V pasti (2018)

6/10. Ve filmu se stalo tolik věcí, že jsem měl pocit, že trval 3 hodiny. Prolínání dvou časových linek není zrovna můj šálek čaje, ale tady mi to zas tak nevadilo. Film je napínavý od začátku do konce, bohužel jede podle klasických post-apo šablon (komunita přeživších, hodní/zlí, nedostatek jídla a nemastný neslaný závěr).

Upgrade (2018)

Viděl jsem již třikrát v průběhu let. Velmi povedené kyberpunkové sci-fi. 10/10

Jméno růže (1986)

Právě jsem to viděl po dvaceti letech a musím uznat, že jsem tehdy nedokázal docenit kvalitu tohoto snímku. Famózní syrovost a uvěřitelnost v kombinaci se středověkem a napětím. Takové filmy se už netočí.

Mars (2016) (seriál)

Nemám co vytknout. Snad jen vizi... myslím, že obývat Mars je pro lidstvo nepřirozené a dřív nebo později by strádal psychicky každý. Kdo by chtěl žít celý život v malém vězení a neustále si hlídat zdroje? Na měsíc, dva, možná, ale na zbytek života, to je nepředstavitelné. Nabízí se možnost teraformace pomocí stovek atomových bomb. Ale pak člověk musí počkat stovky nebo tisíce let. Za tu dobu už budou jiné technologie a lidstvo by možná mohlo mrzet, že nepočkalo na nějakou jinou možnost, která se objeví v budoucnu.

Napoleon (2023)

6/10. Vykreslení charakteru Napoleona se mi nelíbí. Phoenix jej lehce lízl Jokerovou labilitou a dětinskostí. Historické bitvy působí divně. Nevím proč, ale Scott je nedokázal zatraktivnět. Hudba se do filmu nehodila. Opravdu divný počin. Jediné, co mě opravdu ohromilo, byly kostýmy. Věrohodná a historická přesnost byla až překvapivá. Dokonce kostýmy z Napoleonovy korunovace poměrně věrohodně souhlasí se slavným obrazem od Jacquese-Louise Davida. Každopádně musím říct, že toto téma velký pan režisér odflákl. A ještě jedna věc - nevím, proč má tolik režisérů a scénaristů potřebu natočit umělecké ztvárnění místo holé a chladné pravdy. Protože ta je mnohdy zajímavější, než nějaký umělecký počin..

Víly z Inisherinu (2022)

Uf, to tedy bylo hutné drama! Až do takové míry, že mi bylo fyzicky dost nepříjemně a musel jsem si k tomu nalít irskou whisky a stáhnout pár cigaret. Konflikt dvou rozdílných individualit, kdy navrch má ten hloupější, protože jednoduše nechápe - a o to tady jde - jednoduše nechápe potřeby toho druhého a sobecky vyžaduje pozornost za využití jakýchkoliv prostředků. Žije v prosté a tvrdé krajině a je prostého ducha. Filozofická životní úvaha o budoucím osudu obou protagonistů se tak dostává do slepé uličky. Je to konflikt dvou intelektů o různé úrovni vývoje. Oba dělají všechno pro to, aby dosáhli svého a tím se oba ničí. Jeden z mála filmů, kde určitá vleklost je vlastně nutností, aby vás zabalila do své bezútěšnosti. Zajímavý a těžko odhadnutelný závěr. 80%

Minulé životy (2023)

Jemné, romantické, existenční. Malé a zároveň i velké drama, které si však ani jeden ze zúčastněných nehodlá příliš připustit. Scény působí natahovaně, ale má to svůj vystupňovaný smysl zakončený velmi dojemným závěrem. Trochu náročný počin. Určitě to není pro širokou diváckou obec a to je dobře.

Three-Body (2023) (seriál)

Škoda, že se titulky na ofiko stránce yt přehrávají rychlostí jedné věty za půl sekundy. Nedá se to stíhat a ještě nad tím přemýšlet.