MontyBrogan

okres Bratislava
FilmVoyeur

<< předchozí 1 2 3 4 9 16 24 31
    • 10.8.2017  19:17

Veľká pravda, že predsudky má častokrát aj ten, kto si to vôbec neuvedomuje. Pretože nie je agresívny, myslí si, že je spravodlivý. Len sa určitým veciam vyhýba, lebo ho uvádzajú do rozpakov. A v tom to je. Prevedenie filmu však bolo..., no nechcem nadužívať slovo patetický, ale miestami mi prišiel ako náučný materiál pre deti. Nebyť rýchleho rozprávania a záležitostí dospelých, mohol by na to pokojne aj slúžiť. Záverečné čítanie finálnej verzie textu pôsobilo až slávnostne. Takže pátos určite, aj keď pre dobrú vec.

• 5.8.2017  15:41

Prelet nad holubím hniezdom.

• 21.7.2017  20:02

Tento týždeň mám za sebou dva filmy s Lee Remick, lebo v Dňoch vína a ruží ma zaujala natoľko, že som ju chcel vidieť znovu. Dlhé, horúce leto je však značne rozdielne. Zatiaľ čo prvý menovaný je na svoju dobu dosť odvážny, v tom druhom, aj keď skôr natočenom, sa ocitáme uväznení v čase a priestore južanského konzervatívneho kapitalizmu. Jediný znak pokroku, je tu emancipácia postavy Joanne Woodward, ktorá sa snaží vzoprieť tlaku okolia. Inak sme väčšinou svedkami pokusov o veľké frázy a nestratenie dobrého mena, ak nejaké daná rodina má. V opačnom prípade o únik zo zatratenia. Vyššie uvedené motivácie podľa mňa posúvajú dej dopredu bizarne a nasilu.

• 15.7.2017  12:25
    Za hranici (2014)

To by ma zaujímalo, prečo Eva Longoria nešla legálnou cestou za mužom, keď mala jej rodina toľko peňazí. Inak v pohode film, ktorého koniec je najsilnejší, ale v istých momentoch aj rozporuplný. A postavy sú tu buď úplne rozumné a čestné, alebo blbé a zlomyseľné. Nič medzi tým.

• 10.7.2017  13:49
    Noe (2014)

Takže pred mesiacom nám prišiel nedoplatok za vodu, ktorá na svet bola zoslaná, aby prežili len vegani? Som pohoršený! Ale keď ma nabudúce ľudstvo dostatočne naserie, možno budem mať chuť zase hodnotenie zvýšiť, ktovie.

• 6.7.2017  18:07

Upozorňujem, že možno sa v komente vyskytne náznak spoileru, ako keď sa Santovi rozsype vrece už v lete. Na začiatku mi všetko včítane Rogenovej židovskej hviezdy a rapovania prišlo trápne, no postupne ma to začalo baviť viac a viac. Zmysel Francovej postavy som ja debil neprekukol v štádiu smskovania, tak ma rozosmial, aj napriek lascívnosti. A pointa postavy Michaela Shannona ma vyslovene potešila, keď už som nečakal prítomnosť žiadneho iného žánru než párty komédie. Celé to tour de bar na mňa pôsobilo dobrodružne a vypointovane. Multi-trip z darčekových drog rozosmial viacnásobne. A ešte aj Miley Cyrus mi bola konečne sympatická. Na Vianoce znovu, ak si spomeniem.

• 5.7.2017  13:34
    Na straně osm (TV film) (2011)

Ešte komornejší film než Mníchov, Tinker Tailor Soldier Spy či A Most Wanted Man. Ale uspokojivý, ak chápete, že dostatočnými rekvizitami pre špionážny thriller môžu byť informácie a peniaze, nie za každú cenu zbrane. A spracovanie nemusí obsahovať efektnú akciu, keď sú k dispozícii dobrí herci a scenár.

• 4.7.2017  17:00
    Sabotér (1942)

Žiaľ som sa dočkal nepodarenej Hitchcockovky. Pre americkú propagandu, ktorá bije do očí, nie je ospravedlnenie, že Sabotér bol natočený počas druhej svetovej vojny, keďže v ostatných filmoch z tej doby som to tak nepociťoval. Zároveň je vtipné, že utečencovi v hlavnej úlohe takmer všetci cudzí ľudia pomáhajú, aj keď väčšinou nemajú odkiaľ vedieť, že je nevinný. S takou dávkou ľudskej prezieravosti by nemusela byť nielen vojna, ale ani vláda, čiže by tu nebolo čo propagovať. V opačnom prípade ešte horšie, pretože pomáhať utiecť vinnému, by bolo zlé alebo naivné. Teda nič viac ako šikovne natočená medvedia služba.

• 28.6.2017  00:33

Óda na trúchlenie na americký spôsob. Čo už samé o sebe dosť selektuje divákov. Aj keď si Sean Penn nevzal malé sústo (témou ani rôznymi dejovými odbočkami), dĺžka filmu nesvedčí o jeho nenásytnosti. Vyšperkovaný scenár.

• 26.6.2017  23:57

Pod pojmom "absolútna moc" by som si predstavil, že prezident z toho vyjde bez poškodenia svojej kučeravej plešiny. Ale to by musel byť Eastwood menej ješitný. Tanečná scéna však stála zato, v jej duchu sa mohol niesť celý film... A Laura Linney dobre zahrala, aj keď postava inak dokonalej dcéry, len s neustále prázdnou chladničkou, lebo uprednostňuje kariéru, svedčí zase o tom, že je tu Eastwood sentimentálny.

• 18.6.2017  14:58
    Spojenci (2016)

Čakal som síce trochu viac dejových zvratov, ale prečo vlastne, keď stačí jeden, aby zvrátil celú predstavu o živote jeho predstaviteľa? A k tomu atmosféra, ktorá by sa dala krájať, nebyť jej taká škoda. Ja teda neviem, či Zemeckis hrá na klavíri, ale rozhodne vie maľovať krásne filmy...

• 17.6.2017  14:54
    Ta třetí (1968)

Václav Voska nie je Marcello Mastroianni, ani Ida Rapaičová Anna Karina. Ťažko povedať, či tam bola podobná snaha, alebo som to tak vnímal len ja. Každopádne podarená, aj keď pre mňa trochu nevýrazná vzťahovka, s výrazne zaujímavou hudobnou zložkou.

• 13.6.2017  21:49
    Paterson (2016)

Bola raz jedna rutina. Pohľad na hodinky vždy v rovnakom čase, aj bez budíka. Ranné vstávanie, práca, večer cesta domov. Žena v domácnosti so slabosťou v čierno-bielych dekoráciách, venčenie psa a jedno pivo. Veci tak bežné, že sa nemusia ani rýmovať. A predsa z určitého zvláštneho dôvodu existuje pre niektorých z nás chuť o tom písať básne.

• 2.6.2017  21:22

Estetika predstavivosti. Som si definitívne istý, že nielen Michela Gondryho, ale aj Jean-Pierre Jeuneta môžem pokladať za francúzskeho Terry Gilliama. Tie nápady, ktoré tvoria svet Mesta stratených detí, ten vizuál a tá hudba! No zatiaľ 4*, ale miestami dokonalé dielo.

• 26.5.2017  22:21

Zachovať si tvár či svedomie? Ako to bolo vtedy, tak aj dnes. Rozhodnutia treba robiť, pretože čas na nikoho nečaká. Proste život.

• 21.5.2017  21:48

Akčná stránka ako vždy ohromná, dokonca jej neobmedzené možnosti v posledných dvoch častiach začínam vnímať ako malé negatívum, keďže sa nesmrteľnosť hrdinu (resp. hrdinov, lebo po boku Willisa sú už pre istotu vždy nejakí mlaďasi, nech si to nájde divákov aj vo fanklube Biebera) za pomoci modernej trikovej techniky dovádza do stále väčšej krajnosti. Vlastne je to celé o tom, kedy nereálnosť príbehu ešte zaujme v rámci žánru, a kedy je už nevkusná. Napríklad využitie skleneného stropu proti nepriateľom, ktorého zostrelenie ich paralyzuje, aby sa dali pohodlne zabiť priamo a nebránili sa, samé o sebe neznie ako úplné sci-fi. Ale aby sa tí dobrí potom niekoľkokrát bez väčšej ujmy dostali do bezpečia tým, že preletia cez sklo, rozbíjajúc ho pritom vlastným telom, to už mi v kontexte predošlého príkladu pripadá, že si tvorcovia vymýšľajú pravidlá filmového sveta podľa toho, ako im to práve vyhovuje. Ale priznávam, že zasadenie do Černobyľu ma fakt potešilo. Nabudúce by sa niečo mohlo kvôli atmosfére odohrávať v ostravskej industriálnej zóne. Tá tiež vzbudzuje rešpekt sama o sebe, tak netreba ani mega veľký rozpočet.

• 4.5.2017  00:09
    Uteč (2017)

Make racism cool again!

• 30.4.2017  23:24
    Ring (1998)

Toto je pre mňa typ minimalistického filmu, ktorý svojou šetrnosťou mierne sklamal. Môže sa to ešte vypomstiť, lebo keď mi náhodou 1. Mája zazvoní telefón z roboty, tak ma z toho do týždňa jebne... Ale vážne, sorry skalným fanúšikom, lebo atmosféra fakt stála zato.

• 19.4.2017  23:27

O tom, čo nás na dejepise neučili. O povstaní černochov na cudzom území, vďaka manipulácii bielymi, ktorým to tam tiež vôbec nepatrí. O zastavení kolonizácie pre dobro vykorisťovania. Tak mi to do seba zapadalo, že som si ani nevšímal Marlona Branda viac než v rámci jeho postavy.

• 16.4.2017  13:03

Asi rovnako málo ambiciózny film, ako jeho dvaja hlavní hrdinovia. Na druhej strane, aké ambície sa vôbec vtedy oplatilo mať? Jedine tak ohľadom odchodu. A ten Vaculík plánoval. Takže nemám moc čo vytknúť.

• 15.4.2017  14:40

Za to, že sa okrem éry nevkusu podarilo vystihnúť aj vek rebélie. Za to, že som si aj ja zažil, ako ťažko sa dospieva, keď nám nejaký role model k tomu nespieva. Inak je to už dnes úsmevné, ale to aj skutočná puberta, keď ju človek vidí s trochou odstupu, nielen filmová.

• 4.4.2017  20:18

Najmenej napínavá časť, ale k môjmu potešeniu najviac snová, najmenej béčková a najviac dávajúca zmysel. Angus Scrimm aj trochu hral, no hlavne sme sa dozvedeli, ako jeho postava vznikla. Na toto sa veru oplatilo čakať. Pred päťkou, ktorú už však točil niekto iný, nasadená latka vysoko. Bojím sa, čo príde.

• 27.3.2017  23:12

Keď sa nedopatrením podarí v nedeľu večer po sto rokoch zapnúť telku, z čírej zvedavosti či neschopnosti zmieriť sa s koncom víkendu, začnem pozerať film, kde hrá Cuba Gooding Jr., ktorý sám o sebe dávno nie je žiadna výhra, s neúspešnými absolventmi castingu do Kobry 11. O moc viac detailov nenapíšem. Predstavivosť každého čitateľa môže totiž byť v pohode lepšia ako príbeh, kde týpek vraždí vlastne len preto, že bol k tomu vycvičený a cudzí chlap sa mu náhodou posťažoval, že sú naňho momentálne všetci zlí.

• 19.3.2017  11:36
    Raju (2017)

Jediné, čo som si z toho vzal, bolo, že keď Raju prišiel k troche peniazom navyše, aj tak kúpil pre seba a pre psa len jedno spoločné jedlo. Teda "chudobný človek, hotová opica". Ak som však prehliadol nejaké symboly, alebo ma nedostatočne ohúrila vyprázdnenosť deja, sorry, ale až niekam do Varanasi sa pre ne vracať nebudem.

• 18.3.2017  23:09
    Ploty (2016)

Áno, nebol to príbeh dokonalej rodiny, ale myslím, že sa nás tvorcovia vôbec nesnažili presvedčiť o opaku. A keď žena pochováva svojho muža, tiež asi nechce hovoriť ani počuť nič negatívne na jeho adresu, aj keď by sa toho našlo dosť. Tak prečo preboha vytýkať postavám ich chovanie, keď sa tu jednalo práve o správanie sa ľudí vo vnútri toho plota? Pokusy o toleranciu, pokusy o rešpekt. Dlhé premúdrelé kecy. O peniazoch, o minulosti, o zodpovednosti. Veď čo iné sa aj dá robiť za všetky tie roky? Ako inak spolu vychádzať než žiť ako každý vie?

• 18.3.2017  14:35
    P.K. (2014)

"Tancujúce autá", význam žltej prilby alebo testovanie funkčnosti boha, to sú nápady, ktoré si naozaj vyžadujú dívať sa na svet s určitým odstupom. Kto to všetko vymyslel, tomu patrí minimálne poklona, či iný východný výraz úcty. Jediné, čo mi tu vadilo, bola romantická línia okolo Sarfraza. Inak najlepší indický film, z tých piatich čistokrvných, ktoré som zatiaľ videl.

• 15.3.2017  22:36

Ťažko povedať, či čakry alebo chľast majú na svedomí viac blbých rečí. A Horák sa tu logicky snaží neprikláňať úplne ani na jednu stranu. Ale žiaľ to hrá na viac strán, aj čo sa týka prístupu, ktorý film sprevádza. Takže mi to vychádza len na pár silných momentov, pár slabších a jeden príšerný pokus o vtip. Ešteže záver patrí medzi tie silnejšie okamihy. Celkový zážitok potom pôsobí o niečo intenzívnejšie. To určite vedia aj debutanti. Napriek tomu verím, že potenciál, aby bol v budúcnosti konzistentnejší, režisér má.

• 11.3.2017  21:29
    John Wick (2014)

Za takto dobre natočenú akciu by som filmu a jeho zápletke odpustil, aj keby sa jednalo o plyšového psa a fiktívnu manželku. Možno by to bolo z psychologického hľadiska ešte zaujímavejšie.

• 22.2.2017  21:17
    Goldfinger (1964)

V tejto slávnej časti sa Bondovi paradoxne moc nedarí. Nevedel si ustrážiť hneď dve ženy a dvakrát sa nechal zajať. Pričom jeden z útekov bol ako z materskej školy. Vyriešiť katastrofu mu pomáhali vlastne všetci ostatní. Ako úsmevný bonus sa dá potom chápať bitka s treťou blondínou v poradí, ktorá skončila tiež len remízou. A bozkom. Naivné aj na pomery nadsádzky. Aspoň, že rôznorodé prostredie malo svoje čaro.

• 21.2.2017  00:29
    Mrtvý les (amatérský film) (1990)

Stromy síce nemajú nohy, aby nás prenasledovali, ale ich rúk, tých je plný les.

<< předchozí 1 2 3 4 9 16 24 31