MontyBrogan

FilmVoyeur

<< předchozí 1 2 3 4 9 18 26 34
    • 23.5.2020  20:47
    Kořist (2019)

Pripomeňte mi, aby som skúsil, či svetlice horia aj vo vode. Každopádne teda jedna hviezda za ľakačky, jedna za psa a posledná za napätie, nech nežerem. Inak som už dlho nevidel tak idiotské chovanie postáv. Volať na políciu medzi aligátormi is the new odplaziť sa najprv s telefónom späť do bezpečia.

• 26.4.2020  11:49

Negatívny hype o bezprecedentne násilnom filme bez rozprávania je vhodný možno tak pre diváka, ktorý nič podobné ešte nevidel, aj keď toho existuje požehnane - neblockbusterové, neromantizujúce vojnové filmy ako Okupácia v 26 obrazoch alebo Choď a pozeraj sa a naturalistický art typu Haneke či Kim Ki-duk. Násilie tu vôbec nie je prehnané, hlavný hrdina má naňho síce "šťastie", ale väčšinou nevidíme žiadne detaily. Rozpráva sa tiež úplne primerane vzhľadom k okolnostiam. Keď je chlapec sám, je samozrejme ticho. Takisto nemusia nasilu prebehnúť dialógy medzi ním a o 50 rokov starším vojakom, hovoriacim iným jazykom. Že sa takto nesúrodá dvojica zaobíde bez rečí, je úplne prirodzené. Všetko ostatné by bolo len na efekt, pre udržanie pozornosti insta-mládeže, ktorá aj tak našťastie nie je cieľovou skupinou Vtáčaťa.

• 23.4.2020  00:14
    Živí mrtví - Série 2 (série) (2011)

Druhá séria sa niesla v duchu originálneho road movie, ale aj antifeminizmu. Matka stratí dcéru v lese, ale chodia ju hľadať len cudzí chlapi. Ona zatiaľ plače v karavane. Neskôr sa presunie plakať na priľahlú farmu, aby občas zvládla mužom za to hľadanie poďakovať. Druhá žena sa chce silou-mocou učiť strieľať, no prvýkrát to skúsi na nesprávny živý terč v podobe statočného chlapa, vracajúceho sa z výpravy po stopách spomínaného strateného dievčatka. Tretia žena ide zavolať chlapov späť, lebo sa zdržali v meste, ale po pár metroch prestane sledovať cestu a havaruje.

• 21.3.2020  11:46
    Cela (2000)

Staršia, no menej úspešná sestra Minority Report.

• 2.3.2020  23:38
    Čtverec (2017)

Ak by išlo o poviedkový film, tak propagácia Štvorca by bola za 3* - tam rátam aj pseudo-opičiaka z plagátu, Elisabeth Moss za 4* - aj s jej skutočnou opicou a napokon list zlodejom tiež za 4*. Jasné, že majú tieto príbehy spoločných menovateľov, no aj tak sa mi ich mozaika nezdala byť dostatočne prepojená. Čiže za celý film skôr tie 3*, ale len v prípade, že by sa naozaj jednalo o počin poviedkový. Zahrnúť však všetky tri udalosti do krátkeho úseku života jedného kurátora múzea je dosť absurdne zábavné, aby som naopak hodnotenie zaokrúhlil hore.

• 26.2.2020  21:17

Super obsadenie. Nemyslím tým, že viem, ako všetci beatnici aj s ich profesormi a rodičmi vyzerali, ale že sa na predvádzané charaktery herci hodili. Obsah mi však pripadal prvoplánový, aj keď ide o skutočný príbeh. Niektoré povrchné gestá by asi neuvítali osobnosti, podľa ktorých film vznikol. Odmietať formu stanovenú v literatúre a zároveň si túto rebéliu vizualizovať do jasne danej formy obyčajného vandalizmu si trochu protirečí. Kto vie, možno to bolo presne tak a ja vlastne nesúhlasím s ich hnutím.

• 12.2.2020  20:18
    Duel (TV pořad) (2006)

Duel ma baví, tak by som hodnotil možno vyššie, napriek prehnane korektnému Gregorovi Marešovi (ktorý dovysvetľuje aj čo by už moc nemusel, alebo sa opravuje, aj keď je každému jasné, ako to asi myslel), pretože je vždy pozitívne naladený sympaťák. Čo mi ale dlhodobo vadí, sú jednotvárne otázky pod danou kategóriou v druhom kole, ktoré má pre každú tému dve zadania. Keď si však vyberiete napríklad tému "Ako sa ten film volá?" a v prvej otázke pohoríte na slovenskom filme, lebo domácu tvorbu nesledujete, na reparát môžete rovno zabudnúť, pretože rozhodne dostanete slovenský film aj v druhej otázke. Ako keby tie dvojičky súviseli nielen podľa názvu témy, ale aj detailnejším zameraním. Nabudúce bude možno rovnaká kategória obsahovať oskarové filmy, nie slovenské. No okruh, ktorá zahŕňa iba film ako taký, by mohol kľudne pozostávať z mixu týchto podskupín. Proste to pôsobí, ako keby otázky neboli "zamiešané".

• 26.1.2020  23:23

V podstate odľahčenejšia verzia Modrého zamatu, kde chýbajúcu originalitu kompenzuje výborný výkon De Nira.

• 25.1.2020  14:54
    Miss Potter (2006)

Trochu skratkovité. Na wiki čítam, že Potterová bola tiež botanička, pričom čelila predsudkom voči ženám vo vede. Ale aj keby som sa nedal ovplyvniť informáciami mimo filmu, kde bol napríklad jej brat v dospelosti? V detstve nerozlučná dvojka a potom ho spomenuli jednou vetou v súvislosti s tým, koho si vzal za ženu. Zrejme za ňou odcestoval, no aspoň na tom veľkom vianočnom večierku sa ukázať mohol. Dve hodiny by filmu určite prospeli.

• 18.1.2020  20:13

Andy Kaufman v sukni pobaví aj za cenu duševnej poruchy. Síce by som si tam predstavoval skôr Mary-Louise Parker, napriek tomu ale najvýraznejšia rola Kristen Wiig, o akej viem.

• 4.1.2020  01:31

Väčšinou sa filmy ku koncu zo všetkých síl usilujú o vyvrcholenie a katarziu, preto sa snažím nezvyšovať hodnotenie priemerným kúskom len kvôli podarenému záveru. A rovnako by nebolo fér dobrému filmu hodnotenie znížiť kvôli pateticky absurdnému finále. Tak ako tu v podobe salutovania nepriateľovi len pre pochopenie jeho chladnokrvnosti. Na americký vojnový film tomu ale predchádzala riadna dávka sebareflexie.

• 14.12.2019  14:55
    Barbar Conan (1982)

Páčili sa mi také tie farebné svetelné efekty, ktoré mali predstavovať démonov. Asi to nie sú triky vyžadujúce najmodernejšie technológie, lebo niečo podobné som videl už v sci-fičku Forbidden Planet z roku 1956. Ale budí to pocit, že pri nevkusnom narábaní môžu pôsobiť veľmi lacno. A tu sa proste vydarili. Už si ani nepamätám, ako som vnímal filmového Conana v detstve, skôr som sa mu venoval v komiksovej podobe. No viem si predstaviť detskú fantáziu, ktorej by táto scéna nedala spávať. A to isté bosorka, agresívne zvádzajúca hrdinu. Čiže jedná sa o dve scény, ktoré by tejto rozprávke o sexe a smrti mohli závidieť mnohé horory.

• 11.12.2019  00:54
    Vánoční polibek (TV film) (2011)

Fejková Popoluška a fejková Sharon Stone sa bijú o jedného chlapa, výťahy fungujú horšie ako v Big Bang Theory a v okolí zúria Vianoce. To je guláš, ktorý nezachráni ani štipka Dickensa.

• 6.12.2019  22:56

Týchto paranoidno-konšpiračných thrillerov nie je nikdy dosť. Ale Motýľ bol tak vlažný, že Fénix z neho už asi nevyrastie. Keď som mal pocit, že sa najviac rozbieha, film už pomaly končil.

• 3.12.2019  00:25
    Irčan (2019)

V kontexte s názvom sa hodí povedať: a je vymaľované. Pretože už sme to všetko videli. Celé predstavenie pacinovsko-de nirovskej generácie sa chýli ku koncu, s krvavo červenou oponou pri zemi. Ostávajú nám len reprízy.

• 28.11.2019  00:05

Jeden z tých jednoduchších dielov, keďže väčšina problémov sa rieši výbuchom, vrátane neviditeľnosti lode na radaroch (takticky umiestnený granát na jej palube spôsobí, že ju zrazu zachytia) a časovanej bomby (nevieme ju deaktivovať, tak k nej priložme rozbušku). Ale potešilo ma, že James mal konečne Bond Girls vo svojom veku. Možno aj preto chémia medzi nimi fungovala. Napokon samotný námet o ovládaní spravodajstva vďaka zavineniu reportážnych udalostí, čo následne zaistí exkluzivitu, je pre mňa najväčšou prednosťou filmu.

• 19.11.2019  11:41

Nick Cave tu máloktorú myšlienku podáva súvisle. A ja jeho prejavu fandím, lebo verím, že za tým nie je neschopnosť vyjadriť sa, ale nezmieriteľnosť s jednoduchosťou prevedenia. Raz sa takto zasekol aj človek na opačnej strane kamery, ktorý s ním robil rozhovor. Tu išlo zase o snahu spýtať sa na bolestivú tému dostatočne opatrne. V roku 2015 Nickovi zomrel syn, v 2016 už natočil dokument. Znie prekvapivo, že to zvládal, ale aj logicky. Potrebuje sa zamestnávať. Lebo existuje deň, noc a potom je tu ešte obdobie života, kedy je človek sám so všetkým, čo sa mu stalo, a tam sa nechceme vracať. Je to ako čiernobiely dokumentárny film, o ktorom nikto iný nevie, že sa nakrúca. A sami sebe sme najneochotnejším divákom, keďže nesledujeme zo záujmu, ale z donútenia.

• 10.11.2019  22:50
    Flákač (1990)

Richard Linklater je skutočný redneck, intelektuál. Takto nejako by vyzeralo, keby miesto internetu ľudia mudrovali po uliciach. Poviedkový, názorovo-onanistický maratón. Čiže, buď je Slovensko o 30 rokov pozadu, alebo ide o veľmi nadčasovú halušku.

• 17.10.2019  23:45
    Na plovárně (TV pořad) (1998)

Žasol som pri časti, v ktorej bol hosťom Tim Robbins. Pri zmienke o Shawshank prezradil, že vedie divadelný krúžok pre väzňov, kde im pomáha znovu objaviť skryté emócie. Potom zobral do ruky gitaru, začal hrať, spievať a vysvetlil, pri akej príležitosti prednesený text napísal. Vtedy už som si takmer vo vytržení hovoril, - čo??? Tim Robbins režíruje väzenské divadlo, je spevák, hudobník a textár? A hlavne, ako to ten Marek Eben robí, že k nemu nielen prídu osobnosti tohto kalibru, ale ešte sa aj natoľko uvoľnia, aby o sebe prezradili podobné veci?

• 9.10.2019  09:10

Neviem, či bol problém so scenárom, ako sa domnievajú ostatní. Mne Grayov ponurý štýl vyhovoval. Robí zločin temným a zlým, nie cool, ako tomu býva niekedy vo filmoch zvykom. Dojem mi kazil skôr Mark Wahlberg. Jeho mdlý a zmätený herecký výkon bol žalostný.

• 15.9.2019  17:18
    Kvílení (2016)

Nepravidelná gradácia deja mi niekedy príde ako podvod na diváka. Konkrétne tu som mal totiž po dopozeraní 5-hviezdičkový dojem, no len preto, že na plný počet sa vyšplhalo posledných cca 20 zo 150tich minút filmu! Prvá hodina bola napríklad ledva priemerná. Policajti sa miesto budenia dojmu morálnych autorít chovali ako uvrieskané puberťáčky. Na koniec išlo o silného zástupcu hororového žánru, aj celkom originálne spracovaného, ale za cenu počiatočného rozčarovania.

• 10.9.2019  22:13

Keby sa robilo také haló okolo všetkých párty, potom by musel mať každý druhý piatok vlastnú planétu.

• 26.8.2019  00:25
    Annabelle (2014)

Nápaditý horor, trpiaci iba slabými hereckými výkonmi ústrednej dvojice. Na moment mi film pripomenul Rosemary, no ten moment bol zásadný, lebo odvtedy som nevedel, komu z postáv môžem veriť. Mimochodom, dobrý ťah použiť knižnicu ako hrozbu pre dieťa, ktoré sa pod ňou hrá. Čo by pre dospelého nepredstavovalo nebezpečenstvo (pokiaľ sa ovšem neocitol vo svete pritiahnutom za vlasy na spôsob Nezvratného osudu, prípadne v propagandistickom filme Gileádu), môže mať pre novorodenca fatálne následky.

• 16.8.2019  13:51
    Dech života (1987)

Ľudové konzervatórium, surové ópium, ambulancia z KGB a Bond s novou tvárou serióznejší, ale aj zraniteľnejší. Charizmu si ešte buduje, ale bond girl Maryam d'Abo s výzorom blond verzie Audrey Hepburn chýbajúce emócie dorovnala.

• 8.8.2019  08:47

Pripomínalo mi to staré bondovky. Hlavný hrdina šarmantný muž zákona. Nejedna žena bojuje o jeho priazeň. Akčné scény vynaliezavo dobrodružné, ale kreatívne bezradné. Možno by stáli za zmienku aj akrobatické efekty a strihy, no v technických kategóriách nie som doma. Tak sa budem držať porekadla hovoriť striebro, Mackenna zlato..

• 29.7.2019  01:24
    The Haunting (TV seriál) (2018)

Tento poznáte? Vojdu spisovateľ, feťák, psychiatrička a majiteľka pohrebného ústavu do strašidelného domu a dom im hovorí: vitajte späť, deti...

• 19.7.2019  15:50

"V Írsku by si bol s kočom, koňom a knihou dobrá partia. Tak zapáľme koč, zjedzme koňa a utrime si zadok stránkami knihy, nech vidia, čo sme za partiu." V pohode kostýmovka, len s trochu skratkovitým dejom. Aby všetky vzťahy nadobudli vývin a neortodoxné lekárske metódy uplatnenie bez zjednodušovania, bolo by treba 3-hodinovú stopáž. V takom prípade by sa možno zvažoval oscar aj v jednej z hlavných kategórií a všeobecné povedomie o filme mohlo pretrvať do súčasnosti.

• 5.7.2019  18:08
    Pompeje (2014)

Sa čudujem, že Kiefer Sutherland tú cenu Brazzers nakoniec nedostal. Tak nezodpovedne stvárnil rímskeho senátora, že po 17-ročnom časovom skoku sa neunúval ani navštíviť maskéra.

• 24.6.2019  08:31

Toľko vyberala, až prebrala. A keď sa prebrala, bolo už trochu neskoro. Len miestami išla forma na úkor obsahu. Škoda, čakal som psychologicky jasnejšie definovaný film, ktorý by sa vývojom postáv vyrovnal vizuálnej podmanivosti.

• 22.6.2019  22:24

"Jack je mŕtvy. Nebuďte smiešny, o niečom takom by ma informoval!" Že si prvú časť pamätám z detstva viac než Indiana Jonesa, to ma síce prekvapuje, ale možno ju naše televízie proste len častejšie dávali. Ale, že si ju pamätám aj viac ako dvojku, to veľmi nechápem, keďže Honba za Klenotom Nílu je vtipnejšia, má lepší príbeh a veľkolepé scény dokazujú aj správne využitie zjavne štedrejšieho rozpočtu.

<< předchozí 1 2 3 4 9 18 26 34