• Pohádka

Přežil jsem svou smrt (1960)

Očekávání skvělého československého válečného filmu bylo naplněno. Škoda, že záprtek z hnízda rudé slepice jej lehce zasmradil. I mým názorem je, že jde asi o největší roli Františka Peterky a jedno ze vzácných dramat Ladi Menšíka. Pět hvězd snad musí věnovat každý sentimentální divák, jako jsem já, za Ave Maria na skalnatém ostrohu smrti.

Marťan (2015)

Astrální óda na statečnost a sebeobětování dobyvatelů vesmíru. V díle Ridleyho Scotta se zkrátka nemůžeme zmýlit, neb on je mistrem dobrodružství a napětí. Příjemný humor a nostalgická hudba pak nese příběh na oblaku hvězdného prachu.

Otec vojáka (1964)

Pokud se rozumně oprostíme od plev klasického sovětského válečného filmu, najdeme čisté zrno hlubokých myšlenek prostého, ale ušlechtilého člověka. Základem tohoto příběhu není rozhodně propaganda, ale lidskost, otcovská láska a úcta k životodárné půdě. Krásné scény s pšenící a révou určitě osloví každého vnímavého diváka.

Maigret - Maigret klade past (2016) (epizoda)

Vyznavači klasiky mi prominou, ale tohle bylo emočně plné jako chuť dobrého vína. Rowan Atkinson, vyzbrojen důstojným dabingem Karla Heřmánka, byl prostě skvělý. Celkové herecké obsazení nepostrádá charisma, což jen doplňuje můj dobrý pocit z tohoto poutavého filmu. Kytičku na pomníček za ty, kteří se nedokáží odpoutat od vizuality Mr. Beana, budu dnes pro vás chvíli truchlit.

Angry Birds ve filmu (2016)

Bláznivý animovaný film pro dospívající mládež, ve které je skryto varovné poselství ... "Lidé bděte".

Silent Hill (2006)

Kultivovaně odporný děs mne přiměl k úvaze, jestli je hororový žánr opravdu mým nepřítelem. Zaujetí myšlenkou, jak je možné jedním tahem svléci z kůže nahou dívku, mne pak nabádá k zamyšlení nad návštěvou psychologa :-).

O Sněhurce (1972)

Jak jinak, než pravá česká poezie velké paní Věry. Něžné a přitom drsné tak, jak to Plívová dokázala vždy přesně vést. Děti, podepřeny výkonem našich skvělých mistrů, odvádějí krásné herectví s notnou dávkou kaskadérského umění. A hudba ... ? Pane Liško, jako obvykle, děkuji !!!

Český žurnál - Výchova k válce (2016) (epizoda)

Jako ukázka panoptika doktora Chocholouška, určitě vzácná psychologická práce. Krásná paní režisérka postavila svůj hrádek na duševní studii zmatených dětí, výběru armádních buranů a psychicky vyšinutých jedinců. Sama pak, bez skutečné znalosti problematiky obrany a přehledu v oblasti mezinárodní bezpečnosti, spíše jen neobjektivně předjímá, zesměšňuje a provokuje.

Banovič Strahinja (1981)

Vždy jsem se obdivoval statečným balkánským národům, jež po staletí nesly břímě osmanské expanze a chránily jižní hranice naší křesťanské Evropy. Tento prostě ztvárněný, ale duševně hluboký epický příběh o statečnosti a milosrdenství, opentlený něžnou hudbou, mne skutečně vzal za srdce.

Herbář (2013) (pořad)

Dvě infantilní kozy se pasou na bylinném pažitu... a blábolí a blábolí a blábolí... asi snědly rulík... zlomocný. A zapomeňte na mixér, dnes to dáváme do blenderu...