Prázdniny pro psa (1980)

Bože, zhřešil jsem. Dnes ráno, při procházení TV tipů jsem objevil, jaké chyby jsem se dopustil, že nemám ohodnocen tenhle film. Sice mám pocit, že už jsem ho kdysi hvězdičkoval, ale nevadí, dám to sem. Je to sice film dětství mých rodičů, ale i já ho v dětství viděl snad stokrát, takže pro mě hodně znamená. Tradičně vynikající Tomáš Holý, Kratina jako Drtikol, geniální Oldřich Navrátil a jeho vystoupení s kýblem, jiskření mezi Hrzánem a Maciuchovou, zejména scéna v koupelně a nezapomenutelná hudba... A samozřejmě kýbl (doslova) skvěle fungující legrace a zábavy, dětští a dospělí herci se skvěle doplňují, sálá z toho pohodová atmosféra, jen ta Molavcová je poněkud rušivý element, jako skoro všude, ale i přesto jí v tomhle žeru: Bravo, Pepo, Bravo - to je neodolatelné. Raz, dva, či hvězdy a ještě jedna navrch. Z dnešního pohledu asi 80% objektivně, dřív by to bylo za pět. A udělala to babička.

Jupiter vychází (2015)

Co to sakra bylo? Jak může někdo, kdo natočil Matrix natočit nezáživnou blbost s tuctovým příběhem, která ale má na druhou stranu naprosto úžasný vizuál a geniální triky, které ale nejsou všechno, jak si tvůrci možná myslí. Právě kvůli efektům a tomu vizuálu jsem chtěl ještě hvězdičku přihodit, ale myslím, že zrovna tenhle film si to nezaslouží a to jednoduše proto, že je prostě špatný. Chápu, že od doby, co se Larry nechal přeoperovat na Lanu, mu hráblo, ale že hráblo i jeho sourozenci to jsem nečekal. Sean Bean je tam málo, neumře, Channinga jsem nikdy nemusel, ale i když tady ušel, tím koncem si to totálně posral a Milka Kundis, i když stále krásná a úžasná, na hlavní roli v něčem takovém jako Jupiter vychází prostě nemá. Ten film potřeboval podržet alespoň na hercích, to se sice nepovedlo, ale aspoň je pořád tak zatracená kočka... Ale ten jejich svět, co stvořili, se mi líbil, byl zajímavý, měl potenciál, ale sakra, ten příběh byl tak, tak hrozně zmatený a i když to začalo opravdu velice slušně, dejme tomu na čtyři, čím déle to trvalo, tím to bylo naivnější a směšnější. Příběh byl divný, vůbec mě nebavil, dabing poměrně ucházející, ale zaslouží si lepší, efekty naprosto přeparádní dokonalost, které nemám co vytknout, ale to je zatraceně málo, takže ve výsledku opravdu jenom ty dvě. 45%. Tohle byla chyba mláden... če a dívko.

Predátoři (2010)

Predátoři jsou zatraceně vyrovnaná série, což dokazuje i tenhel film, něco jako "Predátor 1,5", což opravdu není náhoda, protože tohle je kopie jedničky a zatraceně dobrá kopie jedničky, ze které si to vzalo úplně všechno a přidalo se i spoustu nových prvků, aby to zároveň bylo něco nového. Nové to nebylo, ale jiné ano. Jiné tím dobrým způsobem, protože tenhle film je fakt pecka. Nejen že mý asi první roli Adriana Brodyho, ve které se mi líbil, ale taky zatraceně cool lidi jako Laurence Fishburna nebo Dannyho Treja, který má ale docela málo prostoru (kdo by to byl řekl?), takže po herecké stránce nemám co vytknout, ani po vizuální ne, prostředí a efekty prostě super. A zatraceně dobří jsou i samotní Predátoři, asi nejbrutálnější a tím pádem i nejzábavnější ze všech dílů. Mě se to prostě líbilo, mezi herci to jiskří, hudba je fajn, akce zatraceně dobrá, je tam všechno, co tam být má a všechno to funguje, dokonce tentokrát i sc-fi prvky, což není překvapivé, protože tahle epizodka ze života Predátorů je ta nejvíc sci-fi ze všech. Mě tedy nezbývá než doporučit a těšit se na další díl, který ale nejspíš ani nebude, což je škoda. 80%.

Predátor 2 (1990)

Není tam Arnold, to je zásadní nedostatek dvojky a jinak je to na stejné úrovni, což znamená povedená bečková podívaná, která ale působí dospěleji, než první díl, který je ale lepší. Danny Glover je skvělý, parádní akční hrdina, který má páru a je uvěřitelný. A navíc tady máme džungli velkoměsta, což je oproti klasické džungli další velká změna, která ale paradoxně funguje možná mnohem lépe, neboť nabízí rozmanitější prostředí. Akce je dost a triky působí fakt hodně zastarale, ale kdo by, sakra, hodnotil triky, když má možnost sledovat tak zábavný film s tak skvěle natočeným finále a zatraceně dobrým koncem? Predátor je zvíře a i když nemá na Vetřelce, nějaký další film by si opět zasloužil. A navíc je tam partička zatraceně dobrejch gangsterů a vynikající rádoby gothic, já se skvěle bavil, ale jak říkám, stejně dobré jako první díl, každý má něco, tenhle například nemá atmosféru, kterou zase měla jednička, ale právě to, jak je každý díl tak strašně rozdilný, dělá je oba tak geniální počiny, ale stejně jenom 80%.

Soumrak mrtvých (2004)

Ne tak dobrý jako Jednotka rychlého nasazení, ale skoro stejně, prostě další kvalitní komedie z dílny Pegg - Frost, tou nejoblíbenější pro mě ale stejně pořád zůstává Paul a tohle je číslo 3. Další skvělé postavy, další skvělé hlášky, další skvělý příběh a další Bill Nighy a další Martin Freeman, ale ty vem ďas... Kvalitní komedie o zombících, která je možná mnohem vážnější, než se může zdát a navíc je plná fungujících situací, geniálních point a nejlepším komediálním závěrem, který jsem měl tu čest vidět. V hlavní dabingové roli navíc máme Petra Rychlého, takže tomu snad není téměř co vytknout, jen zhruba od hodiny to tempo trochu zpomaluje a zpomaluje, aby se nakonec (naštěstí) zase rozjelo. Opravdu nehorázná, nehorázná sranda a navíc je tam v pěkné roli i Harriet Jonesová, poslankyně ze Severní Flydale, takže za mě veliká spokojenost, teď se ještě musím dokopat ke shlédnutí Zombielandu a uvidíme, co bude lepší. P.S.: Není to parodie. P.P.S.: 85%.

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

I když jsem byl sice lehce zklamán a chtěl dát čtyři, nakonec dávám plný počet, protože tenhle film si to prostě zaslouží jako málokterý. Simon Pegg a Nick Frost jsou sehraná dvojka, to se ví, a že jim to spolu jde se ví taky, jenomže tady bylo tolik herců, že byli (ale až ke konci) zastíněni Bondem a Křiklanem a potěšila mě i účast Filche, doktora Watsona, Billa Nighyho, kterého mám čím dál radši a dalších skvělých herců, každý se uplatnil, každý měl svůj štěk, nikdo nepřebýval, někteří tam mohli být déle. Skvěle natočená komedie, s výbornou hudbou a úžasně vypointovaným finále a nejvíc nejlepší závěrečnou řež v dějinách kinematografie. Dokonce to bylo tak perfektní, že kromě klasického obdivování anglického venkova jsem se ani nesnažil uhodnout, kdo je vrah, protože na to prostě nebyl čas - a možná je to dobře, protože - RIZIKO SPOILERU ať si budete myslet kohokoliv, nejspíš se trefíte - a nejlepší vražda byla tak, jak odrovnali tu babu, která se chtěla odstěhovat TEĎ UŽ NE. Je škoda, že mi zrovna tahle komedie tak dlouho utíkala, protože je fakt vynikající. Ti Angličani, ti Angličani, ti jsou tak nehorázně elegantní a právě tady mi svým vražděním jako nikdy předtím dokázali, proč je tak miluju a obdivuju. Plný počet. 100% zábava a to jsem prosím pěkně neviděl Mizery II ani Smrtonosnou zbraň.

Univerzální uklízečka (2005)

Naprosto dokonalá anglická komedie. Jde sice o jednu z nejlepších rolí Rowana Atkinsona, jeho farář Walter Goodfellow je neodolatelný, hlavně poté, co se začne stávat komikem. Jenže problém je, že stejně tak neodolatelné jsou i další postavy, které mého oblíbeného Zmijáka poměrně jednoduše zastínili. At' už jde o skvělého Patricka Swazeyho, který tady má lehce úchylnou roli, nebo Tamsin Egerton, která má spoustu předností nebo naprosto dokonale zahranou Glorii, Kristin Scott Thomas jsem fakt věřil naprosto vše a to, jak to podala, bylo jak vystřiženo z nějakého dramatu a ne té sladce černé komedie, jejíž každý záběr jsem si užíval a zejména pak od nečekané pointy, kterou ale na druhou stranu nebylo nijak těžké čekat, kdy nabírá na tempu. Prim tady ale hraje úžasná Dáma, profesorka Minerva McGonagallová, skutečným jménem Maggie Smith, jejíž neodolatelná gesta a hlášky ale předčí ještě neodolatelnější zbavování se mrtvol, zejména pak úžasná vražda lopatou. V životě jsem neviděl úžasnější vražedkyni, tohle je naprosto perfektní a nebýt Bradavic, byla by to nejlepší role téhle úžasné herečky. Já nemám co vytknout - herci fungují perfektně, scénář funguje perfektně a zejména vtipy fungují - je to tak dokonale černé a perfektně načasované, že je to nejvtipnější na místech, kde by to mělo být nejvážnější. Jiří Prager klasický Atkinsonovský standart (perfekt) ale Simona Stašová a Jana Drbohlavová, to je učiněný dabérský koncert. "Nemusíš se ničeho bát, nerozčtvrtila jsem ho jakoo tvého otce" Brzy se podívám znovu. Z filmů RA jednoznačně číslo jedna. 100%.

Ajťáci (2006) (seriál)

První série neotřelá s originálním humorem, který se naváží snad do všeho, mě dostala hned prvním dílem. Postavy jsou fantastické - Jen je typický holčičí element, něco jako Penny, která se snaží nepodlehnout a z dvojice ajťáků mám raději Mosse, který je jako Sheldon, ale s dabingem Barneyho. Mojí nejoblíbenější postavou se však stal někdo úplně jiný, a sice šéf Denhom, dokonale zahraný a naprosto perfektně nadabovaný vynikajícím Petrem Rychlým. Jen to, co se s ním stalo té postavě úplně neprospělo - obzvlášť, když ho pak nahradil jeho syn, který Denholmovi nešahá ani po kotníky. A samozřejmě musím zmínit ještě gotha Richmonda, další naprosto perfektní a originální postavu. Ajťáci jsou další britský sitcom, který si ke mně našel cestu a já rád zmíním, že relativně úspěšně. Přecejen ten jejich humor je takový ten odvážnější, drsnější, což mi k Britům zatím moc nesedí, ale vzhledem k tomu, že je to další perfektní seriál z jejich dílny (jako všechno) je samozřejmě jasné, že to podávají lehce, odlehčeně a ironicky a ty situace, do kterých se hrdinové dostávají vážně stojí za to, neboť je to fakt něco. A když jsem navíc zjstil, že je to seriál od tvůrce fantastického Otce Teda, hned mi humor obou seriálů zapadl do souvislostí... 1. série: 100%. 2.série: 95% a těším se na třetí, tahle partička je skvělá, nezklamala a zatím mi dělá jen samou radost a já doufám, že se to nezkazí. Jen tak mimochodem - zkoušeli jste to vypnout a zapnout?

Noc v muzeu: Tajemství hrobky (2014)

Bohužel musím říct, že tohle je nejslabší díl ze všech a i když se to dalo čekat, já to nečekal... Ale ten film zase není kdovíjak špatný, jen už je prostě průměrný, ale pořád je to velká sranda se spoustou zábavných momentů, ale tentokrát i monentů, které už tak vtipné nejsou... Ale co mě bavilo - opice (jako obvykle), společná scéna Bena Stillera a Bena Stillera v kuchyňce, skvělá Rebel Wilson, které by slušelo více prostoru a nejlepší cameo za hodně dlouhou dobu (aneb Hugh Jackman mi opět potvrdil, že je kýmsi Vyšším) a já osobně jsem moc rád za návrat Dicka Van Dykea, i když jen krátký. Co se mi naopak nelíbilo, byl pomalejší začátek a ještě pomalejší (ale vtipnější) konec, protože hlavní zápletka skončila už po hodině a čtvrt. Ta mimochodem nebyla špatná, ale špatně podaná a vícemeně jí zachraňovali jen herci a že si to všichni nehorázně užívali (opět skvělý Owen Wilson - začáteční psaní komentáře, selfie, útěk z Pompejí) a poslední slova Robina Williamse pronesená na plátně mě dojala a nemohla být příhodnější. Nicméně, i když jsem se skvěle bavil, Noc v muzeu je zářným příkladem toho, že u takového typu komedií jsou tři díly prostě moc - ale na druhou stranu se mi líbí všechny, což je omlouvá. Jako celek je to příjemná oddychovka, spíš ve stylu jedničky než dvojky se starými známými a stejně dobrými postavami a jedním novým a naprosto vynikajícím Lancelotem. Víc dílů už prosím ne. 65% a určitě se ještě někdy podívám. Možná.

Sedmý syn (2014)

Tak hele, já už fakt nevím, co se vám tady zase nelíbí. Jako jo, potenciál to mělo větší, stejně tak to mohlo být temnější, možná by tam nemusel být Ben Barnes... ale jinak skvělé. Takhle dobrá fantasy tady už spoustu let nebyla (Hobit je kapitola sama pro sebe) a asi zase dlouho nebude, neboť pokračování se nejspíš nekoná, což je dle mého názoru věčná škoda. Juliane Moore byla naprosto neskutečně úchvatná, Jeff Bridges byl kůl jako vždycky, nechyběli draci, magie, kouzla, brutálně výživné digitální efekty a naprosto dokonalá temná atmosféra - jak už jsem ale psal na začátku, s tím mohli ještě maličko přidat, i když temné to bylo sakra dost. Navíc se to odehrává v parádní zřícenině, v horách, lesích a prostě ve středověku a působí to dospěleji než Harry, ale dětských prvků tam pár je, což není úplně efektivní. Alicia Viklander byla skvělá a Jon Sníh moc dlouho nevydržel (a pak že neumře). Já se bavil, skvělá podívaná, parádní výkrmová fantasy která mi dala všechno, co jsem si už dlouho přál. A stejně tak dlouho, jako jsem na Sedmého syna čekal, tak minimálně tak dlouho na něj budu i vzpomínat, ale ještě uvidím, jak v mých očích dopadnou knihy. Dal bych plný počet, abych to třeba jen o maličko zvednul, ale něco mi tam chybělo... jen nevím co, když tam vlastně bylo všechno. A Rusové točí čím dál lépe, takže alespoň za něco si zaslouží pochvalu, neboť soudruh Bodrov to fakt natočil dobře. A jen tak mimochodem, hudba taktéž výborná, jeden z nejlepších soundtracků za poslední dobu. A už radši končím, nějak nebezpečně se začínám rozepisovat. Délka vyhovující, film nenudí, až na několik málo momentů, které tomu jako celku ale neuškodiliy A teď už vážně konec... 75%.