Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Star Wars prostě sluší velké plátno a neumím si představit "zážitek" z TV nebo notebooku. Za mě naprostá spokojenost a více než důstojné rozloučení s celou více než 40 letou ságou. Z filmu úplně čiší nadšená snaha přiblížit veškeré reálie původním třem dílům Star Wars. Nejen z obsazení původní sestavy včetně zesnulé Carrie Fisher (výborně zpracované a nečekaně dlouhé), Billy Dee Williamse, Marka Hamilla, ale i důležité cameo Harrisona Forda. Všichni mimozemšťané a reálie planet se vrací ke kořenům původní série. A celému filmu dává temný podtext návrat císaře. To byl skvělý tah, kdy strana temné síly získala opravdu silného bojovníka proti rebelům. Vše co se do rozloučení s fanoušky vešlo sice místy lehce narušovalo děj, ale určitě to nebylo tak násilné jako v případě posledních Avengers, kde se postavy prostě jen ukazovali jen proto, aby diváci byli spokojení, že vidí někoho kdo se v některých dílech mihl. Dokonce si umím představit, že by filmu slušela daleko delší stopáž a podle střihu bylo občas vidět, že scény byly zkráceny aby se děj posunul rychleji kupředu.

The Mandalorian - Kapitola 8: Vykoupení (2019) (epizoda)

Pedro Pascal ukázal na 10 vt svou tvář ale stejně zdaleka byl až čtvrtou nejlépe hrající postavou po Gině Carano, Wheatersovi a bojovém droidovi. Asi nejlepší akční scény celé série a zase musím konstatovat, že kde díly je delší čas na rozvoj postav jsou prostě lepší. Nechápu proč ze začátku byly díly jen 30 minutové.

The Mandalorian - Kapitola 6: Vězeň (2019) (epizoda)

Je to prostě krátké... když už se objeví trochu zajímavější zápletka, nestačí se rozehrát vedlejší postavy. Z akcí se povedl souboj Mandyho s partou droidů.

Princezna a půl království (2019) (TV film)

Pohádka kde za něco stojí jedině Egon v podání Jakuba Prachaře. Ten se v roli vyloženě vyřádil na rozdíl od přiteple hrajícího a tvářícího se Ebena. Ruml hrál co mu scénář dovolil, ale nebylo to dobré ani jako pohádka pro děti a už vůbec ne pro dospělé. Hodnocení se veze na vlně Stardance, kde jak Eben i Ruml podali daleko a daleko zajímavější výkony.

Zaklínač (2019) (seriál)

Problémem mého hodnocení je to, že jsem jak fanda knížek, tak i her ze světa Geralta z Rivie. Chápu že lidem nepolíbených žádným z těchto fenoménů mohou prolínání dějových a časových linek seriálu dělat problémy. I já byl v prvních dílech zmatený časovými posuny jednotlivých postav. Když ovšem pochopíte úmysl scénáristů a hlavně se na děj soustředíte, musíte ke konci série nad prací scénáristů smeknout klobouk. Nikdo vás tu prostě nevodí za ručičku a polopaticky neservíruje kdo je kdo a kde zrovna v časové linii trávíte s postavou čas. Nízký trikový rozpočet je znát a snad se se zájmem diváků i zlepší příchozí finance. Ale přiznejme si, že v první sérii Her o trůny se nedaly počítačové triky srovnávat s kvalitou dalších let. Dokonalé jsou šermířské souboje, které si Cavill poctivě nacvičil a je vidět, že Geralta ztvárnil jako fanoušek s láskou k herní sérii. Výborná je postava Yennefer. Nejen že je úžasné sledovat příběh její postavy, ale Anya Chalotra je prostě skvělá.

Watchmen (2019) (seriál)

V pomalém tempu se vine příběh složený z mnoha osudů původních zestárlých Watchmenů. Každý díl je prakticky jiný a jen pozvolna se skládá příběh do závěrečného propojení jednotlivých postav. Nesedla mi úplně herečka v hlavní roli a rovněž "černý" Dr. Manhattan. Zdá se mi že se už začíná projevovat obrácený rasizmus, kdy je povinné dodávat do hlavních rolí jiné než bílé herce.

Carnival Row (2019) (seriál)

Další variace na příběh Romea a Julie v zajímavém fantasy světě lidí a nelidí. Vše je okořeněno nejen "rasistickou" zápletkou, ale i poměrně temným detektivním vyšetřováním brutálních vražd "Nočního řezníka". A poslední přísadou spletitého příběhu je i politické drama. Hlavní vadou na kráse je z počátku velice častá změna stylu vyprávění jednotlivých epizod a nekontinuita příběhu, což se zhruba ve 4 díle srovná a pak už seriál nabere jednotný směr vyprávění.

The Mandalorian - Kapitola 5: Pistolník (2019) (epizoda)

Zatím asi dějově nejlepší díl. A to hlavně díky další "hostující" herečce Ming-Na Wen. Bohužel je celý seriál dávkován po tak krátkých dílech, že nejde rozehrát žádný charakter. Prostě přímočarý tah na branku. Úvodní přestřelka ve vesmíru trvá minutu, pak 5 min pozorujeme přepínání knoflíčků a páček na palubní desce lodi a následuje slovní Mandovo upozornění, že uniká palivo. Asi pro hloupé diváky? Pak už jen dva krátké rozhovory jeden v doku a druhý v hospodě, aby bylo jasné kam díl směřuje a už zase hurá cestovat v grafice z PC her z roku 2000 po planetě.Seriál dostal nevídanou reklamu a je zjevně díky tomu šíleně nadhodnocený. Ale když už tvůrci dostali tolik peněz, proč si neodpustí takové přešlapy. Bez záběrů na mimi Yodu by toporný Pascal určitěl od fanoušků dostal o 50% horší hodnocení...

Rambo: Poslední krev (2019)

Rambova závěrečná slova asi nejlépe vystihují celý film: "Byl jsem obklopený smrtí. Zkoušel jsem se vrátit domů, ale zůstal jsem v půlce cesty. Část mě a mé duše, se po cestě ztratili." Po počátečním nastínění již x krát použitého příběhu se rozvine asi nejzajímavější střední část filmu. Bohužel pak na "velké" finále zbývá až příliš málo času a celý boj se odehrává během pár chaotických minut bez napětí. Digitální krví a násilím se rozhodně nešetří, jen to prostě nemá žádné napětí a vy jen sledujete nezbytné umírání vedlejších postav. To je pro mě největším zklamáním filmu, kdy originalitu nahradila kvantita. Nemohl jsem si jednotlivé pasti tak nějak užít a vše se díky střihu slilo v jednu kaluž krve a masa. Normálně bych se rozhodoval mezi 2-3*. ALE... Je to 73 letý děda s jehož filmy jsem vyrůstal a pokud se dožiju jeho věku, tak ležící na LDN s plenkami a dýchacím přístrojem. Navíc je to RAMBO, takže i když film cestou ztratil část své duše a zůstal v půli cesty, dávám 4*.