MontyBrogan

FilmVoyeur

<< předchozí 1 2 3 4 9 16 24 31
    • 20.10.2017  20:57
    Funny Face (1957)

Celkom pekný muzikál. Hlavne kvôli prostrediu. Ale 30-ročný vekový rozdiel medzi Audrey Hepburn a Fredom Astaireom bol neskutočne vidieť. Vtedy to muselo byť bežnejšie, keďže Audrey sa už viackrát ocitla po boku hercov, ktorí by mohli byť jej otcami. No dnes by sa jeden čudoval, prečo po ich prvom bozku nevolala o pomoc. "Can one kiss do all of this...?"

• 15.10.2017  00:48
    Kouř (1991)

Film je to asi tak seriózny, ako keď sa ma šéfka po príchode do práce spýta, ako sa mám a ja odpoviem, že dobre... Inak samozrejme sólový herecký koncert Tomáša Hanáka, ktorý si kradol každú sekundu pre seba. Aspoň také tri-štyri určite.

• 10.10.2017  21:57

Šesť pohrebov a jedna svadba pre ženy. Im sa to snáď páči viac.

• 9.10.2017  20:56

Malý je síce na svoj vek inteligentný, ale na konci naivný. Z plesnivého ožrana, čo sa mu venoval za prachy a keď ho naučil zarobiť, ukradol mu peniaze, spravil pre účely školskej besiedky svätca, ktorý to s určitým sebazaprením veľkodušne prijal.

• 18.9.2017  00:18
    Deník Anne Frankové (TV film) (2001)

Počas celej prvej časti a do polovice druhej som si hovoril, ako dobre sa majú ľudia okolo Anny, keď to porovnám s inými židmi z rôznych kútov Európy, ktorí už dávno predtým umierali. Jasné, nespravodlivosť je už len to, že sa museli skrývať a obmedzovať. Ale v podstate sa tam nudili, tak som začínal mať podozrenie, či nie je tento príbeh náhodou výnimočný iba tým, že sa po nej zachoval denník. Keď ma zrazu vyviedlo z omylu ich zatknutie a kruté väznenie, fackajúce nás práve tým, kvôli čomu sme sa ošívali v predošlých minútach. Ľudia, ku ktorým sme si vytvorili vzťah, sú tu vláčení bahnom, ako všetci ostatní, ktorých v koncentrákoch vidíme prvýkrát. A v tom spočíva intenzita filmu.

• 11.9.2017  16:09
    Mutace (1980)

Klasický príklad excentrickej osobnosti, ktorá stavia nad všetko ostatné vlastnú vášeň. V tomto prípade vášeň pre vedu a svoj aktuálny výskum. Triky sú podľa mňa jediné, čo na filme pôsobí staro. Možno preto, že cynické dialógy nejavia známky naivity. Sú skôr typicky intelektuálne egocentrické. Sekvencie zobrazujúce psychedelické stavy nápadité. Ale ak to nie je prvýkrát, kedy niečo podobné vo filme vidíte, uchvátení ako hlavný hrdina z nich asi nebudete. Záverečné vyznanie opätovania lásky môže byť vnímané ako klišé, ktoré by dnes už neprešlo. No ja som ho skôr bral ako náhly strach zo samoty, prichádzajúci po získaní určitého dôkazu, že okrem života nič nemáme, tak by bolo fajn ho s niekým vyhovujúcim zdieľať. Čo je vypočítavé a sebecké, nie romantické. Inak film trochu neuroticky ukecaný. Hlavne endokrinológ s hlasom ako po nadýchaní sa hélia, ktorého pičovanie, že má všetkého po krk, znelo preto komicky.

• 6.9.2017  21:41
    Volver (2006)

Almodóvarovi ide ten vtipný náznak fantasy minimálne tak dobre, ako zvykne fungovať Allenovi. Vzťahy sú proste groteskné. Asi preto ľudia, ktorí majú najväčšiu divočinu už za sebou, radi sledujú telenovely.

• 5.9.2017  21:29

Skvelé dialógy ukazujú silu osobnosti záporných supermanov s darom vyjednávať, selektovať informácie a taktizovať so zbraňou v ruke či pri hlave. Zdržanlivosť vyvolených znáša svoje ovocie na bojovom poli a divákov poteší napätím. Postupom času sa ich počet zníži na jedného Shelbyho a jeho rodinu pociťujúcu podivuhodné šťastie v nebezpečí. Na päť hviezd bola pre mňa asi každá druhá časť, ale ani najlepšie filmové gangsterky nemajú všetky scény také. Veď treba si aj trochu vydýchnuť, kým príde ďalší orgazmus.

• 1.9.2017  16:28

Ťažké životné podmienky sú úrodnou pôdou pre (detskú) predstavivosť. Bije ho otec, vojaci, spolužiaci, aj v kostole ho fackajú. A pri tom to nie je jeho vojna. Cirkev ani školu si v tej dobe tiež nemohol vybrať sám, tak ako to platí v prípade rodiny stále. Napriek tomu bolo preňho úplne prirodzené nevzdať sa, nikomu nič nedarovať a mohli sa pri ňom pokojne aj meniť režimy. Pretože dieťa nemusí zaujímať postoj, bohate mu stačí postaviť sa, keď padne. Kachyňova vrcholová tvorba bola vo svojich časoch paradoxom, podobne ako slovné spojenie čarovné zobrazovanie skutočnosti, hodiace sa na jeho filmy. Alebo ako vyššie parafrázovaný Kryl. O tom tiež už teraz bezpečne viem, že sa k nemu budem vždy vracať. Ďalší protivojnový klenot ako Obchod na korze či Vyšší princíp. V porovnaní so zahraničím snáď ešte lepší než francúzske podanie vojny očami detí v Jeux interdits.

• 10.8.2017  19:17

Veľká pravda, že predsudky má častokrát aj ten, kto si to vôbec neuvedomuje. Pretože nie je agresívny, myslí si, že je spravodlivý. Len sa určitým veciam vyhýba, lebo ho uvádzajú do rozpakov. A v tom to je. Prevedenie filmu však bolo..., no nechcem nadužívať slovo patetický, ale miestami mi prišiel ako náučný materiál pre deti. Nebyť rýchleho rozprávania a záležitostí dospelých, mohol by na to pokojne aj slúžiť. Záverečné čítanie finálnej verzie textu pôsobilo až slávnostne. Takže pátos určite, aj keď pre dobrú vec.

• 5.8.2017  15:41

Prelet nad holubím hniezdom.

• 21.7.2017  20:02

Tento týždeň mám za sebou dva filmy s Lee Remick, lebo v Dňoch vína a ruží ma zaujala natoľko, že som ju chcel vidieť znovu. Dlhé, horúce leto je však značne rozdielne. Zatiaľ čo prvý menovaný je na svoju dobu dosť odvážny, v tom druhom, aj keď skôr natočenom, sa ocitáme uväznení v čase a priestore južanského konzervatívneho kapitalizmu. Jediný znak pokroku, je tu emancipácia postavy Joanne Woodward, ktorá sa snaží vzoprieť tlaku okolia. Inak sme väčšinou svedkami pokusov o veľké frázy a nestratenie dobrého mena, ak nejaké daná rodina má. V opačnom prípade o únik zo zatratenia. Vyššie uvedené motivácie podľa mňa posúvajú dej dopredu bizarne a nasilu.

• 15.7.2017  12:25
    Za hranici (2014)

To by ma zaujímalo, prečo Eva Longoria nešla legálnou cestou za mužom, keď mala jej rodina toľko peňazí. Inak v pohode film, ktorého koniec je najsilnejší, ale v istých momentoch aj rozporuplný. A postavy sú tu buď úplne rozumné a čestné, alebo blbé a zlomyseľné. Nič medzi tým.

• 10.7.2017  13:49
    Noe (2014)

Takže pred mesiacom nám prišiel nedoplatok za vodu, ktorá na svet bola zoslaná, aby prežili len vegani? Som pohoršený! Ale keď ma nabudúce ľudstvo dostatočne naserie, možno budem mať chuť zase hodnotenie zvýšiť, ktovie.

• 6.7.2017  18:07

Upozorňujem, že možno sa v komente vyskytne náznak spoileru, ako keď sa Santovi rozsype vrece už v lete. Na začiatku mi všetko včítane Rogenovej židovskej hviezdy a rapovania prišlo trápne, no postupne ma to začalo baviť viac a viac. Zmysel Francovej postavy som ja debil neprekukol v štádiu smskovania, tak ma rozosmial, aj napriek lascívnosti. A pointa postavy Michaela Shannona ma vyslovene potešila, keď už som nečakal prítomnosť žiadneho iného žánru než párty komédie. Celé to tour de bar na mňa pôsobilo dobrodružne a vypointovane. Multi-trip z darčekových drog rozosmial viacnásobne. A ešte aj Miley Cyrus mi bola konečne sympatická. Na Vianoce znovu, ak si spomeniem.

• 5.7.2017  13:34
    Na straně osm (TV film) (2011)

Ešte komornejší film než Mníchov, Tinker Tailor Soldier Spy či A Most Wanted Man. Ale uspokojivý, ak chápete, že dostatočnými rekvizitami pre špionážny thriller môžu byť informácie a peniaze, nie za každú cenu zbrane. A spracovanie nemusí obsahovať efektnú akciu, keď sú k dispozícii dobrí herci a scenár.

• 4.7.2017  17:00
    Sabotér (1942)

Žiaľ som sa dočkal nepodarenej Hitchcockovky. Pre americkú propagandu, ktorá bije do očí, nie je ospravedlnenie, že Sabotér bol natočený počas druhej svetovej vojny, keďže v ostatných filmoch z tej doby som to tak nepociťoval. Zároveň je vtipné, že utečencovi v hlavnej úlohe takmer všetci cudzí ľudia pomáhajú, aj keď väčšinou nemajú odkiaľ vedieť, že je nevinný. S takou dávkou ľudskej prezieravosti by nemusela byť nielen vojna, ale ani vláda, čiže by tu nebolo čo propagovať. V opačnom prípade ešte horšie, pretože pomáhať utiecť vinnému, by bolo zlé alebo naivné. Teda nič viac ako šikovne natočená medvedia služba.

• 28.6.2017  00:33

Óda na trúchlenie na americký spôsob. Čo už samé o sebe dosť selektuje divákov. Aj keď si Sean Penn nevzal malé sústo (témou ani rôznymi dejovými odbočkami), dĺžka filmu nesvedčí o jeho nenásytnosti. Vyšperkovaný scenár.

• 26.6.2017  23:57

Pod pojmom "absolútna moc" by som si predstavil, že prezident z toho vyjde bez poškodenia svojej kučeravej plešiny. Ale to by musel byť Eastwood menej ješitný. Tanečná scéna však stála zato, v jej duchu sa mohol niesť celý film... A Laura Linney dobre zahrala, aj keď postava inak dokonalej dcéry, len s neustále prázdnou chladničkou, lebo uprednostňuje kariéru, svedčí zase o tom, že je tu Eastwood sentimentálny.

• 18.6.2017  14:58
    Spojenci (2016)

Čakal som síce trochu viac dejových zvratov, ale prečo vlastne, keď stačí jeden, aby zvrátil celú predstavu o živote jeho predstaviteľa? A k tomu atmosféra, ktorá by sa dala krájať, nebyť jej taká škoda. Ja teda neviem, či Zemeckis hrá na klavíri, ale rozhodne vie maľovať krásne filmy...

• 17.6.2017  14:54
    Ta třetí (1968)

Václav Voska nie je Marcello Mastroianni, ani Ida Rapaičová Anna Karina. Ťažko povedať, či tam bola podobná snaha, alebo som to tak vnímal len ja. Každopádne podarená, aj keď pre mňa trochu nevýrazná vzťahovka, s výrazne zaujímavou hudobnou zložkou.

• 13.6.2017  21:49
    Paterson (2016)

Bola raz jedna rutina. Pohľad na hodinky vždy v rovnakom čase, aj bez budíka. Ranné vstávanie, práca, večer cesta domov. Žena v domácnosti so slabosťou v čierno-bielych dekoráciách, venčenie psa a jedno pivo. Veci tak bežné, že sa nemusia ani rýmovať. A predsa z určitého zvláštneho dôvodu existuje pre niektorých z nás chuť o tom písať básne.

• 2.6.2017  21:22

Estetika predstavivosti. Som si definitívne istý, že nielen Michela Gondryho, ale aj Jean-Pierre Jeuneta môžem pokladať za francúzskeho Terry Gilliama. Tie nápady, ktoré tvoria svet Mesta stratených detí, ten vizuál a tá hudba! No zatiaľ 4*, ale miestami dokonalé dielo.

• 26.5.2017  22:21

Zachovať si tvár či svedomie? Ako to bolo vtedy, tak aj dnes. Rozhodnutia treba robiť, pretože čas na nikoho nečaká. Proste život.

• 21.5.2017  21:48

Akčná stránka ako vždy ohromná, dokonca jej neobmedzené možnosti v posledných dvoch častiach začínam vnímať ako malé negatívum, keďže sa nesmrteľnosť hrdinu (resp. hrdinov, lebo po boku Willisa sú už pre istotu vždy nejakí mlaďasi, nech si to nájde divákov aj vo fanklube Biebera) za pomoci modernej trikovej techniky dovádza do stále väčšej krajnosti. Vlastne je to celé o tom, kedy nereálnosť príbehu ešte zaujme v rámci žánru, a kedy je už nevkusná. Napríklad využitie skleneného stropu proti nepriateľom, ktorého zostrelenie ich paralyzuje, aby sa dali pohodlne zabiť priamo a nebránili sa, samé o sebe neznie ako úplné sci-fi. Ale aby sa tí dobrí potom niekoľkokrát bez väčšej ujmy dostali do bezpečia tým, že preletia cez sklo, rozbíjajúc ho pritom vlastným telom, to už mi v kontexte predošlého príkladu pripadá, že si tvorcovia vymýšľajú pravidlá filmového sveta podľa toho, ako im to práve vyhovuje. Ale priznávam, že zasadenie do Černobyľu ma fakt potešilo. Nabudúce by sa niečo mohlo kvôli atmosfére odohrávať v ostravskej industriálnej zóne. Tá tiež vzbudzuje rešpekt sama o sebe, tak netreba ani mega veľký rozpočet.

• 4.5.2017  00:09
    Uteč (2017)

Make racism cool again!

• 30.4.2017  23:24
    Ring (1998)

Toto je pre mňa typ minimalistického filmu, ktorý svojou šetrnosťou mierne sklamal. Môže sa to ešte vypomstiť, lebo keď mi náhodou 1. Mája zazvoní telefón z roboty, tak ma z toho do týždňa jebne... Ale vážne, sorry skalným fanúšikom, lebo atmosféra fakt stála zato.

• 19.4.2017  23:27

O tom, čo nás na dejepise neučili. O povstaní černochov na cudzom území, vďaka manipulácii bielymi, ktorým to tam tiež vôbec nepatrí. O zastavení kolonizácie pre dobro vykorisťovania. Tak mi to do seba zapadalo, že som si ani nevšímal Marlona Branda viac než v rámci jeho postavy.

• 16.4.2017  13:03

Asi rovnako málo ambiciózny film, ako jeho dvaja hlavní hrdinovia. Na druhej strane, aké ambície sa vôbec vtedy oplatilo mať? Jedine tak ohľadom odchodu. A ten Vaculík plánoval. Takže nemám moc čo vytknúť.

• 15.4.2017  14:40

Za to, že sa okrem éry nevkusu podarilo vystihnúť aj vek rebélie. Za to, že som si aj ja zažil, ako ťažko sa dospieva, keď nám nejaký role model k tomu nespieva. Inak je to už dnes úsmevné, ale to aj skutočná puberta, keď ju človek vidí s trochou odstupu, nielen filmová.

<< předchozí 1 2 3 4 9 16 24 31