Mžitky (2016)

Kdepak! Za komoušů se žilo nejlépe. Nejlepší je být umělec a nesklonit hřbet kvůli morálce a lidství, tak raději se trochu přiklonit, ale stejně to není dost, tak vás radši vyhladovíme. Pro polskou a uměleckou historii jde o důležitý film, který nám ukazuje komunismus s umělci v praxi. Můžeme věřit úmyslům silně, ale jinak jde o  v celku  slabý film, se kterým se subjektivně nedokážu tolik ztotožnit. Což je škoda, ale na kvalitě filmu to neubírá.

Atypický - Série 4 (2021) (série)

Letos jsme měli top štěstí i smůlu,  že jsme se rozloučili se dvěma skvělými seriály. Jeden s gerontním humorem o přátelství a druhý s rodinnými problémy, který vždy  dokázal nějak zahrát na city. A to byl druhý případ. Když vyšel Atypical, vypadal nenápadně, ale nyní se vrátil v plné polní s tím, že chce ságu zakončit. Je těžké mluvit o tom, zda se to povedlo. Některé díly působí lehce prvoplánově nebo sitcomově, kdy se řeší jenom  nějaký mini  problém, který se nijak  neposouvá  s příběhem dál a působí trochu bizarně na dojmy něčeho tak  propracovaného. Atypical nakonec našlo svůj cíl. Z linky hlavní postavy asi  můžeme mluvit o nějaké spokojenosti, kdy se našel  cíl a výsledek. Menší  nedostatky jsou u vedlejších a přesto důležitých postav jako v případě sestry, která si jede už jen svoji lesbickou flow a ani jednou se nesetká s jejím expřítelem, který stále tak nějak v seriálu je a je tam zcela zbytečný. Více prostoru dostala i její nějaká nemesis, na kterou už si zcela upřímně ani  nepamatuji kdo byl, takže působila spíše otravně a opět  zcela zbytečně.  Takže tento tah moc nevyšel a byl  zcela zbytečný. To je v celku asi ta největší vráska na seriálu. Důstojné zakončení a příjemný dojezd, který na konci i tak trochu dojme.

Prime Time (2021)

Začalo to perfektně. Skvělým námětem. Jenže to asi bylo bohužel vše. Finální výsledek má sice světlé momenty, ale poté o jsou někdy dost nikam nevedoucí dialogy, plot holes nebo obecné nelogičnosti. Natočit a hlavně napsat takovéto psychologické drama je prostě těžký řehole. Něco se povede, něco stojí za nic. Někdy až překvapivě nevyužitý a nevěrohodný výkon běžně skvělého Bielenia. Finální pasáže člověka ani moc nepotěší v tom, co film mohl říct. A finále jako takové už vůbec. Nevím jestli mělo jít o velkou bizarní třešinku na závěr a nebo jsem to nepochopil. To první mi moc nesedí, i když bych normálně řval smíchy. A to druhé dle hodnocení v průměru asi sedí.

Till Lindemann: Ich hasse Kinder (2021)

Zajímavé. Natočit si film k písničce. A pak z toho udělat klip se stejným poselstvím. To je v celku hezká moderna.  Kupodivu Lindemann není ve hraní  nijak extra strohý a příběh v detailech umí překvapit. Finální rozuzlení trochu vázne. Nejsem si jistý, jak mělo být pochopeno, což zbytečně bere na v celku nečekaně dobrém filmečku.

Loki (2021) (seriál)

Loki ukázal zajímavou  věc. Že Marvel je back. Ale tak trochu. První díl to ukázal dost. Poté to bylo opět trochu na vodě, kdy člověk nevěděl, jestli se to potopí do nikam a do vágní prázdnoty, která se zdá být doménou Marvelu od ukončení filmů a i celých posledních let obecně. Občas to tak prostě bylo. Nějaké díly byly  obecně zpět v zajímavém drivu, který kupodivu strašně fungoval díky kombinaci Hiddleston a Wilson, který se ukázal v jiném absolutně perfektním světle. Trochu smutná je ta automatická egocentričnost, že Loki dostane další série. Pak se ta první zdá být trochu zbytečná. Nástup k něčemu většímu. Co třeba bude k ničemu.

Loki - Season 1 (2021) (série)

Loki ukázal zajímavou  věc. Že Marvel je back. Ale tak trochu. První díl to ukázal dost. Poté to bylo opět trochu na vodě, kdy člověk nevěděl, jestli se to potopí do nikam a do vágní prázdnoty, která se zdá být doménou Marvelu od ukončení filmů a i celých posledních let obecně. Občas to tak prostě bylo. Nějaké díly byly  obecně zpět v zajímavém drivu, který kupodivu strašně fungoval díky kombinaci Hiddleston a Wilson, který se ukázal v jiném absolutně perfektním světle. Trochu smutná je ta automatická egocentričnost, že Loki dostane další série. Pak se ta první zdá být trochu zbytečná. Nástup k něčemu většímu. Co třeba bude k ničemu.

Kominského metoda - Série 3 (2021) (série)

Asi není potřeba si mazat med ani Dr. Peppera kolem huby. Něco tu chybí. Jako kdyby ta show  postrádala něco nebo někoho, kdo by byl nedílnou součástí a částí onoho kouzla. Ano, dojde vám to hned v první minutě. A tak trochu to bolí. Hned se nabídne otázka, zda je tedy toto vůbec nutné. Ale tak trochu by nebylo od věci to zakončit. Ale jak. Je až smutné jak moc to připomínalo smrt Charlieho Sheena v Dva a půl chlapa, kdy postavy, které dříve byli spíše neutrální nebo i kladné se pro potřeby dramatu stávají zbytečně záporné. Obecně mnoho situací v seriálu se zdá být vágních a skoro až nevtipných. Nikdy nemůže popřít, že duo, které vládlo prvními dvěma sériemi bylo bezkonkurenční. Zde se našla menší záplata v exmanželce, což potěší fanoušky, ale i tak je to trochu cena útěchy. Znouzectnost. I když to občas funguje, je to trochu dojezd. Celou třetí sérii bych tak trochu jako dojíždění ke křižovatce na neutrál. Nějak to funguje, ale není to úplně obvyklé. Smutný příběh dokonalého seriálu.

Chyby (2021)

Asi jsem čekal  něco jiného. Naše filmografie buď chce být svá a nebo se snaží i vážné věci trochu podsouvat formou nějaké zbytečné odlehčenosti nebo barvitosti. Asi mi trochu u nás chybí to syrové drama, kde by se to téma dokázalo více podkreslit na vztahy s lidmi. Zde spíše zažíváme navíc nějaké trochu zbytečné vstupy postav, které pro příběh nejsou nijak extra přínosné a trochu to zdá se komplikuje děj. Zároveň je film někdy až nečekaně explicitní, kdy téma porna spíše než nakousává, tak ho žere i s navijákem. Nevím, zda je to objektivně špatně, ale do mých tabulek to tolik nesedí. Asi i tím způsobem, že jsem lehce čekal asi i druhé Kobry a užovky. Místo toho jsem dostal prostě Chyby. Což je správně. Ale mně se Chyby tolik nelíbili.

Resident Evil: Infinite Darkness (2021) (seriál)

Další zářez v nelibosti roku 2021. Která se však táhne už od roku 2020. Při prvních ukázkách se zdálo, že přehoupnutí od her k seriálu, který je graficky i podobný předloze bude dobrý krok. Půjde o atmosféru a příjemný sled událostí. Seriál však nejdříve překvapil tím, že je spíše akční než atmosférický, akce je navíc plytká a v celku nekonzistentní s příběhem. A taky tím, že epizody byli jenom čtyři. Když se na to dívám, tak buď neměla být žádná a nebo to se mělo vytáhnout na nějakých 8 se stejnou délkou,  aby se mohl budovat příběh. Seriál spíše působí jako cutsceny vyříznutý z kontextu a příběh sám o sobě neukázal nic převratného. Atmosféra to dost mohla zachránit a nakonec se ukázal opak. Hodně zajímavým paradoxem je i  ona animace, která graficky je někdy neuvěřitelně nádherná, ale v FPS někdy pokulhává a při pohybu postav to vypadá trhaně jako hovězí maso. Další zklamání, které už přestávám počítat a jenom mě uvaluje do pocitu, že po covidu se veškerá filmografie nenávratně změnila k  horšímu, kdy je všechno napůl odfláknuté a nepropracované. Toto mohlo být menší světlo v tunelu, ale nakonec je to jenom další nekonečná temnota.

Rebel bez příčiny (1955)

Další výlet do tvorby Deana, který asi byl první katapult, který se pro mnohé trefil přesně. I tak je Rebel v celku suchý film, který sedí do své doby a vlastně asi přenáší silnou myšlenku, která se i do dnes může zdát jako nevybraná. Což je škoda. Ale i tak to sedí do stylu také nevtipné, nemuzikální Pomády. I když mně to nijak nezasahuje, ta atmosféra tehdejší filmařiny na mě dopadá efektivně.