Birdman (2014)

Film, ktorý si ma získal formou, ale obsahovo sa so mnou totálne minul. Všetky problémy sú tak vzdialené bežnému človeku, že spojiť sa s protagonistom na emocionálnej úrovni je fakt ťažké. Ako píše v komentári LiMa, jediné dva silnejšie momenty prichádzajú, keď je starnúci herec za zenitom konfrontovaný s kritičkou, a keď je konfrontovaný s predstavou toho, čo je v súčasnosti ideálom diváckeho vkusu. Inak je to len skvelá kamerová a triková jazda so skvelými hercami, ktorí si však od diváka držia bezpečný odstup.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Konečne som docenil úlohu stupídneho príbehu v akčných filmoch. Tento akčňák príbeh nemal, o nič nešlo, akcia bola predimenzovaná a tak to bola len nuda, nuda, nuda. Tak zas niekedy v Stredozemi, ale snáď s režisérom, ktorý sa nezbláznil.

Mistr (2012)

Asi som na to príliš malý "inťouš". Takže v skratke: príliš dlhé, príliš nudné, príliš divné, kozy hnusné a málo výbuchov.

Mission: Impossible III (2006)

Vynikajúci akčný film a bezkonkurenčne najlepší diel M:I. Šlape to parádne, neuráža to ničiu inteligenciu, akčné scény sú proste skvelé a dokonca i Cruise na nás vybaľuje niečo viac ako svoj hollywoodsky úsmev na dva prsty a nekončiaci beh. Abrams je proste v oblasti reštartov zavedených značiek boh. Teším sa na SW!

Mission: Impossible II (2000)

Céčková zápletka, osemdesiatkové spracovanie... hlavne však nuda. Nadšenie z estetickej stránky filmu nechápem, kvôli obsahu sa cítim ako po lobotómii. Prečo vlastne v hlavnej úlohe nehral Seagal?

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Ak by sa odtiaľ vystrihlo všetko okrem skvelých akčných scén, bola by to super krátkometrážna jednohubka, prípadne niekoľko super reklám na hračky. Takto je to úplné utrpenie – dialógy sú napísané tak hrôzostrašne, že dokonca aj Idris Elba pôsobí ako idiot. Strašne slabé.

Zastav a nepřežiješ (2006)

Super tempo, neberie sa to vážne, plno skvelých režisérskych nápadov a Statham by bol sympaťák asi aj v úlohe Hitlera. Lahôdka!

Vejška (2014)

Omnoho konzistentnejšie, technicky zvládnutejšie a hlavne po všetkých stránkach (okrem strihu) dospelejšie pokračovanie. Fajn jednohubka, ale určite nie "generačná výpoveď".

Neznámý (2011)

Filmy s Liamom Neesonom už začínajú pôsobiť ako o niečo lepšie Seagalovky. Kopa žánrových klišé, absencia logiky, predvídateľnosť... nuda...

Pí a jeho život (2012)

Totálne víťazstvo formy nad obsahom. Tá forma je ale tak podmanivá, že človek si nejaké new-age-like nezmysly takmer prestane všímať. Forma: Geniálne namiešanie totálneho realizmu (plavba s tigrom a desaťminútové potápanie lode sú proste božské! in your face, Cameron) a sviežeho surrealizmu. Obsah: Po vtipnom Scorseseovskom úvode s geniálnymi hláškami o hlavných svetových náboženstvách prichádza úmorné new age filozofovanie. Chuť napraví až mätúci záver, o ktorom mi nie je tak úplne jasné, či má celý príbeh stavať do pozície náboženskej agitky, alebo naopak kritiky organizovanej viery a výkladu svätých textov. Každopádne nádherný kus filmárčiny a jeden z filmov, ktoré sa oplatí mať doma v čo najlepšej kvalite.