• Rodinný

Candy Candy - Učitelka dovádění (1977) (epizoda)

Teta Pony a sestra Marie musejí odejít do města a všechny děti dají na starost Candy. Ta si všimne, že nová holčička Daisy zůstává v domě a nehraje si venku s ostatními. Candy ji přesvědčí, aby si hrála s ostatními netušíc, že Daisy trpí hemofilií a i při nepatrném zranění by mohla vykrvácet. Daisy vyšplhá na strom, jenže se poraní a její stav se prudce zhorší. Ani transfuze by nepomohla, neboť v jejich malém městě nemají možnost zjistit krevní skupinu. Zajímavá a originální epizoda, i když trochu nepravdivá (ženy nemohou hemofilií onemocnět, mohou být pouze přenašečkami choroby). 95%

Candy Candy - Zase doma (1977) (epizoda)

Tento díl má typické prvky natahované telenovely. Candy se po téměř roce vrací do domu tety Pony, kde by se mohla setkat s Terrym, kdyby trochu víc spěchala. Jenže ona se neustále zdržuje, nejprve s listonošem a pak s Jimmym. S Terrym se o chvíli mine u tety Pony a pak i na kopci, kam doběhne pozdě, zahlédne už jenom jeho stopy. Teta Pony a sestra Marie jsou překvapeny, že Candy tak náhle odešla ze školy sv. Pavla a rovněž si všimnou, že je nejspíš zamilovaná. Jo, tenhle díl by diváky toužící po setkání dvou zamilovaných srdcí zřejmě pěkně nasral.:) I tak ale nemám důvod mu dát pod 5 *. 90%

Candy Candy - Bouře na moři (1977) (epizoda)

Kapitán Nieven je pevně rozhodnut poslat Candy a Cookieho nejbližší lodí zpět do Anglie. Cookie se neúspěšně snaží kapitána přemluvit, aby alespoň Candy dovezl do Ameriky. Jelikož se blíží bouře, kapitán přece jen oba nechá na palubě Racka. Během bouře se Cookie snaží námořníkům pomáhat, ale je zavalen haldou beden a vážně mu to poraní nohy. Zatímco Candy pomáhá ošetřovat další raněné i při přípravy oběda, Cookie se z beznaděje, že se coby ochrnutý nikdy nestane námořníkem rozhodne spáchat sebevraždu, na poslední chvíli je stržen zpět na loď. Další z vážně laděných epizod. 95%

Candy Candy - Julinka (1977) (epizoda)

Neil v parku školního areálu vykope jámu určenou Candy, ale spadne do ní Iris. Jen proto, že ji Terry pomůže ven, začne si namlouvat, že se o ni uchází a pomalu si na něj začne myslet. Blíží se májové slavnosti a Iris zuří, že Candy bude květinovou královnou neprávem. Patty se svěří Candy, že ve škole tajně skrývá poklad a chce jí ho ukázat. Tím pokladem je želva Julinka, jenže ji objeví sestra Grayová a nařídí Patty se Julinky zbavit. Patty to s pláčem odmítá, Candy se Patty zastane a navíc se oboří vůči školnímu řádu i sestře Grayové, za což si vyslouží vězení a zákaz zúčastnit se májových slavností. 95%

Candy Candy - Terryho tajemství (1977) (epizoda)

Candy večer omylem vleze do Terryho pokoje, kde nalezne fotografii slavné herečky Eleanor Bakerové a podle věnování zjistí, že je Terryho matkou. On ale před ní fotografii roztrhá a zakáže jí o tom mluvit. Candy si pak u Archieho a Steara prohlíží vícero fotek této herečky a mezi nimi objeví i fotku Anthonyho. Terry se po hádce se svojí macechou, lady Grantchesterovou za bouřlivého počasí uklidňuje jízdou na koni. Candy poblouzněna vzpomínkami na Anthonyho smrt umocněné dusotem kopyt spadne ze schodiště. Terry ji odnese na ošetřovnu a přitom zaslechne, jak v bezvědomí volá Anthonyho. 95%

Bez domova (2018)

Tak jsem se konečně dočkal zpřístupnění nejnovějšího filmového zpracování Malotova románu Bez domova a mohu jej okomentovat. Podle traileru to nevypadalo špatně, ovšem když jsem film (no, film... ony to jsou spíš pouhé fragmenty nejdůležitějších scén s několika málo postavami z knihy) shlédl až do konce, musím být poněkud kritický, zejména co se týče dějových odlišností, na které jsem dost háklivý. V této verzi schází dva Vitalisovi psi, Dolce a Zerbino, což by zas až tak nevadilo. Horší je, že namísto Artura je zde upoutána na invalidní vozík Lisa, není němá a je dcerou Milliganové. Tato překombinovanost mi dost vadí, na to si dosud žádní tvůrci předchozích verzí netroufli (a dobře dělali). Chybí tu i další důležitá postava, Mattia a také celá rodina Acquinových. Přitom film trvá hodinu a tři čtvrtě a mnohé scény jsou strašně zdlouhavé a natahované. V nezměněné podobě zůstalo z románu jen velmi málo, jako třeba úmrtí Joli-Cœur na zápal plic poté, co se před vlky schoval ve větvích. I zápletku s Driscolovými, falešnými rodiči Remiho zde tak nějak ponechali, i když opět patřičně upravenou, Remiho z jejich spárů zachraňuje Vitalis a teprve pak ve sněhové vánici umírá. Jedna z mála věcí, kterou musím pochválit jsou návrhy kostýmů Remiho a Vitalise, neboť se docela podobají těm, jaké měli v japonském animovaném seriálu z r. 1977. Vlastně ani úvodní a závěrečná scéna, v nichž Remi už coby stařec v sirotčinci pojmenovaném po Vitalisovi vypráví dětem svůj životní příběh není špatný nápad a je to celkem působivé. Není to úplně zpackané jako dvojdílný film z r. 2000, ale i tak tomu víc jak lepší 2 * dát nemohu. Jak ruská dvojdílná verze (1984), tak francouzská třídílná (1981) jsou mnohem povedenější (o anime seriálu z r. 1977 ani nemluvě). Pokud se někdo domnívá, že jsem k tomuto filmu přespříliš kritický, nechť nejprve shlédne výše zmíněné starší verze a nebo ještě lépe, přečte si románovou předlohu a teprve pak soudí. 40%

Misa a vlk (2003)

To zírám, kolik lidí se chytlo na prvoplánové citové vyděračství. Na mě si ale tvůrci jen tak nepřijdou. Film je vcelku nudný a nezajímavý, téměř nic se tam neděje, jen jedna nesympatická puberťačka potká vlčici s mláďaty, vlčice je zabita pytláky a ona následně před nimi chrání mladé. Takových filmů na téma dítě bránící dravou šelmu před lovci už bylo natočeno bezpočet, ani tento absolutně ničím nevyniká, je to jen další tuctovka v řadě. Takovéto eko agitační téma bych čekal spíš od Finů, než Švédů, ti si potrpěli na sociální dramata. 1 * a 25%.

Tatínek na neděli (1971)

Na to, že film trvá přes hodinu se v něm téměř nic neodehraje. Děj by se dal klidně stlačit na polovinu, možná i méně, nebýt v něm plno zdlouhavých tichých scén. Ke všemu se tu vyskytují samé nesympatické postavy. Vlastně jediní, kdo si rozumí jsou ty děti, zato dospělí, to je jedna velká křeč. Zvláštní, že pokaždé, když vidím v nějakém filmu či seriálu Lukavskýho, stále hraje tutéž pózu přechytralého morouse a intelektuála. A že se jedná o komedii? O tom dost pochybuji, já se nezasmál ani jednou. Na víc jak 1 * a 20% to není.

Řemen (1978) (TV film)

Docela vtipná malá filmová komedie s vánoční atmosférou, na shlédnutí k štědrovečerní večeři ideální. Divák se pousměje a pobaví a nijak zvlášť nevadí, že příběh je v podstatě nereálný a přitažený za vlasy. Filmu velmi pomohlo skvělé herecké obsazení, zvlášť Dvořák coby pohotový a výřečný kapsář nemá chybu. Potěší i role Medřické či Myslíkové, i Jan Kreidl jako malý Petřík se snaží. "Paní Hříbková, buď fit, do toho!":) 50%

A počúvaj brata (1983) (TV film)

Hodinová inscenace o třech aktérech. Dva bratři a přítelkyně staršího z nich žijící v jedné domácnosti, zatímco rodiče jsou dlouhodobě pracovně v Beninu. Zápletka o nečekaném těhotenství je triviální a jako přes kopírák, takových filmů už bylo natočeno bezpočet. Představitel Maca Robert Roth musel tehdy mít vadu řeči, konkrétně v sykavkách, dost často mu totiž není rozumět. Na jedno shlédnutí to celkem ušlo. Podprůměrné 2 * a 35%.