Personal Shopper (2016)

Preferoval som tajuplné interiéry pred akože napínavým smskovaním. Škoda, že toho druhého bolo pocitovo viac. Ale zase sa kvôli žánrovým prvkom musím zastať tempa filmu, Assayas to vie aj nudnejšie. Inak dobrý nápad neukázať zosnulého brata hlavnej hrdinky ani len na fotke. Vďaka tomu si ho mohol divák plnohodnotne predstavovať, ako postavy pri čítaní knihy.

Tajemství v nás (2020)

Protagonistka má výčitky svedomia, lebo, keď ju cez vojnu znásilňovali, nezachránila svoju sestru, ktorá dopadla ešte horšie. Antagonistove výčitky svedomia sú naopak jediná poľahčujúca okolnosť, lebo to má na svedomí. A má vôbec výčitky? Musí mať! Nech to povie nahlas! Nech sa prizná! Klasický príbeh o tom, aký je svet malý, keď dáva šancu na pomstu aj po novom usporiadaní sveta, podaný z celkom originálneho psychologického uhla pohľadu. Len príliš krátky na rozvinutie tohto potenciálu. Radšej si tvorcovia vyhradili čas na menej prepracovanú thrillerovú pasáž.

Mafiáni (2015) (seriál)

Vďačná téma, ktorá nenudí, ani keď desiatykrát počujeme, že slovenskí mafiáni pochádzali z takých tých silových športov, viete, zápasenie, karate... Ale bol tu aj jeden kulturista. A toho mali zle označeného ako podnikateľa. Vtedy bol síce len podvodník, ale, vo svetle novších udalostí, môže byť po tom amatérskom filme o Kiskovi už vedený aj ako regulárny herec.

Oscar 2022 (2022) (pořad)

Angažovať nie jednu, nie dve, ale rovno tri moderátorky do programu, ktorý väčšinu času vlastne moderujú samotní herci, vyhlasujúci ceny za jednotlivé kategórie, je zbytočnosť. Keď sa na konci objavili po dlhej dobe všetky spolu, mal som pocit, že Reginu Hall som nevidel už asi hodinu. A bez ich "vtipov" mohlo byť viac času na udeľovanie oscarov. Možno by sa predišlo situáciám, že vidíme dokrútky z nominácií, no keď sa vráti kamera do sály, výherca je nielen vyhlásený, ale už stihol pomaly aj nakráčať na pódium. Inak povedané, nebol čas na napätie.

Velké rozčarování (1983)

Každá generácia hercov by mala mať takýto film. Sú dosť mladí, aby vyvolávali univerzálnu nostalgiu, ale nie zase teenageri, ktorí pôsobia nevybúrene. Je ich dosť veľa, aby sme skutočne mohli hovoriť o generácii, no nie toľko, aby vznikol problém vytvoriť dostatočný priestor pre každého z nich. Keby sa aj náhodou pre nejakého diváka nenašla konkrétna postava na stotožnenie, príbeh, ktorý ich necháva spomínať na minulosť, tiež vyvoláva nostalgiu. Obsadenie dokáže prekvapiť z dnešného pohľadu škatuliek, do ktorých sa tu prítomní herci vyprofilovali dekádami, lebo najsympatickejšie sa vo filme chovajú známi záporáci Glenn Close a Tom Berenger. Aby som však nezabudol, R.I.P. William Hurt.

Pobřeží moskytů (1986)

O 36 rokov neskôr je tu zase jadrová hrozba, ale návrat k prírode si vieme predstaviť ešte menej. Ľudia ako Fordova postava by to mali v katastrofických podmienkach ľahšie vďaka ich zručnostiam, no podrážala by im nohy vlastná samoľúbosť a zaslepenosť. S aroganciou, akú mal on, sa rodia diktátori odsúdení k záhube. Fuck Putin and may the force be with you.

Deníček moderního fotra (2021)

Dej okolo mimina bol fajn, zvyšok len nutné zlo v moderných českých komédiách. Natašine kolegyne boli trápne, jej bývalý tiež, aj ich šéf. Dominikov kamarát, s ktorým chodil kočíkovať, zase úplne zbytočná postava. Oveľa lepšia bola scéna, keď kočíkoval sám a bál sa, že  zvuky ulice narušia spánok malého. A imaginárny kôň to tiež dosť napravil. Nakoľko to však bolo podľa knihy / blogu, možno tých pár pozitív filmu iba tlmočilo autora predlohy. A záruka pokazenia každej komédie je prehliadka šiat s hravou hudbou a grimasami na znak hodnotenia daného outfitu. Taká scéna by sa už nikdy nemala natočiť. 5/10

Appaloosa (2008)

Ty vole, čo to mal Edo za postavu? Hneď mi bolo jasné, že ide o knižnú adaptáciu, lebo niektoré veci robil úplne nezmyselne, bez motivácie, proste to tak bolo napísané. Prečo napríklad zbil toho opilca, keď inokedy k bežným ľuďom agresívny nebol? A čo ho vlastne robilo takým obávaným? Však nevedel poriadne rozprávať, ani sa orientovať v ľuďoch. Renée, jasná zlatokopka, si v momente získala jeho dôveru. A starý známy Lance Android ho podviedol ako malé decko. Ešteže Viggo to občas zahral do outu, keď sa choval ako z poriadneho westernu.

Závrať (1962)

Prekvapivo ponurá atmosféra na obyčajný príbeh provinčného flirtu medzi drsným chlapom a mladým dievčaťom. Až som si miestami myslel, že je zrazu nízky tlak a vonku sa zotmelo. Niet sa čomu čudovať, že DVD uvádzal Noir Film Festival. Časom ale podľa mňa strácal tempo, ktoré už sa nevrátilo až do konca. Stále je to však ďalší originálny Kachyňov počin.