MontyBrogan

okres Bratislava
FilmVoyeur

<< předchozí 1 2 3 4 9 16 24 31
    • 26.6.2017  23:57

Pod pojmom "absolútna moc" by som si predstavil, že prezident z toho vyjde bez poškodenia svojej kučeravej plešiny. Ale to by musel byť Eastwood menej ješitný. Tanečná scéna však stála zato, v jej duchu sa mohol niesť celý film... A Laura Linney dobre zahrala, aj keď postava inak dokonalej dcéry, len s neustále prázdnou chladničkou, lebo uprednostňuje kariéru, svedčí zase o tom, že je tu Eastwood sentimentálny.

• 18.6.2017  14:58
    Spojenci (2016)

Čakal som síce trochu viac dejových zvratov, ale prečo vlastne, keď stačí jeden, aby zvrátil celú predstavu o živote jeho predstaviteľa? A k tomu atmosféra, ktorá by sa dala krájať, nebyť jej taká škoda. Ja teda neviem, či Zemeckis hrá na klavíri, ale rozhodne vie maľovať krásne filmy...

• 17.6.2017  14:54
    Ta třetí (1968)

Václav Voska nie je Marcello Mastroianni, ani Ida Rapaičová Anna Karina. Ťažko povedať, či tam bola podobná snaha, alebo som to tak vnímal len ja. Každopádne podarená, aj keď pre mňa trochu nevýrazná vzťahovka, s výrazne zaujímavou hudobnou zložkou.

• 13.6.2017  21:49
    Paterson (2016)

Bola raz jedna rutina. Pohľad na hodinky vždy v rovnakom čase, aj bez budíka. Ranné vstávanie, práca, večer cesta domov. Žena v domácnosti so slabosťou v čierno-bielych dekoráciách, venčenie psa a jedno pivo. Veci tak bežné, že sa nemusia ani rýmovať. A predsa z určitého zvláštneho dôvodu existuje pre niektorých z nás chuť o tom písať básne.

• 2.6.2017  21:22

Estetika predstavivosti. Som si definitívne istý, že nielen Michela Gondryho, ale aj Jean-Pierre Jeuneta môžem pokladať za francúzskeho Terry Gilliama. Tie nápady, ktoré tvoria svet Mesta stratených detí, ten vizuál a tá hudba! No zatiaľ 4*, ale miestami dokonalé dielo.

• 26.5.2017  22:21

Zachovať si tvár či svedomie? Ako to bolo vtedy, tak aj dnes. Rozhodnutia treba robiť, pretože čas na nikoho nečaká. Proste život.

• 21.5.2017  21:48

Akčná stránka ako vždy ohromná, dokonca jej neobmedzené možnosti v posledných dvoch častiach začínam vnímať ako malé negatívum, keďže sa nesmrteľnosť hrdinu (resp. hrdinov, lebo po boku Willisa sú už pre istotu vždy nejakí mlaďasi, nech si to nájde divákov aj vo fanklube Biebera) za pomoci modernej trikovej techniky dovádza do stále väčšej krajnosti. Vlastne je to celé o tom, kedy nereálnosť príbehu ešte zaujme v rámci žánru, a kedy je už nevkusná. Napríklad využitie skleneného stropu proti nepriateľom, ktorého zostrelenie ich paralyzuje, aby sa dali pohodlne zabiť priamo a nebránili sa, samé o sebe neznie ako úplné sci-fi. Ale aby sa tí dobrí potom niekoľkokrát bez väčšej ujmy dostali do bezpečia tým, že preletia cez sklo, rozbíjajúc ho pritom vlastným telom, to už mi v kontexte predošlého príkladu pripadá, že si tvorcovia vymýšľajú pravidlá filmového sveta podľa toho, ako im to práve vyhovuje. Ale priznávam, že zasadenie do Černobyľu ma fakt potešilo. Nabudúce by sa niečo mohlo kvôli atmosfére odohrávať v ostravskej industriálnej zóne. Tá tiež vzbudzuje rešpekt sama o sebe, tak netreba ani mega veľký rozpočet.

• 4.5.2017  00:09
    Uteč (2017)

Make racism cool again!

• 30.4.2017  23:24
    Ring (1998)

Toto je pre mňa typ minimalistického filmu, ktorý svojou šetrnosťou mierne sklamal. Môže sa to ešte vypomstiť, lebo keď mi náhodou 1. Mája zazvoní telefón z roboty, tak ma z toho do týždňa jebne... Ale vážne, sorry skalným fanúšikom, lebo atmosféra fakt stála zato.

• 19.4.2017  23:27

O tom, čo nás na dejepise neučili. O povstaní černochov na cudzom území, vďaka manipulácii bielymi, ktorým to tam tiež vôbec nepatrí. O zastavení kolonizácie pre dobro vykorisťovania. Tak mi to do seba zapadalo, že som si ani nevšímal Marlona Branda viac než v rámci jeho postavy.

• 16.4.2017  13:03

Asi rovnako málo ambiciózny film, ako jeho dvaja hlavní hrdinovia. Na druhej strane, aké ambície sa vôbec vtedy oplatilo mať? Jedine tak ohľadom odchodu. A ten Vaculík plánoval. Takže nemám moc čo vytknúť.

• 15.4.2017  14:40

Za to, že sa okrem éry nevkusu podarilo vystihnúť aj vek rebélie. Za to, že som si aj ja zažil, ako ťažko sa dospieva, keď nám nejaký role model k tomu nespieva. Inak je to už dnes úsmevné, ale to aj skutočná puberta, keď ju človek vidí s trochou odstupu, nielen filmová.

• 4.4.2017  20:18

Najmenej napínavá časť, ale k môjmu potešeniu najviac snová, najmenej béčková a najviac dávajúca zmysel. Angus Scrimm aj trochu hral, no hlavne sme sa dozvedeli, ako jeho postava vznikla. Na toto sa veru oplatilo čakať. Pred päťkou, ktorú už však točil niekto iný, nasadená latka vysoko. Bojím sa, čo príde.

• 27.3.2017  23:12

Keď sa nedopatrením podarí v nedeľu večer po sto rokoch zapnúť telku, z čírej zvedavosti či neschopnosti zmieriť sa s koncom víkendu, začnem pozerať film, kde hrá Cuba Gooding Jr., ktorý sám o sebe dávno nie je žiadna výhra, s neúspešnými absolventmi castingu do Kobry 11. O moc viac detailov nenapíšem. Predstavivosť každého čitateľa môže totiž byť v pohode lepšia ako príbeh, kde týpek vraždí vlastne len preto, že bol k tomu vycvičený a cudzí chlap sa mu náhodou posťažoval, že sú naňho momentálne všetci zlí.

• 19.3.2017  11:36
    Raju (2017)

Jediné, čo som si z toho vzal, bolo, že keď Raju prišiel k troche peniazom navyše, aj tak kúpil pre seba a pre psa len jedno spoločné jedlo. Teda "chudobný človek, hotová opica". Ak som však prehliadol nejaké symboly, alebo ma nedostatočne ohúrila vyprázdnenosť deja, sorry, ale až niekam do Varanasi sa pre ne vracať nebudem.

• 18.3.2017  23:09
    Ploty (2016)

Áno, nebol to príbeh dokonalej rodiny, ale myslím, že sa nás tvorcovia vôbec nesnažili presvedčiť o opaku. A keď žena pochováva svojho muža, tiež asi nechce hovoriť ani počuť nič negatívne na jeho adresu, aj keď by sa toho našlo dosť. Tak prečo preboha vytýkať postavám ich chovanie, keď sa tu jednalo práve o správanie sa ľudí vo vnútri toho plota? Pokusy o toleranciu, pokusy o rešpekt. Dlhé premúdrelé kecy. O peniazoch, o minulosti, o zodpovednosti. Veď čo iné sa aj dá robiť za všetky tie roky? Ako inak spolu vychádzať než žiť ako každý vie?

• 18.3.2017  14:35
    P.K. (2014)

"Tancujúce autá", význam žltej prilby alebo testovanie funkčnosti boha, to sú nápady, ktoré si naozaj vyžadujú dívať sa na svet s určitým odstupom. Kto to všetko vymyslel, tomu patrí minimálne poklona, či iný východný výraz úcty. Jediné, čo mi tu vadilo, bola romantická línia okolo Sarfraza. Inak najlepší indický film, z tých piatich čistokrvných, ktoré som zatiaľ videl.

• 15.3.2017  22:36

Ťažko povedať, či čakry alebo chľast majú na svedomí viac blbých rečí. A Horák sa tu logicky snaží neprikláňať úplne ani na jednu stranu. Ale žiaľ to hrá na viac strán, aj čo sa týka prístupu, ktorý film sprevádza. Takže mi to vychádza len na pár silných momentov, pár slabších a jeden príšerný pokus o vtip. Ešteže záver patrí medzi tie silnejšie okamihy. Celkový zážitok potom pôsobí o niečo intenzívnejšie. To určite vedia aj debutanti. Napriek tomu verím, že potenciál, aby bol v budúcnosti konzistentnejší, režisér má.

• 11.3.2017  21:29
    John Wick (2014)

Za takto dobre natočenú akciu by som filmu a jeho zápletke odpustil, aj keby sa jednalo o plyšového psa a fiktívnu manželku. Možno by to bolo z psychologického hľadiska ešte zaujímavejšie.

• 22.2.2017  21:17
    Goldfinger (1964)

V tejto slávnej časti sa Bondovi paradoxne moc nedarí. Nevedel si ustrážiť hneď dve ženy a dvakrát sa nechal zajať. Pričom jeden z útekov bol ako z materskej školy. Vyriešiť katastrofu mu pomáhali vlastne všetci ostatní. Ako úsmevný bonus sa dá potom chápať bitka s treťou blondínou v poradí, ktorá skončila tiež len remízou. A bozkom. Naivné aj na pomery nadsádzky. Aspoň, že rôznorodé prostredie malo svoje čaro.

• 21.2.2017  00:29
    Mrtvý les (amatérský film) (1990)

Stromy síce nemajú nohy, aby nás prenasledovali, ale ich rúk, tých je plný les.

• 20.2.2017  22:09
    Moonlight (2016)

Matka feťáčka+otec neznámy=zakríknutý dealer. Tento odtieň čiernej sme tu hádam ešte nemali. A tak šup ho rovno na oscary. Netradičný komorný film, ktorý má niečo do seba, ale netreba to znásilňovať.

• 19.2.2017  13:02

Keď trúchlenie nie je len obdobie, ale súčasť osobnosti, človek môže rezignovať na svet, tak ako tu Lee v podaní Casey Afflecka. Ešteže ďalšia tragédia ho postaví do role opatrovníka, pretože keď už sa má starať o niekoho ďalšieho, nemôže tú starosť zanedbávať ako v prípade seba samého. Najsmutnejší film tejto zimy, ktorý sa nepotrebuje na nič hrať. Ale Kenneth Lonergan ma vie nadchnúť ešte viac.

• 12.2.2017  17:15
    Rozpolcený (2016)

Keď sa dej preklopil do nadprirodzena už nie v rovine teórie, ale reality, na okamih som bol sklamaný. Po chvíli mi však došlo, že toto je predsa Shyamalan tak ako ho máme radi - veriaci v nadľudské schopnosti a objavujúci ich vo vlastných dielach postupne a opatrne, s detskou radosťou v očiach, ale aj trpezlivosťou dospelých. Napokon istá zmena smerovania filmu by nemala moc prekvapiť, keďže je tam zastúpený snáď celý žánrový kokteilový bar aj mimo uvedeného. Hlavná dejová línia je thriller o únose a väznení, flashbacky a návštevy u doktorky sú psychologickou drámou, zatiaľ čo spomínané väznenie podstúpi vývoj k hororu a náznakom oldschoolového exploitation, kde môžeme vidieť mladú ženu len v tielku s puškou v ruke. Kým nástup ďalších McAvoyových identít miestami zachádza do komédie, na záver je z neho komiksový antagonista. Po zamyslení sa nad konvenčnejšími režisérovými klasikami, ktoré som hodnotil vyššie, mám chuť aj teraz siahnuť po plnom počte. No príliš príčetné a odvážne kroky, čo neraz podstúpili dievčatá v snahe o útek, ma od toho odrádzajú, pretože na mňa nepôsobili moc uveriteľne, a podozrievam ich, že mali len posúvať dej rýchlejšie dopredu, aby bol priestor na iné línie, hlavne teda záporákove úžasne zahrané psychošenie.

• 7.2.2017  21:56
    Margaret (2011)

Hystéria, empatia, ľahostajnosť, entuziazmus, egoizmus, vzdelávanie, mudrovanie, sebareflexia, exhibicionizmus. V postave Anny Paquin tu bola obsiahnutá celá jedna osobnosť určitého typu mladého človeka. Ktorý film niečo podobné dokáže? Minutáž nie je vysvetlenie, ale prostriedok. Som ohúrený, tak ako málokedy, aj keď pri konverzačkách mi netreba veľa.

• 6.2.2017  10:58

No konečne som videl Levitta, Zemeckisa a Silvestriho na lane. Keď som ich svojho času zmeškal v novom bratislavskom Imaxe, už som to potom len odkladal. To vás určite zaujíma. No nič, ja len toľko, že tí ľudia z dola, čo nemali ďalekohľad, čiže drvivá väčšina, museli mať z toho predstavenia hovno. Ináč krásne natočené. Pri Petitovom opakovanom otáčaní sa a pokračovaní v chôdzi, som si spomenul na Forrestove nesmrteľné "A keď už som bol tak ďaleko, povedal som si, že pobežím ešte ďalej." Niektorí filmári proste majú v sebe umelca, ktorý sa časom ani dobou nevytratí.

• 5.2.2017  17:09

O niektorých miestach sa hovorí, že sa tam zastavil čas. Ale to ho skôr len neprijímajú ich obyvatelia. Divoké včely sú dôkazom, že sa dá natočiť dobrý film aj o spiatočníkoch, veď prečo nie, otázne však je, koho to bude do akej miery baviť.

• 31.1.2017  19:45

Zanechať pár mŕtvych tiel, pochovaných áut a vypnutých kamier pre dobro rodiny. Aj o tom môže byť western. O súrodencoch na ceste zločinu, texaskom rangerovi na ceste do dôchodku a asertívnej čašníčke na ceste za vysokým prepitným. Každý si ide za svojím snom. Ako inak. R.I.P. indiáni.

• 28.1.2017  13:56

V situácii, kedy má zmena okolností charakter katastrofy, musí byť ťažké sa aj prispôsobiť, nieto ešte začať si niečo budovať. Ale dievčatám som v ich snahe nedokázal nedržať palce ani na chvíľu. Aj vášne každej z nich, ktoré sa v nových podmienkach praktizovali ťažšie, im paradoxne museli pomôcť vydržať. Proste príbeh zo života, len kvôli diváckej atraktívnosti zasadený do extrémnejších podmienok.

• 28.1.2017  13:23

Mladí ľudia sa klamú, starí zabúdajú. Ideálny svet na stratu pamäte a začínanie odznova niekde ďaleko od všetkého, čo je im tak nechválne známe. Otakar ma zase raz zVávril na svoju stranu.

<< předchozí 1 2 3 4 9 16 24 31