Rudé horko (1988)

Film, který určitě neurazí, ale příjemně pobaví. Kamený Arnold je maskotem filmu a nutno podotknout, že působí velmi často komickým dojmem. Nemůžu si pomoct, ale po letech mi film přišel, jako nechtěná parodie na akčně-kriminální filmy (zejména závěrečná autobusová scéna).Samozřejmě to tak původně myšleno nebylo, ale čas udělá své :-). I tak ale příjemná zábava.

Vinnetou - Poslední výstřel (1965)

Nádherné, i když zcela vymyšlené zakončení skvělé série...Konec je opravdu hodně srdceryvný...Mám po něm vždy chuť si pustit jedničku, abych se vrátil na ty krásný začátky.

Vinnetou - Rudý gentleman (1964)

Z knižní předlohy opět převzato naprosté minimum děje, ale nadruhou stranu pro mě byl Rudý Gentleman jedním z nejsilnějších dílů. Skvělé přestřelky a boje, doplněné o snad nejkrvelačnější bandu záporáků z célé série. Myslím si, že na Foresterovi zločinecké praktiky, nemá žádný se záporáků, Vinnetou série. Počáteční totální vybití vesnice Ponků, následuje upálení vlastních lidí v obrovské ohnivé lázni v New Venangu. Vypálení petrolejového města, mě odmala fascinovalo - ultimátní a akční. Celé to završuje nelítostné pobití osadníků, žen, dětí a starců v druhé polovině filmu. Myslím že i kdyby se spojili Santer,Cornel, a Rollins, tak Freda Forestera nikdy nepřekonají. Takže za skvělého záporáka a jeho tlupu (se skvělým Klausem Kinským) hvězda navíc.

Vinnetou (1963)

Ač se jedná o dokonalý filmový počin, který trefně vystihl atmosféru knižních Mayovek, je velká škoda, že se filmový Vinnetou nedržel více knižní předlohy. Myslím si, že by to bylo dějově mnohem zajímavější. Ve filmu chybí 90% všech podstatných událostí, obsažených v knize. Bohužel. Přesto Tuto filmovou sérii zbožňuji a vždy se na ní rád se zaujetím podívám.

Skrytá identita (2006)

Matin Scorsese je výborný režisér a i když skrytá identita nepatří mezi jeho filmovou elitu, je to pořád vysoce nadprůměrný film, který i trošičku vybočuje z jeho standartní produkce. Samozřejmě se opět odehrává ve světě organizováného zločinu, ale tentokrát z úplně jiného úhlu pohledu a popravdě, úhlu velmi zajímavého a neotřelého. Navíc mi silně imponuje hodně dobré herecké obsazení, které je jako obvykle, vedle silného příběhu, jedním z motorů filmu. Vypadá to, že se Leonardo DiCaprio stal dalším dvorním hercem Martina Scorsese. :-) Jen tak dál.

Krvavý diamant (2006)

Další vysoce kvalitní film, kde hraje můj velice oblíbený herec Leonardo DiCaprio, který každým filmem herecky zraje jako víno. Mysím si, že lépe ani nešlo poukázat na současné extrémní životní podmínky některých Afrických států a potažmo jejich obyvatel. Obchod a plundrování vždy až na prvním místě. Na úkor čehokoliv a kohokoliv. Velmi umně je zde i vyobrazen problém dětských vojáků, kterými je Afrika doslova zaplavena. Z filmařského hlediska také nemám moc co vytknout a popravdě jsem vše sledoval velmi napjatě. O tom i svědčí fakt, že ho začali dávat v 1 v noci, když už jsem usínal, ale po shlédnutí prvních pár minut, jsem se zakousl a už se nepustil až do konce, což se mi moc často nestává. Takže uděluji plný počet .

Let 93 (2006) (TV film)

Trošičku patetické a přehnaně "dojemné" drama, které dost silně pokulhává, za svým filmovým bratříčkem.

Smrtonosná past 2 (1990)

I když druhý díl Die Hard, je jeden z mých nejoblíbenějších akčních filmů, nedovolím si mu dát plný počet. Jak se říká čeho je moc, toho je příliš. Celý film je pojat vskutku velkolepě. Akční scény jsou skvěle natočené, záživné a úderné. Důležité je, že to má rychlý spád a člověk se v podstatě vůbec nemůže nudit. Navíc je film nacpán spoustou drsného humoru. Co víc si u akčního počinu přát? Přesto tu něco nehraje. "Nesmrtelnost" Johna McClana je až moc okatá. Mám rád akční filmy, ale velmi silně mi u nich vadí "rambovost" hlavních hrdinů. Zkrátka mám radši reálnější pojetí tohoto žánru. V závěru, kdy John spadne s křídla dopravního letounu, tzn. z 6 metrů, přímo na záda v rozjezdové ryclosti, beru jako silnou závadu filmu. Náš hrdna si v klidu vstane a škrtne si. :-) . Při představě, že by obyčejný smrtelník, musel mít nespočet fraktur a vnitřních zranění, to prostě nějak nemůžu skousnout. A takových scén je pochopitelně víc, ale tato vede. Přesto je Die Hard super akční podívaná, skvěle natočená, obsazená a zahraná s výborným nábojem, který nutí hltat film až do konce. Zasloužené silné 4 *.

Smrtonosná past (1988)

Legenda a milník akčního žánru. Prorokuje nástup "monstrakcí" devadesátých let a vytváří šablonu, které se následovníci dlouhá léta drží. Plný počet.

Mazaný Filip (2003)

Určitě se jedná o hodně rozporuplný flm, který ne každého může nadchnout a ne každý ho může správně pochopit. Mazaný Filip je plný nadsázky, parodování a černého humoru. Někomu ten humor možná příjde trapný, ale podle mě to byl zcela jasný záměr. Film, umí parodovat a zesměšňovat i sám sebe. A to se určitě cení. Sedlo mi i zajímavé komorní-divadelní a někdy až noir komixové prostředí, které je v českých filmech velice ojedinělé, nepočítáme -li některé klasiky 60 tých let, jako 4 vraždy, Limonádový Joe, atd. Mazaný filip mi v dialozích a "přehrávání" herců, nepříjde o nic horší, než ve zmiňovaných filmech a je jasné, kde se režisér Marhoul stylově motivoval. Vzpomenu-li si na recitace a pitvoření postav a postaviček v těchto filmech, jde Mazaný Filip v jejich šlépějích. Proč bysme to měli dneska odsuzovat, když to u starších filmů oceňujem? O co jsou horší vtipy typu "lékař vám doporučil pít jen jednu skleničku", než např."kakaová skvrna mexického dolaru". Jedno je vtipné a jedno je trapné? Či obráceně? Ne ne. Obojí je parodie, komix a "trapné" zesměšňování" žánru. Mazaného Filipa beru jako celkem zajímavé a odvážné dílko, vizuálně neotřelé, herecky slušně obsazené a stylově velmi originální. A proto si zaslouží 4 hvězdy, klidně ať nežeru.