Tajemství pevnosti Boyard (2022) (TV film)

Soutěž samozřejmě znám a rád se na ni čas od času podívám, neb je výborná. O historii samotné pevnosti jsem něco málo samozřejmě také věděl, ale zdaleka ne všechno. Čímž pádem je pro mě tento dokument velmi zajímavý. Což je i tak. A zajímavý je jistě nejen pro fanoušky soutěže, ale i pro ostatní.

Sluha národa (2015) (seriál)

Překvapivě povedený seriál, který se nebojím nazvat komediálním klenotem a je skutečně škoda, že jediný důvod, proč se k nám dostal, je válka na Ukrajině, protože pozornost si rozhodně zaslouží i v normálních časech. Po stránce humoru mi skvěle sedí (je rozhodně přístupnější než Ano, pane...), má velmi sympatické a podle potřeby správně ujeté postavy, zápletka o mocipánech procházející celým seriálem je taky fajn a stopáž je nadmíru příjemná. Volodymyr Zelenskyj je pak naprosto neuvěřitelnej, skutečný komediální génius. Škoda, že ten seriál je i dnes místy nepříjemně aktuální. 75% po téměř celé první sérii.

Darkman (1990)

Asi nejslabší film Sama Raimiho, se kterým jsem měl tu čest. Darkman je jakýmsi přechodem mezi jeho hororovou a komiksovou kariérou, ale příliš zajímavého na něm není, ač se to námětem a pojetím hlavního hrdiny přímo nabízí. Jakákoliv temnější atmosféra tady absentuje, akce také příliš nefungují, nicméně herci jsou skvělí a Liam Neeson má očekávání skutečně nezklamal. Musím taky pochválit stopáž, hodina a půl je úplně akorát. Asi to není film, ke kterému se budu vracet, nicméně pro ilustraci Raimiho kariéry a na jedno podívání je to docela fajn. Ale kdybych zažil devadesátky, asi by se mi líbil víc. 60%.

Divoká Brazílie (2014) (seriál)

Další úchvatný a překrásný dokument, tentokrát o fauně nádherné Brazílie. Opět fantastická práce kameramanů a samozřejmostí je i zde úžasný komentář. Nelze dát jiné hodnocení. 100%.

Moon Knight (2022) (seriál)

Na Moon Knighta jsem se těšil. Jeho potenciál byl obrovský, opravdu mohl být nádherně temným kouskem a prvním opravdu hororovým Marvelem, samozřejmě pořád v mezích Marvelu. První epizoda nic z toho neukázala, ale budiž, první díly přece takové bývají, říkal jsem si. První díl (a pak ještě druhý, přičemž oba se mi líbily) bohužel patří k tomu nejlepšímu, co tenhle seriál přinesl. S každou další epizodou jsem se bavil méně a méně a poslední dvě pak už jsou vyloženě zoufalé. Atmosféra není působivá ani trochu, akce je tu víceméně jen jedna jediná – v pilotu – a linka z Egypta, která mohla dodat špetku dobrodružné exotiky, také nefungovala. Setkal jsem se s mnohými názory chválícími výkon Oscara Isaaca, ale přestože ho mám jako herce velmi rád, musím říct, že zde hraje všechny své identity poměrně stejně a nijak zajímavě. Těžce nevyužit (nebo spíše zatraceně špatně napsán, jak u MCU záporáků bývalo ještě nedávno zvykem) je také Ethan Hawke. Ani jeden z herců za to ale nemůže, ten scénář je prostě špatný, takže v podstatě jediným dobrým hereckým příspěvkem je hlas F. Murrayho Abrahama jako Khonshua. Na druhou stranu, soundtrack je velmi příjemný. Nemůžu se zbavit pocitu, že Moon Knight by (o něco) lépe dopadl jako celovečerák, těch šest epizod je v tomhle případě fakt moc, což dokazuje i nudné finále, v němž se nenachází jediná scéna, již bych si pamatoval. Finále dává tušit, že Steven Grant, Marc Spector a další osoby sdílící stejnou schránku ještě dostanou svůj prostor, tak snad ho tvůrci využijí lépe, protože tohle je patrně nejhorší MCU počin – a ano, na dvojku Thora jsem nezapomněl, protože ani u něj jsem se nenudil tak moc jako tady. A zároveň je to další důkaz toho, že čtvrtá marvelovská fáze je zatím těžce nevyvážená. 6/10. Více zde: https://serial.tvzone.cz/moon-knight/recenze

Slavné národní parky (2022) (seriál)

Nádherné a úchvatné, Dechberoucí záběry a pohled do (v některých případech) méně známých národních parků. Komentář Baracka Obamy (i Jana Vondráčka) je fajn, klidně bych uvítal další sérii. Tady jsem se fakt kochal každou vteřinou, jak to bylo krásné.

Pátek třináctého (2009)

Jeden z nejdebilnějších pátků. Rozjezd je sice docela fajn a dává naději, že snímek bude alespoň průměrný, ale pak je to bohužel jen čím dál horší. Typická přehlídka koz (povětšinou hnusných umělých) a debilně se chovajících puberťáků, herecky to zachraňují jen rozkošná Danielle Panabaker a Jared Padalecki. Atmosféra je samozřejmě nulová, vraždy jsou nudné a neoriginální (a docela debilní), Jason se chová zvláštně (líčí pasti, drží si rukojmí a mačetu do ruky moc nebere) a není tam jediný kvalitní zapamatovatelný moment. Naštěstí nechybí závěrečné nečekané Jasonovo vyskočení z vody a stažení zbytku přeživších pod vodu. Klika, že žádné další pokračování po tomhle už nevzniklo. Nejlepší díly série vznikly v průběhu celých osmdesátek. 40%.

Slavná alba: Queen - A Night At The Opera (2006)

Velmi příjemné nahlédnutí do zákulisí vzniku legendárního alba i se členy kapely. Navrch zajímavé informace, ukázky i nějaká další překvapení. Navíc dokument není jen orientační, věnuje se každé skladbě, což je rozhodně super.

Tři mušketýři (1983) (TV film)

Překvapivě velmi povedené. Vynikající a skvěle obsazení herci, příjemné zpracování a velmi povedené songy, obzvlášť píseň kardinála Richelieu (Petr Kostka) je perfektní, melodická a sympatická odrhovačka. Přestože některé zápletky jsou zde upozaděny (a přestože jsou to ty nejpodstatnější), dá se zde hovořit o docela ucházející adaptaci (ale jej v případě, že ji neberete vážně). Ty dvě hodiny navíc velmi příjemně utekly a rozhodně se nebráním repríze.  75%.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Fantastičtí Kate a Jim. Originální nápad i scénář, zcela jedinečné a bezmála geniální zpracování. Tenhle film je neskutečně krásný, hluboký a dojemný, ale rozhodně není pro masy, což je teda ale neskutečná škoda. Když k tomu všemu přidáte i nádherný hudební doprovod a zbytek castu, dostanete film, který prostě musíte vidět. A které je rozhodně nutné vidět víckrát. Já ho sice zatím viděl jen jednou, ale už vím, že až ho uvidím podruhé, budu ho vnímat úplně jinak. A možná i navýším hodnocení. 80%.

Časové pásmo bylo změněno