• Pohádka

Malé letní blues (1967)

Tento hrnek sladkého horkého kakaa si dám po ránu určitě rád. Krásný andílek Andrea Čunderlíková báječně dochucuje tuto naivní, ale pohodovou romanci. Nečekejte příval dějových proudů, zkuste prostě jen chvíli odpočívat.

Velkolepé století (2011) (seriál)

Souboj výstavních slepic v nazdobeném kurníku s čepičkou historických událostí, která alespoň trochu zakrývá tuto prostoduchou zábavu našich panímám. Přes poměrně kvalitní kulturní propagandu našeho tisíciletého nepřítele, jde pouze o další z mnoha telenovel dnešního pošetilého televizního světa.

Vyšší princip (1960)

Fenomenální psychologická studie z období poatentátní nacistické krutovlády, kde statečnost, obětavost, hrdost a morální velikost vchází ve střet s dekadencí, zbabělostí a nízkou podlostí. Film nemající v československé válečné tematice konkurenci. "Z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranu není zločinem".

Pension pro svobodné pány (1967)

Zprvu vzácně a krásně zpracovaný pistolnický duel dvou pohlaví s báječným obsazením i dokonalými výkony, jenž se odehrávají v pěkných interiérech skvělé výtvarnice Ester Krumbachové. Stejně, jako ve Vraždě ing. Čerta, i zde stojí na miskách vah všechny základní povahové rysy mužů a žen, jdoucí dále svým tisíce let starým soubojem. Závěr filmu se však mění v přehnanou šílenost, která boří počáteční filozofickou pohodu tohoto jinak hezkého příběhu, škoda.

Babovřesky (2013)

Domníval jsem se, že se mi ze strany rozpustilého Zdeňka už nedostane žádného překvapení, ale toto je opravdový vrchol jeho tvorby. Člověk se musí zamyslet, jestli se režisér Troška v tomto směru ještě zdokonalí. Pokud ano, doufám, že své další dílo natočí již jen zpoza mříží ústavu pro duševně narušené osoby.

Noe (2014)

U filmů jako je Noe, novodobý Souboj Titánů (2010) či Hercules (2014), si stále kladu otázku, proč tvůrcům nestačí původní myšlenka dávných příběhů. Pokud budeme krásu středověkých katedrál krášlit barevnými fanglemi a pestrobarevnými světly, změní se hodnotná historická stavba v cirkusový stan s klauny. To se bohužel stalo i v případě legendy Starého zákona o Potopě světa. Přesto si můj oblíbený Russell Crowe a jeho skvělá protihráčka, krásná Emma Watson, spolu s biblickým námětem tohoto filmu, zaslouží trošku více než jen slepou kritiku.

Traja svedkovia (1968)

Zajímavý příběh slovenských vlastenců jako z učebnice dějepisu našich bratří. Statečný Vlado Müller, čestný Leopold Haverl, či záludný Slavo Záhradnik jsou jen střípkem ze skvělého hereckého obsazení tohoto historického filmu. Zrada a láska rozetne přátelství i přísahy trojice kamarádů, které spojovaly ideály boje za svobodu jejich národa.

„Rakev ve snu viděti...“ (1968)

Malá bláznivá koninka v podobě ztřeštěné krimi, která se však, ke své smůle, vydala trochu jinou cestou než báječná Nahá pastýřka. Nic méně pro ty, co se rádi vozí na centrifuze zmateného děje, určitě humorná podívaná.

Poslední jednorožec (1982)

Dle mých pocitů asi nejkouzelnější a nejpoetičtější kreslený film všech dob. Jedinečný příběh, který pluje časem se stále pestrými a neomšelými plachtami. Lady Amalthea je symbolem něhy a nadpozemské krásy dívky-jednorožce, jež byla dokonale ztvárněna perem filmového kreslíře.

Past (1950)

Zpravodajsky skvěle propracovaný film, ve kterém se setkávají dva stejně ostré hroty stran, jež rozvinují své složité hry. Souboj českých vlastenců v těžkém střetu s nacistickým bezpečnostním systémem, kde se nepřikládají palečnice ani španělské boty, ale pracuje se zbraněmi lsti a klamu. Klasické "Cherchez la femme" je základem tohoto válečného příběhu.