Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

veľmi nudné finále v ktorom sa prakticky skoro nič nestalo, posledný diel sa naťahoval ako sopeľ a prakticky sme dostali to isté už po 4x.. prvých 7 dielov som ešte dokázal obhájiť tú stagnáciu, nezaangažovanosť väčšiny postáv ktoré boli skoro celý čas do počtu, s tým že posledné dva diely to vytrhnú a dajú všetkému zmysel ale bohužiaľ celá séria pôsobí ako lacná výplň pred finále, ktoré ani bratia Dufferovci nevedia ako dopadne, pretože v tejto sérii si vycucali z prstu toľko vecí, že človek už neverí v adekvátne zakončenie.. seriál zachraňujú už len postavy, s tým, že už nedokážu predstaviť žiadnu zaujímavú novú s výnimkou Eddieho, ktorý zažil zaobchádzanie ala Bob, zatiaľ čo Max prežila lebo.. lebo to scenár chcel.  priemer, ktorý bude bohužiaľ nenáročnou masou oslavovaný.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Raimiho rukopis cítiť a to je asi najväčšie pozitívum celého filmu, škoda, že je dej skratkovitý, nesúrodý a chaotický čo následne vidieť na plochosti a zbytočnosti niektorých postáv.. film sa snaží riešiť otázku dopadu Strangeovho rozhodnutia dať kameň Thanosovi a aký to malo dopad na ľudí a jeho samého, riešiť jeho vzťah s Christine, dať dejový a charakterový priestor Wande, do toho predstaviť úplne novú postavu a ešte sa hrať s multivesmírom.  Chaos s dobrými ideami a pár momentami ktoré ked sa vystrihnú vyzerajú naprosto cool a dávajú dojem skvelého filmu, ale pohromade skoro vôbec nefungujú.. na filme je cítiť a vidieť škrtanie a skracovanie, dovolím si tipnúť, že mal byť originálne tak o 30 či 40 minút dlhší.  škoda, premárnený potenciál.  btw. Krasinski sa mi ako Mr. Fantastic vôbec nehodil už ako špekulácia a film mi to len potvrdil, okrem toho v tomto filme mal od najinteligentnejšieho človeka veľmi daleko.. našťastie to bola len alternatívna varianta (dúfam).

Dexter - Nová krev (2021) (série)

čo k tomu napísať.. bez spoilerov to určite nepôjde.. po záverečnej epizode mám naozaj veľký problém ohodnotiť túto sériu ako celok, pretože prvých 9 epizod dostávame úroveň toho najlepšieho Dextra z jeho začiatkov, fantastická práca s postavami, budovanie napätia a atmosféry, vynikajúci záporák.. seriál dokonale hrá na nostalgickú nôtu ale taktiež sa šikovne venuje novým charakterom ktoré si obľúbite.. interakcie medzi Dexterom a Harrisonom sú správne napäté a tvorcovia dokonale budujú neexistujúci/pošramotený vzťah otca a syna ktorý majú veľa spoločné a zároveň nie.. a popri tomto všetkom, všetkých 9. epizod, ako keby tvorcovia zabudli, že treba natočiť aj finále.. a tu sa dostávame do problémov, v jednej hodinovej epizode sa toho zomelie toľko, že človek nestíha poberať čo sa deje a kam sa vlastne teraz uberáme a ako to chcú celé zakončiť ked nám ostáva.. 20 minút do konca?! séria naprosto hlúpych rozhodnutí od postáv od ktorých by ste to nečakali, hlavne od Dextera.. náhly skok Harrisona zo syna, ktorý miluje svojho otca a konečne našiel niekoho kto mu rozumie a môže sa naňho spolahnuť ku, musím ťa zabiť lebo si nebezpečný pre mňa a celé okolie kedže kvôli tebe poumieralo kopa nevinných, je tak nečakané a vycucané z prstu, že sa to dá dokonale prirovnať ku charakterovému progresu Daenerys z poslednej série GoT.. to že Dexter otrčí kopytá bolo jasné, to že to asi spraví jeho syn, bolo jasné každou epizodou viac a viac.. ale išlo to spraviť daleko lepšie, je pochopitelné o čo tvorcom išlo, zreinscenovať moment medzi Dexterom a Barneym, lenže tam to fungovalo, tam sme cítili tú bolesť a nevyhnutelnosť toho čo sa muselo stať, tu to vyznieva do prázdna, podčiarknuté nelogickými rozhodnutiami hlavnej postavy v poslednej epizode ktoré mali len popostrčiť k danému "nevyhnutnému" momentu.. chcelo to ešte o 2 epizody viac, počas ktorých by Harrison sám zistil kto Dexter naozaj je a čo jeho skutky, akokoľvek ospravedlniteľné alebo nie, spôsobili jeho najbližším, hlavne jeho matke.. Dexter mohol dostať ikonickú smrť, na vlastnom stole, obklopený fotkami svojich najbližších so synom, ktorý ho zbaví tejto viny a utrpenia.. miesto toho sme dostali kopanec do rozkroku.. zase.. ako som napísal na začiatku, ťažko sa mi hľadá správny počet hviezd, pretože prvých 9 epizod som naozaj hltal ako kedysi prvé 4. série.. ale tá posledná na všetko to snaženie vrhá obrovský, negatívny tieň.. zatiaľ ostávam pri slabých 4*.

K zemi hleď! (2021)

Niekedy trefné ale väčšinou otravne prehnané lavicové posolstvo od elitárov, ktoré nie je ani tak inteligentné ani vtipné ako sa tvári a chce byť, mať to o 40-50 minút menej, bolo by to znesiteľnejšie, takto ide po väčšinu stopáže o nudný priemer s pár vtipnými momentami a super DiCapriom.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Po Infinity War a Engame som myslel, že bude trvať veľmi dlho kým sa na niečo budem takto tešiť, niečo čo ma takto dojme a znovu otvorí tú moju detskú predstavivosť a nechá moje srdce jačať radosťou... MCU je pre ľudí ako ja dar z  nebies a ja stále nemožem uveriť, že tu máme takéto masívne filmové univerzum, o ktorom som pred 10.-15. rokmi len sníval.. pred 12. rokmi mi jeden článok oznamujúci koniec jednej mojej milovanej filmovej série zlomil srdce, postava ku ktorej som si vytvoril vzťah ako ku žiadnej inej, bola preč.. a aj napriek tomu, že som od vtedy dostal niekoľko slušných či skvelých filmových a momentových náhrad, ktoré som si užil, nikdy to už nebolo ono.. vidieť ho naspäť, v tomto skvelom fiktívnom svete, prepojiť všetko na čom som vyrastal s MCU, bolo niečo neuveriteľné a stále to vstrebávam... čo sa týka záporákov, každý dostal priestor, každý mal svoj moment, ale Dafoe a Molina kraľujú a nadväzujú na výkony z pred 15. rokov, Dafoe sa dokonca prekonáva a jeho Goblin je ešte šialenejší a démonickejší ako predtým... koniec nám otvára dvere ku skutočnému Spider-Manovi, a na to sa neskutočne teším.

Venom 2: Carnage přichází (2021) odpad!

Je mi smutno, že tento paškvil je súčasťou MCU, je mi smutno, že toto je súčasná reprezentácia Venoma, to aj Raimiho verzia mala viac duše a viac komiksovej relevancie.. je mi smutno, že takto vyplytvali Carnagea..  Sony pokračuje vo svojej krasojazde, poseriem na čo siahnem, a teraz si ešte berú naspäť postavu, s ktorou si nevedeli dať rady a ktorú im pekne Marvel a Feige rozbehol, aby ju zmasakrovali tiež.. neteším sa na nič čo toto univerzum ponúka, pripravovaná konfrontácia so Spider-Manom ma necháva chladným pretože toto nie je Venom... film tak hlúpy, neoriginálny a urážlivý na divákovu inteligenciu, až mi je záhadou, že toto niekomu prišlo ok pustiť do sveta.. celé toto magické dielo malo snád na svoju existenciu len jeden dovod, a tou je potitulková scéna, ktorá sama o sebe posobila neznesitelne hlúpo ako všetko predtým... ani Hardy to tentokrát nezachránil... je načase aby Disney skúpilo aj Sony... prosím.

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

Prvá polka filmu jedna z najlepších vobec v rámci MCU, druhá už kvoli deju a charakterizácii postáv a dejovým vysvetlivkám pomalšia, pár vecí bolo samozrejme urýchlených, takže človeku sa pri tom trocha pozastavil mozog, ale to je klasika pri oddychových komiksovkách.. celkovo som sa ale nesmierne bavil, choreografia úžasná, CGI kvalitný štandart na aký sme zvyknutý, Simu Liu sympaťák a aj Mandarin sa radí k tomu lepšiemu čo MCU z pomedzi záporákov ponúka. Vyzerá to tak, že nudná a hlúpa Black Widow bola výnimka, ktorá si bohužiaľ vytiahla čierneho petra na najhorší MCU výdavok od druhého Iron Mana a pre mňa vobec... Marvel má stále čo ponúknuť a s prichádzajúcimi Eternals, tretím Spider-Manom, Strangeom od Raimiho či štvrtým Thorom sa mi zdá takmer nemožné aby znovu šliapli vedľa.. nová éra sa pre mňa teda začína práve týmto počinom, na Vdovu rád zabudnem.

Avengers: Infinity War (2018)

Dostal som to čo som chcel a som nadšený.IW svojou schémou odbočuje od predchádzajúcich Marvel tímoviek kvoli jeho obrovitosti , film je spanilá jazda od začiatku do konca, akcia strieda akciu, a ak sa nejaká zrovna nedeje , scény ktoré momentálne idú vás na dalšiu akciu pripravujú.. Bratia Russovi dokonale balancujú medzi napatím,osudovostou a humorom ,akcia je na najlepšej možnej úrovni naprosto prehladne natočená ,takže pokial ste mali problém s kostrbatou kamerou vo Winter Soldierovi alebo Civil War, tu vás to minie.. najvačšou prednostou je ale Thanos,bez jeho vynikajúceho vykreslenia a vynikajúceho výkonu Josha Brolina by bol film len polovičný, najlepší komiksový záporák od Ledgerovho Jokera a jedna z najlepšie vyzerajúcich CGI postáv súčasnosti.. počas filmu som mal chvíle ked som chcel plakat, ale nie kvoli emocionálnym prvkom ,ktoré tu sú,ale počas momentov ked som si uvedomil na čo sa pozerám - na moj detský sen premietaný v kine a nie len v mojej hlave, dakujem Marvel, dakujem Kevin Feige , dakujem Anthony a Joe Russo.

Zabití posvátného jelena (2017)

Tak nejak som film a ten záver neprežíval,možno preto ,že som sa celý čas dobre bavil a smial, čo možno nebol zámer tvorcu ,ale ked vidíte Farrella v jednom čistom zábere schmatnút chromé decko chvílu ho vláčit a potom hodit o zem a to niekolkokrát a nezasmejete sa aspon raz, neviete čo je to humor!!! dokonca aj pri tom konci ,ako sa tam vrtel s puškou ,som vybuchol od smiechu..konverzácia o chlpoch v podpazuší mi ale cudzia vobec nie je, škoda ,že toho nebolo viac... keby bola stopáž aspon o polhodinku kratšia idem vyššie,takto je to len mierne nadpriemerná komedia s pár hluchými miestami.. pokračovaniu sa ale nebránim!