Letopisy Narnie - Lev, čarodějnice a skříň (1988) (seriál)

No, jako dobrý. Kdysi jsem viděl Stříbrnou židli, která byla zpracována skvěle a od té doby jsem se pídil i za minulými díly. A samozřejmě jsem nemohl začít jinak, než Lvem, čarodějnicí a skříní. A asi bude lepší, když začnu negativy. Rozpočet je až směšně maý, to je poznat, nejde ani tak o kostýmy, na to jsem zvyklý, ale ta kreslená zvířata, to bylo moc už i na mě. Ale sálá z toho ta osmdesátková atmosféra levných produkcí a chápu to, takže i když je to až moc, proč ne... Český překlad je děsný, Krásný Paraván přežiju, ale faun Ťulpas, to je opravdu extrém. Herecké výkony celkem ušly, ale Bílá čarodějnice přehrávala úplně hrozně moc a Lucka byla ošklivá a s děsným předkusem a přesto se v každým záběru usmívala, sakra. Ale hudba, ta je vynikající a mě se to celkově líbí víc, než film, který byl sice lepší herecky a efektně, ale od druhé půlky zatraceně nudil. I tady byla sice druhá půlka seriálu slabší, ale stejně byla neuvěřitelná radost na to koukat. A je to BBC klasické tak, jak jen může být a krásně to vystihuje atmosféru knihy, takže za mě v rámci možností relativní spokojenost, rozhodně ale nadprůměr - prostě proto, že to nadprůměr je. 75%.

Slečna Marplová - Karibské tajemství (2013) (epizoda)

Po nekonečněsakra dlouhé přestávce je slečna Marplová v plné síle zpátky s novými epizodami a hned z Karibiku. Sice poněkud nechápu, proč tenhle případ, jeden z mých nejoblíbenějších se slečnou Marplovou, nenatočili už před Nemesis, které předchází a nechali si ho až na poslední sérii, ale to je jen detail. Změny byly fajn, ta záležitost s Bondem, Jamesem Bondem a neznýmým spisovatelem hledajícím inspiraci byla vážně perfektní, rozuzlení taktéž. Pokles kvality jsem neshledal, vše se perfektně drží v zajetých kolejích, změna prostředí prospěla, opět skvěle obsazeno, natočeno, napsáno a vyřešeno a slabší než Poirot, takže já jsem spokojen. Jule McKenzie je v roli slečny Marplové uvěřitelná už od minulé série takže nemám co vytknout a těším se, co přijde příště. Přecijenom ale jsou v této sérii i lepší epizody, takže to nechám jen na čtyřech, ale na hodně silných. 85%.

Sestřička a princ ze snů (1996) (TV film)

Asi strašná kravina, ale v dětství jsem to nehorázně miloval a žral tu atmosféru a úchvatného a děsivého Azareta, jediné, co jsem si z filmu pamatoval i do později. Až déle jsem zjistil, že ten děsivý čaroděj je Christopher Lee - a právě asi jeho výkon je to jediné, co je ve filmu koukatelné - ale... musím dát alespoň tři, prostě musím, protože jsem to viděl fakt hodněkrát a opravdu to miloval, tenkrát jsem to považoval asi za nejlepší a nejstrašidelnější pohádku, kterou jsem viděl, takže hodně nostalgií ovlivněných 60%.

Sherlock Holmes a náhrdelník smrti (1962)

Jako poctu Christopheru Lee (stoletému a věčnému) jsem se po dlouhém zvažování nakonec rozhodl, že si ho pustím v roli Sherlocka Holmese. No, mohl jsem vybrat něco lepšího, neboť tento film je spíše průměrnější, ale i tak celkem povedený. Zaprvé máme vynikající dabing Miloše Kopeckého, který k Holmesovi prostě pekelně sedne. Pak tu samozřejmě máme zpracování, které je černobilé a které tomu filmu hodně přidává. A samozřejmě tu máme Christophera Lee jako Holmese (Sherlocka). Řeknu to asi tak - jeho podání nejslavnějšího detektiva je naprosto skvělé, perfektně zahrané, fakt jsem mu toho Holmese (Sherlocka) žral. bylo vidět, že si to užíval, ale ty filmy, ve kterých ho hrál jsou hodně, ale hodně slabé. A i když je tenhle z nich nejlepší, pořád jde jen o průměr (i když o celkem zajímavý). Příběh docela povedený, ale ke konci to trochu habrovalo, aby se to nakonec geniálně vyřešilo, takže jakž takž dobrý, až na to pomalejší tempo. Moriarty je samozřejmostí, ale tadyten byl prostě... nemoriartovský. Ale celkem pěkná zábava a hlavně jsem rád, že jsem mohl slyšet českou verzi, která je už dneska ohromná vzácnost. Budeš tu s námi navždy, Sarumane Bílý, hrabě Dooku, hrabě Draculo a Sherlocku(Mycrofte) Holmesi, RIP Christophere Lee. Zábavný filmík, shlédnutím rozhodně neprohloupíte! 65%.

Endeavour (2012) (seriál)

Viděl jsem dva díly. Ale protože nevím, kdy se, vzhledem k záplavě jiných seriálů, dokopu ke zbytku, radši to okomentuju hned. Takže tedy - viděl jsem dva díly. Dva díly jedné z nejlepších britských ostrovních sérií, které jsem kdy viděl. Na Sherlocka to nemá, ale Poirota, Midsomer... sakra, všechno ostatní to nechává daleko za sebou, neboť tohle, tohle nemá chybu. Je to absolutně přepychové - dokonalá retro atmosféra, Oxford, univerzitní prostředí, vynikající kamera a hlavně strhující Shaun EVans jako Morse. Hudba hraje perfektně, případy jsou zajímavé a jak už jsem psal u pilotu, nejsou originální, ale to podání je velmi inovuje. Perfektní detektivní potěšení se zápletkou jako víno. Tohle se jen tak nevidí a rozhodně by se to mělo dostat do širšího povědomí, neboť je to snad nejlepší současná detektivka od ITV a to znamená sakra hodně. 95%.

RoboCop (1987)

Celkem zábava, dobrý nápad, ale jinak nic moc. Jo, je to klasika, kult a zábava, rychle to utíká, ale na druhou stranu to působí pořád zatraceně béčkově a i příběh je poměrně průměrný. Peter Weller je vynikající, akce brutální, všechno skvěle natočeno, nechybí ani vtip, odsýpá to, v některých scénách z toho skvěle dýchá prostředí Detroitu a podsvětí a všech těch zapadlých ulic, hudba funguje, atmosféra funguje.. ale mě to prostě -- neuspokojilo... Na remake koukat nebudu, neboť tohle je klasika a ten kostým je naprosto boží. Brát to objektivně, je to spíš za tři, ale tahle perla se prostě objektivně brát nedá, takže 75% a slušné 4*.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

No, nevím, nevím, jestli je to 3. nejlepší film na světě, ale mě to prostě nesedlo tak, jak jsem čekal. I když tady o jednu z nejlepších rolí Jacka Nicholsona, o životní roli kai Winn, která je tady ještě ďábelštější než na stanici DS9 a je tady vlasatej a hubenej DeVito, je to taky důkaz toho, že herci ne vždy zachrání film. Není to špatné - to vůbec ne, Přelet je skvělý film s vynikajícím příběhem, scénářem a herci, vymakanou režií Miloše Formana a... sakra, naprosto dokonalou kai Winn, kterou svou krutostí asi málokdo překoná. Z mnoha scén je vidět a cítit beznaděj, blázni tam opravdu působí jako blázni, ale tempo filmu je až příliš pomalé. Pro mě tedy sice zážitek ano, ale perfektní nikoliv. Prozatím tedy jen za čtyři hvězdy, ale až se na to někdy v budoucnu podívám znovu, rád to změním na plný počet. Ale jak říkám, herecky perfektní, příběhově povedené, režijně dokonale. Ale... 82%.

Amadeus (1984)

Naprostá dokonalost. Vynikající koncert hudby, slov a herců. Ohromující F. Murray Abraham, rozpor budící Tom Hulce a všichni další herci taktéž perfektní. Vynikající práce kamery, úžasný hudební doprovod Mozartových oper, která tady prostě neskutečně funguje. Amadeus je perfektní ukázkou filmové magie, je to ohromující a strhující, už od prvního záběru, který dokazuje neuvěřitelnou sílu toho filmu. A stejně jako je povedený začátek, je stejně (možná i víc) povedené finále a komponoání Requiem podložené jeho tóny. Kostýmy Theodora Pištěka jsou taky úchvatné, na tomhle filmu je prostě dokonalé úplně všechno, je to promakané do poslední detailu a já nemám co vytknout, protože je to opravdu ta největší magie. Málokterý film je lepší a Salieri je v Abrahamově podání ďábel! 100%. Jen je škoda, že jsem neviděl prodlouženou verzi.

Bídníci (1998)

Zatím asi nejslabší verze a přesto je na plný počet, což mnohé vypovídá nejen o filmu, ale také o příběhu Bídníků jako takovém. Sice je tam dost pozměněný konec, což mě docela naštvalo, ale jinak tomu není moc co vytknout. Je to samozřejmě zkrácené, ale tak nějak elegantně, s grácií, bylo tam vše podstatné. A i když jsem ještě neviděl verzi s Jackmanem, troufám si říct, že Geoffrey Rush je nejlepší Javert ze všech, lépe ho snad ještě nikdo nezahrál. Ta fascinace a posedlost Valjeanem je naprosto geniální a skvostná, opravdu síla. Zato Liam Neeson, ačkoliv taky výborný, jako je on ostatně vždycky, je nejslabší Jean Valjean a kvalit Gabina nebo Ventury ani trochu nedosahuje, tím ho ale nechci hanit, naopak ho pochválit, že to zvádl. Herecky tedy výborné, to se týká i Umy Thurman, po strance vizuální taky skvělé, atmosféra parádní, hudba výborná, jen ten konec mě trochu zklamal. Za mě tedy spokojenost, ale tím Hollowoodem to smrdí docela dost, ten z toho prostě poznáte. Jinak se ale tito Bídníci nemají za co stydět, rozhodně povedená adaptace, ale ostatní jsou prostě lepší a proto "jen" 90%.

Arthur & George (2015) (seriál)

Svým 10. hodnocením jsem tenhle seriál hodil do barvy - bohužel do modré, na pěkných 68%. Takže Vás, kteří budete hodnotit po mě, prosím, dejte tomu červenou barvu a držte ji, protože ta zatracená modrá tomuhle seriálu prostě nesluší. Je to skvěle natočeno, se skvělou atmosférou, celkem zajímavým příběhem, navíc podle skutečné události a duchovní otec nejslavnějšího detektiva je ztvárněn na jedničku, Doyle by měl radost. Zápletka je poměrně napínavá, pořád se tam něco děje a i když je pravda, že by to mohlo být kratší, třeba jenom jeden 90ti minutový film, já se bavil, i když to občas bylo trochu slabší. Ale jinak Britové tomu opět věnovali dokonalou péči, je to vidět, atmosféra, prostředí, kostýmy, to vše je vymakáno. Televize, která nám dala Suchetovského Poirota, Brettovského Holmese nebo Broadchurch opět nezklamala a Arthur & George jsou ve výsledku slušným a nadprůměrným televizním krimi dramatem, které rozhodně stojí za pozornost a to, jak je u Angličanů zvykem, opět po všech stranách. Takže za mě relativní spokojenost, přecei jen je to trošku slabší level, i když pořád silný a pro fanoušky slavného spisovatele i slavného detektiva rozhodně milé zpestření, zajímavá zkušenost a možná i povinnost. 78%. A navíc 1. komentář, tohle se sakra vydařilo...