Úsvit planety opic (2014)

Nová série Planety opic má prostě tu smůlu, že už nemůže přinést nic nového. Tenhle díl mě vyloženě nudil proto, že jsem už po shlédnutí traileru dokázal přesně předpovědět průběh filmu. Vyplnilo se to, až na absenci smrti synátora, naprosto přesně. Lidští herci jsou stejně jako v jedničce naprosto necharismatičtí a zbyteční. Hlavního hrdinu mám zafixovaného jako padoucha z Útoku na Bílý dům, takže ať se snaží sebevíc, do té role mi nepasuje. Pak je tu nějakým omylem Gary Oldman, který si nejspíš spletl natáčení s pokračováním Temného rytíře. Prostě ať chtěl, nebo ne, viděl jsem v něm pouze Gordona. Akce je pomálu a když už, tak vytvořená počítačem, což mě už delší dobu neuchvacuje. Žádné realistické výbuchy jako v Bayových Transformers, prostě čistá digitální kaše. Režisér a scénárista se v rámci nějakého poselství, politického podtextu, ekologického podtextu atd. bojí experimentovat, takže výsledek je nudná vata pro současnou hollywoodskou poptávku.

300: Vzestup říše (2014)

Souhlasím s kolegou Enšpíglem, že skutečný název filmu by měl znít: 300: Rise of Eva Green. Ta jediná v tomto filmu stála za pozornost. Hlavní hrdina byl naprosto necharismatický, souboje víceméně nezáživné a kvůli digitální krvi bych neomezoval přístupnost, protože tu jsem já nikdy příliš neuznával. První film měl nějaký nápad a nesmrtelné hlášky, tohle je už jen čistě mašina na peníze.

Transformers: Zánik (2014)

Na úvod nám tvůrci naservírují snad nejotřepanější klišé všech dob v podobě ovdovělého otce, který chrání svou pubertální dceru. Tyto pasáže budu jednou na blu-rayi přetáčet, protože mi narušovali zážitek z filmu. Vůbec všechny pasáže s lidmi zde nefungovaly a byly na obtíž. S transformery už to bylo lepší, ale štve mě, jak Bay neustále obměňuje postavy. Prostě si řekne, že tahle postava už není dost drsná, tak jí bez jediné zmínky vyškrtne a vrazí tam frajera s doutníkem. Film trvá 165 minut (až moc!), z toho prvních 65 minut je celkem nuda s vlezlou rodinkou, ale poté se Michael Bay zdravě zblázní a naservíruje nám nonstop akci, kterou lze těžko vidět v jiném filmu. Mimochodem, tvůrci si s mytologií Transformers dělají opět co chtějí. V prvních dvou dílech je nám jasně řečeno, že Transformeři se mohou rodit jen díky energonu - prajiskře. Takže odpálení zrna by bylo asi Galvatronovi na dvě věci. Stejně tak najednou někdo z tvůrců vytáhl z rukávu prvek, ze kterého se Transformeři skládají. Ale už úplně zapomněl na to, že v jedničce ožije automat s plechovkami a ve dvojce Samova kuchyň, která předpokládám z tranformia nebyla. Stejně tak je pochybná pasáž s tvůrci a křižáky, která s předchozími díly vůbec nekoresponduje.

Mysteriáni (1957)

Tento film řadím mezi slabší snímky Ishiro Hondy. Pokulhává především v porovnání s Battle in outer space, které je trikově i dějové nabitější. Zde tomu chyběla gradace, je to takové rozkouskované a natažené. Nicméně emzáci jsou hodně cool a z efektů jsem se válel smíchy po zemi. Bohužel je zde hodně opakovaných záběrů, což je další důvod odebrání jedné hvězdičky.

Český žurnál - Dělníci bulváru (2014) (epizoda)

Vít Klusák se po jednom velkém průseru (Život a smrt v Tanvaldu) vrátil do starých kolejí. Určitě zajímavý dokument, jen by tam toho mohlo být trochu víc.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Představte si, že máte před sebou sedm let starou mrtvolu Raimiho Spider-mana, do kterého někdo neustále pouští elektřinu ve snaze ho oživit. Takhle nějak si představuji tento film. Poslední blockbustery jsou velice unavující a neoriginální. I zde jsem se neskutečně nudil. Kdybych mohl, tak bych scény s Gwen přetáčel, protože už mě nebaví koukat na popáté, jak Spider-man řeší, zda zůstat s holkou, nebo se věnovat svým povinnostem. Na začátku filmu se nám představuje Spider-man - verze Venom. To co bylo naznačeno ve trojce, že s přibývající slávou rostou negativní vlastnosti superhrdiny nám tady režisér předkládá, jako by to vlastně nic nebylo. Co na tom, že při svých frajeřinkách rozbourá v honbě za zločinci půlku města, pubertální hrdina (a divák) moderního typu to asi potřebuje. Záporáci jsou neskutečně slabí. Naprosto bez jakékoliv psychologie. Electro je slaboduchý jedinec, který se vinnou nedorozumění rozhodne zabít Spider-mana. Je docela cool, ale ta jeho smrt je hodně laciná, takhle kvalitní záporák neumírá. Goblin je tam asi jen proto, aby vyplnil stopáž, jinak si jeho krátké a zbytečné působení nedovedu vysvětlit. Navíc se opět stal záporákem čistě náhodou. Na konci ještě vstoupí na scénu Rhino, ale že by mě něčím upoutal se říct nedá. Asi marketingový trik, jak přilákat na množství záporáků. Prosím tvůrce, aby nechali Spider-mana spát, ale bohužel se už připravuje kromě třetího i čtvrtý díl. Jednu hvězdičku dávám za to, že tam nebyli jeřábníci.

Asterix a Obelix ve službách Jejího Veličenstva (2012) odpad!

Znásilnění Asterixe a Obelixe. Ale opravdu hanebné! Jednička a dvojka jsou pro mě srdcovky. Filmy, u jejichž dialogů se vždycky nasměju. Olympijské hry už byly pouze průměrné, přičemž od propadáku je zachraňoval pouze Brutus s hlasem Josefa Cardy a pár vtipných odkazů. Tohle je ovšem prznění všech předchozích dílů. Na filmu není nejhorší, pokud je trapný (i když i takových scének je zde požehnaně), ale pokud je nudný, což přesně vystihuje tento film. Za hodinu a čtvrt jsem se jenom tak lehce pousmál na 2-3 Obelixovými hláškami, ale jinak vůbec nic. Po hodině a čtvrt jsem byl nucen film vypnout, protože jsem začal usínat. K samotným "vtipným scénám". Kdo tohle proboha vymýšlel? Tohle byly vtipy 4. cenové kategorie, které bych za minutu při psaní scénáře vymyslel i já před spaním. Není mi 5 let, ani nejsem slabomyslný, abych se posadil na zadek z toho, že pirátská loď dostane už asi počtvrté "na prdel". A i kdyby, je to tak suše a trapně natočeno, že mě to spíš urazilo. V Kleopatře tahle scénka pokaždé fungovala. Zvláštní, že? Herci, to je doslova fiasko. Takový spolek necharizmatických postav se vidí málokde. Depardieu prostě na všechno sám nestačí. Největším tragédem byl Cézar. Znuděný dědula. V minulých filmech vždy hrál Cézara nějaký charizmatický herec, tady bych si Cézara spletl s posledním lodním leštičem. A ten odkaz na Dartha Vadera? Ano, v Kleopatře jsem se smál. Tady jsem opět jen nevěřícně kroutil hlavou. Další, co mi neskutečně pilo krev, byla ta všudypřítomná modernita. Co to sakra bylo? Co byli ti motorkáři? Co byli ti pankáči? Proč Zničehonix vypadá, jako když právě vyšel z CAčka? Proč je film neustále doprovázen moderní hudbou? Tohle má být příběh ze Antiky!!! Potřebovaly předchozí filmy, kde se také objevily moderní odkazy tyhle nesmysly? Naopak, snažily si zachovat reálnost a díky tomu pak moderní narážky vynikaly. Vtípky kolem Angličanů mě taky spolehlivě uspávaly. Čemu jsem se na tom měl smát? Přízvuku? Stokrát opakovanému klidnému životnímu stylu? Největší peklo jsem si nechal na konec a to je vizuální stránka obecně. Fakt by mě zajímalo, do čeho peníze tohoto extrémně drahého filmu šly. Kostýmy jsou neskutečně levné. Horší, než v jedničce. Ale hlavně digitální efekty. Jestli někdo nadával na předchozí díl, že byl jimi zahlcen, tak zde je to ještě horší. Každá druhá budova, pozadí, nebe, lodě, to všechno je jeden hnusný vyblitý digitál. A nejhorší je na tom to, že na rozdíl od jedničky, či Kleopatry, kde efekty působily reálně, zde nacházíme jen efekty na úrovni omalovánky, které člověk pozná na první pohled. Je toho víc, co by se dalo zkritizovat, ale už opravdu nemám sílu.

Český žurnál - Život a smrt v Tanvaldu (2013) (epizoda)

Jednostranný dokument, který spíše než o incidentu pojednává o rasismu obecně. V tomto ohledu se věnuje výpovědím různých typů obyvatel Tanvaldu. Toho se drží celý film, až to časem začalo být stereotypní a nudit. Proč místo toho tvůrci nevěnovali pozornost rekonstrukci činu, či hledání vysvětlení, jak to tehdy bylo, je mi záhadou. K tomu se dostáváme až na konci, kdy proběhne rozhovor se střelcem a anonymním svědkem. Výpovědní hodnota dokumentu je tak nulová, zůstává zde jen otázka soužití s Romy, kterou jsme mohli vidět v několika předešlých a lepších dokumentech. Ještě přidám svůj názor na incident. Opravdu vám přijde normální, aby důchodce (který dle výpovědí Romů terorizuje malé děti) chodil po nocích střílet cikány? Nebylo to třeba tak, že parta podnapilých výrostků (s tučným trestním rejstříkem a podle výpovědí minimálně jedním feťákem) si prostě šla cestou z hospody vybít svojí agresivitu, případně (se zbraněmi) loupit? A že následně střelec nemá čisté svědomí? Vy byste měli čisté svědomí, pokud byste někoho i v sebeobraně zastřelili?

Bitevní loď (2012)

Za klady filmu považuji vzhled mimozemšťanů. Sice u nich nebylo hodně věcí vysvětleno, ale možná je to i dobře. Takhle kolem nich zůstalo působivé tajemno. Dále pak vizuální efekty a pár zapamatovatelných scén. Film je podobně jako většina novodobých velkofilmů (Pacific Rim) plný klišé a logických nesmyslů. Především mi hlava nebrala střelbu naslepo. Lodě, které do té doby nešli na vzdálenost několika set metrů zničit, se najednou začaly pohybovat v trajektoriích mořských majáků (že by třeba jeli kolem, s tím si tvůrci hlavu nelámali) a po pár necílených ranách jdou ke dnu. A hlavní hrdina mi vzhledem připomínal hokejistu Tomáše Kůrku.

Propaganda (2012)

Severokorejci kážou vodu a pijí víno. Kdybychom ponechali audiozáznam a vyměnili obrázky, klidně by to šlo použít i proti KLDR. Ve filmu je kritizována reklama, láska ke smrti, náboženství, atd., ale tohle přesně v bledě modrém praktikují i komunisté, akorát místo reklam na deodorant vymývají mozky reklamou na socialistický režim. V dokumentu jsou překrucována fakta, účast USA ve válce proti Hitlerovi trošku skřípe, takže to zamluvili spoustou konspiračních teorií. Můžeme zde narazit i na kritiku konzumního života, kritiku války proti terorismu (spiklenecká teorie o 11. září), kritiku zakrývání problémů americké společnosti (hlavně, že KLDR nic nezakrývá) a další a další pošpiňující rozbory (pseudo)odborníků. Pět hvězdiček tedy za dokumentární přínos, protože jsem nikdy nemyslel, že se něčeho takového (s cz titulky) dočkám. Pokud v něčem souhlasím, tak je to zmínka o filmech Quentina Tarantina. Tady udeřili hřebíček na hlavičku.