• Krátkometrážní

Krampus: Táhni k čertu (2015)

Chcete, aby vaše ratolesti do Vianoc poslúchali? Pustite im KRAMPUSA :). Škoda, že som tento film nestihol svojho času v kine (vo všetkých sálach hrali tie trápne nové STAR WARS). Decembrová vianočná atmosféra by zážitok určite ešte viac prehĺbila. Za mňa teda rozhodne spokojnosť, TRICK 'R TREAT sa mi síce páčil viac, ale Dougherty ani teraz nesklamal a naservíroval zábavný holiday horor. Je ale tiež pravda, že KRAMPUS nie je taká šleha, ako mohol byť. Dougherty citeľne zmäkčil a obrúsil svoj čierny a morbídny humor, hoci pre suché hlášky sa ani tu nechodí ďaleko. Nápadov má však stále dosť a dosť, ale mám dojem, že istejšie sa cíti v menších poviedkach. Akonáhle má rozprávať dlhší a klenutejší príbeh, tak trochu pláva a niektoré scény negradujú tak ako by mali. Tiež som mal pocit, že film občas klišé preberá, namiesto toho, aby sa im vysmieval. Holt, asi daň väčšej produkcie a posunutie sa k širšiemu publiku. Na strane druhej, atmosféra je opäť úžasná, herci perfektní a practical effects lahôdkové (akurát animované časti mohli byť skôr stop-motion). Samotný Krampus sa mohol objavovať viac, pretože je vskutku podarený. Ale ani jeho pomocníci rozhodne nie sú na zahodenie. Vraždiace perníčky, do toho!

Deadpool (2016)

Čakal som, že sa to viac odtrhne z reťaze. Trailery boli vtipnejšie.

Hush (2016)

Dobre natočená, priamočiara home invasion jednohubka. Jednoduché, bez nejakého väčšieho napätia. Nápad s nepočujúcou hlavnou hrdinkou dobrý, ale IMHO nevyužitý. Psychopat neschopný lúzer (prečo si sakra dal dole tú masku tak skoro?). Ako celok prežiteľné, ale to je asi tak všetko.

The Invitation (2015)

Túto pozvánku dostať nechcete. Takto to mám rád. Vynikajúci psychologický thriller-horor. Už úvod so zrazeným kojotom dal najavo, že tento reunion starých kamarátov bude mať trochu odlišný feeling. Réžia a kamera v spolupráci s hudbou budujú zvláštne ponurú, polosnovú atmosféru, napätie sa šponuje stále viac a celé sa to nesie v dosť nepríjemnom tóne. A nestráca to dych ani v závere. Celý čas som bol napnutý a fakt netušil, kam sa to celé stočí a komu vlastne hrabe viac, ak vôbec niekomu. Skvelé. Akurát poznámka: tie flashbacky boli úplne zbytočné, naviac strašne klišovité. Prečo sa všetko musí názorne ukazovať a nenechá sa pracovať fantázia diváka? Ale to je len malý detail, inak sakra pozoruhodná vec.

Saulův syn (2015)

„ODSÚDIŠ NÁS NA SMRŤ!“ - „MY UŽ MŔTVI SME.“ Šepot v tme. Krik. Zrýchlený dych. Pohľad cez plece. Smrť. Prázdne tváre. Depresia. Zmar. Šialenstvo. Peklo. Nič výstižnejšie mi nenapadá a popravde, ani sa mi veľmi nechce rozpisovať, proste to treba vidieť. A hnedí hajzli v parlamente a ich voliči by si v tom mali povinne vymáchať tie svoje držky, rovnako ako tí, čo ešte dnes dokážu ospravedlňovať Hitlera, Tisa a podobných bastardov. S ohľadom na súčasnú situáciu (nielen) na Slovensku pôsobí SAULOV SYN ešte mrazivejšie a desivejšie. Skľučujúci film, ale veľmi potrebný. Nech len ľudia vidia...

Titanic (1997)

NEARER, MY GOD, TO THEE.___TITANIC som videl asi trikrát-štyrikrát. A zakaždým vo mne zanechal iné dojmy (od odmietania až po nadšenie). Pretože, hej, tomu filmu je ľahké sa vysmiať ako typickému hollywoodskemu gýču. Dnes som si ho pozrel znova. A treba uznať, gýč-negýč, je to dobrý film. Celý cast je výborný. DiCaprio a Winslet sa k sebe perfektne hodia a tú jednoduchučkú love story im divák absolútne žerie. Ale ani zvyšok nezaostáva. Slizák Zane, Kathy "Nepotopiteľná Molly" Bates, či Bernard Hill ako kapitán Smith. Aj po rokoch má film moc diváka totálne pohltiť a emocionálne vyžmýkať. Iste, niekoľko presladených dialógov by som vyhodil, tiež niektoré fóriky v závere zbytočne vytrhávajú z diania. Úplným fanúšikom sa asi nikdy nestanem, ale za seba chlapsky priznávam: monumentálny a silný zážitok.

Kick-Ass (2010)

„OCI, TO VYZERÁ EŠTE VIAC COOL, NEŽ NA OBRÁZKU!“ - „TO PRETO, LEBO TAM NEBOLI ROTAČNÉ GUĽOMETY!“ Je to hodne fajn, ale obdobný SCOTT PILGRIM sa páčil predsa len viac. Tu mi trochu chýbala väčšia porcia žánrovej nadsázky. Teda, ona tam samozrejme je, ale graduje tak nejak pozvoľna. No a niektoré scény, ktoré mali parodovať superhrdinské filmy/komiksy na mňa až tak nezafungovali. Ale aj tak je to jazda. Aaron Taylor-Johnson je síce fajn dork dipshit, ale celý film si aj tak kradne pre seba psychopatická dvojka Cage-Moretz alias Big Daddy a Hit Girl. Cage, ktorý chytá šoky z toho, že si ho dcérka doberá, že by na narodeniny chcela šteniatko a nie sadu nožov, je fakt na nezaplatenie. Moretzovej Hit Girl si to tiež kruto užíva a hláškuje ako o život. Vlastne som mal pocit, ten film mal byť viac o tejto dvojke. Dobrý bol aj záporák Marka Stronga, ale Christopher Mintz-Plasse mi prišiel dosť otravný. Je to dosť nekompromisné (čo sa cení) a záverečná akčná rubanica je výborná. A Čechovova bazuka, samozrejme tiež.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Holy dog shit, už som asi fakt príliš starý, zlý a zahorknutý na takéto niečo. Keď som bol krpec, SW ma celkom bavili a bol som fanúšik (hoci ani zďaleka nie tak "zažratý" ako niektorí iní). S odstupom ma tie filmy už v podstate nezaujímajú. Uznávam ich plusy aj mínusy, ale už som z toho takpovediac vyrástol. Epizóda VII ma teda príliš nezaujímala, ale vravel som, že keď už nič, tak si aspoň užijem dobrý oddychový blockbuster. Ó, aké naivné. Tak si to rozoberme. Triky a vôbec technické aspekty sú absolútne perfektné a nemám proti nim žiadne výtky. Abramsovi sa krásne podarilo nadviazať na poetiku pôvodnej trilógie, ohromne potešilo, že pre mimozemšťanov použil opäť staré dobré masky, CGI zbytočne nerušilo a bolo použité citlivo. Scenár. Scenár je... bieda. Totálna. Autori vzali NOVÚ NÁDEJ, zmenili postavy a názvy, niekde pre istotu aj pohlavie a farbu pleti, trošku to zamiešali a hurá, ideme tvoriť dejiny! Tak určite. Nostalgia vám film nezachráni, milí tvorcovia! Celý film je šialene predvídateľný a bez napätia, kedy sa na to síce pekne pozerá, ale nie je v tom nič, slovom N I Č nové, inovatívne, originálne... Postavy sú síce potenciálne zaujímavé, ale nejakému podrobnejšiemu kreovaniu charakterov sa tu nikto nevenuje. Scenár je skratkovitý, miestami vyložene hlúpy a k pôvodnej trilógii vlastne dosť neúctivý. Ako to, že sa Impérium/Prvý rád/whatever dostal zase k moci? Ako to, že nikto nevie, kto sú Jediovia? Záporáci vyzerajú trápne, chovajú sa trápne a majú trápne mená. Kylo Ren nosí masku asi preto, že je to povinná výbava každého temného pána. Keď si ju ale zloží, všetok rešpekt ide do hája. Driver sa mi skrátka na túto rolu moc nehodil. Plus, to čo predvádza v záverečnom súboji na meče musí každého až urážať. A jeho poskokovia sú len bandou nechcene smiešnych, neschopných idiotov, ktorí sa zase nechajú vyhodiť do povetria, ako bezmocní školáčikovia. Toto je teda ten diktátorský Prvý rád, pred ktorým sa trasie celá galaxia. Aha. Pretože vo filme si zvyšky Odboja proste sadli za stôl, vymysleli plán a ešte do večera celý Prvý rád poslali doprdele a ani to moc nebolelo. Nové hlavné postavy. Rey je sympaťáčka, bohužiaľ jej postava trpí pod skratkovitým scenárom. To, že sa za jeden deň naučí ovládať Silu a bojovať so svetelným mečom pôsobí dosť debilne, aj keď je akože „vyvolená.“ Finnove hlášky neboli vtipné. Chémia medzi ním a Rey neexistuje, ale to ani medzi ostatnými postavami. Starí známi. Nezájem. Han pôsobí unavene, Leia otrávene a C-3PO je opäť na päsť.___Takže ako eye-candy dobré, ale to je málo. Rozumiem, fanatici SW budú vystriekaní už len keď sa objaví „A long time ago...“ a rozoznejú sa známe tóny. Ale mne len nostalgia nestačí. A tento film nie je o ničom inom, bohužiaľ. Nejde si svojou cestou, nemá vlastný ksicht. Chce len potešiť fanúšikov. Okej, misia splnená, ale nazývať to filmovou udalosťou dekády? Snívajte ďalej.

Spring (2014)

„JE TO DEDIČNÉ.“ Nedívajte sa na trailer, nič si o filme nezisťujte a proste si ho pozrite! Ďalej trošku spoilery. Tak toto bol dosť zaujímavý kúsok! Film hodne klame telom, ale celý jeho tón a pomalý spôsob rozprávania mi veľmi sadol. Hlavní hrdinovia sú sympatickí a emócie im divák verí. V zásade sa jedná o fajn romantický film, až na to, že... no :). A nechýba tomu ani nadhľad a vzájomné špičkovanie ústrednej dvojice, potom čo „to“ vyjde najavo, pôsobí vtipne a príjemne. Spätne si možno hovorím, že sa tá téma dala vyťažiť viac na dreň a expozíciu by som predsa len trochu urýchlil, ale v zásade som veľmi spokojný. Čím menej o filme viete, tým lepšie. Ja som si nezisťoval nič, okrem žánru, takže som bol zvedavý, čo na mňa tvorcovia vybalia. Ale že dostanem v zásade feel good-romantický horor, to som teda fakt nečakal :).

Purpurový vrch (2015)

Do tohto filmu sa mi, pravdupovediac, veľmi nechcelo. Trailery ma nezaujali úplne na sto percent a rozporuplné recenzie zrazili moje očakávania na minimum. No, ale chvalabohu, že som si to pozrel! Som v zásade nadšený a skoro nemám, čo vytknúť. Del Toro nezaprie svoju lásku k temným rozprávkam a gotickým príbehom, celý audiovizuál je nádherný (pripomenul mi Burtona, keď ešte nebol senilný). Tie stavby, stroje, kostýmy. Krása. Iste, príbeh nie je príliš originálny, ale nevadilo mi to. Tá atmosféra ma totálne pohltila. Niežeby to bolo príliš strašidelné, ale skôr takým svojským spôsobom temné. Potešilo ma, že duchovia neboli len za klasické creepy rekvizity, ale mali celkom špecifickú úlohu v deji. Herci skvelí (hlavne maniakálna Jessica Chastain bola na zožratie). Možno by som to tu a tam pokrátil, ale inak skvelá práca.