• Pohádka

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Dojemné jako trauermarsch na smutečním obřadu intergalaktické legendy. Pohřební vůz, vyzdobený figurkami kouzelných zvířátek a tažený čtyřmi páry imperiálních tanků, odváží příběh Star Wars někam na zasloužený odpočinek. Domnívám se, že je čas skončit a neprodlužovat tohle trápení.

Kong: Ostrov lebek (2017)

Zde hodnotím především úžasnou obrazovou stránku a jednoduchý oddechový příběh. Ve srovnání s Jacksonovým King Kongem nás nepřejel obludový parní válec... ale jen dodávka.

Marie Terezie - Série 1 (2017) (série)

Pěkné, přesto bych raději viděl historický epos se souboji na bitevním poli, nikoliv TV film se souboji v posteli císařovny. Bohužel, na tohle asi už nikdy nebudeme mít srdce ani peníze... a nepomůže nám ani koprodukce.

Já, Olga Hepnarová (2016)

Myslím, že divák musí být pozorný, co byla skutečnost a co její smyšlenky a záměrné fabulace, které měli omluvit zavraždění skupiny nic netušících nevinných lidí. Domnívám se, že tvůrci nestaví Olgu do pozice oběti společnosti, je na každém, jak si celý příběh vyloží. Celé zpracování i pojetí filmu se mi velmi líbilo, neméně pak hezky udělané lesbické scény.

Osud talentu v Čechách (1995) (TV film)

Fascinující dokument o národním veledíle, který je doprovázen mistrem krásného slova a hlubokých myšlenek, Zdeňkem Mahlerem. Film stavící se na obranu českého vlasteneckého ducha na vzdor dnešnímu cynismu a ironii, jež topí naši národní identitu.

Tiger (2015)

Bože, ta Miška je sladká, že bych si jí nejraději namočil do kafe. Mile natočená erotická alegorie a Mozartovo Requiem, jak ho ještě neznám :-).

Škola otců (1957)

Krásné, hluboké, morální, poučné, jak více poctít tento vzácný film. Karel Höger je odznakem noblesy a spravedlivé důstojnosti. Blažena Holišová v rozpuku kouzelného ženství tak, jak jsem ji ještě nikdy neviděl. Česká herecká elita je svými výkony zkrátka vynikající a dětští herci jsou upřímní a skvělí. Další z mnoha filmů, který vyvrací legendy o tom, že dříve byly děti vzornější, rodiče uvážlivější a učitelé... prostě jiní.

Bílá nemoc (1937)

Pacifismus je smrtelná nemoc kulturních národů, jež v budoucnu zhynou pod bosými chodidly primitivních kmenů. Přesto je tento krásný film plný ušlechtilých a mírotvorných myšlenek.

Smrt přichází v dešti (1965)

Skvěle emočně vyvážená slovenská krimi, která rozhodně netone v přívalu kvalitních čs. filmů 60. let. Ladislav Chudík v charakterní roli uvážlivého kapitána Jakubce, který může jít důstojně, ruku v ruce, s legendárním majorem Kalašem.

Křížová trojka (1948)

Pokud oddělíme kal bolševicky uštěpačných příprců, dostaneme extrakt velmi napínavé detektivky pro mládež s pěknou dávkou chlapeckého dobrodružství. Báječné herecké obsazení s kultivovaným projevem a duchem ještě přetrvávající slušnosti.