Dlouhá cesta

• USA A Walk to Remember (více)

Pokaždé, když do malého přístavního města Beaufort v Severní Karolině zavítá jaro a vítr zavoní piniemi a mořem, vzpomene si Landon Carter na svůj poslední rok na střední škole a na dívku, která změnila celý jeho život. Na Jamie Sullivanovou. Byla vážná a konzervativní, její otec, reverend baptistické církve, ji vychovával přísně a bohabojně a Jamie jako by vůbec nezajímalo, že se jí ostatní spolužáci po straně posmívají. Zato Landon byl tehdy bezstarostný větroplach, který se potloukal s kamarády, vymýšlel klukoviny, nedělal si žádné plány do budoucna a upřímně řečeno si příliš nevěřil. Přesto se jednoho dne život těchto dvou mladých lidí osudově protnul a mezi Jamie a Londonem se zrodila láska. (oficiální text distributora)

terunka003

Smutné, hezké, zvláštní × obvyklé téma. Snímek to byl pěkný, to nemohu říct, něco na styl "jak se zlého a typického hajzlíka stane správný chlapec, který se během pár okamžiků obrátí ve svém chování". Postava Jamie patří mezi typické "šrotny"(chytří, všude se angažujou), které většina populace nemá ráda. Poslední půl hodinu filmu se vše mění a ke konci filmu jsem si říkala, "co jsem si to zase vybrala za film!" . Ano, popláčete si. Ale takových námětů již bylo hodně. Herecké výkony byly hezké, zajímavá byla změna všech "paďourů" z party hlavního hrdiny, obrat v chování otce Jamie, změny v chování otce Landona. Snímek neublíží romantickým duším, které si chtějí v klidu poplakat. Nevhodný film pro odpůrce romantiky a amerických slaďáren. ()

rikitiki

Vyděračská limonáda bez vtipu a špetky invence, navíc - podle množství uhlazeného a sterilního náboženského balastu - snad natočené za peníze vybrané v amerických kostelech. KOUSEK DĚJE: jednu hvězdičku dávám za větu, která mě probudila z letargie, totiž, když se hrdina zeptá hrdinky: Kam ti ho mám dát? Jenomže klid, zas jsem upadla do nudy, chtěl vědět, kam jí má nalepit obtisk. A druhou půlku hvězdy dávám za neúmyslný pomník Tornádo Lou, když hlavní hrdina řekne o hlavní hrdince: Kvůli ní jsem jiný. Lepší. /22. 8. 2010/ ()

Marek1991

Chcel som tento komentár, ktorý bude popisovať veci z deja, ozvláštniť niečím a na začiatku ma napadlo, že symbol, ktorý je pre mňa symbol vyvolania zvracania pri otrasných veciach, trápnostiach, je pre mňa dať dva prsty do úst, lenže tento film sa vyvinul tak, že to nebude častokrát potreba použiť. Úvod s nehodou, bol síce šokujúci, ale keďže ich nenapadlo príbeh, ktorý sa vyvinul len tak, nijak normálne začať a začali ho niečím, čo nemá spojitosť, dva prsty. Ľudia v škole si šuškajú a zosmiešňujú spolužiačku, najmä kvôli oblečeniu, dva prsty. Pochvalu berú ironicky pri veciach, kde to človek nemôže vytušiť, dva prsty. Dievča nosí stále to isté oblečenie a tým z nej chceli urobiť čudáčku, nehygienické, nechutné no najmä klišé, dva prsty. Zamiluje sa do nej chalan, ktorý sa zo začiatku správa stádovito, je však na ňom vidno, že je vnútri dobrý, neskôr ju tvrdo obhahuje a chorobou začína masový súcit, dva prsty. Vo filme zaznieva otrasná pieseň a tiež hudobný vkus v aute je pri oboch hlavných postavách otrasný, dva prsty. Ľudia odsudzujú najkrajšie dievča kvôli samotárstvu a oblečeniu, dva prsty. Kresťanský podtón, nevtieravý, rozumný, krásne. Chalan sa snaží potešiť svoje dievča tým, že sa niečo nového naučí, zatancujú si spolu, vyrobí jej ďalekohľad na pozorovanie oblohy a navyše s ňou rád robí jej obľúbené aktivity, romantické a rozumné. Ide z rozrušenia k blízkemu a vyčíta mu nezmysly, pochopiteľné. Otec sa snaží chrániť dcéru pred chalanom so zlou povesťou, pochopiteľné. Syn odpustí otcovi pri klišé spore, krásne. Chalan a dievča si romanticky hrkútajú v aute, zakiaľ by v dnešnej skazenej dobe hoci aj navonok sa tváriace kresťanky, začali prvé zvádzať na sex, niečo čo nepasuje do dnešnej skazenej doby a preto to oceňujem. Dievča prezradí chalanovi svoju chorobu a že preto nechcela, aby sa do nej zaľúbil, aby netrpel, toto bol moment, ktorý zničil mnoho vecí, ktorými by ste to mohli odsudzovať a nechápať konanie postáv v deji dovtedy. Chalan si zoberie dievča, keď sa obaja milujú, aby jej urobil najkrajší deň v živote skôr než odíde naveky, vrchol filmu, niečo, čo niekto nepochopí a bude mať za hlúposť, mňa dostalo. Presladené, určite nie, ja som ani neplakal, citovo to nevydieralo, tou chorobou to skazilo romantiku, ale zachránilo dej kvôli predchádzajúcim hlúpostiam, preto mohlo byť tej romantiky viac. Je to študentský film a tak ho treba brať, možno sa vám bude zdať, že som to až príliš potopil, ale dej gradoval a niektoré veci popreli črtajúce sa chyby a film dopadol rozumne a krásne. Ten silnejší cit mi tam však chýbal. Najkrajšia postava filmu Mandy Moore v roli Jamie Sullivanovej vo filme, ktorý vyzerá ako zo začiatku 90. rokov mi však film skrášlila, aj tou vierou, ja len naďalej hľadám svoju Mandy, či ak chcete Jamie povahovo, ani ja nie som pobozkaný v tom zmysle a nerobí to zo mňa menejcenného človeka aj ja som od šialenej partie a okolia prešiel k rozumným veciam. Tento film sa zachránil svojou dobrotou, romantikou, rozumnosťou a z klišé udalostí sú zrazu pochopiteľné veci, keby som si ho mal niekedy pozrieť s nejakým dievčaťom opäť, neváhal by som. () (méně) (více)

PeterNet

Ukázka toho, jak může být romantika poetická. Z bezcitného frajírka se stane citlivý romantiky. Z citlivého romantika se stane zlatý člověk. Krásné, kéž by tak dobří byli lidé i ve skutečném životě. Ano, je to tuctový film. Ale z toho tuctu jeden z nejlepších. Ano, jde o citové vydírání, ale já se nechám vydírat rád. Toto je jeden z dvou filmů (tím druhým je Most do země Terabithia ) který mě na pár okamžiků přivedl k slzám (a to ve chvíli kdy se syn přišel usmířit se svým otcem). ()

campix

Pro mě velké překvapení. Čekal jsem tuctovou romantiku, kde je všechno jasně nalajnované a nic vás nedokáže překvapit. Začátek je v takovém dejme tomu prcičkovském stylu. Prostě ta klasická americká školní teenegerská podívaná. Začátek mě sice bavil, ale vše šlo tak jak jsem čekal. Podle zažitých pravidel žánru. Z omylu mě vyvedl konec dějové linky, který skýtá jedno velké překvapení, které pro mě ozvláštnilo celý film a tím i přidalo něco navíc k trošku vyššímu hodnocení. ()

• Ve filmu se objevuje scéna, kdy Landon (Shane West) vezme večer Jamie (Mandy Moore) na hranice státu Severní Karolíny s Virginií. Ve skutečnosti k nejbližším hranicím tohoto státu z města Beaufort to jsou více než 3 hodiny. To samé z města Wilmington, kde se fim skutečně natáčel. (noirre)
  • Jamie dává Landonovi knihu své matky se slovy: „Neboj se, není to Bible“. V románu naopak Jamie dá Landonovi Bibli své matky, ve které jsou podtrženy její oblíbené pasáže. (HellFire)
  • Píseň, kterou pouští Jamie v rádiu při jízdě autem „If You Believe“ zpěvačky Rachael Lampové můžete slyšet na soundtracku. (HellFire)