Polární expres (2004)

Až před pár dny jsem zjistil, že to ještě nemám ohodnecné, ale popravdě mě to ani nijak nepřekvapiilo. Na tomhle filmu je nádherná sice ta animace i zimní atmosféra, ale to je úplně všechno, co stojí za řeč. Je to hrozně dlouhé, nudné a příběh je strašně, ale strašně nezajímavý a absolutně o ničem. Takže aspoň 50%, ale možná i to je až moc, ale na druhou stranu, menší hodnocení je na tenhle film docela kruté...

Jonathan Strange & Mr. Norrell (2015) (seriál)

Perfektní. Další vysoko vysokorozpočtový projekt BBC plný naprosto luxusní atmosféry starého Londýna, starých sídel a se spoustu magie. Tmavé barvy, strhující herecké výkony, hudba, scénář, příběh... to vše na jedničku a dovedeno k dokonalosti. Knihu jsem nečetl, ale tato adaptace ve mně zájem o knížku, o které jsem si myslel, že bude strašná, probudila, a to velký. Realistické viktoriánské kulisy, drahé kostýmy, honosná mluva, anglická elegance, naprosto jiný pohled na historii, souboj dobré a černé magie i láska. To vše tahle nová série obsahuje a vše funguje na výbornou. Herci jsou sice neznámí, ale perfektní, mě se tady ale nejvíc líbí Marc Warren, který mě dostal už v Mušketýrech jako Rochefort, je to sakra sympaťák a tady to opět dokázal jako temný elf. Navíc atmosféra díl od dílu houstne, napětí stoupá a z hlavních postav jsou čím dál větší šílenci, takže mi můj instinkt říká, že finále bude opravdu stát za to. A protože druhá série asi nebude (vzhledem k rozsahu předlohy) troufám si říct, že máme nejlepší minisérii letošního roku. BBC prostě pořád neskutečně boduje a opět mi potvrdilo, že Briti jsou prostě světové jedničky. 100%.

The Whispers (2015) (seriál)

Takhle teda jo, takhle se mi to líbí. Vynikající konspirační seriál, který by mohl být hitem léta a zatím to vypadá, že by ho ani nemuseli rušit, takže za mě spokojenost a nadšení. Otázek je spoustu, odpovědí dostáváme jen velmi málo a ne hned, ale zatím to nepůsobí zamotaně a tvůrci budí dojem, že vědí, co dělají a že to mají vymyšlené, což je další klad. Dalším kladem je vynikající znělka, jak po stránce obrazové, tak i hudební. Lily Rabe, hlavní tahounka celého seriálu je skvělá, hlavní roli si opravdu zasloužila - a to už dlouho. Děti umí hrát, nejsou otravní, naopak působí velmi přirozeně a jejich roztomilost je jen bonus, takže za dětské herce u mě taky palec nahoru - a nebo radši dva. Dalším kladem je nejednoznačnost a nejistota - nevíme, kdo je Drill, jen víme, že je to (nejspíš) člověk - výborný nápad a seriál o UFO bez UFO funguje skvěle. Pilot přinesl parádní, mrazoivou atmosféru, fascinující úvod do příběhu, několik skvělých zvratů, dva miliony otázek, ani jednu odpověď a perfekní herecké výkony, zejména ta děcka byla strhující, no fakt! Druhý díl byl o něco slabší, ale od třetího se mi to zase začíná líbit čím dál víc a i když byl Pilot jednozančně nejlepší, celý seriál si udržuje tempo, atmosféru i poměr otázek a odpovědí na jedničku a vypadá to, že tvůrci se do toho nezamotají a my se snad dočkáme i konce. Myslím, že tohle je hit léta. Podobný seriál jsem potřeboval, konečně něco sympatického mysteriózního, co (zatím) perfektně funguje. 90%.

Robin Hood a Čaroděj (1983) (TV film)

Docela chápu, proč byl ten seriál kdysi tak kultovní (proč jsem se nenarodil dřív?), protože tohle je opravdu nejlepší zpracování Robina Hooda. Naprosto geniální, úžasná hudba od Clannadu, vynikající Michael Praed a parádní zpracování s úžasnou atmosférou, přechází to až do fantasy (a to někdy i hodně temné), herci skvělí, prostředí senzační (les, hrady), příběh funkční, takže za mě po pilotu, který byl ale spíše seznamovací a představil nám také postavu čaroděje (velká natěšenost na to, co se z něj vlastně nakonec vyvine), prostě se na to krásně kouká, má to styl, napětí a hudbu, která opravdu stojí za poslech. Kupte to někdo, sakra (ano, koukám na tebe, ČT). 85%. PS: Po Praedovi sice nejedu, ale ta Marianna je fakt pěkná. Nejvíc se mi na tom ale stejně líbí ta atmosféra, ta vážnost a temnota. Víc magie (černé) by v tom seriálu nevadilo.

Čistá duše (2001)

Na to, že je to nejlepší film roku 2001 a má za to tím pádem i Oscara, je to vlastně trochu zklamání, takhle prostě nejlepší filmy nevypadají. To jsem sice zjistil až potom, co jsme si tenhle film promítli ve škole, ale i tak to byl docela šok. Pokud se ale odprostíme od pochybných oscarových vítězství (proč to nevyhrál Russel?) a od toho, že James Horner (RIP) se, co se hudby týče, opravdu strašně vykrádal - já v tom prostě slyšel Titanic - je to velmi kvalitní podívaná, která se sice rozjíždí velmi pomalu, až nudně, která se ale neustále zlepšuje a v poslední čtvrtině ze sebe vydává to nejlepší a dosahuje až na vrchol (jen dosahuje). Má to vtip (což je důležité), ale hlavně to má velmi působivé herecké výkony, Russel Crowe ze sebe dostal úplně všechno a jeho výkon byl naprosto úchvatný, až bych řekl mrazivý, jak to bylo parádní, autentické a dokonalé. I ostatní hráli dobře, ale na Russela prostě nemají. Scénář má díry hlavně na začátku (což se ale dá pochopit), ty se ale naštěstí postupně zacelí a jako celek to sice působí tak, řekl bych, necelistvě, ale nakonec to i dobře uteče a vy si uvědomíte, že (jak poznamenal spolužák), že matematickým géniům prostě hrabe a že životopisné filmy, filmy o matematických géniech a o schizofrenii (velmi zajímavá choroba) prostě nemůžou být špatné. Ale nejlepší film? Ne! 75%.

Slečna Marplová - Nekonečná noc (2013) (epizoda)

Slečna Marplová se s námi rozloučila ve velkém stylu a Nekonečná noc je regulérně nejlepším dílem poslední série. Jde sice o příběh, ve kterém sice slečna Marplová původně nevystupuje, ale já jsem na tuhle šroubovačku už zvyklý, navíc tady má víceméně vedlejši úlohu a moc si ji neužijeme, takže proč ne, když je do příběhu přidána tak nenásilně. Román je navíc jednou z nejlepších a mnou nejoblíbenějších věcí, které jsem od Agathy četl a změny se týkají vlastně jen toho přídání Jane, takže paráda. Atmosféra perfektní, forma vypravování tomu úžasně sedne, jen ten moderní skleněný dům do té doby a do toho prostředí příliš nepasoval. Herci fantastičtí, naprosto všichni do jednoho, skvělá režie a velké loučení s Julií McKenzie, která si lepší rozloučení s životní rolí už snad ani nemohla přát, takže mě může mrzet vlastně jen to, že nenatočili i krátké povídky se slečnou Marplovou. Navíc je to tentokrát i poměrně dost psychologické, takže další bod k dobru, tady se všichni snažili víc, než jindy, takže perfekt. 100%. Nebylo to tak těžké loučení, jako s Poirotem, ale je vážně škoda, že víc dílů už nebude...

Aquarius (2015) (seriál)

No, asi takhle. Duchovny je skvělý, ale mohl být lepší, to je absolutně bez debat a v podstatě jediné, co je na seriálu opravdu bez chyby, je ta skvěle zachycená 60-ková retro atmosféra a naprosto úžasný dobový songy. Herecky to taky nebylo nejhorší, Manson byl fajn, ale přijde mi, že všichni hrají tak nějak na půl a podobně na tom ostatně je i celý seriál. Zhruba od sedmého dílu se to sice začalo malinko zlepšovat, ale bohužel ne tak, aby to dalo na lepší hodnocení. I když detektivka je to nápaditá a alespoň trochu originální, to se musí nechat, konečně o Mansonovi natočili něco pořádnýho, nuž? Navíc to má pomalé tempo, spíš se to vleče, než aby se to někam posunulo, a i když sice důvěrněji poznáme postavy, zejména pak skvěle zahraného Hodiaka (a Mansona) vraždí se tam víceméně jen proto, že se tam prostě vraždit musí. Není to vyložené zklamání, ale čekal jsem víc. Takže i kdyby se stal zázrak a odklepli Akváriu druhou řadu, já už u ní nejspíš nebudu - ovšem kdyby se věnovali případu Polanski/Tate nejspíš mě přemluví... Příjemná sezónní záležitost, která ale příliš dlouho neutkví, zato ty písně ano... 68% tomu perfektně sedí. Těším se na tebe v nových Aktech X, Davide Duchovny :)

Slečna Marplová - Greenshawova Kratochvíle (2013) (epizoda)

Zabili Fionu (Green)Shawovou, mojí oblíbenou tetu Petunii, ale to je jen jedna z mála vad na kráse této epizody. Spíš by mě zajímalo, jestli by mi tvůrci vysvětlili, co to tam vymešlej za zápletky a inovace. Greenshawova kratochvíle je původně krátká povídka, tradičně skvěle napsaná a moje velmi oblíbená, tohle je ale úplně jiný příběh. Neodsuzuju to, u slečny Marplové jsem na to za všechny ty díly už zvyklý, ale tady už to bylo takové přehnanější, pochybuju, že by něco takového Agatha někdy napsala... Jinak ale zase další skvělá detektivka, opět vyšperkovaný vizuál, atmosféra, kamera, skvělé herecké (i dětské) výkony a výborně natočená žebříková atmosféra, duchařské zápletky já můžu vždycky. Umístění příběhů na rozlehlé anglické sídlo opět sedlo a mě velmi potěšilo. Jako celek stále velmi nadprůměrné a sérii to nedělá ostudu, takže spokojenost, ale díl je to slabší. 85%.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Další parádní nářez od Matthewa Vaughana, asi nejlepšího herce současnosti. V porovnání s Hvězdným prachem, X-Meny a hlavně Kick-Assem mi to sice přijde jako nejslabší z jeho filmů, ale i tak je nadprůrměrný a rozhodně velmi kvalitní. Jen se na to asi budu muset brzy podívat znovu (v originále), protože dabing nejen, že nic moc, ale SLJ v něm navíc nešišlá, takže v tomto směru zklamání, za které samotný fim ale nemůže. A zase platí to, co jsem psal minimálně u Nářeza - brilantní mix komedie a akce, brutality a laskavosti, skvěle to odsýpá, scénář je vynikající, nemá to hluchá místa, je to akční, je to naprosto neuvěřitelně zábavné, s vynikající hudbou a perfektními herci - Colinem Firthem ve své nejlepší roli, neméně skvělým Michaelem Cainem a již zmíněným Samuelem L. Jacksonem, který je jednoznačně největší hvězdou filmu i přes to smutné české znění, které by ani nebylo tak špatné, jen mi nejde do hlavy, proč ho nenechali šišlat, když šišlat má! Sheen to shrnul skvěle, je to svěží mix bondovky a moderní špionáže, funguje to naprosto skvěle a já se těším na dvojku. A jestli u toho bude i Vaughan, těším se o to víc! Brutálně dobrá mezititulková scéna, doporučuju. 85%.

Můj soused zabiják (2000)

Skvělá, svižná komedie, ale navíc shlédnutí to není. Prostě taková ta typická americká zábava, která je sice kvalitní, ale ani nezaujme - a v tomto případě i navzdory tomu, že je tu Matthew Perry, ryze Chandlerovský, navíc s dabingem Rostislav Čtvrtlíka, navzdory tomu, že je tu perfektní Bruce Willis, který později v Přátelích potvrdil, že je chlap i navzdory tomu, že je tu Michael Clarke Duncan. Všichni byli perfektní, každý tu měl svou roli a místo, ale já se prostě nebavil tak, jak jsem očekával. Jinak ale skvělá jednohubka, opravdu vtipná komedie, která není hloupá. 75%.