• Krátkometrážní

Geriho hra (1997)

Naozaj kvalitná zábavka z dielne štúdia Pixar, ktorá získala ocenenie Oscar, taktiež od režiséra, ktorý je pôvodom Čech, takže si to získalo v týchto našich končinách v strednej Európe pozornosť. Tento film je psychologická záležitosť, ktorý veľmi jednoducho no zaujímavo otvára viac tém a zároveň si každý z toho zoberie svoje. Malo to vtip, peknú animáciu, príjemnú hudbu, prostredie a činnosť, nuž keby sa tu dal dať virtuálny potlesk, tak ho za toto autorom pošlem.

Ghost Dog - Cesta samuraje (1999)

Pomýlený pseudopsychologický film, ktorý akoby obhajoval nájomných vrahov, aj keď sa to tu týka likvidácie akože tých zlých, je to pomýlené, lebo ak sa už začne s vraždením na akýkoľvek dôvod, bude sa s tým pokračovať a budú trpieť aj nevinný, aj tu si to odniesli, aj keď ten dojem možno mať nebudete, ale treba si všímať. Film je obrovská nuda, je popretkaný citátmi, no pochybujem, že Japonci by s takýmto stvárnením úplne súhlasili. Hlavný herec sa na to hodil, lebo má kamennú tvár a bolo to aj o tom, no nemyslím, žeby to zahral nejako skvele, ani ten humor mi tu nesedel, je to taká podpriemerná akčná záležitosť.

Šanghajský polibek (2007)

Pri tomto filme už na začiatku viete, ako to dopadne, no je to také pekné, že vám to nemusí vadiť. Popravde je to trocha prehnané v dobrom, lebo by ma zaujímalo, čo by chlapík robil, keby sa k nemu nevrátila, bol by za to, že ju nemal posielať preč? Taktiež prečo Američania ukazujú zahraničie ako zlé, kde sa netreba sťahovať a snažia sa presvedčiť, že iba Amerika je tým snom pre lepší život pre všetkých? Navyše tie choré názory tej Číňanky neboli vyvrátené, naopak sa jej pomohlo darovaním majetku, ale systém sa nevyriešil. Odpovede by som hodnotil ako, že to patrí ku komerčnému hlavnému prúdu oháňajúcemu sa mamonom a multikulturalizmom, bez uznávania iných kultúr. Psychológia a vývoj tu bol zaujímavý, no nepresvedčilo ma to. Avšak keby mne takto dvorila Hayden Panettiere, tak by som to nenechal vôbec len tak. Na tomto filme ma navyše mrzeli tie klišé ohľadom rande, vzťahov a lineárneho deja.

R´ha (2012) (amatérský film)

Je to ozaj zaujímavé, no na mňa ešte slabé. Aj keď je to amatérsky film, mohli sa s tým pohrať trochu viac. Nenadchlo ma to tak, ako by som čakal vzhľadom na to o čom hovorili.

Mohl Stalin zastavit Hitlera? (2009) (TV film)

Súhlasím s tým, že je to subjektívne a nie je tam veľa vecí spomenutých, no je to vierohodné a sú tam spomenuté skutočnosti, ktoré ten takzvaný Západ nespomína a preto to je potrebné počuť. Západ považoval za väčšiu hrozbu zjavne komunizmus a to sa nedivím, najmä po toľkých obetiach z čias Sovietskeho zväzu a ešte predtým do jeho založenia, teda celkovým časom od pádu posledného cára v Rusku do začiatku 2. svetovej vojny, no vojne sa dalo zabrániť už skôr a dnes sa to z rôznych dôvodov zamlčuje. Tento dokument by bolo treba vidieť, odporúčam ho na doplnenie si vedomostí ohľadom tajných služieb a rozhovorov. ten záver ohľadom toho, čo Sovietsky zväz nerobil a nacistické Nemecko áno, by som poopravil, lebo to nebola celkom pravda a ani zjednodušene. Ale inak celkom zaujímavo hraný dokument.

Výkupné (1996)

Ron Howard natočil celkom zaujímavý kriminálny thriller o únose dieťaťa. Žiadny trápny film s americkými černochmi na dynamickú rapovú hudbu, kde svalnatý chlap zachraňuje svoje dieťa, ale tu išlo o príbeh milionárskeho syna za účelom výkupného a za účelom pomsty z frustrácie konania známeho milionára. Takýchto filmov je veľa, ktoré využívajú rôzne techniky, no všade ide v podstate o to, nezaplatiť a bojovať, no realita býva skôr taká, že sa dotyčný často hľadá až po zaplatení. 96 hodín a Tajomná rieka ma zatiaľ fascinovali najviac, no mali výhodu toho, že sa tam sa jedná o prostredie polície, akýchsi bezpečnostných zložiek, veľmi podobný je aj film Muž v ohni, ktorý mi príde však prehnaný, zbytočne brutálny a mierne nesprávny a chýbajú mu tie detaily, ktoré sú napríklad vo filme 96 hodín. Zbohom baby a 96 hodín: Odplata sú veľmi triviálne, dosť jedinečné, ale stále dobré. Výkupné patrí medzi filmy, ktoré odštartovali celú plejádu takýchto filmov a musím uznať, že celkom slušne. Je pravda, že je natočený podľa istej šablóny, aby bol zaujímavý a že zrejme by sa to tak šťastne neskončilo, najmä ten závere, ktorý bol dohnaný do konca, kde svoj hnev postava Toma zavŕšila, zároveň si chránil život spôsobom, ktorý sme videli v mnohých filmoch a zároveň to riešila aj polícia, no najmä ten priebeh ukazuje na slušnú prácu. Chcel som tomu dať 4 hviezdy, no ono je to tak na 3 a pól, najmä pre pár pózerských a menej reálnych skutočností, či zbytočností v konaniach. Inak nezabúdajte, že sa unášajú ľudia aj z chudobných rodín, pre rôzne dôvody a ktoré nemajú na výkupné.

Od kolébky do hrobu (2003)

Akčný kriminálny thriller, ktorý má ozaj dynamiku a zaujme vás, no je tu mnoho ale. Už na začiatku, keď má strážnik v práci mužský pornočasopis a žena zistila, že preto jej triky naňho nefungujú, tak poslala kamoša, som si pomyslel, že Andrzej Bartkowiak sa musel zblázniť. Nasleduje to vykrádanie banky s nástrojmi ako od nejakej armády, žena, ktorú drží pred spadnutím na koľaje chlap, no na konci je vidno, žeby sa do žiadnej medzery tam nezmestila. Samozrejme tu máme únos dieťaťa ako z filmu Hlboko v gangu, no máme to doplnené taiwanským tajným agentom, ktorý pobije všetkých a tak nezostáva všetko len na černochoch, ktorých akcia je doplnená ozaj tvrdou a dynamickou hudbou, ktorá vás bude vytrhávať priam zo sedačiek. No a potom kamene, ktoré dokážu zničiť svet, reči o novom svetovom poriadku a nepochopiteľná dražba týchto kameňov medzi zločincov sveta za pár miliónov, to už bola silná hlúposť, plus samozrejme aj tu nejaký ten striptíz. samozrejme, ak to niekto bude označovať rôznymi negatívami, chápem ho, no bolo to napumpované a zaujímavé v mnohých oblastiach a nenudilo ma to veľmi ani po ďalší krát, myslím, že od filmu Hlboko v gangu to bolo napríklad lepšie, od hlúpych filmov ako Skyfall pre mňa tiež, ale to je už subjektívne, tak ako sa vám mohli alebo nemuseli páčiť tunajšie vtipy, či efektný príchod tanku na scénu. Aký taký normál pokazilo aj to žiarenie v človeku s tými kameňmi, proste bolo to šialené, komerčne americké, ale odo mňa to má tých 40%, lebo ma to zaujalo viac než mnohé podobné a ešte stále k tomu mám určitý vzťah, možno je to raperom DMXom, ktorému som tú drsnosť a herecký prejav veril.

Nová Země (2008)

Tak Rusi nám stvorili film s nápadom akoby zo stalinistických čias, kde sa nám svet rozhodne umiestňovať väzňov pre nedostatok miesta na odľahlý ostrov. Síce tvrdia, že ak bude chcieť niekto odstúpiť, tak stačí priplávať k bóji a požiadať o to, no zároveň vedia, že sa medzi sebou pobijú a tak znížia počty, akýsi nepriamy program likvidácie vedomého podieľania sa na tom. Začiatok bol ozaj zaujímavý, počúvame sny väzňov, zisťujeme ich psychické poruchy, potom ich privezú na ostrov, dajú inštrukcie, oni sa pobijú najprv na základe národnostnej nenávisti, no potom si vytvoria hierarchiu, kde naplno rozvinú zlo, ktoré sa v nich skrýva. Kanibalizmus ma tu veľmi nešokoval, potom ako im došli zásoby sa to dalo čakať, neboli tam predsa mnísi. Nie je to našťastie ani ďalší Srbský film, či Život a smrť porno gangu, to sú iné extrémy o totálnych šialencoch, no tento sa k nim približoval. Režisér Alexandr Melnik stratil kontrolu nad týmto filmom v momente odchodu postavy, ktorú hral Konstantin Lavronenko do divočiny. Film stratil zaujímavosť a dej sa zamotal k nezmyslom, ktoré vyvrcholili podivným prebraním velenia a príchodom ďalších väzňov, záver s únikom hlavného hrdinu môže pôsobiť motivačne pre normálnych ľudí, no zároveň je to šialenosť a smutné. Práve na tomto filme možno zistíte ako vám záleží na prežití hlavného hrdinu a ako vám je jedno, čo sa stane z ostatnou väčšinou, to je psychologické. Film je psychologický svojou brutalitou, chuť prežiť musí byť vo vás a musíte byť šikovný a vedieť ako na to, inak, nemáte šancu. No keď budete počuť počty mŕtvych za rok a za desaťročia, asi vám zamrzne aj posledný úsmev a budú sa vám preháňať hlavou myšlienky, či je toto až také vedecko fantastické, čo má vlastne zmysel a mnoho iných otázok. Film môže byť poučný, no je to taký neriadený chaos, kde podľa mňa nevedeli, čo chcú ním docieliť, proste zlyhanie mnohých vecí najmä scenára a réžie, o detailoch ako hudba, výprava, efekty som si nerobil zbytočné nádeje v tomto lineárnom filme.

Milujem Slovensko (2013) (pořad)

01.04.2013 - Pozitívny zábavný a súťažný program o Slovensku. Otázky, ktoré sa tu pokladali boli totálny mix všetkého súvisiaceho nejakým zmyslom so Slovenskom. Súťažiaci boli na oboch stranách mix známych ľudí z televízie, ale pri mnohých otázkach sa mohli radiť s divákmi, čiže tam vznikali prekrikovania, vrieskania. Jednotlivé súťaže boli síce interaktívne, ale vôbec som celú dobu nechápal prečo práve toto, aký to malo zmysel, čo chceli kde docieliť, keďže všetko bol len mix, ktorý aj vyvrcholil síce šťastne, ale nakoniec som mal pocit, že mohli rovno usporiadať párty, lebo to k nej smerovalo neustálym tancom a spevom všetkých a tie štatistiky si mohli nechať na nejaký miniprogram, lebo ich aj tak väčšina pri tom chaose zabudne. Všetci sa akože spontánne zabávali, až to bolo prehnané, že som im to neveril, no my Slováci sme niekedy takí blázniví, najmä ak máte hostí ako Nikola Weiterová, mimochodom krásne a vôbec nie trápne dievča, aj keď si to mnohí myslia, Otto Weiter, Petra Polnišová, Daniel Dangl, Adela Banášová, Peter Kočiš, Kristína Farkašová a Miňo Kereš, no najmä Martin Nikodým ako moderátor, miešajú sa tu nevtipní a vtipní ľudia, čo vyplynulo v pekný prvý diel, zatiaľ môžem hodnotiť len ten. Bol plný hlášok, no najmä bláznivej zábavy, pripomenulo mi to reláciu Bumerang, no na divokejší štýl. Zaráža ma, že niektorí tu svoje hodnotenia dali už pred odvysielaním prvej časti, respektíve jej koncom. Prvý diel ako chuťovka môže byť aj takáto, všetko bude záležať od ďalších častí a nejakej zmysluplnosti tohto celého, zatiaľ takto. 05.04.2013 - Mením svoj názor po druhom diely. V ťažkých časoch je tu zrejmá snaha zlepšiť náladu ľuďom, síce za ich veľké peniaze, ale je. Tentokrát to nabralo ešte silnejšie rozmery v silenej zábave a preháňaní, súťaže sú rovnaké, navyše tá s tým vybuchujúcim darčekom už nie je tak zaujímavá, keďže sa vie ako to vybuchuje, čo to spraví. Tentokrát okrem Nikodýma, Banášovej a Dangla pribudli Zuzana Haasová, Gabriela Marcinková, Richard Stanke, Katarína Brychtová, Andrej Bičan a chlap, ktorého celé meno neviem, niekde som ho už ale videl, prvé meno má tuším Juraj, ale vlastne tam je ešte aj Samuel Tomeček ako spevák. Takto zrejme budú pribúdať, možno sa aj opakovať takzvane verejne známi ľudia, no neviem, či to ešte budem sledovať, veci čo tu hodnotím dvomi a menej hviezdami už skôr opäť, či ďalej nepozerám. Sklamalo ma to, je to nenáročné, silené a nenapredujúce. 19.04.2013 - Opäť a zrejme posledný krát mením svoj názor. Po pozretí starých filmov som si uvedomil, že im často dávam aj tri a viac hviezd a pritom som sa pri mnohých ani tak nezabával a ani toľko z toho nezobral ako z tohto programu a preto musím uznať, keďže som to opäť pozeral a upútalo ma to napriek mnohým chybám a podivnostiam, že je to pohodový program. Tentokrát som sa potešil krásnej ženskej sesterskej dvojici Petre a Lucii Molnárovým, šarmantnej Diane Mórovej, konečne normálnemu Jozefovi Pročkovi, ale ani Mário Kollár a Tomáš Kovács to nepokazili, takže popri tradičných účinkujúcich som mal z toho príjemný pocit, miestami stále rozpačité, Nikodým mi tým jeho tancom pripomína bývalého spolužiaka zo strednej školy, ale dalo sa. Myslím, že už viac k tomu nebudem musieť písať a toto budem môcť považovať za konečné hodnotenie.

Underworld: Probuzení (2012)

Temná atmosféra z predchádzajúcich dielov opadla, medzinárodné a aj miestne hodnotenie divákov je najnižšie zo všetkých dielov, komerčný film to opäť je, ale vrátila sa Kate Beckinsale, ktorá drží úroveň tohto filmu aspoň ako tak. Často píšem, že je to pubertálne, no pre pubertiakov by som to ešte neodporúčal, ani pre ľudí s nižšou inteligenciou, je to dosť brutálne. Je to strielačka plná masakrov, ľudia sa tam režú, no pre mňa bol tento diel prekvapujúco najlepší zo všetkých. Najviac ma upútal a dej aj napriek predvídateľným udalostiam napríklad okolo úniku výťahom a nestihnutia zachytenia ho zločincom, či ubránenia sa pri boji, po príprave na boj, keď boli tí takzvane dobrí v pasci. Film nie je príliš dlhý, má akciu, celkom normálne dialógy podľa mňa v porovnaní s predchádzajúcimi dielmi, síce je to celé ako z hry o Lare Croft, ale napriek tomu, že je to hlúposť sa na to pre mňa tentokrát dalo pozerať.