Metoda Markovič: Hojer (2024) (seriál)

Voyo/// Obsazení 9/10 Děj 9/10 Atmosféra 9/10 Prostředí 10/10/// PLUS: způsob zpracování a převedení skutečných událostí do působivého celku, Petr Lněnička má možná životní roli, herci ve vedlejších rolích odvádí skvělou práci MÍNUS: hlavní kriminální případ je "roztažen" do šesti epizod, on to není nutně mínus, jen pro zaryté diváky běžných kriminálek /co epizoda to jiný případ/ to může být novum, které ve výsledku přináší pomalejší tempo vyšetřování, zřejmě tak jako tomu bylo v reálu/// Shrnutí: Kvalitní televizní počin, který přináší napětí a zároveň odhaluje drsný kriminální případ z minulosti/// Celkem 91%///

Občanská válka (2024)

KINO Art/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 6/10 Kamera 9/10/// PLUS: poutavé, nevšední a neokoukané, Kirsten Dunst, kterou jsem od Spider-Mana 3 neviděl v kině, kvalitní práce s kamerou a obrazem, různé kompozice a záběry vynikají, netradiční ozvučení přináší divákovi nový zážitek, postavy jsou zajímavé, herci hrají přesvědčivě, scénář je až příliš blízko realitě MÍNUS: což může být taky zápor, film je v jistých situacích nepříjemný, až mrazivý, což sice je účel, ale dobrý pocit z toho co vidíte rozhodně mít nebudete, ozvučení mě osobně přišlo nesourodé a někdy i rušivé, doufal jsem ještě, že uvidím více strhující akci/// Shrnutí: Za ten nevšední, nový a dost realistický zážitek palec nahoru. Stejně tak po obrazové stránce je to kvalitka. Dobrá režie drží film pohromadě, jen bych možná ocenil více informací směrem k divákovi. Jakékoliv postapo se potkalo s Černý jestřáb sestřelen/// Celkem 69%///

Klíč svatého Petra (2023) (TV film)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Výprava 7/10/// PLUS: pěkná skoro "akční" pohádka s dobře rozvrženým dobrem, zlem a polepšenou špatností, herci ve svých rolích vyrovnaní, Petr Nárožný po delší době potěší, postavy a jejich vývoj mě zaujal MÍNUS: obě ženské herečky byly mírně zaměnitelné, S výpravou a prostředky se dobře pracovalo, ale, je zde tušení, že kdyby byl větší rozpočet, bylo by to ještě lepší, triky a prostředími se šetří/// Shrnutí: Ze začátku jsem se sice musel do pohádky trochu dostávat, ale jakmile jsem jí přišel na chuť, tak jsem byl zaujatý a příběh i postavy si užíval. Vše je řemeslně dobře natočeno, herecky zvládnuto bez nějakého přehrávání. Spokojenost.///  Celkem 77%///

Knižní klub zabijáků (2023)

DivX/// Obsazení 4/10 Děj 5/10 Hudba 7/10 Efekty 5/10/// PLUS: přibližně od poloviny to má celkem slušnou atmosféru, nějakým způsobem mě to dokázalo zaujmout a přitáhnout k obrazovce, má to pár dobrých momentů a scén, hlavní "záporák" má dobrou masku MÍNUS: přišlo mi to dosti nelogické, mě moc hlavní hrdinka sympatická nebyla, takové zakřiknuté káčátko, které se až ke konci trochu vzchopí, ostatní postavy mi byly sympatické ještě méně, vše bylo takové dost generické, mnohé viděné už předtím, přemýšlím v čem film vlastně vynikal nad průměr, moc toho není/// Shrnutí: Španělský feeling je tu znát a pro mě to bylo spíš rušivé. Český dabing průměrný a bohužel napomohl odhalení "vraha" celkem dopředu. Možná za to mohla i povaha a chování dotyčného. Trochu mi to připomnělo Vřískot s tím rozdílem, že tento film se řadí mezi ty horory s klauny. Celkově dost velký řemeslný průměr, který ale na jeden deštivý podvečer může zaujmout./// Celkem 52%///

Marvels (2023)

KINO Špalíček/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// PLUS: Iman Vellani je opět bezprostřední a kouzelná, oblíbená Brie Larson, krásné (nové) světy a efekty na úrovni, akce relativně přehledná, Goose dostal více prostoru, výborné dvě potitulkové scény, máme se na co těšit MÍNUS: český dabing tomu podráží nohy, režie je z těch méně kvalitních, záporačka je slabší a to teď nemyslím silou, herečky v hlavních rolích to překvapivě neutáhnou, výrazně tu chybí někdo ze Strážců, nebo někdo takový, ve Špalíčku už chtějí za lístek 275 korun, asi chtějí zkrachovat, se nedivím, že do multiplexu moc lidí nechodí./// Shrnutí: Pro mě nejočekávanější film roku má zároveň nejslabší ohlasy na kvalitu ve srovnání s ostatními filmy Marvelu. Zatím nemohu posoudit, jestli je to opravdu nejslabší film, ale žádný Zázrak se nekoná. I pro mě jako pro cílovku to bylo sice koukatelné, ale určitě jsem nebyl uchvácen nebo ohromen. Dokonce bych si tu našel i pár trapných míst (planeta na které se mluví zpěvem), chemie mezi hrdinkami moc nefunguje, různé technické vysvětlivky nejsou moc srozumitelné, akce ač přehledná, tak není ohromující. Přesto zůstávám dál fanouškem a těším se na další filmy a seriály./// Celkem 67%///

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

KINO Olympia/// Dabing 9/10 Děj 9/10 Hudba 10/10 Animace 10/10/// PLUS: lze vidět i samostatně bez prvního filmu, o to větší je to pak překvapení. Jsem nadšený z provedení a z toho jak tvůrci vytěžili formát "komiks ve filmu" na maximum možného. Spousta odkazů pro komiksové fanoušky MíNUS: je tu guláš pro vaše oči a uši, často je to fakt hlavně obrazový guláš a musíte zapojit všechny své smysly, aby jste to dokázali vstřebat, občas to tedy je možná až moc přepálené, ale myslím si, že s tím mladý divák nebude mít problém a komiksový fanoušek už vůbec ne, zároveň platí, že čím víc máte komiksově načteno, tím lépe pro vás/// Shrnutí: Neuvěřitelné. Perfektní. Dokonalé. Několikrát mi spadla "sáňka" a nevěřil bych, že je možné vytvořit tak všestranně kvalitní film. Zároveň to je po dlouhé době první film, který má výrazně otevřený konec. Už teď se těším na třetí film a samozřejmě si musím dát i ten první./// Celkem 94%///

Želvy Ninja: Mutantí chaos (2023)

KINO Špalíček /// Dabing 6/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Animace 8/10/// PLUS: určitě animace, je moderní, pro akční scény naprosto vhodná, podobné jsme viděli v novém Kocourovi v botách a v novém Spider-manovi, kde to v obou případech bylo ve všech směrech dokonalé, vedle animace byla výborná akce, relativně přehledná a vskutku plynulá, atmosféra snímku celkem ušla, byla temnější, ale ne příliš, hudba byla jiná, byla dobrá, ale byl to nový soundtrack, opět moderní, vtípky některé šly, některé se minuly účinkem MÍNUS: nostalgie tentokrát bohužel vůbec nefungovala, překopání mytologie vzniku některých postav ( mistr Tříska), vzhled některých postav (April) a "moderní" chování většiny postav./// Shrnutí: Nový záporák, nová animace, moderní chování a uvažování postav. Myslím si, že pro novou generaci je to dost dobré. Pro současného skoro čtyřicátníka, který šel poprvé do kina na film Želvy ninžové (1990), to se psal 92 rok a bylo mi osm to už dnes bohužel tolik nefunguje. A přitom předešlé filmy, ty animované (2007) ale i hrané (2014,2016) mě zasáhly více. Nejlépe si pak stojí animovaný seriál z let 2012-2017. Teď mě ale omluvte, jdu si připomenout můj první kino zážitek, který utvářel mé dětství po celá 90tá léta/// Celkem 65%///

Krakonošovo tajemství (2022) (TV film)

TV/// Obsazení 9/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Efekty 9/10/// PLUS: Davidovi Švehlíkovi jsem věřil a nezklamal, ostatní herci byli také výborní, dost charakterově výrazní a rozdílní, ale každý ten svůj charakter ovládl dokonale a přirozeně (Prachař, Skleničková), Jan Nedbal to měl potom složitější, měl více poloh, ale zvládl je, zpracování je skvělé, moderní, s pěkným prostředím, obrazem, rámováním i efekty, vyprávění je dramatické, dojemné, napínavé a pro děti s poučením a ponaučením, tak jak to Krakonoš vždy uměl MÍNUS: z části jsem tam cítil jakoby rukopis německých pohádek (výprava, němečtí herci, styl, drsnost, temnost)/// Shrnutí: Nakonec to nejspíš nebylo na škodu, protože to komplexně dávalo smysl a nebylo to natolik rušivé. Vlastně je to i úspěch, že tři země vytvořili funkční pohádku, kde evidentně každý přidal to co uměl nejlépe. Opravdu je vidět zatím ta práce a možná i více peněz. Líbila se mi kombinace osvědčených a neokoukaných herců, líbilo se mi zpracování digitálních efektů (nerušivé) a kamera včetně prostředí. Myslím že by David Švehlík s tváří Krakonoše mohl ještě někdy zavítat do našich televizních krajů./// Celkem 89%///

Matilda Roalda Dahla: Muzikál (2022)

DivX/// Obsazení 9/10 Děj 9/10 Hudba 10/10 Choreografie 10/10/// PLUS: na divadle se jedná o skvělý zážitek a jedno z nejúžasnějších představení, film může bodovat i výpravou, komparsem, efekty a také obrazem a kamerou, hudba a jednotlivé songy jsou nesmírně chytlavé, příběh je napínavý a smutný, finále je dramatické a velkolepé MÍNUS: oproti divadelnímu představení je tu několik úprav (nebo je to obráceně?), na český dabing se těžko zvyká, tohle zpracování rozhodně mělo jít do kin na velké plátno/// Shrnutí: Sám bych tento skvost asi přehlédl, naštěstí jsem byl prvně pozván do divadla, netuše na co jdu a byl jsem okouzlen. Filmové zpracování je ještě o kus lepší (podívaná) a to především díky filmovému formátu a možností filmu jako takového. Je to velmi divoké a pestrobarevné, ale jakmile na to přistoupíte, příběh a vyprávění vás pohltí a nebude cesty zpět. jedná se o divadelní i filmové překvapení roku./// Celkem 95%///

Mimořádná událost (2022)

KINO Scala-předpremiéra 30.1.2022 za účasti tvůrčí delegace/// Obsazení 10/10 Děj 10/10 Hudba 7/10 Kamera 9/10/// PLUS: nevím kde začít, ale nejvíc oceňuji zdařilé skloubení scénáře, režie, dialogů a castingový výběr hereckých představitelů, to vše je takřka bezchybné a obrovská kulturní encyklopedie tvůrců nám představila nádherný film MÍNUS: možná mladší ročníky si film tolik neužijí a jak podotkl někdo mě blízký "myslím si, že za dvacet let se diváci u tohoto filmu už smát nebudou, protože ho nepochopí a nebudou znát kontext" jo a ten zmiňovaný trol na té předpremiéře, to asi myslel vážně, ale pokud je to jediný nespokojený divák v sále, tak je to myslím jasná kvalita filmu/// Shrnutí: Páni, tak tohle byla vážně mimořádná událost. Nejen atmosférou a způsobem, jaké reakce film v divácích vytvářel. Když to vztáhnu na sebe, tak více jako polovinu filmu jsem se hlasitě smál a dobrých dvacet minut jsem smíchy probrečel. Neuvěřitelný. Uznávám, že kolektivní zážitek tomu určitě pomáhá, takže až se na to někdo bude dívat sám v televizi, tak možná z toho nebude mít takový dojem. V kině je to ovšem zřejmě největší divácký zážitek za hodně dlouhou dobu. /// Celkem 93%///