Svědek obžaloby (1957)

Hra Agathy Christie patří k tomu nejlepšímu, co kdy napsala, a tohle filmové zpracování vynikajícího režiséra Billyho Wildera, jí vůbec nedělá ostudu. Tenhle film je víceméně jenom prostá konverzačka, vše se odehrává v soudní síni, ale atmosféra by se dala krájet, scénář je perfektní, herci podávají fascinující výkony a zejména parádní Marlene Dietrich stojí za zmínku a finále je pak už jen třešničkou na dortu a v záplavě vší té perfektnosti ani nevadí, že tam v podstatě skoro vůbec nehraje žádná hudba. Jediné, co bych vytkl - ale za to film bohužel vůbec nemůže - je směšný, levný dabing od MGM. Tohoto filmu by si měla alespoň jednou všimnout ČT. Film s propracovanými dialogy, občasným vtipným odlehčením, ohromujícími výkony, perfektní režií a malým dějovým prostorem by si tam určitě diváky našel, obzvlášť když je z královského pera. PS: Rád bych někdy viděl zfilmovanou Past na myši, to by bylo žůžo. 95%.

Špion (2011) (seriál)

Tak tohle je pecka. Není to tradiční sitcom, a právě o tom to je. Humor je nenucený, ale skvělý, vtipů je spousta a herci jsou naprosto parádní, zejména pak Robert Lindsay a Matthew Baynton a hlavně pak ten Examinátor je bezkonkurenčně nejlepší postavou a až na torchu do očí bijící přeobsazení Phillipa ve druhé sérii si nemám na co stěžovat. Tenhle výsostně britský sitcom mi vyloženě kápnul do noty a to snad ještě víc, než třeba Miranda, takže je velká škoda, že to má tak málo dílů. První série je lepší, ale ta druhá je horší jen o hodně, hodně malý kousíček, tu ale svým příchodem perfektně okořenil příchod Portise a celý seriál pak vztah Tima a jeho kolegyně. Nápad na sitcom originální, herecký koncert jak herců, tak i dabérů, zejména Pavla Rímského, skvělá hudba, záplava lehkých, ale skvěle fungujících vtipů a povedené, svižné zápletky. Špion je prostě další, neprávem opomíjený seriálový klenot, který stojí za pozornost a pro mě osobně představuje svěží vzduch a čím dál větší srdcovku, u které se neuvěřitelně těším na další díly. Za mě bez debat všechny palce nahoru a obrovské doporučení. Robertovovi Lindsaymu bych opravdu dal nějakou cenu, je skutečně geniální a já ho v té roli žeru. 100%.

Miranda (2009) (seriál)

Je to vtipné, že? Miranda je geniální, jak já říkám, sitcom - zajímavé slovo, sitcom... sit-com! Ano, prostě další autorský projekt z Británie, kde mě prostě nikdy nepřestanou překvapovat. Naprosto brilantní, fantastická, okouzlující Miranda Hart, která promlouvá k divákům, plácá spoustu kravin, dělá hovadiny, scénář si hraje se slovíčky a jazykem... Strpčo, teď nevím, co jsem to chtěl napsat. Strpčo. Strpčo. Už to mám, I ostatní herci jsou perfektní, Patricia Hodge, Tom Ellis, Sarah Hadland, Sally Phillips a z mužských postav zejména James Holmes tvoří perfektní seriálovu partičku, ve které je každá postava skvěle napsaná, zahraná a zajímavá, na ženské postavy je navíc radost se koukat. A dalším zajímavým prvkem (a asi tím nejlepším, co seriál nabízí) je "Previously in my life", kde je vytřískáno tolik nápadů, že to snad ani není možné. Zatím jsem za polovinou druhé série a opět se mi potvrzuje, že pět hvězd na britské sitcomy prostě nestačí, obzvlášť, když tenhle je jeden z těch opravdu nejvíc nejlepších. Vtipné, že? 100%.

Ajťáci: Přichází internet (2013) (TV film)

Jak byly první dvě série Ajťáků vynikající, třetí skvělá a čtvrtá už opravdu hodně slabá (až asi na dvě povedené epizody), tak tohle finále je opět vynikající, ale ne tolik. A i když skutečně zapamotavatelná je jen holka co ví všechno o Marvelu a závěrečný soud, já se skvěle bavil, skoro tak, jako v začátcích. Navíc se ukázal Richmond (fantastické, bez něj by to snad ani nebylo pořádné finále) a sem tam se zavzpomínalo na něco ze seriálu, takže taky fajn. Ale jako celek to mohlo být lepší a hlavně to celé mohlo vypadat úplně jinak. Jako finále seriálu je to ale rozhodně lepší, než poslední epizoda čtvrté série a osudy postav to jakž takž uzavřelo, takže stěžovat si nemůžu a ani nechci, protože to prostě není potřeba. Richmond! 90%.

Cesta do středu Země (1959)

Další zfilmovaná Verneovka, která se mi zatraceně líbila. Proti knižní předloze tam jsou samozřejmě změny, některé větší, některé menší, ale ničemu nevadí. Herecky béčkově ucházející, scénáristicky také nic moc, ale co se týče výpravy, efektů a looku, tak si nemůžu stěžovat. Vypadá to všechno perfektně a z náročnějších efektů pak musím vyzdvihnout hlavně tu scénu s obříma varanama, která je (stejně jako zbytek filmu) neskutečně ohromující a hlavně důkaz toho, že staré, povětšinou ruční efekty jsou mnohem hezčí a příjemnější, než ty moderní. Skvělá dobrodružná podívaná pro celou rodinu, klasická padesátková s divadelníma kulisama, ale bavící a se suprovou atmosférou. Navíc se to vcelku drží předlohy (což se dá říct jen u mála Verneových adaptací), takže za mě spokojenost. Vůbec bych se nezlobil, kdyby to někde odvysílali, brněnský dabing v čele s Janewayovou (Sylva Talpová) zní skvěle. 80%.

Sindibád a Tygří oči (1977)

Já prostě tyhle starý dobrodružný filmy miluju. Vynikající Sindibád, ale z těch tří hraných je pro mě až na druhém místě (po nejstarší Sedmé plavbě). Opět máme jiného představitele námořníka z Bagdádu (ale asi nejlepšího) a kromě naprosto fantastické atmosféry, která je opravdu úžasná a skvělé zápletky (a báječného prostředí, hlavně pak ke konci), tu v jedné z hlavních rolí máme druhého Doktora (Patrick Troughton tady má podobnou roli jako ve starších Argonautech a plnovous má snad úplně stejný, ale má tady mnohem víc prostoru). Ray Harryhausen se tady opět parádně vyřádil, ten chlap byl prostě neskutečnej bůh a mistr. Opět parádní příšery a triky mohem lepší, než ty současné, prostě přirozené a neotravující, ale pěkné a nejsou k smíchu. Jak už jsem říkal, zápletka byla skvělá, hlavně pak druhá polovina (nějaké severopólní záběry?), holt parádní dobrodružství, které mě nezklamalo. Herecky sice nic moc (proč ty záporáci a hlavně pak záporačky - čarodějky) pořád tak děsně přehrávaj? To nechápu... Pořadí Sindibádů: Sedmá cesta, Tygří oči, Zlatá cesta. Za mě 82% a nějaké televize by to měli odkoupit, ať tam aspoň jednou běží něco pořádného, milého a klasického.

Životopisy: Ohlédnutí s Přáteli (2004) (TV film)

Nebylo to špatné, ale mohlo to být mnohem lepší a hlavně úplně jiné. Co se týče informací, tak nic nového pod sluncem, ti fanoušci mě tam neskutečně srali (bože, jako vážně?) a Ted Casablanca nám o VŠEM, co se probírá, oznamuje, že je to něco opravdu strašně moc důležitého a jestli chápeme, o čem se tady mluví. Já jako posedlý fanoušek nejsem sice zklamaný, ale zároveň ani nadšený, párkrát se u toho pousmějete, vzpomínky zafungují, ale to, že Rachel v seriálu dospěla, víte i bez toho. 75%, celkem tedy slušné, ale nic nového se nedozvíte, prostě: Všichni už všechno vědí (S05E14).

Honba za klenotem Nilu (1985)

Další film, který jsem po hříchu neměl ohodnocený:). No, není to sice tak dobré, jako jednička, která byla vtipná, svěží, prostě skvěle napsaná, tohle už tak dobré není a nebýt Dannyho DeVita, který je fantastický, bylo by to ještě slabší. Pořád ale jde o dobrou oddechovku, ve skvělém prostředí a se skvělou chemií mezi herci. Narozdíl od jedničky, k tomuhle se opravdu moc vracet nemusím. 60%.

Zlatá Sindibádova cesta (1973)

Harryhausen se moc nepředvedl, až na několik výjimek (Kálí, lodní příď) hodně slabé a hlavně to trikově působí mnohem stařeji než v mnohem starší sedmé plavbě, což je zatracená škoda, ale nedá se nic dělat. Stejně jako se nepředvedl Harryhausen, nepředvedl se ani příběh, který je povedený ještě méně a nezajímavý naopak mnohem více (a to, že hlavním záporákem je Doctor Who s plnovousem to bohužel opravdu nezachrání). Nějaké ty závěrečné souboje sice celkem stojí za to a jsou zajímavé, ale to už bylo na jakékoliv zachraňování pozdě. Neříkám, že je to úplně špatné, jen to prostě špatně působí, i když sledovat to, je pořád zatracená zábava. Na Sedmou Sindibádovu plavbu, která ale po všech stránkách je mnohem zdařilejší, to ale prostě nemá a mě to nedokázalo strhnout tak, jak jsem očekával, takže ačkoliv, co se týče atmosféry super a do horkých letních dnů to pasuje jako vyšité, jde jen o průměr s pár povedenými momenty, které ale hned vypustíte z hlavy. Škoda. 60%.

Sedmá Sindibádova cesta (1958)

Vynikající Harryhausen, po příběhové stránce také velmi zajímavé a efekty jsou tady na zatraceně vysoké úrovni, fakt se mi to líbilo (protože když vezmu pro srovnání třeba Sindibádovu zlatou cestu nebo Souboj Titánů, tak ty působí v porovnání s tímhle mnohem zastaraleji, a to jsou mnohem mladší - to je ale jiný příběh). Ten příběh co je tady, sice místy působí trochu naivně, ale je tam spoustu zajímavých míst, nestvůr, soubojů a atmosféry a navíc byla princezna Parisa fakt ohromně krásná, takže za mě spokojenost, prostě příkladná dobrodružná pecka z let padesátých, která si vaší pozornost rozhodně zaslouží. Sice existujou i lepší dobrodružné filmy, ale tohle je velmi silný nadprůměr, krásně se na to kouká a je ohromná škoda, že se takové filmy dnes už netočí. Ještě bych vyzdvihnul skvělou hudbu a Kyklopa, opravdu jedna z těch vůbec nejpovedenějších Rayových prací. Co bych naopak moc nevyzdvihoval, to jsou špatné herecké výkony všech, ale docela se to dalo, když tam bylo to nádherný prostředí. 80%.