Věčný život, věčné mládí (2013) (studentský film)

Videné na Kežmarskej premiére, 26. 12. 2013. Vôbec to nevyzerá ako študentský film. Preto som veľmi zvedavý, ako budú vyzerať Dluhého filmy, ktoré naozaj nebudú študentské.

Duch nad zlato (2013) (TV film)

Existuje jedno anglické slovíčko, ktoré dokonale popisuje prácu všetkých ľudí, ktorí priložili ruku k tomuto dielu: LAZY. Produkovať každý rok nové vianočné rozprávky je zrejme dosť vyčerpávajúce. Prečo sa vôbec snažiť, keď to potom vyzerá takto?

Útěk ze Sibiře (2010)

Slabota. Napriek množstvu postáv ostávajú všetky plochými a prednášajú len plytké, gýčové vety. Zaujímavé zloženie skupiny (s výborným Farrellom ako zločineckým hrdlorezom!) ostáva trestuhodne nevyužité a vlastne mi bolo jedno, či všetci pomrú. Nemôžem sa ubrániť porovnaniu s Bielym peklom, ktoré úplne rovnaký motív dokázalo stvárniť drsnejšie, ľudskejšie a hlbšie. Tomuto hollywoodskemu kalkulu podľa učebnice chýbal výraznejší konflikt – postavy neboli skúšané ani ruskými vojakmi, ktorí im mali byť v pätách, ani prírodou, ani napätými vzťahmi vo vnútri skupiny. Všetko jasne smerovalo k nádhernému koncu. A to je zakaždým nuda.

Rychle a zběsile 6 (2013)

Kúzlo päťky je tatam. F&F boli síce vždy dosť over-the-top action, ale šestka už opustila i svet týchto šialených pravidiel. To by nebol až tak veľký problém, keby sa úplne nevytratila tá skvelá, testosterónom nabitá chémia medzi všetkými zúčastnenými z päťky. Uvidíme, ako sa s tým vysporiada sedmička, keď sa už nepripojí ani charizmatický sympaťák Walker. V každom prípade sa stále pohybujeme dosť vysoko nad Expendables.

Potomci lidí (2006)

Proste jedno z najlepších sci-fi, ktorého autori veľmi dobre vedia, z akých dvoch slov sa "sci-fi" skladá. Takmer dokonalé po všetkých stránkach.

Vládnout, pracovat, vydělávat, modlit se, hroutit se (2013) (studentský film)

Videné na Famufeste, 15. novembra 2013. Zaujímavá esej s dobrými vizuálnymi nápadmi, možno však až zbytočne dlhá. Bez záverečnej scénky natočenej vlastne náhodou by rozhodne (asi) nebola tak úderná. Holt, náhoda a následná pohotovosť autora dali snímku (zrejme) úplne iný ráz a je to tak dobre.

Pivovar v Broumově (2013) (studentský film)

Videné na Famufeste, 15. novembra 2013. Bez koncepcie. Bez myšlienky. Bez zrozumiteľne načrtnutého konfliktu. Postavičky pobiehajú po lokáciách, niečo bliakajú, kričia po sebe na zastupiteľstvách, rozprávajú bez pohnutia ústami a pokúšajú sa o svoje životy. Ešte raz, prečo? Nepobral som hlavnú myšlienku, ale to bude možno neexistujúcou dramaturgiou. Bohužiaľ, i niektoré cvičenia po z brnenskej FSS po jednom semestri predmetu Audio/video vyzerali lepšie a dávali väčší zmysel.

Slezský Detroit (2013) (studentský film)

Videné na Famufeste, 15. novembra 2013. K dokumentu to má ďaleko, je to skôr publicistická anketka. Dobové zábery fajn, ale chýba tomu čosi viac, než len konštatovanie, že baníkom bolo kedysi lepšie. Čo tak pohľad z druhej strany? Prečo sa bane rušili? Aké je pozitívum? Čo načrtnutie riešení? A ďalej... niekto by už mohol mladým famákom vysvetliť, že samoúčelný scudzovací efekt vo veľkých dávkach je totálne na zvracanie.

Nevědomí (2013)

Prehnane dlhý film poskladaný z najprevarenejších žánrových klišé. Dvojnásobná dávka zívania.

Světová válka Z (2013)

Veľmi príjemné prekvapenie. V prvej pol hodinke si odbije to, na čom sú ostatné žánrovky postavené, a ďalej servíruje poctivý popcorn. Nadsadený, naivný, ale sympatický a zábavný. Brad Pitt by možno v súboji s Jackom Baurerom nemal šancu, ale dokonalého tatíčka som mu žral. Škoda len nemastného-neslaného záveru.