Delicato (1970)

Na svou dobu docela odvážný XXX hippie trip voyeur eroťák (trojka, lesbičky v latexu a holínkách, pár a jedno konečné one man show s obrovským vibrátorem). Zaujme ženský zasněný komentář, který nás provází celým filmem a všechny ty dokumentární záběry a reportáže z míst jako (Kodaň, Francie-riviéra, Španělsko-Toledo, býčí zápasy atd). Nej věc na této raritce, krom některých sekvencí nahoty a sexu, pak je zřejmě velmi rozmanitý hudební doprovod (psychedelický rock a blues, jazz music, sitár, cembalo atd). Pozorný divák si jistě všimne i dobového filmového plakátu "La, Horse" s Jeanem Gabinem. Film bych tipoval spíš na Skandinávskou záležitost.

Segrete esperienze di Luca e Fanny, Le (1980)

Parádní francouzský XXX eroťák, kde určitě zaujme hezký letní příběh příběh (kde dva mladí lidé Luca a Fanny, dosáhnou sexuální dospělosti a zralosti a to za pomoci dvou sexy služek, z niž jednu hraje hvězdná blondýna Brigitte Lahaie). Dále zde vynikne velmi dobrá kamera, se všemi těmi krásně čistými a detailními scénami, herečky jsou velmi smyslné, stejně tak jako některé scény, hudba nádherně podmanivá. Velmi povedený a dobře vyrobený film, kde jak už je bývá zvykem nakonec kuká každý s každým. Viděl jsem značně ořezanou 61. minutovou verzi, kdy film by měl mít podle IMDb o 20 min. víc! Zřejmě příběhu v tomto případě. ps: Škoda jen že k filmu nebyly titulky, ale u tohoto druhu filmu je zas až tak nepotřebujete, příběh je jasně definovaný a dialogu tu zas až tolik nebylo:-)

Oběti - Svědek (2001) (epizoda)

Aneb jak normální poctiví a pracující člověk může spadnou až na samé dno a to nejen svým vlastním přičiněním. Názorná ukázka odvrácené strany té naší těžce vydobité a vycinkané demokracie. Hanzlík se své bezdomovecké role, zhostil opravdu ze vší pompou, až by jeden řekl že to ani hrát nemusí, je to zas po delší době role šitá přímo na tělo:-) Film ze života, velmi realistický, podobné věci, některé situace a události člověk vidí nebo se stává jejich svědkem denně, ale mnohdy před tím vším jen klopí zrak a dělá jakoby se ho to netýkalo, no ono je to někdy tak lepší že:-) Opravdu zdařilé, věrohodné, kruté, hořké, smutné a hlavně skvěle zahrané a to nejen v hlavní úloze, film rovnež velmi dobře ukazuje proměnu jednotlivých charakterů, kteří vás ještě včera brali a byli vašimi přáteli a dnes když jste na dně, když se změní stytém aj, je všechno jinak.

Ruce vzhůru! (1974)

Opět jeden z filmů, které tu za bývalého režimu byly uvedeny, jak v kině tak později v televizi, jedno z těch pravých nefalšovaných a ostrých taliánských krimi, které byly mnohdy navíc zastoupeny v mezinárodní koprodukci (hlavně Francie, nebo Španělsko či Turecko) a které tu ve své době vždy musely mezi diváky vyvolat pořádný poprask a vášnivou ranní diskuzi v práci. Na internetu jsem se dozvěděl že v kinech byl film uveden pod názvem "Ruce vzhůru!", a to s titulky samozřejmě, kdy to bylo ovšem nevím. V televizi v českém dabingu, pak jako "Nevyrovnaný účet" a bylo to v roce '85, jak píše anderson. K filmu; Film začíná opravdu nadějně, parádní surovou loupeží a rychlou přepadovkou, ale poté jak film plyne, se tempo značně zpomaluje a film působí spíše unaveným a někdy až příliš zmateným dojmem, ne vše tu funguje tak jak má nebo by mělo být. Je tu jedná velká dechberoucí automobilová honička třech aut, překvapivé finále, ale jinak nic pamětihodného na tomto filmu, krom výtečného řekl bych že přímo impozantního Micalizziova hudebního doprovodu (který bych si dovedl představil v daleko větší pecce v žánru), který vyšel samostatně jako soundtrack, tu není. Daleko lepší film na téma "ztráta paměti" zpracoval a natočil režisér Tessari ve filmu "Puzzle" z roku '74.

Femmine insaziabili (1969)

Italský zpravodaj Robert Hoffmann (Paolo Vittori) v Los Angeles vyšetřuje smrt svého dávného přítele Giulia, který zemřel při autonehodě, ale nebylo v tom něco trochu jiného-nečestného? Lobby, korupce, velké mocenské mechanismy? Zpravodaj hledá různé odpovědi na palčivé otázky a divák se přes sérii záběrů do minulosti dovídá že téměř každý ze zůčasněných, by mohl mít důvod pro jeho vraždu, zpravodaj je tu navíc kolem jeho dlouhé cesty rozptylován různými potenciálními ženskými milostnými zájmy a to téměř všech věkových skupin a stále se tak nachází ve fyzickém ale i romantickém nebezpečí. Tohle je to velmi příjemná a celkem povedená stylová a vzrušující Martinovka, živá a swingující, s krásnou dobovou prosluněnou atmosférou. Nicolaiův hudební doprovod (který vyšel jako soundtrack) je opravdu velkolepý a zcela jistě se vám vryje natrvalo do vaší paměti. Podle mého jeden z jeho nejlepších co kdy tento skladatel udělal. Viz malá ochutnávka: http://www.youtube.com/watch?v=lOQu-yeeO2Q&feature=related . Je tu i nějaké to patřičné množství akce a nahoty, na svou dobu stále docela ještě odvážné scény, je tu zajímavá ač bezdůvodná psychedelická orgie, čistě podobná stou z filmu "Trumpet of the Apocalypse", rovněž rok '69, kde krásná Romina Power, ztvárnila podobnou roli hippie dívky, hezká scéna byla i ta v bazénu. Film sice na druhou stranu i trochu nudí, díky svému značně pomalému tempu, spiknutí je jednoduché, zaměřené spíše jen na jednotlivé postavy, najde se tu však pár zajímavých zvratů a překvapení, a když už se začnete nudit, tak vím stoprocentně že brilantní sladká a jemně pulsující melodie vás vždy opět spolehlivě vtáhne do děje. EuroCult obsazení, kterému se podle mě celkem dobře podařilo adaptovat na americké prostředí, je neskutečné a celý film pak příjemně zábavný!

Porci con la P.38 (1979)

Opět jedno raritní eurocrimi, které zcela jistě zaujme pěkným hudebním doprovodem, fungujícím hereckým obsazením, celkem překvapivým realistickým a místy dost vynalézavým násilím (památná zřejmě zůstane dlouhá jehla v hlavě), ale na druhou stranu průměrný příběh nijak nevybočuje, je předvídatelný, takže i přes některé občas dobré momenty nemá moc co nabídnout a lehce tak i nudí. Je tu mnoho scén nahoty + odvážné markomanské scény. Marc Porel v hlavní roli lojaálního policisty nakonec natočil daleko lepší žánrovky a Laura Belli se mi tady tentokrát vůbec nelíbila. Film by ale i tak mohli zkousnout nejen fandové žánru, úplné dno to zas není.

Giochi erotici di una famiglia per bene (1975)

Raritní giallo, kekterému napsal scénář známý filmmaker Renato Polselli (to je jedna z věcí, která by mohla přilákat), bohužel ale něco podobného co se týče značně spletitého spiknutí (zde boj o dědictví odehrávající se mezi čtyřma osobama) už tu bylo a to v mnohem lepším ztvárnění. Viz například filmy "Lo strano vizio della Signora Wardh" nebo "Il tuo vizio è una stanza chiusa e solo io ne ho la chiave" (oba režie Sergio Martino). Lehké soft-core scény, nádherná Erica Blanc a Malisa Longo (které mají nakonec za sebou mnohem lepší žánrové filmy), Donald O'Brien mi ve své roli profesora moc nesedl, chtělo by to bejval někoho mnohem mladšího. Film si zaslouží být viděn snad jen kvůli těmto dvěma herečkám, jinak žádný velký zázrak, spíše nuda (nic skličujícího a děsivého), hudební doprovod byl ale dobrý.

Qualcuno ha tradito (1967)

Naprosto perfektní a neprávem zapomenuté eurocrimi. Film vychází z klasických francouzských noir-filmů ("Asfaltová džungle", "Du rififi chez les hommes" kde hrál rovněž Jean Servais!), nebo i z Melvilleho ("Druhý dech", "Samuraj") atd. Tohle ranné Prosperiho eurocrimi (viz "Tecnica di un omicidio" r. '66, opět Prosperi a první spolupráce Prosperi-Weber, druhá zde), jedno z prvních ve svém žánru (takový malý klenot), je natočené a zahrané téměř bez chyby a atmosféra je stejně veliká jako u onich dnes již klasických děl. Velký Weber (profesionální a parádní chladný zločinec Tony), smyslná Elsa Martinelli a klasik Jean Servais (Jean, kamarád Tonyho, hlava plánované dolaro/diamantové krádeže) co víc si přát. Tohle je spíš francouzská záležitost, i když francie je zde uvedena až jako druhá-tedy v klasické koprodukci, dvou evropských zemích, kde se nejčastěji točily kriminálky. Z Itálie to má čistě styl, což je poznat díky surovosti hned na první pohled, z Francie, částečně obsazení (i když hlavní trio je ameriko/italo/francouzský a umístění (Marseilles). Jestli jste viděli "Asfaltovou džungli" nebo "Rififi", tak už víte, že ústřední motiv filmu se bude motat kolem velké loupeže, ale také jednoho velkého přátelství (Weber+Servais). Samotné loupeži je zde věnováno skutečně hodně prostoru (pomalu celá druhá polovina) a nutno podotknout že ona příprava a provedení, to vše bylo na svou dobu naprosto fantastické. Škoda jen kvality, ale film má typickou sleazy a temnou atmosféru, napětí neustále eskaluje, kdy čím dál tím víc zjišťujete že tohle nakonec nemůže dobře dopadnout, pro všechny zúčastněné osoby, dále je tu pár dobrých bitek a hrozivých scén v podobě výstřelů a různých přestřelek. Jazzový hudební doprovod mi zde moc nesedl, přeci jenom film dělal trochu staromódním, chtělo by to bejval nějakou dobovou muziku, ale ta úvodní byla parádní. Už teď ale doporučuji všem fandům EuroCultu, příjemné překvapení.

Kamera na cestách: Polynésie, perla Pacifiku (2008) (TV film)

Teda, takhle člověka navnadit, zvláště teď před dovolenými, kdy plno lidí, nepojede ani k tomu našemu českému rybníku:-) No říct mi někdo jedem, a to ještě dnes, tak bych neváhal ani minutu, a a už bych tam nejspíš i zůstal, úžasná scénérie, čistá hlava, méně starostí, žádný shon, hlavně pryč z Českého blbákova od všech těch Drábů, Kalousků a nesmyslných reforem, dobré zapomenout, škoda ale že je to jen sen a u snu nejspíš zůstanu i nadále:-) Ale je dobré mít sny...

Rodeo (1973)

Menšík povídá; "hezká holka, tak ji sem přiveď a mi ti ji s Otíkem otestujeme". To je asi tak jediná věc, co jsem si z tohodle filmu zapamatoval, jinak docela nuda, film postrádal nějakou větší osobitost, herci jak když nevěděli co hrát, dialogy, takové neslané-nemastné, navíc filmy s motorkářského prostředí mě podobně jako z toho cirkusového neberou. Jandák byl místy docela tragickej, vypadá to ale, že už od mala chtěl bejt něčím víc a něco si dokázat, tak snad jen ten Menšík a Somer to tu trochu oživili, Hudečková byla kóča a za pozornost stála i mladičká devatenáctiletá Libuška Šafránková ve svém teprve třetím filmu.