• Krátkometrážní

Pláž (2000)

Film ktorý mohol byť uskutočnením snov mnohých ľudí na svete, no šialene ich vrátil do reality a zabil ich sny veľmi triviálnym spôsobom, keďže si vzal za vzor konkrétnu knihu. Leonardo DiCaprio, únik od civilizácie, život v krásnej panenskej prírode v teple, láska, čo viac by si okolo roku 2000 mohol divák priať? Život v komunite, taký malý komunizmus, ktorý však aby sa ochránil od okolného sveta, ktorý by ho zničil sa chráni utajovaním, no problémy nastanú až pri zraneniach, kde komunita je svojich členov ochotná obetovať pre svoj ďalší šťastný život tam, no zisťuje sa, že si vyrába skôr ilúziu šťastia a jeden druhého podrážajú a v skutočnosti sa nemajú radšej, než to miesto. Konanie hlavnej postavy Richarda ma v mnohých situáciách zarazilo, je to všetko také americké a ateistické. Film zaujímavo poukázal na to, že komunita obsadila cudzie miesto, ktoré si privlastňovala, aj keď žili na pozemkoch tamojšieho farmára, no ďalších tam už nechceli pustiť s tým, že je to ich. To je ako keď bola Amerika obsadená Európanmi a indiánov odstraňovali, potom si tam priviezli ako otrokov černochov, no už neboli ďalej ochotní umožniť život ďalším prisťahovalcom a dnes majú silno zabezpečené hranice. Toto je skôr psychologický film, no nie je robený rozumne, je skôr o multikultúrnej naivnej partičke, ktorá však úplne od cudzieho sveta odrezaná nebola, ľudia by sa vedeli správať aj rozumne a vedeli by vytvoriť normálnejšie spoločenstvá, ale podstatnejšia je skôr celosvetová zmena. Tu vo filme nastávali psychózy a rôzne pubertálne problémy, dej bol dosť lineárny, hudba, kamera a prostredie prenádherné, záver pôsobivý, no ako celok pubertálne.

Jana Eyrová (2011)

Knihu som o tom nečítal a toto je prvé dielo o tom, čo som videl. Že je to film o čistote duše a dobrote, to áno, že je to jednoduchý film, to tiež. Keby však niekto napísal desať stranovú miniknižku o hlúpostiach medzi zvieratkami a niekto iný by to presne podľa toho sfilmoval, tak by som teraz mal hodnotiť najvyšším hodnotením? No nie, mňa to nebavilo. Je to film s dosť lineárnym dejom, aj taká posledná Pýcha a predsudok bola podľa mňa zaujímavejšie spracovaná. Veľký problém však u mňa nastáva tam, kde tomu chlapovi síce uverím, že sa zamiloval do dobroty a odlišnosti Jany, na rozhovoroch je vidno ako ho postupne okúzľovala, no na nej som nepostrehol zamilovanie nikde. Buď nerozumiem ženskej duši alebo to podstatné u nej mi tu chýbalo. To, že sa neskôr trápila je už vec iná. Koniec bol krásny napriek smutnému príbehu, ale vadili mi tam veci, ktoré s celkovým dejom a knižkou súvisia, ako to, že cez bežné pozemské problémy sa nevedeli dostať, až sa museli stať neočakávané a potom to už išlo, no konanie Jany chápem. Je to staré romantické dielo, ktoré je významné svojim prednesom, svojou vnútornou povahou, najmä historickou povahou, určené skôr ženám, no že je to bez života, to súhlasím, najmä dnešnému divákovi to také pripadať jednoducho bude, žijeme v inej dobe, no na romantický film je to fajn, je to znesiteľné, no mne to akosi nič nové neprinieslo a v porovnaní s inými filmami je to pre mňa taký lepší priemer.

Občan Kurčatov (1999) (TV film)

Tento dokument je skutočne profesionálny. Netrvá dlho, ale o hlavnej postave sa toho dosť dozvieme, je to spracované celkom slušne chronologicky, povedzme že základné informácie z každej oblasti sú podané dobre, no úprimne, vedel by som si predstaviť lepší a podrobnejší dokument, či už s jeho konaním budete súhlasiť alebo nie, jednoznačne mal veľký vplyv na vývoj dejín. O ruských a sovietskych dejinách sa toho totiž veľa nevie medzi širokou verejnosťou, napríklad o ľuďoch, ktorí zachránili svet pred jadrovou vojnou ako Vasilli Arkhipov v roku 1962, či Stanislav Jevgrafovič Petrov v roku 1983. Avšak mám pocit, že za posledných približne 15 rokov sa toho veľa v podobných približne hodinových dokumentoch nezmenilo, ale tento je ešte straší z tých, čo sa robia týmto štýlom a rozhodne by som to odporúčal si pozrieť pre rozšírenie obzorov z histórie.

Váňa (2012)

Pripadalo mi to ako dokument o človeku robený na rýchlo, kde na mňa hlavná postava nemá čas a ani presne neviem, čo chcem dosiahnuť a ako to robiť, ale je to veľká postava, tak nás predsa pobaví, tak ho nafilmujeme pri močení, či ako nakupuje kone. Bol som rád, že som sa o ňom dozvedel, lebo doteraz som o ňom vedel len, že je niekoľkonásobný víťaz rôznych dostihov a tiež som bol rád, že to bol dlhší dokument, ale ak ho porovnám napríklad s dokumentom Občan Kurčatov: Otec stalinových bômb, ktorý som sledoval v ten istý deň, tak tu ani autenticita a prítomnosť hlavného hrdinu nepomohli k dobrému výsledku. Úprimne povedané mám pocit, že to bolo dosť amatérske a že možno aj študenti by urobili niečo lepšie.

Kill Bill (2003)

Väčšinu Tarantinových filmov hodnotím tromi hviezdami. Je to preto, lebo štýlovo je to génius, ktorý dokáže skvelo veci prepájať, dokáže vniesť rôzne žánre, štýly, postupy a skrátka všetko možné a je to pútavé. To, že v tej videopožičovni toho zrejme veľa videl, asi viac než ja za posledné tri roky, to nepochybujem. Mimochodom ja pozerám filmy veľmi často, často viac za deň a niektoré aj naraz, jeden na televízii, kde mám zapnutý DVD prehrávač a druhý dvojnásobne zrýchlený na notebooku, teda ako kedy s tou rýchlosťou a súbežným pozeraním, no čo mi zrejme chýba je detailné pretáčanie si rôznych filmov viackrát, jednotlivých scén viackrát a ich skúmanie. Druhá stránka veci je tá nadväznosť jeho filmov, ktoré aj keď má vlastný štýl, akoby neprinášali nič nové a je to stále len zábava na preháňaní v brutalite. Čo vám mám ako kresťan k tomuto filmu napísať? Že mi to nesedí, to vám je asi jasné, mne ako režisér skrátka nesedí a môžte si to u mňa prečítať v jednotlivých komentároch k jeho filmom. Opäť akási alternatíva k akčným filmom, ktorá mohla byť svojím realistickým zobrazením kruto poučná, no opäť po hĺbkovej stránke zlyhala. Takto to môže byť návod pre sadistov, masochistov a ľudí, ktorí nepremýšľajú, síce o to Tarantinovi ide, ide mu aj o zaujatie, o to, aby sa divák nenudil a aby mu priniesol pestrý film, ktorý bude zároveň aj nejakou poctou časom minulým a rôznym technikám, postupom a žánrom, ale myslím, že skôr zaujme vždy nerozmýšľajúceho diváka, taktiež diváka hlavného prúdu a samozrejme zožne ceny. Ale nehovorte, že niekoho vykráda, to sa veru za neho musím postaviť. Uma Thurman je vraj jeho múza pre filmy, no ani ju nemusím, preto to nie sú filmy pre mňa. Je zaujímavé sa zamýšľať, ako by dopadol Kill Bill ako jeden film, možno by z toho bolo druhé Pulp Fiction a tým by to mohla byť katastrofa ako to isté, len v inom žánri a možno takto, ako dva rôzne filmy, to je aspoň priemerné. Aj keď v mnohom precízny film, ale myslím si, že on mal na viac v jeho tvorbe, ktorá síce bola kvetnatá obalom, ale bola úbohá obsahom. V jeho 60 rokoch sa plánuje z natáčania filmov stiahnuť a chce sa venovať filmovej teórii, myslím že ak chce takto pokračovať, mal by ísť hneď, lebo z jeho postupov a hravosti si ľudia môžu niečo zobrať, po hĺbkovej a morálnej stránke je to však všetko veľmi cynické s drsným pohľadom, čiernym humorom, akési vnútorné volanie o pomoc a chápanie zmyslu všetkého, príde mi to smutné. Možno stačilo napísať, neoslovilo ma to a jeho filmy ma neoslovujú, ale prečo sa nerozpísať a neopísať to, keď sa mi chce. Jeho filmy patria k filmom s najväčšími masakrami, zároveň majú svojich superhrdinov, čím mi vytvárajú ešte väčšie nechutenstvo, ale aby som iba nekritizoval, treba na záver dať nejaké pozitíva ešte a tou bola určite hudba, vtipné vychytávky, či kríženie všetkého možného veľmi hravo a prepracovane. Avšak je to pre mňa len ďalší z rady priemerných filmov.

Kluci nepláčou (1999)

Film podľa skutočného príbehu, to je samo o sebe silné. Navyše do toho takýto príbeh, o ktorom som si spočiatku myslel, že ho vyrobili nejakí homosexuálni aktivisti v prospech svojich, aby poukázali na zvrátenosť niektorých ľudí, ktorí sa druhým snažia násilím bojovať proti tomu, s čím nesúhlasia a druhých trestať za ich chyby, či odlišnosti. Ja som proti homosexualite, som aj proti tomu, čo predvádzalo to dievča a akú ilúziu nakoniec vyvolala vo svojej priateľke, ale som aj proti tomu zlu, čo robili tí chalani, no som aj proti trestom smrti. Tento film bol však príliš obyčajný, nebol ničím zaujímavý, nemal ponaučenie, nemal nič hlbšie, akurát je účelovo poukázané na netoleranciu, ale tieto prohomosexuálne filmy sú vždy spojené s tým, že im niekto hrubo ubližuje, ba priam im berie životy, či už tento alebo Milk, ale videl som to už aj inde. Vyberajú naschvál také príbehy, kde sa to nedá spochybniť, ale je mnoho príbehov, kde to tak nie je, ba priam je to opačne. Do toho sa však nikto nepúšťa. Toto je tuctový film, to mi nevyhovoríte, proste taký je, je obyčajný, ale má neobyčajnú vec a tou je osoba Hilary Swank. Tak ako ona hraje chlapa je silno uveriteľné, ona ako chlap ozaj pôsobí.

Hluboko v gangu (2006)

Americká povrchná hlúposť, plná pózerských rečí, konaní, ktorá okúzľuje krásnou Meagan Good, ale ako film je to chyba. Ešte aby som nezabudol, tak to malo jednu dobrú melódiu, ale inak je to jeden z tých násilných komerčných filmov, ktoré ma neoslovujú.

Planeta opic (1968)

Silný film, ktorý je významným prvkom v svetovej kinematografii. Film má veľa poučení, sebareflexií, duchovne je hlboký a hlavne nie je úplne proti mojej viere, lebo sa tu nedokazuje, žeby sa ľudia mali vyvinúť z opíc, ale opice sa tu vyvinuli bez toho, aby sa zas zmenili na ľudí, čiže dva odlišné vývoje. Spracovanie a uveriteľnosť tomu v mnohých momentoch chýbala, bolo to také nedotiahnuté niekde a inde so zbytočnosťami aj keď na ten rok veľmi kvalitný film.

Dannyho parťáci 3 (2007)

No ďalší diel pre mňa bol ako zmenený prvý diel, ale zábavou toho druhého. Opäť mal svojské prvky, no už som mu to tak neveril a ani som sa tak nebavil, ale stále celkom priemerný film.

Vica (2012) (studentský film)

Milý film, ale netvrdil som, že úplne plný protikladov. Akosi ma však nezaujal, koniec bol pekný vzhľadom na úvod, ale inak také nijaké, neužil som si to.

Časové pásmo bylo změněno