Atlas ptáků (2021)

[KVIFF 2021] Jo, já vím. Olmík se trochu zase utrhl ze řetězů. Tentokrát, ale vcelku v pohodě stylu, kdy zde máme trochu sociální, trochu krimi a jako thriller, do kterého pak začnou kecat ptáci - doslova - a vy si říkáte, co se zase kurva děje? I tak ale spojení hereckých výkonů s v celku dobrým dějem dělá  dohromady jednu z nejlepších podívaných letošních Varů. Ty ptáci, to docela zachránili. Jasně, že nějaké situace jsou trochu přitažené za vlasy a opět to někdy působí jako komedie, i když by nemělo, tak i přesto to funguje na únosné míře. Hodně velkou škodou je i samotný název, který trochu láká na zajímavější zapojený kodových jmen, k čemuž nakonec moc nedojde a to je hlavní nevýhoda. Obecně je to film, který neosloví každého, ale za mě i ta lyričnost v celku šla. A co si budeme... nás filmy přišel učit točit Slovinec, což je tuplem k smíchu. Prostě mu to jde nejlépe ze všech. Tak jen tak dál...

Sborovna (2021)

[KVIFF 2021] Ten film pustili na dvojku, ne? Přes Netlix asi z Hrrrvatska přes NordickVPN. Pokud by uzákonili svatby pro homosexuály a Flash s Quicksilverem by biologicky mohli mít geneticky stejného fakana, tak by nepřečetl ty titulky. A já prostě nevím, jestli jsem tím pádem nedokázal chápat o co vlastně kurva jde, ale taková byla fakta. Film nám navodí atmošku, že problém jsou děcka s telefony, pak je to dědek přichycený na videu, po kterém jde snad i samotný Tito. Ten nenávidí hlavní postavu natolik, že se s ní do deseti minut zkámoší, že by si mohli dávat feat na novém trap albu. Dokonce ji nosí jídlo, které není otrávené. Za mě zatím v pohodě. Sice nic nedává smysl, protože titulky šňupou speed, ale v pohodě. Pak to tedy jako asi není o učiteli. Nebo vlastně je, ale až moc do toho kecá velitelka družiny/sborovny, která asi nakonec je ten problém a film končí tím, že se nic nevyřeší, ale mezitím, co ředitelka blije vodu, tak vychovatelka projde oponou. Tam je symbolů jak japonských novinách. A nebo možná ne. Nevím, co tím básník, povídkář nebo skladatel chtěl říct, ale já vím, že bych se to z principu nedozvěděl, ani na poloviční rychlost. To, co mohlo být zajímavé drama se špetkou lehké konverzace o nějakém situačním problému je užblebtané hovno, které snad nikdy nedávalo smysl. Dobrodosrališmy.

Zátopek (2021)

[KVIFF 2021] Já už ani nedoufal, že neuvidím dobrý film. Asi souhlasím dost s Filou v tom, že film je to kvalitní na 90. léta. Což v Česku znamená, že je to jeden z těch nejkvalitnějších filmů vůbec. Celou dobu se to nese trochu v riskantním duchu skákání v ději, ale kupodivu, to ani moc nevadí. Naopak je to zmáknuto s tou největší možnou úctou k řemeslu, které funguje a  dělá ze Zátopka prostě poctivý film se vším všudy.  Jsou takoví ty detaily, kdy třeba i nějaká témata se nepodaří nějak dotáhnout nebo hlavně se to zbytečně odbyde. Jako třeba, že o první medaili se dozvíme, díky tomu, že Ťopík brousí Danču. To vede i k tomu, že je vidět, že Issová se k filmu nedostává cíleně přes protekci, ale protože je dobrá herečka, která do filmu dodává něžnost. Toto je film, který prostě neurazí. O to více je super, že někdo se snažil to natočit poctivě a ono se to povedlo. Takže České lvy čekají a pokud by mohlo něco uspět na Oscarech, tak je to toto. Teď je otázka, zda není v roce 2021 na film jako z 90 pozdě.

Úsvit (2020)

[KVIFF 2021] Já jsem to asi přestal chápat. Nějaké post apo, které ani takové není, a spíše je to stěhování lidí ve stylu Vesničky mé střediskové, až na to, že nebude bazén na tři tempa, ale novi tata, co neni muj tata. Ti tvůrci si strašně říkají o to, že všichni musejí chápat jejich dílo od počátku do konce, i když je to nuda jako procházka v galerii bez obrazů. Tady jsem se vůbec nechytil. O to více mě asi štve, že jsem z filmu asi odešel před jedinou scénou, co za to stála, ale pokud jsme byli na stejném filmu, tak o tom vlastně dost pochybuji, že by to za to stálo. Ani ne o půlnoci bylo skoro zaděláno na spací momenty. Doslovně. Ono se s tím pracuje dost těžce, když to má být nějaký další díl pomyslné trilogie, která ale zároveň není dílem. Což je škoda, kdyby jo, tak by třeba začalo dávat smysl, proč ten film smysl nedával.

Ve skrytu (2021)

[KVIFF 2021] Té izraelské mládeži dost klove v lebedě. A to i v případě tvůrců. Film totiž začne dost  divným pokecem o potratech, které se poté přehoupnou na postavu, která s tím asi bude důležitá, ale nakonec i do konce filmu neuvidíme. Tak jako co? Poté už je to jenom s novými postavami, které se snaží najít sebe sama skrze budování vztahů a hlavně, co možná nejvíce propuštěného spermatu. Bylo to vlastně tak trochu porno zdarma, takže si nestěžuji, ale vytáhnout čabajku v kině plném lidí by nebyl dobrý nápad. Hlavně bych pak asi byl v samotném závěru označen za homosexuálního gerontofila. Z tohoto si nešlo vzít nic než porno zápletku, která navíc působí tak, že Izraelci neumí nakládat se svými těly a se svými vztahy, ale to neumí skoro nikdo a od toho jsou, aby se na to přišlo. Film s tímto pracuje dost opožděně a navíc tak nezajímavě, že i to samotné porno ze stránek 18+ by řeklo více.

Putney Swope (1969)

[KVIFF 2021] Underground docela zafungoval. Bylo jasné, že to bude trochu zmagořelý film, který ale v první čtvrtině nabídne v celku dost gagů a vtipů, takže vlastně i zafunguje. Pár takových se postupně ještě objeví, i když je fakt, že v mnohem menší počtu. Na to, co se spíše dává větší důraz je nějaká snaha kritiky a dost nelogického chování s tím spojeno, kdy ani nevíme, jestli si černoši dělají prdel z černochů nebo je to nějak úplně jinak. I když v půlce filmu nějaký ten dobrý vtip překvapí, celé se to poté přehoupne do divné trapnosti a vágnosti, že to bolí. To, že film moc ani nemá rozzuzlení ani konec, už moc nepřekvapí, ale tak už to někdy bývá. Hlavně na letošním KVIFFu. Velmi super rozjezd nakonec skončil v dost divných končinách, které se nakonec ukázali být příběhově a kvalitativně o ničem.

Zelený rytíř (2021)

[KVIFF 2021] Tady se hrozně někdo přepočítal. Původně film, který má historický kontext se ukáže jako příběh od kulatého stolu, což působí o to zajímavěji, ale myšlenky s nasazováním laťky od Krále Artuše ani nepřipadají v úvahu. Zde je jasné, že chceme být vážnější. O to více však nějaká gesta působí prázdně až nesmyslně. Poté, když už nás kamera tahá přes všechny borové háje a snaží se občas jen něco naznačit, tak už je to na pováženou. Tady někdo hlavně silně nezvládl princip toho jak se píše scénář, jelikož zde vidíme nějaké kapitolové rozčlenění, které by normálně fungovalo, jako v každém jiném filmu, ale tady nás to táhne z lesa do lesa a příběh se táhne jak covidová nudle z nosu. Pak už tam jsou jenom takové časové smyčky a vyhrávky, že z toho ke konci bolí. Nebyl dobrý nápad toto vidět ve dvě hodiny ráno, ale stalo se. S plynutím děje je na tom toho tolik špatně, že už člověka ani nenasere, že postavu mýtického rytíře ze středověké báje v Anglii hraje někdo s indickými kořeny, což je trochu  zmírněno, že Patel je dobrý herec. S tím, že jsem si dal i tu práci, abych našel jak Gawain vůbec vypadal a nikdo se moc o nebělosti nezmiňuje, jen abych nebyl chytaný za slovo. Král zasadí nějaké to sémě do kouzelných opasků, na kterém nechá kousek Salka a jede se dál. O kvalitě tohoto zpracování příběhu mluví asi samo o sobě jenom to, že na wikipedii se o tomto příběhu dozvíte více a co víc, že to i dává smysl. Přijde mi, že v tomto filmu někdo zapomněl na pointu. A tu najdete i v tom wiki článku. Tak, pardon.

Ada (2021)

[KVIFF 2021] Jehňohlavci, spojte se. Původně film začíná na temnou notu, která se poté přehoupne do typického ticha, kdy není potřeba moc, co říci. Jen rodit ovce a zabíjet ovce. A my dostaneme všeho. Dokonce i matkovražedné činy. Mohlo se mnohem víc dát na zřetel s určitou původní rodinnou ztrátou, která poté eskaluje k onomu twistu. Film je to nakonec i docela vtipný, což ale otázka, zda byl vůbec záměr, ale celé to působí dosti schizofrenním způsobem. Obecně vzato, to byla docela zábava, ale už jenom za ten opravdu na sílu přemyšlený konec bych střílel. Doslova.

Konference (2020) odpad!

[KVIFF 2021] V moment, kdy jsem viděl, že to dělal ten Tvrdej, tak jsem měl tušit průser. Ale dal jsem tomu šanci. Přeci jen, takovéhle téma nejde posrat. Evidentně jde. A jak, ty vole. To, co možná bylo myšleno v dobrém se ukázalo být slátaninou nějak na sebe navazujícně nenavazujících záběrů, ve kterých se nikdo moc neobtěžuje něco vysvětlovat. Což bych ani neočekával, ale tak nějak  bych spíše měl naději, že film se bude pokoušet něco sdělit. Už jenom za počáteční scéna značila průser. Doufal bych už kvůli ní, že Hornbach začne vyrábět vysavače. Tento film hodnotím tak jak ho hodnotím z jednoduchého důvodu. Do kina chodím snad od tří let. Dejme tomu, že od patnácti aktivně jako aktivně. A nikdy v životě za moji "kariéru" jsem neodcházel ani na záchod nebo obecně z filmu. Tento film byl můj první. A jediné,  čeho jsem litoval bylo to, že sem neodešel po první scéně.

Sweat (2020)

[KVIFF 2021] To jsme se zapotili. Švéd točící v Polsku je docela slušný endemit. Škoda, že jeho film už takový moc není. Dlouhou dobu je vlastně otázka o čem film, tak nějak je a ani v samotném konci to není tak jednoznačné. Občas je to problém s rodinou (cením Marigolda), někdy je to zase stalking, odcizení od lidí na internetu... obecně v dnešní době docela aktuální téma, které však v tomhle případě je takové prázdné a film toho moc nakonec neřekne. Myšlenka dobrá, ale provedení se asi ztratí v historii.