Duna (1984)

Ako fanúšik skvelej knihy mám problém predovšetkým s tým, že film sa sústredí na úplne nepodstatné veci (politická zápletka) a to najpodstatnejšie a najkrajšie odrozpráva len veľmi skratkovito (premena Paula čoby dediča trónu na proroka a náboženského vodcu Fremenov). Kostýmy a výprava super, ani s Lynchovými podivnosťami som tentokrát nemal problém, ale inak je to dosť naprd. (Pozn.: Dá sa ten film vôbec nejako rozumne ohodnotiť bez znalosti predlohy? Chcel by som vedieť, ako je bežnému divákovi zrozumiteľný.)

Gravitace (2013)

Možno i kvôli hypu a faktu, že režíruje Cuarón, som nakoniec odchádzal mierne sklamaný. Dostal som len technicky dokonalú survival drámu, ktorá sa do histórie vesmírnych filmov určite zapíše výraznejšími písmenami, ale nedostal som plnohodnotný filmový zážitok. Deja skoro niet, emócie sú len povinnou jazdou a aj preto škrípu a zaslúžili by radšej úplne odfiknúť. I Avatar v človeku zanechal o niečo viac, než len skvelý dojem z formy. Ako Imaxový dokument úplne brilantné, ako technologické demo taktiež, no na jeden z najočakávanejších filmov sezóny od jedného z najobdivovanejších režisérov súčasnosti je to až moc prázdne. I napriek negatívne vyznievajúcemu komentáru to však bola jazda.

Muži v naději (2011)

Jedna hviezdička za super kameru a strih, druhá za Vicu Kerekes. Ale, čo si to nahováram. Obe sú za ňu. Pretože som rovnako oplzlý a nadržaný primitív ako Vejdělek.

Dexter (2006) (seriál)

Aj keď Dexter v druhej polovici stratil dych a hrôzostrašná posledná sezóna bola už len nepríjemnou bodkou za krivkajúcou zostarnutou legendou, hodnotenie musí ostať vysoké. Dexter posunul hranice toho, čo je v televízii morálne únosným, Hall stvárnil jednu z najatraktívnejších a najpremyslenejších seriálových postáv vôbec, a navyše – Dexter dal svetu jeden z najlepších príbehov v podobe štvrtej sezóny s dokonalým Trinity killerom. Aj keď by si seriál rozhodne zaslúžil lepší koniec, žiaden avizovaný spin-off ma určite neláka. I keď, ktovie. Nejaký mash-up s Jackom Bauerom by nemusel byť úplne márny. Všetko by som stavil na Dextera.

Probudím se včera (2012)

Všetci gymnazisti majú 25 rokov a viac. Mádl napriek tomu ešte nezmutoval. Ťažko nezvládnutý product placement (resp. český štandard). "Sci-fi" prvok nedáva zmysel (snáď i Looper to zvládol lepšie) a je vlastne absolútne zbytočný. Má to o 60 minút viac, než by bolo zdravé. Rok 1989 vyzerá asi tak, ako keď som dnes vyšiel z baráku do LIDLu. Zápletka nie je ničím originálna a film ani raz neprekvapí. Niektoré dialógy sú doslova klincami do uší. Nechápem, čo sa na tom Fukovi tak páči. Peklíčko.

Green Lantern (2011)

Ako osemročnému by mi možno ejakulát vytekal i ušami. Ako desaťročný som už mal vyššie nároky a tak nejak mi to asi ostalo až dodnes.

Hypnotizér (2012)

Knižnú predlohu som nečítal, ale to, že možno dovysvetľuje chovanie niektorých postáv vo filme je vlastne úplne jedno, keďže hodnotím len samotný film. Nespomínam si ani na jednu postavu, ktorá by sa chovala rozumne... čo rozumne. Nespomínam si ani na jednu postavu, ktorá by nebola úplne retardovaná. "Detektív" prehliadne svedkyňu, ktorá tvrdí, že vie, kto je vrah; nikoho z vyšetrovateľov nenapadne podozrievať jedinú osobu, ktorá sa vražednému besneniu v rámci jednej rodiny vyhla; stopy zanechávané páchateľom nedávajú zmysel; hypnotizér má "traumu z minulosti", no i napriek tomu dookola opakuje jednu chybu, ktorú si vraj v duchu vyčíta a kvôli ktorej žerie kopy tabletiek; švédski policajti si zrejme nikdy nenaštudovali žiadne policajné postupy a nechápu zmysel vety "počkáme na posily", ktorú si voľne interpretujú ako "my tu počkáme na posily a rodičov unesenej osoby pošleme napred skontrolovať situáciu". Doteraz som nepochopil, akú motiváciu vlastne mal páchateľ vrážd, a ako vo svojej recenzii spomínal František Fuka, celý dej by dával zmysel jedine vtedy, ak by boli 2-3 z hlavných postáv psychopatmi s veľkým šťastím. Lákavá téma hypnotizovania ostáva trestuhodne nevyužitá, namiesto toho sledujeme dlhé a nudné pasáže rodinného života hlavných postáv, ktorý je fakticky nezaujímavý a pre účely "detektívky" či "thrilleru" úplne zbytočný. Stopáž tak vďaka nafúknutosti celého filmu dosahuje až úmornej dĺžky, pričom v poslednej polhodine už úroveň stupidity deja dosahuje takých hraníc, že si človek želá, aby bol ubodaný nožnicami spolu s rodinou z úvodu filmu. Po režijnej a technickej stránke je však film naozaj skvelý, má hutnú atmosféru a zodpovedajúce herecké výkony - škoda však, že všetky pozitíva sú ubíjané a nakoniec i dobité idiotskou zápletkou a strašným scenárom. Toto je podľa bestselleru? Dúfam, že len veľmi voľne, ináč sa až do konca života budem báť po akomkoľvek "bestselleri" siahnuť. Ak by som sa mohol nechať zhypnotizovať a cielene pri tom zabudnúť dej nejakého filmu, aby som si ho mohol znova vychutnať ako po prvý krát... tento by to určite nebol. Prípadne hej, ale sám sebe by som napísal doporučenie, aby som sa na neho radšej nepozeral.

Iron Sky (2012)

Trochu lepší Armageddon. Lepší len o prvok nebrania sa vážne, inak rovnaká kokotina, ktorá navyše przní náckom štatút najlepších záporákov ever.

Křehká identita (2012)

Piussi sa na rozdiel od predchádzajúcich diel začala sústrediť aspoň na formu, a konečne sa na to dá pozerať. Ináč sa ale jedná o skúsenosť, ktorú stačí divákovi absolvovať presne raz - Piussi opäť neskúma konkrétny problém, neposkytuje viaceré pohľady na vec, nevyrukuje so žiadnymi pálčivejšími otázkami či podpichnutiami, neartikuluje vlastný názor. Tentokrát si vybrala zopár smiešnych postavičiek, ktoré vo svojej extrémnej viere v "niečo" predvádzajú pred kamerou tie najúpimnejšie, ale zároveň exotické, hlúpe a smiešne veci, ktoré nevypovedajú nič o stave národa či republiky (čo sú slová, ktoré v dokumente zaznievajú dosť často), tobôž nič nehovoria o národnej identite - vypovedajú len o týchto konkrétnych (a vo svojom konaní osamotených) postavičkách. V niektorých momentoch sa zdá, že vytúžená ďalšia dimenzia snímku sa dostaví (konfrontácia s Kanaďanom), no hneď sme zase naspäť v starých koľajách. Informačne i zábavne sa tak pohybujeme na úrovni obludárií typu Farmár hľadá ženu, okrem zábavy v tom totiž nie je nič viac. Vtipná jednohubka, ktorá nevyvolá žiadne otázky a o týždeň neskôr už nie je dôvodu spomenúť si na ňu. Prečo však autorka odignorovala mnohé iné formy extrémne národoveckého cítenia, ktoré sú na Slovensku omnoho aktuálnejšie a nebezpečnejšie, je mi záhadou. ///// Z oficiálneho textu distribútora: "Snímka začala vznikať z potreby zaznamenať udalosti a kriticky ich pomenovať." Vo filme nie je kriticky pomenované nič.