vyřešený konec přeci jen trochu zklamala. Na to, že má komedie ani ne hodinku a půl, tak jsem se už párkrát koukal na hodiny. A to bych u francouzské komedie nečekal. K jejich humoru mám hodně blízko, ale je pravda, že spíš k starším filmům. 3/5.

Zack a Miri točí porno (2008)

Kdyby tam nebyly tak dobrý hlášky a scény, tak bych hvězdu ubral. Ale těch tam je právě požehnaně, takže je to jedna z těch velmi dobrých romantických komedií. 4/5.

Armageddon (1998)

Armageddonu bych klidně mohl dát tři a nebo i pět hvězd. Nakonec se přikloním k zlatému středu. Úvod filmu a úvodní hodinka je trochu pomalejší, ale ať, protože je vhodně proložena akčními scénami a i slušným tempem. Bayovy Hollywood žere z ruky, protože u každého jeho filmu je vidět ta monstrózní výprava, u Armageddonu také famózní speciální efekty. Jo dobře, scénář a postavy nejsou nic novýho, ani nic extra. Herecká sestava hodně potěší, ale pro takovýhle film je tolik známých tváří docela škoda. Bruce hraje výborně, Buscemiho postava naprosto zbytečná. Bayova režie velmi dobrá. On má akční žánr v krvi jako málokdo. Napadl by mě snad jen Greengrass. Armageddon je blockbuster jak prase, který je sice plný amerického vlastenectví a všelijakých dalších klasik, ale je zabalený do skvělého Bayova obalu plného zábavy. 4/5.

Veřejní nepřátelé (2009)

Michael Mann je režisér, který mě zatím ještě nezklamal. Viděl jsem zatím jen některé jeho filmy, ale Heat je špička svého žánru a jedna z nejlepších kriminálek. Collateral je naprosto skvělý thriller. Public Enemies jsou hlavně o skvělém hereckém koncertu Johnnyho Deppa. Kdyby ten chlap neměl tak málo vážných rolí, tak je možná můj nový oblíbený herec. Mám ho sice rád jako Jacka Sparrowa, i třeba v Ospalé díře nebo Alence, ale role gangstera mu hodně slušela a hlavně jsem mu jí věřil. Škoda postavy Christiana Bala. Vím, že tenhle herec zahraje snad všechno, ale tady je hold ve stínu svého staršího kolegy. Zatímco Heat byl geniální v tom, že si oba protagonisté byli rovni a dostali na plátně téměř stejně prostoru, tak v Public Enemies tomu tak není. Ale zase jsem si mohl užít Deppa ve vážné roli. Minimálně o třídu horší, než Heat, ale i než Scottův Americký Gangster, který je v rámci žánru podobný. Přesto je to lepší film se skvělou hudbou. 4/5.

Město (2010)

Affleck opravdu točit umí a i když je před kamerou trochu jako sloup, tak jeho výborné scénáře a režie tohle jasně přebíjí. Dobrá kriminálka s výborným "psychopatem" Jeremym Rennerem. A i když Argo je někde o dost jinde, tak Affleck i tady ukazuje, že filmový cit opravdu má. Není to sice ještě žádná superhvězda, ale co není může být. Uvidíme, co dál. 4/5.

Výměna (2008)

Natočit v jeden rok Gran Torino a Výměnu, to si opravdu žádá filmového kumštu! Tahle skvělý film, po stránce režijní, herecké, hudební jsem zase už dlouho neviděl. Eastwood je jednička. Jeho cit pro dramatické scény by se měl někam zaarchivovat, protože tohle je učebnice dokonalého dramatu se skvělým závěrem. Angelina Jolie se tu překonává. 5/5.

Invictus: Neporažený (2009)

Clint Eastwood je legendární režisér. Vybírá si ke svým filmům výborná témata a asi nikdo by je nedokázal zpracovat tak jako on. Kdokoli jiný by z toho udělal táhlý, lehce nudný film. Ale Eastwood se svojí neuvěřitelně (pro dramata) citlivou režií dokáže bavit dvě až tři hodiny naprosto normálně. Tady jsem i přežil jeho absenci před kamerou. No a Morgan Freeman? To je opravdu neuvěřitelně sympatický člověk. Matt Damon tady hraje také výborně, ale já v něm pořád vidím Bourna. 4/5.

Záhada Blair Witch (1999)

Možná za ten nápad, ale opravdu jsem se u toho skoro nebál, spíš naopak. I když je pravda, že jsem na to koukal v partě pěti lidí. Ono je něco jiného, když se na něco koukáte v noci u kamaráda doma a nebo v noci sám doma. 1/5.

Insidious (2010)

Film byl pro mě opravdu hodně děsivý. I když se asi nejedná o něco, čemu by se dalo jen tak dát plný počet hvězd, tak v rámci žánru jde o naprostou extratřídu a i když není scénář ničím příliš překvapivý, tak tohle mě opravdu dostalo. Skvělý hororový zážitek a James Wan ukazuje, že je to momentálně možná nejlepší hororový tvůrce současnosti. Skvělý film 5/5.

Amazing Spider-Man (2012)

Sotva tři hvězdy. Nechápu, proč se Spiderman restartoval po pár letech. Nejhorší je, že ten film je stejně v kladných číslech, takže se může točit v pohodě další díl. Takže popořadě. Andrew Garfield působí jako Spiderman oproti Tobeymu Maguiremu jinak. Neříkám, že hůře nebo lépe, prostě jinak. A osobně se mi více líbil Tobey, protože z něho jste měli opravdu ten pocit, že tím Spidermanem opravdu je. Další věcí je nevýrazný záporňák. Ještěr mohl být zajímavý, ale v tomhle filmu nebyl. Naopak se mi hrozně líbil Martin Sheen v roli strejdy Bena. Rozhodně se z toho dalo vytřískat víc. 3/5.