Čtec

Čtec

okres Praha
předčítač

• 22.3.2015  16:13

Skvělá "citovka". S velmi zábavnými ironickými a sebedestruktivními dialogy. Nikdy mne nenapadlo, že dokonalou náplní pánské jízdy může být sledování Doktora Živaga. A přitom je to tak logické! (Taky doufám, že se nakonec Lara s Jurijem setkají. Nejlépe na jaře. A v šortkách.)

• 22.3.2015  15:13
    Štíty království českého (TV seriál) (2008)

Celkově je seriál chvalitebný, encyklopedické znalosti Tomáše Durdíka jsou obdivuhodné, ale ... ale ten díl o Praze a ten srdceryvný pláč na téma, jestli by ji Václav IV. dnes poznal. A proč by ji jako měl po šesti stech letech poznat? Respektive proč by si měl myslet, že by měla zůstat zachována nedotčená z jeho časů? Byl to vzdělaný člověk a jistě by si nemyslel, že by bylo lepší nechat si skanzen ze 14. století. A tu opravdovou, žijící Prahu si postavit někde vedle. Měli bychom dnes (možná) intaktní Václavův palác, zato bychom neměli baroko, secesi, funkcionalismus. Nebo by byla lepší jedna Praha gotická, vedle jedna renesanční, třetí barokní a tak dále? Nemám prostě rád ty už od 19. století omílané teorie á la Bestia triumphans a všechno tohle staromilství. Vždyť město je živý organismus a bylo tomu tak už za Václava, toho jména čtvrtého. Proto je Praha tak krásná a ceněná, že se tu všechny ty doby pěkně vrství... A oni stojí před Obecním domem a hořekují, že tam není Václavův palác... P.S.: Ta Eiffelovka je v Paříži taky pěkně hnusná, že? ;-))

• 22.3.2015  01:03
    Jistě, pane ministře (TV seriál) (1980)

Starý dobrý Albion ... Kdo třeba jen trošku nahlédl pod pokličku státní správy, ten jistě potvrdí, že její fungování se s přibývajícím časem od natočení seriálu - a s narůstající vzdáleností od Londýna - opravdu, ale opravdu nevylepšuje.

• 1.3.2015  22:24
    Škoda lásky (TV seriál) (2013)

Díly Idyla na konci léta a Polibek pro vítěze (předloha Eduard Petiška, scénář a režie Jan Pachl): výborná kamera Marka Jandy, hlavně co do barevnosti a atmosféry sázavské krajiny. Ty barvy! Oproti Cirkusu Bukowsky tentokrát teplé. Hnědá, nazlátlá, žlutozelená. Slunce a konec léta. Jako kluk jsem tam ve Zlenicích trávíval prázdniny, a ano, taková je opravdu Sázava.

• 23.2.2015  09:00

Kar-wai Wong je víc než dobrý cukrář. Ale ono taky se to peče s takovými ingrediencemi jako Jude Law a borůvková Norah se zmrzlinou :-)

• 2.1.2015  02:14
    Život podle Václava Havla (TV film) (2014)

Nejlepší dokument o Václavu Havlovi, jaký jsem viděl. Vystihuje jeho mnohovrstevnatou osobnost a je natočen s vtipem. Což je právě ta vlastnost, která Havla charakterizovala. Jiskra v oku, vtip a přívětivý humor... Jak strašlivě tristní je srovnání s "humorem" následujících "hlav státu".

• 27.12.2014  20:14

Láska na vlásku je fajn pohádka, protože je - normální. Nikdo se v ní nepitvoří, nejsou tam žádné laciné ani jiné "kouzelné" triky, jak to poslední dobou bývá. Zato vyniká krásnou kamerou a plně využívá slovenské exteriéry (i interiéry). Hlavně Oravský hrad, který je opravdu pohádkový. Na námětu není co zkazit, to je věky prověřený Twain. A Celeste, ať je to s ní jak chce, tak na neapolskou princeznu se docela hodí a titulní písničku nazpívala pěknou... Jako vtip mi ale přijde, že se slovenská pohádka dabuje do češtiny. I když, zřejmě se tím vylepšila barva hlasu představitele ústřední dvojrole. A Matohohu předabovali z brněnštiny do češtiny... Ovšem co bije do očí, je nízké hodnocení od Slováků, oproti Čechům. Jak příznačné. Kdyby byla pohádka česká, bylo by to zase naopak. Za mne je to objektivně na lepší čtyři hvězdy. Pět dávám záměrně, abych alespoň svou troškou vyvážil někoho, kdo dá, aniž by se díval, odpad, a to jen proto, že si přečte jméno Buckingham.

• 22.12.2014  00:08

Káťa mne vždy přiková k obrazovce. Protože jest to pastva nejen pro uši, ale zvláště pro oči. Přijít o výraz její tváře - a nejen tváře - při takové Stravinského Petrušce by byla vážně škoda. Prstová technika mne, člověka ovládajícího klávesnici dvěma, maximálně třemi prsty, samozřejmě fascinuje. Ale úžasná je i její vlasová technika, včetně faktu, že ona vlastně po většinu koncertu nic nevidí.

• 7.12.2014  01:34
    Zázraky přírody (TV pořad) (2009)

Hecnul jsem se a taky si v duchu zasoutěžil. Zjistil jsem, že jsem stejně chytrý jako Šteindler. A oba jsme (o prsa) porazili Maurera. Dostalo se mi po čem jsem toužil - opojného pocitu vítězství. Pročež pořad hodnotím jako úspěšný a jsem navnazen rozdat si to za týden s dalšími celebritami. O vývoji mého skóre vás neopomenu informovat.

• 23.11.2014  02:03

Po neslané nemastné jedničce mi Kleopatra přijde skoro jako zázrak. Daleko komiksovější, lehká, vtipná, hravá, plná narážek a parodií filmových, hudebních i jiných. Je tedy fakt, že už v předloze jsem měl díl s Kleopatrou nejraději. Jedinou slabinu vidím v nevýrazném Caesarovi, zato Kleopatra v podání Monicy Bellucci je opravdu fešná. A její šatník, to je lahůdková záležitost. Zvláštní specialitkou byl "asijský" létací souboj dvou zlektvarovaných superarchitektů.

• 10.11.2014  00:01
    Zaklínač (2001)

Čím raději mám Andrzeje Sapkowského a jeho knížky, tím víc mne štve, jak - jeho vlastní Poláci - výbornou předlohu filmově zprznili... Chtěli natočit úplně všechno, ale výsledkem je nesoudržné a nepochopitelné nic. S uspěchaným dějem a bez vysvětlení základních souvislostí, světa a jeho postav (například příšerně odfláknutý vstup Marigolda na scénu). K tomu strašné dialogy. Hodnotil bych ještě hůře, nebýt jediného, ovšem výrazného plusu - vlastního Geralta v osobě skvělého Michala Žebrowského.

• 9.11.2014  00:00
    Skyfall (2012)

Že mě to ještě překvapuje... Craigův Bond nakonec vždy všechno pohnojí a jediný koho doopravdy zachrání je opět jen on samotný (prý má jako hobby vlastní zmrtvýchvstání). Tentokrát to odnesla dokonce chudák M... Jen doufám, že královnu doopravdy ochraňuje Bůh, protože tenhle Bond to dozajista nebude... A co ten hlavní padouch, probůh? Vypelichaný Bardem, co dorazil ze země, která není pro starý? To už tedy byli jinší kabrňáci... Na druhou stranu ale kvituji mírný příklon k lehčímu tónu starých bondovských klasik. On nám ten Daniel snad dokonce časem s křečovitým šklebem pronese i nějaký ten vtípek.

• 8.11.2014  13:37

"Jeden Američan, žijící na Bornholmu, řekl: 'V Americe je život jako rozjetý vlak a vy musíte být pořádně rychlí, abyste mu stačili. V Dánsku - a to je dobře - jede ten vlak pěkně pomalu. A na Bornholmu? Na Bornholmu na vás i počká...'"

• 28.10.2014  23:22

Byly tam pěkné detailíky. Např. Robert Sedláček. Nechat si připnout ve Vladislavském sálu státní vyznamenání na fleecovovou mikinu, to se hned tak nevidí. No aspoň si předtím zapnul zip :-)

• 26.10.2014  20:48
    Iva Frühlingová: Věřím (hudební videoklip) (2005)

Ta písnička se mi líbí čím dál víc. Je taková nenápadná, ale milá a má moc krásný text. Videoklip se k ní hodí, je pohodový a příjemný.

• 26.10.2014  18:18
    Peha - Diabol - anjel (hudební videoklip) (1999)

Stříhali dohola malého chlapečka, kadeře padaly k zemi a zmíraly, kadeře padaly jak růže do hrobu, železná židle se otáčela ... ... Až na to, že to není jakýsi chlapeček, ale Katarína. Na to já se fakt nemůžu koukat. Písnička pěkná (teď nemyslím Mišíka, i když ta samozřejmě taky) to ano, ale dívat se, jak kudlají Katarínu, to ne ... ... Jenom se dívali, jenom se dívali, že už je chlapeček chycen a obelstěn, v té bílé zástěře kolem krku ... stříhali dohola malého chlapečka, dívat se na sebe, nesmět se pohnouti, nesmět se pohnouti na židli z železa, už mu to začlo.

• 10.10.2014  17:57
    Lana Del Rey - Summertime Sadness (hudební videoklip) (2012)

No po tomhle by si člověk fakt skoro hodil mašli (padání to ne, toho se bojím, z toho je mi vždycky blbě)...Jinak podle mne nejlepší píseň Lany Del Rey.

• 10.10.2014  00:10
    Lana Del Rey - Video Games (hudební videoklip) (2012)

Když jsem tuhle píseň poprvé slyšel z rádia, naskočila mi z ní husí kůže. Říkal jsem si, kdo to asi zpívá, protože Lanu jsem tehdy neznal. Pak jsem si ji vyhledal a pro změnu zase zůstal přikován k monitoru jejím stylem. Takže sečteno a podtrženo: píseň za 6*, styl za 6*, zbytek za 4*.

• 9.10.2014  23:54
    Lana Del Rey - National Anthem (hudební videoklip) (2012)

Klipy Lany Del Rey mají šťávu, její styl, to ani nemluvě a stejně tak její hudba. Je zajímavá a líbí se mi. Jen, ojoj, ten prezident...

• 9.10.2014  23:32

Pěkné. Iva je příjemná jako vždy a sympaťák Pierre Richard je opravdu muzikální. Asi ho teď budu vnímat trochu jinak, nejen jako ztřeštěného kakofonního skladatele s černou botou.

• 2.10.2014  12:58
    Katarína Knechtová - Isabel (hudební videoklip) (2013)

Vlastní píseň je krásná a zaslouží si 5 hvězd, ale za videoklip jako celek nejvyšší hodnocení dát nemohu, bohužel. Film jsem neviděl, ale předpokládám, že to nebude můj šálek kávy a obrázky z klipu tomu odpovídají. Naštěstí je tam ještě ta Katarína u piána :-) U vlastní písně se mi moc líbí její gradace a dynamika, včetně vznosného, do dálky znějícího finále. To prostě Katarína umí. .../... Tak jsem viděl film a byl - zvláštní. Asi trochu lepší, než jsem čekal. A nejlepší jeho složkou byla jednoznačně hudba. A tak přidávám tu chybějící hvězdičku.

• 29.9.2014  21:43
    Peha - Diaľkové ovládanie (hudební videoklip) (1999)

Začátky Pehy nemají chybu. Krásně jednoduché. Energie z toho sálá. A Katka je živel. Paráda.

• 28.9.2014  22:33
    Peha - Krajinou (hudební videoklip) (2001)

Líbí se mi takové jednoduché, prosté videoklipy. A když už jednoduché, tak jakou lepší krajinu byste si chtěli představit, než maďarskou pustu? Koně, tráva, močály, studny s vahadly, vodní buvoli, placka Hortobagy. A bahno a komáři. To je krajina s velkým K. K? Když K - koukněte, kterak krásně kráčí Krajinou kouzelná Katarína Knechtová...

• 9.8.2014  17:23
    Kristína: V sieti ťa mám (hudební videoklip) (2010)

Už ma tam má.

• 9.8.2014  17:08
    Kristína: Jabĺčko (hudební videoklip) (2012)

Vlastní písnička by byla krásná i bez těch elektronických aplikací (a asi ještě víc). Ale - jsou tam a dávají jí zase jiný rozměr a jiný šmrnc. A k tomu se myslím právě velmi dobře hodí zvolený - jistě záměrně - "kýčovitý" videoklip. Celé to chápu jako velmi svěží úsměvnou nadsázku a legraci. S krásnou slovenskou "lidovkou" a neméně krásnou Kristínou.

• 9.8.2014  16:06
    Spomaľ (hudební videoklip) (2006)

Líbí se mi ten minimalismus, kdy pár tónů a pomalé tempo vytvoří atmosféru napjatou jak kšandy. Je to fakt magie, jak se dá pracovat s publikem. A musí to, i přes všechnu únavu, neskutečně nabíjet... To teda se lidem v drtivé většině profesí nepoštěstí. Nedokážu si představit, jak by se mohl při své práci nabít třeba takový úředník. A mohl by přitom zpomalovat, seč by mu síly stačily... Ne, nechci to zlehčovat, vím, že Katka tenkrát byla unavená, přetažená a že ta píseň je vlastně dost o ní samé. Také to byl zřejmě hlavní důvod jejího odchodu z Pehy.

• 8.8.2014  02:26
    Muoj bože (hudební videoklip) (2008)

Nádherná hudba i hlas Kataríny Knechtové, nebesky čistý i temně barevný. V kombinaci s vizuální složkou, jež se mi líbila už ve filmu, jsem unešen. A nesmím zapomenout obě krásné tváře, Katčinu jemnou a Anninu tajemnou. ... Ještě k té vlastní písni: asi přeci jen lehkou výhradu bych měl k poslední třetině, která je na můj vkus příliš orchestrální a skoro jakoby rozjuchaná. A ano, jak píše Marek1991, i lehkovážná. Takže raději mám jen Kataríninu klavírní "unplugged" verzi. Ta je skutečně úchvatná.

• 7.8.2014  00:56

Přemýšlím, kolikátka asi tak jsem? A kolik to hodí, když přičtu dvě... Asi to bude celkem dost, mám totiž bod navíc za to, že jsem byl v Evropě.

• 30.7.2014  14:34

Mám rád elegantní postavu kapitána Exnera. Sice se mi více líbil v podání Jiřího Valy v byzantském kupci, ale i nesmělý Kodet je dobrý. Méně se mi však líbilo vlastní zpracování celé kriminálky. Jinak pěkná titulní písnička v podání Petry Janů.

• 30.7.2014  14:22

Film má mnoho různých významových vrstev. Pro mne třeba bylo nejvýraznější zpodobnění studu. Nebo lépe řečeno studu u postav, které se za co stydět neměly, a na druhé straně nestydatost těch, kteří by se stydět měli.