• Krátkometrážní

Wakefield (2016)

Nádhera. Som až prekvapený, ako veľmi mi to sadlo. Krehký, poetický a meditatívny zážitok o zmysle ľudského šťastia. Cranston špičkový. Záver by som si predstavoval trochu iný, ale aj tak vynikajúce.

Dunkerk (2017)

Poctivý vojnový drasťák. Skvele natočený, herecky brilantný... ale nestrhol ma ani zďaleka tak ako som čakal (žeby vysoké nároky?) a tá forma mi vlastne vôbec nesadla. Škoda.

Oklamaný (2017)

Ja teda dosť čumím, že mnohí píšu, že sa na niektorých scénach smiala takmer celá sála. Teda, keď som na THE BEGUILED bol v kine, nesmial sa nikto - naopak, mal som pocit, že divákov film celkom vtiahol. Iste, niekoľko jemne čierno-humorných momentov sa našlo, ale išlo o jasný tvorcovský zámer a rozhodne to neboli scény, pri ktorých by som sa mal chlámať na celé kino. To len taká poznámka na okraj. THE BEGUILED sa mi páčil. Komorná a hutná dráma so skvelými hercami. Úžasná atmosféra južanskej Ameriky, nádherná práca so svetlom, delá duniace z ďalekých bojísk... paráda. Škoda, že na psychológii postáv režisérka nezapracovala viac, prospela by aj lepšia gradácia. Ale rozhodne ide o podmanivý zážitok, čím viac nad ním premýšľam, tým viac sa mi pozdáva. Celkom verím, že si to Sofia nakrútila presne tak, ako chcela. Uvidíme, čo povie druhá projekcia.

Lék na život (2016)

Ten Verbinski je fakt kretén. Stačilo aby udržal mieru a film osekal na slušných 100 minút, zhutnil a prišiel trochu s lepším vyvrcholením. Tá dĺžka tomu ale strašne, ale naozaj STRAŠNE podráža nohy. Pritom zvyšok je skoro dokonalý. Vizuálna žranica, úžasne pochmúrna atmosféra, slušní herci (DeHaan, Isaacs, Goth). Lenže, Verbinski opäť nepozná mieru a takmer tou rozvláčnosťou zabíja všetky klady. Škoda, šanca na mimoriadnu žánrovku tu bola. Takto je to len slušná štýlovka.

Raw (2016)

Vitajte vo svete dospelých, milé deti! A bude už len horšie. Neprikrášlený a miestami poriadne cynicky čierno-humorný coming-of-age. Garance Marillier podala fenomenálny výkon.

Uteč (2017)

Ira Levin by mal radosť. Možno mierne prehajpovaná, ale mimoriadne kvalitná a napínavá žánrovka, ktorú by bolo škoda vynechať. Viac podobných, prosím!_EDIT: Na druhýkrát ešte lepšie! Skvelá a navyše sympaticky cynicky vtipná vec. Zvyšujem na päť.

Here Alone (2016)

HERE ALONE je v prvom rade dráma. Temná, dusná, hororom len jemne líznutá. Takže: žiadne ľakačky a žiadna akcia. A vlastne skoro žiadni zombíci. Vadí to? Niekomu iste. Blackhurstov film má skôr bližšie k civilným post-apo ako Z FOR ZACHARIAH či INTO THE FOREST. Ak potrebujete vybuchujúce hlavy a krv, siahnite radšej po Romerovi. Kvalitka.

Synecdoche, New York (2008)

Depresívnejšie než Kafkove romány. Apokalypsa ľudského života.

Frank a Lola (2016)

Romanca bez patetických rečičiek, zato s dôrazom na to temnejšie v nás. Shannon a Poots absolútne bez chyby.

Blair Witch: 20 let poté (2016)

Po nemastných-neslaných traileroch som nič nečakal a dobre som urobil. Mrzí ma, že Wingard nevyužil ten bohatý blairwitchovský mythos (Rustin Parr, Coffin Rock, Elly Kedward...) a natočil vlastne len variáciu pôvodného filmu. Ale inak okej, nie je to najhorší found footage, aký som videl. Postavy na facku, chýbala mi väčšia porcia realistickosti. V pôvodnom filme som dokázal takmer fyzicky cítiť, že hrdinom naozaj ide o krk. Tu sa nič také nedostavilo. Ale tempo to má slušné a záver v dome je fajn. Určite lepšie, než BOOK OF SHADOWS, vracať sa k tomu nebudem, ale ako jednorázovka to ujde.