Addamsova rodina (2019)

Animovaní Addamsovci u mňa doplácajú na grafiku. Teda, hlavne čo sa týka niektorých postáv. Zo štíhleho a šarmantného Goméza bol tučný a dosť neohrabaný pán, strýko Fester, ktorý v hranom filme naháňal strach aj bavil, bol v tomto prípade veľmi divný a prakticky ho nepripomínal. Postupom minút si na to človek ako-tak zvykne, ale odosobniť sa a vychutnať si to naplno sa jednoducho nedá. Inak príbeh bol vymyslený fajn, rovnako ako humor podčiarknutý viacerými bizarnými scénkami - keď si Vec prezeral obnažené nohy, alebo keď Large začal spievať pri klavíri. S animovanými Addamsovcami sa však v istých veciach bolo treba oveľa viac vyhrať.

Kubo a kouzelný meč (2016)

Úvodné tmavé a temné scény ma trochu vystrašili, pretože som sa bál, že sa v takomto štýle bude odohrávať celý film. Našťastie sa obavy nenaplnili. Spojenie akcie a fantasy bolo príjemné, aj humor a hlášky boli vtipné a nesilené. Príbeh a celkovo tento animák mi nepriniesli nič, čo by ma nadchlo a z čoho by som mal nutkanie pozrieť si ho hneď na druhý deň znova. Napriek tomu dávam 3 hviezdy, ktoré sú bližšie k štyrom ako ku dvom.

Barva vítězství (2016)

Veľký príbeh športovca, ktorý to natrel Nemcom v rokoch, ktoré možno zjemňujúco označiť za vypäté. Film pritom lemujú dve roviny: rasizmus v USA a situácia v Nemecku. Napätie na napätie, dráma na drámu a, samozrejme, nespravodlivosť. To sú dieliky, ktoré tvorcovia mohli dávkovať, hrať sa s nimi a vygradovať ich. Film dobre ubiehal, neprešľapoval na mieste. Viackrát ponúkol momenty, v ktorých to herci parádne rozbalili (keď sa černoskí atléti nemohli sprchovať prví), takýchto scén to žiadalo ešte viac.

Pračlověk (2018)

Dobrú polovicu som sa pýtal sám seba jediné: wtf? Potom som si však animák začal užívať a prišiel som na kĺb štýlu, spracovaniu, grafike a hlavne humoru. Vtipné hlášky sú tak neskutočne bizarné, že sa v jednu chvíľu sám seba pýtam vetu "čo to vlastne sledujem?", v druhú však sám seba pristihnem pri tom, ako sa smejem. Oceniť musím aj nápad: nepamätám si na animák, ktorý by bol založený na športovej, špeciálne futbalovej myšlienke. A animák z doby praveku? Opäť: WTF? :)

Moje máma vaří lépe než tvoje (2015) (pořad)

Reláciu vďaka priateľke sledujem viac pár mesiacov. Nejdem to zhadzovať len preto, že je to slovenské, ako to tu pri hodnoteniach a komentároch býva. Pozerám sa na to z viacerých hľadísk: kto sa snaží získať nejaké super recepty do svojej kuchárskej knihy, často nepochodí, treba variť rýchlo. Samotná relácia však má nápad, ktorý má skvelý potenciál. Obmedzený čas, ktorí majú súťažiaci na varenie, sa rýchlo míňa a pri zásahu rodičov/špecialistu ešte rýchlejšie, a tak vás núti tŕpnuť, či nedajú na tanier totálnu s*ačku, alebo či naň aspoň niečo dajú. Čo však musím vytknúť a čo ma donútilo znížiť hodnotenie zo 4 na 3 hviezdy, je neustále vyťahovanie postavičiek ako Heteš či Habo, ktorí sú buď psychicky mimo, alebo im JOJ-ka káže robiť šou, aby si zvýšila sledovanosť. Úrovňou sa však takto dostáva na úroveň Farmy a ostatných kravín. Napriek tomu to je za mňa relácia, z ktorej keď nestihnem v daný deň nejakú časť, som ochotný si zapnúť dodatočne večer a dopozerať ju. A o tom to zrejme je, no nie?

Koralína a svět za tajnými dveřmi (2009) odpad!

Odpad človek dá, len keď to je naozaj kritické. Toto však bola jedna z najhorších vecí, akú som kedy videl, dopozeral som ju len z istých mojich zásad hodnotiť len dopozeraný film. Jediné, čo sa dalo dá filmu uznať, je nápad s druhým svetom za tajomnými dverami. Čo sa mu uznať ani odpustiť nedá, je katastrofálna, odpudzujúca a trápna grafika, otrasný príbeh, ktorý mal byť pre dospelých, ale žiadne súvislosti nadčasovosti, ktoré by ma niekam posunuli a niečo mi dali, som v ňom nenašiel. Dúfam v jediné: že sa mi na túto ohavinu podarí zabudnúť v čo najkratšom možnom čase.

BlacKkKlansman (2018)

Stráviteľne a s ľahkosťou podaná vážna téma, navyše, založená na skutočnej udalosti. Vďaka téme, resp. príbehu, keď sa niekto niekam infiltruje, má film pri dobrom spracovaní istotu, že divák bude tŕpnuť, či danú postavu odhalia alebo nie. Malo to náboj, emócie, napätie aj humor a najmä kvalitné herecké výkony, pri ktorých treba určite vyzdvihnúť Johna Davida Washingtona, ale parádne to dal pre mňa aj Jasper Pääkkönen v roli šialenca. Ľahšie podanie témy striedal vážny záver, v ktorom všetko fajn vygradovalo. Záverečné scény z USA (protesty a podobne) mi to však celé trochu "zgulášovateli", chcelo to pre mňa nejaké súvislosti, titulky alebo niečo podobné.

Lilo & Stitch (2002)

Ťažké rozhodovanie, je to u mňa na pomedzí 3 a 4 hviezd. Možno tromi animáku trochu krivdím, ale v konečnom dôsledku nemôžem inak. Nie je to výčitka, skôr fakt, že Lilo&Stitch je skôr pre deti ako pre dospelých. Film som pozeral s 11-ročným synovcom, ktorého som dávno pri animáku nepočul takto sa smiať. A môj pohľad? Super príbeh a super premena mimozemšťana Stitcha, na počúvanie fajnovučký soundtrack. Jednoduchšia grafika mi nevadí, ide skôr o to, že príbehu chýbalo ešte niečo emotívnejšie, nejaká bodka, ktorá by to viac vygradovala. Takto vo mne animák zanechal nerozvážny pocit: pozerateľný animák s emóciami aj vtipnými hláškami, no zapol by som si ho znova sám od seba? Až taký istý si tým nie som.

Joker (2019)

Som taký ohromený, že ani neviem, čo napísať a čím začať. Keď som čítal správy o tom, ako v amerických kinách znepokojení ľudia odchádzajú z kina, ťukal som si na čelo. V kine som si však aj ja povedal, že postupné odkrývanie Jokera a sonda do jeho hlavy presne vystihuje slovo znepokojivé, ale aj mrazivé a surové. Rád vo filmoch hľadám paradoxy, ktoré ponúka a mám rád, keď ponúka hneď niekoľko rovín. Okrem psychologickej a komiksovej (základ filmu) ukazuje a medzi riadkami kritizuje rozdiely v spoločnosti aj nespravodlivosti v jej fungovaní. Keď film zvládne spracovať viac rovín na vysokej úrovni, je to veľké plus: pri každom pozretí si v ňom nájdete niečo iné a nové. Teší ma, že film nebol spracovaný typickým komiksovým spôsobom, čo mu v konečnom dôsledku určite pomohlo v hodnoteniach, psychologicko-thrillerové spracovanie tomuto príbehu totiž presne sedelo. Na záver výkon Joaquina Phoenixa. Komentáre na facebooku o fantastickom hereckom výkone a fotky z filmu, to je niečo, na základe čoho si človek nemá šancu predstaviť, čo ho vo filme čaká. To, čo predviedol Phoenix alias Joker, bolo niečo, nad čím ešte aj teraz - týždeň po návšteve kina - premýšľam a budem ešte dlho premýšľať.

Sebevražedný oddíl (2016)

Napriek tomu, že nie som žiadny extra fanúšik komiksových postavičiek, som viackrát dokázal oceniť film z tejto oblasti. Suicide Squad ponúka príbeh, ktorému dominujú zloduchovia. Paradoxne ma tieto postavy a ich predstavovanie bavilo viac ako príbeh samotný, čo nie je úplne správne, keďže predstavovaním postáv si film len pripravoval pôdu na samotný príbeh. Margot Robbie ako Harley Quinn bola úžasná, Will Smith ma tiež bavil, okolo Jareda Leta alias Jokera bol, myslím, zbytočne veľký hype, keďže bol len vedľajšou postavou. Jediné, čo možno hodnotiť, je jeho imidž, ktorý zapasoval do bláznivo akčného štýlu, v ktorom sa film nesie. Na hodnotenie hereckého výkonu dostal vo filme málo priestoru.