Paralelní matky (2021)

Almodóvar stretol Hemingwaya, ale zakecal sa s ním o materstve. Po zobudení to celý nadšený hodil na papier. Myslel si, že vyšperkuje všetky detaily, ako nezabudnúť odpojiť kameru, keď sa detská postieľka presúva do inej izby, ale v celom filme neriešil kojenie, tak ho aspoň dal na plagát. Výsledok, vrstevnatý príbeh z rýchlika. Komu zvonia do hrobu? Tvojej dcére, ktorá vlastne nie je tvoja, vieš čo, to je na dlho, poď radšej hľadať dávno mŕtvych predkov.

Příliš mladá noc (2012)

Pôvodné hodnotenie a komentár z 08.01.2016: ** Divné chovanie postáv, ktoré má za účel asi len šokovať (učiteľka si v rámci tanca vyzlieka nohavičky pred deťmi), miestami dosť kazí inak zaujímavú subtílnu atmosféru nového roka v jednom panelákovom byte s pár postavami, ktoré sa rozhodli tieto chvíle tráviť spolu, aj keď si moc nerozumejú. Nasledujúce riadky prebehli v pošte od slova do slova tak, ako sú uvedené: Od dr.horrible 09.08.2022 23:58 cital som tvoj komentar k tomuto a podla mna si nedaval pri tom pozor :) Príliš mladá noc zaprve, ta baba nebola ucitelka, to si vymysleli ked jej sli kupit chlast. bola to nejaka kurvicka. a zadruhe pises, ze by si pred nimi nesundala nohavicky a asi si si nevsimol, ze ona tam s jednym z tych deti na konci jebala. niektori to kritizuju v komentaroch, ze to bolo zvratene pro dr.horrible 10.08.2022 02:11 Podľa mňa si nedával pozor pri čítaní toho komentára. Nepísal som, že by si ich nesundala, ale že si ich sundala a malo to za účel asi len šokovať. Ak s deckom jebala, je to ďalší príklad situácie, kedy chceli šokovať. Ani kurvička nechce sex s deťmi. Od dr.horrible 10.08.2022 02:40 mozno preto aj ten nazov 🤷🏼‍♀️ Pro dr.horrible 10.08.2022 22:46 More, pozerám to znovu, je fakt učiteľka, v 35. minúte, keď jej hovorí policajt, že má zodpovednosť za iných ľudí, ona mu na to, že to je ako u nás v škole. Však nemala odkiaľ vedieť, že to tí chlapci v krčme povedali tiež. Od dr.horrible 10.08.2022 23:13 a odkial by to potom vedeli oni? sak neni ich ucitelka, oni tam vsetci odniekial pricestovali na zaciatku. skor nechapem, preco si tu flasu nesla kupit sama. jak keby tam tych chlapcov chcela dostat pro dr.horrible 10.08.2022 23:48 Ona bola dosť jebnutá, viď môj komentár. ;) Takže keby tú fľašu išla kúpiť sama, bála by sa, že jej tí chlapi zdrhnú. Od dr.horrible 11.08.2022 00:05 tak ono to malo byt cele asi dost metaforicke, tak ani neviem, ci mali ti ludia zosobnovat normalne postavy. tie deti myslim ani nemali mena. inak tomu policajtovi okrem ineho povedala aj to, ze tie deti su jej pro dr.horrible 11.08.2022 00:30 Však hej, aby sa nepýtal, koho sú to deti a čo tam robia. Nemohla povedať, dali sme im panáka a trávu, tak si jeden z nich ogrcal šaty, v ktorých môže ísť domov, až keď sa vyschnú. Metaforické bolo, keď sa ten chlapec na konci ocitol v horiacej chate, kde oni boli na Silvestra. Ja som to pochopil tak, že odkedy počul, ako tú historku hovorili policajtovi, predstavoval si, že to zapálil on. Lebo už dosť dlho tam nechcel byť, keď sa hádali, bolo mu aj do plaču. Plus mohla byť metafora sex s tým druhým chlapcom. Mohla symbolizovať, že aj keď mu bolo fyzicky divne, dopadol lepšie, ako ten druhý, pretože väčšinu prespal a nemusel ich počúvať. od dr.horrible 11.08.2022 01:00 tazko povedat. vies jak sa hovori. pokial otazka nie je doslovne zodpovedana, platia vsetky interpretacie, ktore nejdu stopercentne vyvratit. a o tych postavach nevieme takmer nic. vieme len, ze klamu a ze su neurcite. ju obvinovali, ze je kurva, naco sa urazala, pricom kurva bola. mne prislo, ze jak na konci plakal, malo symbolizovat stratu nevinnosti, ako panny vo filmoch po sexe placu. pritom na druhy den bude najvacsi macher zo vsetkych pro dr.horrible 11.08.2022 07:58 Hodnotenie zvýšim. Keď už nás prinútil toľko špekulovať, asi má ten film niečo do seba.

Chodba šoků (1963)

Hviezdička dole za nasledovnú nezmyselnú scénu. Novinár v utajení má hrať pacienta blázinca. Aby sa tam dostal, predstieral, že je zamilovaný do svojej sestry. Jeho partnerka, ktorá mu pomáha tú sestru stvárniť, dokonca nahlásila, že ju obťažoval, aby to pôsobilo dôveryhodne. A potom sa čuduje, že sa s ňou v návštevnej miestnosti blázinca nechce bozkávať(?!). Navyše ho kvôli tomu podozrieva, že sa stáva skutočným bláznom. A pritom sympatické psycho, ktorému by som inak odpustil klišé a moralizovanie. Ani Ken Russell by sa nehanbil za niektoré psychedelické výjavy. Možno sa nimi aj inšpiroval. Len škoda vyššie uvedeného.

Objížďka (1945)

Malý veľký film, ktorý v dejových zvratoch pôsobí až hororovo. Herecké výkony ostatní v komentároch hania, mne ale prišli v pohode. Ak teda zabudnete na bežné postavenie žien a mužov v kinematografii tej doby a pristúpite na hru tohto cynického road tripu. Ann Savage spočiatku roboticky nemilosrdná, no časom vedela byť napriek vždy prítomnej vypočítavosti zvodná. Tom Neal bol zase dobrý typ na svoju submisívnu rolu, čo mi uňho stačilo. Detour samozrejme funguje sám o sebe, servíruje svoju bezbrehú temnotu a pochybné pozadie postáv, ktoré dáva priestor divákovej predstavivosti. Má však zjavne aj zásluhu na vzniku všetkých tých Red Rock Westov, U-Turnov, či dokonca starších kúskov ako Road to Salina.

Sudá a lichá (1978)

Scenáristi asi museli byť hladní. Komédia o hazarde, adrenalínových športoch, zmätených rodinných vzťahoch a reči zvierat. Ale dominujú v nej vtipy o jedle, ktoré s príbehom nesúvisia. A vtipný je aj tak len ten jeden so zmrzlinou.

Za štěstím (1950)

Aká je to spravodlivosť, že niečo tak krásne ako hudba iba existuje, ale niekto tak malicherný ako huslista Stig má výsadu žiť? A ešte je mu málo, tak si tú hudbu privlastňuje, aby sa zviditeľnil, zatiaľ čo ostatní ju rešpektujú. Jeho žena pri tom čaká doma a vytvára mu rodinu. A tak to aj život zariadi, že Martha sa stane spomienkou, hudbou jeho srdca. Katarzný koniec je teda aj odpoveďou na moju úvodnú otázku.

Noční můra v Elm Street 5: Dítě snu (1989)

Dobrý nápad s tým dieťaťom. A celkovo zase raz originálne snové sekvencie. Ale vadil mi Joe Seely alias Mark. Školský umelec, ktorý nevyzerá ako intelektuál, no skôr ako Vanilla Ice. Ukážkový príklad, prečo sa hovorí, že 80te roky nemali vkus. Výzor by sám o sebe samozrejme nevadil, keby jeho predstaviteľ vedel aspoň trochu hrať.

The Gambler (2014)

Dobrý soundtrack, dobrá Larson, dokonca aj Wahlberg sa snažil hrať, no to, čo mal James Caan (R.I.P.) v pôvodnom filme ako neresť či adrenalínový šport, bolo pre hrdinu z novšej verzie hľadaním zmyslu života v nudnej existencii bohatého, rozmaznaného spratka. Čo by som ešte stále a priori neodsudzoval, keby to však nemalo za následok, že protagonistovi na rozdiel od jeho predchodcu nedokážem fandiť.

Air Force One (1997)

Po dlhej dobe sme šli s chalanmi do Horského parku, tak sa zastavím v potravinách pre prípravky podporujúce pečeňový masochizmus, keď tu objavujem IPU s názvom Beer Force One. Mám pocit, že sa mi objavila v košíku za pomoci mentálneho vplyvu bez fyzického kontaktu. No keďže som okrem obete marketingu, stále aj cinefil, v momente si v duchu sľubujem rewatch. Tak teda k nemu. Aj napriek zastaraným špeciálnym efektom a scenári písanom na americkej vlajke, o niečo lepší film, ako všetky tie nepriznané remaky s Liamom Neesonom. Zaujali ma technické aj taktické vychytávky na spôsob špionážnych filmov. Ale nemôžem si pomôcť, pár hodín po pozretí sa vytratili zo spomienok pozitíva a ostáva pohľad na spokojnú černošskú sekretárku, klesajúcu v padáku medzi obláčikmi spolu s ďalšími oslobodenými rukojemníkmi. A to bola, podotýkam, scéna dlho pred happyendom. Každopádne, R.I.P. Philip Baker Hall, ktorý sa tu objavil v malej úlohe, aby vykladal americkú ústavu v otázke zastupiteľstva prezidenta.

Zabijáci (2014)

Aká tu bola pridaná hodnota oproti prvej časti, Žena v klietke, alebo americkému seriálu Odložený prípad? Aha, už viem, okrem dánskeho Marka Wahlberga aka Nikolaj Lie Kaas, v Zabijákoch účinkovala aj dánska Winona Ryder menom Sarah-Sofie Boussnina. Nič viac.