Oněgin (1999)

Výnimočne film celkom úspešne sekunduje knihe, jedine asi list Tatiane nebol taký pekný nakoľko nebol vo veršoch (kúsok z veršovanej podoby nájdete v komentári kleopatry). Inak tento úryvok ruskej literatúry nebol ani až taký problém spracovať, keďže to nie je tak rozsiahle dielo ako napríklad Anna Karenina. Možno budete mať dokonca pocit, že sa toho vo filme veľa nestalo, ale to potom ani v knihe. Naozaj úctyhodné spracovanie.

Tráva (2005) (seriál)

Neuveriteľný seriál. Nechýba humor, napätie, sympatické postavy, komické postavy (a nie trapné - Doug Wilson), stále nové zápletky, gradácia a nepriek tomu ani realisticky vykreslený život takpovediac neortodoxnej rodiny (aj keď paradoxne z polovice židovskej). A famózne zakončenia jednotlivých sérií lákajúce diváka vždy novou situáciou, ktorá jednoducho nemôže skončiť dobre. Ale predstaviteľov Weeds sa to zjavne netýka. Každý divák Vám totiž časom povie: Dont fuck with Nancy Botwin a spol. Jediné negatívum je asi morálne posolstvo tohto seriálu, ktoré je značne amorálne. Ale myslím si, že názov napovedá dosť na to, aby ste vedeli, že to asi deťom púšťať nemáte. Inak úroveň je so fuckin high. A Mary-Louise Parker bude mať pravdepodobne aj v 65ke stále ten svoj sexappeal. A tak sa domnievam, že nás čaká s rodinkou Botwinovcov ešte veľa nebezpečnej zábavy. // Update: Raz to skončiť muselo...

Spáči (1996)

Jeden z hollywoodskych klenotov môjho detstva.

Před soumrakem (2004)

Veľké stretnutie po rokoch, na ktoré každý kto videl prvý film o Celine a Jessem čakal. A preto divák s touto dvojicou zdieľa pocit prekvapenia, radosti, smútku, krátiaceho sa času a ozajstného šťastia... Ukryté emócie čakajúce na prasknutie a životné postoje a názory, ktoré tvoria iba zdvorilostnú predohru pred opäť nadobudnutým staronovým objatím. To však môže tvoriť rozlúčku, ako aj trochu neskoré privítanie, you never know. Príbeh s troma krásnymi bodkami na konci.

Soumrak dne (1993)

Atmosféra a herecké výkony nesporne kvalitné. Ale vykreslenie charakterov ústrednej dvojice prišlo pomerne skoro a tak mohli ďalej už len stagnovať. Tým nechcem povedať, že som sa nudil, ale chýbala mi tam nejaká pridaná hodnota na tých päť hviezdičiek. Niečo korešpondujúce s tak naliehavou hudbou, ktorá dej sprevádzala.

Dlouhá cesta (2002)

Podľa prieskumu zvaného A Walk to Remember, užívateľov čsfd na 73% dojme klišé.

Stud (2011)

Keby bol tento film natočený bez existencie Bitter Moon a hlavne Eyes Wide Shut (ktorým sa podľa mňa nepochybne inšpiroval), asi by som mu dal najvyššie hodnotenie. Takto budem síce obdivovať veľa pekných a škaredých scén (ako to už vo filme o sexualite má byť), ale na záver si poviem, Kubrick je Kubrick... Shame bol pomerne epický, alebo skôr členitý, vzhľadom na tematiku. Tie dlhé scény boli nápadité, režisér má nesporný talent, ale musím sa opakovať, Kubrick to nie je, ten to zvládol minimalisticky a velkolepo zároveň. Ale Michael Fassbender ma prekvapil. Buď je naozaj úchyl alebo naozaj veľmi kvalitný herec.

Můj týden s Marilyn (2011)

Latentne poetické a úmyselne nostalgické dielo s vydarenou atmosférou. A tiež zaujímavé nahliadnutie do (z časti) zákulisného života ikony a diania okolo nej.

Nebezpečná metoda (2011)

Kontrast pokojného a sebaistého Freuda, tápajúceho a ovplyvniteľného Junga a mierne vyšinutej ale talentovanej Sabiny Spielrein. Poväčšine rozhovory o priekopníckych metódach psychológie zo začiatku dvadsiateho storočia a trocha bičovania Keiry Knightley k uspokojeniu jej postavy a nejedného diváka. Pre niekoho možno nuda, no pre mňa určite nie. S POMOm musím ale výnimočne nesúhlasiť. Horký mesiac predsa rozprával spisovateľ a nie dvaja psychológovia, preto aj logická absencia poetiky. A vášeň by sa našla aj tu. + Podľa mňa Keira Knightley podala svoj doterajší životný výkon.

Těžká váha (2005)

Na základe aktuálneho dojmu po dopozeraní, najnapínavejší športový film ever. Cítil som sa ako keby sme boli znovu vo finále majstrovstiev sveta v hokeji a neustále doťahovali gólový rozdiel. Ron Howard a Russell Crowe ma nechali snívať ako nechal J. Braddock krízou sužovaných Američanov. "Kolega" golfista musel zažiť niekoľko orgazmov...