• Krátkometrážní

12 opic (1995)

Asi jako, když jsem poprvé viděl Matrix. Až s odstupem času mi dochází, jak chytré a působivé to vlastně bylo. Navíc ústřední herecký trojlístek a pan režisér ve vrcholné formě. Těším se na opakované shledání, ten film za to totiž stojí.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Tak z tohohle mi jde skutečně hlava kolem. Vesmírná odysea je strašně těžce popsatelný film, jehož rozebírání by nejspíš zabralo spoustu probdělých nocí. Člověk si na to musí udělat názor sám. Chápu hodnocení 1* i 5*. A já sám si nejsem úplně jistý svým hodnocením. Po snímcích jako byla Sunshine s Fontánou, které k nám dorazili loni, jsem si říkal že nic náročnějšího jsem asi zatím neviděl (myšleno v rámci mainstreamu). Ale teprve teď vidím, kde mají všechny tyhle bijáky svůj původ...Ve fascinující vesmírné všehomíře Kubrickova filmu. Dech mi vzala i vizuální stránka filmu, která je na rok 1968 skutečně úchvatná. A ten konec? Grandiózní, dech beroucí, originální, nepochopitelný...Nevím sice co přesně v roce 1968 mistr Stanley Kubrick stvořil, jisté ale je, že mi nějaký ten čas nedá spát. A až seberu síly a odvahu určitě se na Vesmírnou odyseu vydám ještě jednou.

21 gramů (2003)

Ińárritu je největší mexický tvůrce dnešní doby. Na pomoc si přizval tři herecká esa a výsledkem je realistické, napínavé, smutné a hlavně originální drama, které potěší všechny milovníky nevšedních filmových zážitků.

22 výstřelů (2010)

Zcela průměrná báchorka o pomstě, které by nejvíce slušela televizní obrazovka. Standartně natočené, nešťastně napsané a s nevýraznými hereckými výkony. Jean Reno vlastně nemá co hrát. Jeho postava postrádá osobnost, nosný příběh a hlavně kvalitní repliky. Vystřílí se určitě víc, než dvacet dva nábojů. K čemu to ale je? Divák nemá komu fandit a přestřelky jsou natočeny hůře než v německém seriálu.

30 dní dlouhá noc (2007)

30 dní dlouhá noc je film, který má své vady a ke konci jaksi zapomene zodpovědět i některé otázky. Pořád ale zůstává tím nejlepším, co jsem od Snyderova Úsvitu mrtvých v žánru viděl. Navíc jsem se v kině skutečně bál a to už od úvodních titulků. Slade si z danou látkou poradil dobře, šlo to sice udělat i o chlup líp, ale ve výsledku se nemá za co stydět. Stejně jako Josh Hartnett a krásná Melissa George, kteří v rámci žánru podávají skutečně uvěřitelné výkony. Navíc to skvěle temné prostředí Aljašky a atmosféra jako z Carpenterovy Věci. Nemám co dodat, v době kdy kinosály dobývají latexová béčka typu Underworld je Sladeho film příjemným oživením.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Tento rok jsem napjatě očekával tři filmy: Fontánu, ze které jsem byl nadšen, GrindHouse který jsem neviděl a 300 které mě zklamalo. Jelikož znám původní komiks, tak mě tahle nevšední lekce z dějepisu moc nepřekvapila, že se u ní ale budu takhle nudit to sem nečekal. První půlhodina je nudná až to bolí, je to jen samé kecání o svobodě, zemi, vodě, o boji za čest a dalších fajn věcech. Snímek bohužel selhal na tom nejdůležitějším-bitvě. Většinu spartských bojovníků od sebe nerozeznáte, takže pokud některý zemře tak ani nevíte kdo že to vlastně byl. Absolutně nevhodný a otravný mi přišel hlas vypravěče, který zbytečně komentuje dění na plátně. A dějová linka s královnou Gorgo jen maskuje absolutní absenci příběhu. Pořád jsou to silné tři hvězdy, hlavně díky těm trikům a Gerardu Butlerovi s Lenou Headey. Po zhlédnutí mi na jazyku bohužel vysí jediné slovo-Zklamání...

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Pokud patříte k nadšeným fanouškům žánru, neměli by jste si nechat tenhle kousek ujít. Já jsem se bohužel místy docela nudil. Ačkoliv ústřední duo funguje na výbornou, ani jedna z postav mi nějak výrazně k srdci nepřirostla ani mě příliš nezaujala. Rozpočet snímku nejspíš padl hlavně na honorář pro hlavní hvězdy, jelikož celý film se odehrává ve velmi lacině vypadajících kulisách, za které by se možná styděli i v televizi. Nicméně se na film docela dobře kouká a ke konci dokáží tvůrci přijít i s docela zajímavým završením. Takže, jak jsem říkal už na začátku, pokud westerny milujete a chcete po dlouhé době nějaký pořádný vidět, neměli by jste si vlak do Yumy nechat ujet.

8 žen (2002)

Krásná a zábavná detektivka, která tu už dlouho nebyla. Každá postava a tím pádem i její představitelka tu má své místo a dohromady tvoří kompaktní celek. Ozon rozhodně patří mezi nejtalentovanější francouzké tvůrce poslední doby.

96 hodin (2008)

Lehce nadprůměrný akční film s klasicky přímočarým Bessonovským příběhem. Jedna z nejlepších rolí Liama Neesona a velká příležitost pro Maggie Grace. Škoda těch několika logických přehmatů a nedostatečně vygradovaného konce. Což by vám mohlo vadit jen v případě, že se film rozhodnete brát vážně.