Honba za klenotem Nilu (1985)

"Jack je mŕtvy. Nebuďte smiešny, o niečom takom by ma informoval!" Že si prvú časť pamätám z detstva viac než Indiana Jonesa, to ma síce prekvapuje, ale možno ju naše televízie proste len častejšie dávali. Ale, že si ju pamätám aj viac ako dvojku, to veľmi nechápem, keďže Honba za Klenotom Nílu je vtipnejšia, má lepší príbeh a veľkolepé scény dokazujú aj správne využitie zjavne štedrejšieho rozpočtu.

Černobyl (2019) (seriál)

Keď už majú tí Simpsonovci 30 rokov, musím povedať, že Paul Ritter hral vo Friday Night Dinner jasného Homera. Ako vieme, ten pracuje v jadrovej elektrárni. A hľa, zrazu je tu Černobyl s Paulom Ritterom ako kľúčovou postavou jadrovej elektrárne. Náhoda? Nemyslím si.

Ave, Caesar! (2016)

Film je nekonzistentný, lebo napriek tomu, že sa neberie vážne, má obrovské ambície na možnosti hodinu a trištvrte dlhej stopáže. Robí totiž z Hollywoodu všeobjímajúci kolos, ktorý rieši nečakané tehotenstvo právnickými fintami, studenú vojnu sa snaží poraziť v zárodku a prirovnáva vieru v boha k viere v profesionálne poslanie na poli show businessu. Čo sú častokrát tak naivné žvásty založené na skutočnosti, až si človek uvedomí, akej jedinečnej satiry sa stal svedkom.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Keď kalvinistickí Juhoafričania videli Hulka s Iron Manom, ako im ničia nemenované mesto na africkom pobreží (Johannesburg), museli, chudáci, zabudnúť na vieru zdedenú po Búroch a v domnienke, že ich niekto preklial, konvertovať k animizmu. Zlý duch si totiž na seba berie podobu niečoho ešte väčšieho ako slona, podobu Ameriky. Snáď im to Stark potom preplatil. Veď je celkom bežné vytvoriť škodu, aby sa mohla vytvoriť charita. Nechápte ma zle, je to len film. V skutočnosti sa pár dolárov z tých 250 mega istotne ušlo aj domorodým komparzistom.

Ďáblova ruka (2011)

Veľmi poučná komédia o tom, ako prorok menom Pokrytec stretol matku Pravdu, ktorá ho zabudla potratiť, tak mu aspoň nedovolí ďalej množiť svoje bludy. Film skôr jednohubka, oplatí sa však vidieť kvôli dobrému obsadeniu. Ed Harris v prekvapivo malej úlohe, zato Jennifer Connelly je rozkošne prepnutá hysterka a vhodne obsadení Greg Kinnear s Marisou Tomei stvárňujú sympatické postavy, za ktoré sa nemusia hanbiť, čo v poslednej dobe u nich vôbec nie je samozrejmosťou.

Mrchožrouti (1984)

Chrániť francúzske peniaze v africkej banke pred Nemcami lúpežou, to je krásna irónia. Vzťahy medzi postavami sa tu ale tak rýchlo menia, že som mal pocit, akoby Belmondo skákal z postele bankérovej ženy rovno do tanku k náckovi. Na to, koľko mŕtvych sa vo filme nachádza, ide o celkom pohodovku, čo už je menej pekná irónia.

Střepy v hlavě (2008)

Spoiler: Sen každého sociopata, ktorý sa cíti sám, ale zároveň nemá rád iných ľudí. Vaše horšie ja už čaká za zrkadlom, neváhajte ho rozbiť hneď a my vám k nemu pribalíme zlé dvojča rodinného príslušníka!

Gotti (2018)

Rutinné svedectvo o americkom kulte osobnosti s pár podarenými hláškami, ktoré sú v podobnom filme už povinnosťou.

Váha vody (2000)

Čo sa stalo na ostrove, ostane na ostrove. Ale pozor na vodu, tá je ako pravda, nemôžeme si byť nikdy istí, čo vyplaví na povrch a čo pochová.