Všechno, všude, najednou (2022)

Boli tu samé sympatické prvky - prvoplánové týranie zvierat, hlavná postava znudenej paničky, ktorá je nevďačná voči starostlivému manželovi, fekálny humor, vykrádanie inej tvorby (nemyslím Matrix a už vôbec nie Vesmírnu odyseu, veľa odkazov bolo samozrejme priznaných, skôr vykrádanie Simpsonovcov, však haluze typu Raccacoonie sú presne ich štýl humoru), opisný názov, ktorý neponúkne nič viac než si pod ním predstavíte (asi ako Hady v lietadle, ale tí poznali svoje limity), atď. Dúfam, že film vyhrá aspoň 20 Oscarov a Nobelovú cenu za mier. Fakt, akože Jamie Lee Curtis je nominovaná za rolu, kde pripomína skôr Lindu Hunt v Policajtovi zo škôlky. A ostatné nominácie už ani nestoja za reč.

Zločiny budoucnosti (2022)

Napriek tomu, že Cronenberg robí body horrory odjakživa, stále v nich vie byť originálny. V hlave si asi pitve, transplantuje a znovu zašíva úryvky stále rovnakej témy. Tu sme taký proces mohli vlastne vidieť doslova. Inak je to ale mdlý film, ktorý je imho príliš málo artový, aby si mohol dovoliť byť tak málo priamočiary.

Trojúhelník smutku (2022)

Nech už je spoločenská hierarchia akokoľvek vertikálna, občas sme všetci na jednej lodi. Súdobá satira s dokonalým paradoxom v treťom dejstve - všetci tušia, ale nikto nevie, čo sa vlastne deje za zavretými dverami opusteného ostrova (ehm, opustenej pláže...). A takých momentov sú všetky tri kapitoly plné, len si vybrať.

Běžná selhání (2022)

Jedna hviezda za Noru Klimešovú, ktorej príbeh ma ako jediný zaujímal. Aj keď tiež s výhradami, lebo jej filmoví rodičia to kazili. Fakt ma zaujala iba ona samotná. A druhá hviezda za slová z úst Taťjany Medvecké, že vlastne je to krásne, keď staré končí a nové ešte nepoznáme, lebo sa tým zároveň vyrovnala so svojou osobnou situáciou, nielen so zvláštnou prírodnou katastrofou v pozadí. Čiže jej príbeh na chvíľu tiež dostal zmysel. Tretia "poviedka" by mi mala byť najbližšia, ale nepresvedčila ma vôbec.

Avatar: The Way of Water (2022)

Ak jednotka Avatar bola príbehovo Pocahontas, tak dvojka je Kniha džunglí (Spider). Ale morský svet ma ponoril do deja, vlastne skoro pohltil ako tlama Payakana, to uznávam. Až pred koncom prišlo mierne vytriezvenie pri Titanicu 2.

Wednesday (2022) (seriál)

Na začiatku ma sklamalo, keď som zistil, že  Wednesday nebude exot medzi ľuďmi, ale exot medzi nadprirodzenými exotmi. Príbeh bol však uspokojivý. A celkom originálny výber prítomných bytostí. Miesto očakávanej dominancie upírov / vlkolakov, sa tu vyskytuje len jedna nevyvinutá vlkolačka, zvyšok sú sirény a medúzy. Ale je to naozaj pozitívum? Nesnažili sa Burtonovci týmto výberom len odlíšiť od Twilightu? Jasné, úroveň je niekde inde, no cringe by bol na svete. Čiže snaha o originalitu nemusela byť ani tak autorov prirodzený trade mark, ako skôr z núdze cnosť.

Tootsie (1982)

Keď som počul, že na Nový rok pôjde Tootsie, musel som ju rewatchnúť aspoň z archívu. A tak vezmem župan, natáčky a púšťam sa do žehlenia. Polovička ocenila môj záujem o domáce práce. Za odmenu mi nechala voľnú ruku pri výbere filmu. Som rád, že sa mi ho podarilo presadiť. Tak ako Dustin Hoffman a jeho Michael Dorsey, aj ja som ako žena mužnejší. Keď si doma zladíme menzes, možno si presadím aj Terminátora. Tie novšie časti som vôbec nevidel.

Specialista (1994)

Špecialista disponoval hercami rôznych kategórií. Sylvester Stallone a Sharon Stone herecky nič moc, ale boli vtedy hviezdy. Eric Roberts sa tam prepašoval z béčkových filmov, lebo asi vedel odhadnúť, aký bude výsledný produkt. James Woods bol herecky o úroveň vyššie, ako všetci dokopy, čo však neznamenalo, že by film vytiahol z prúseru. Mal predsa pred sebou rovnaký scenár ako ostatní. Miestami napríklad tvrdil, že zostrojovať výbušniny naučil Sly jeho, potom zase, že on Slya. Proste len divákom dokola pripomínať, že sú bývalí kolegovia, ak náhodou nestihli úvod. Netreba ani konzistentným spôsobom. No menej ako 2* nedám. Síce viem, že to bola blbosť, ale neľutujem, že som si ju pozrel znovu.

Zázrak v New Yorku (1994)

Síce je originál lepší, ale Santa asi spolupracoval na scenári aj tu, lebo remake mi rovnako vyčaril úsmev. Len súdny spor bol už trochu rozporuplný. Uvádzať ako argumenty pre dobro veci boha a peniaze, keď Vianoce sú už samé o sebe dosť biznis, nabáda myslieť navyše na to, koľko peňazí sa prejebe na cirkev. A keby sa niekto vydával za boha, zlynčovali by ho, takže miešajú jablká s hruškami.

Král z Marvin Gardens (1972)

Súhlasím s výhradami, že sa vo filme nič moc nedeje. Zostrihať ho na necelú hodinu a pol by mu dalo sympatickejší účes. Ale zároveň si myslím, že o to viac sa oplatí vydržať až do konca. A nielen preto, že sa konečne niečo udeje. Hlavne preto, ako pôsobí pointa, keď ju neberieme doslovne. Stačí si uvedomiť, aké tu má Jack povolanie a ako príbeh začína, aby bolo jasné, že nie je všetko celkom tak, ako to vyzerá. S touto premisou sa dá potom pohrávať a vymýšľať si alternatívy, čo je rozhodne pridaná hodnota.