Top Gear - The Burma Special (2014) (pořad)

Tak tentokrát je to asi definitivní, slovo nejlepší je nejspíš opravdu na místě, protože tenhle speciál se povedl naprosto fantasticky. Opět další parádní prostředí, Barma je fakt skvělá, všude jsou prázdný dálnice a dokonce na nich můžete i s poklidem hrát fotbal... Pánové tentokrát osedlali náklaďaky, které si mimochodem naprosto fantasticky předělali, zejména pak Jeremy Clarkson... No a zábavných situací bylo víc než dost: Mayův věčně nefungující jeřáb, May kterého skoro pořád vypípávali, chrápající May (scéna se stanem parádní), Clarkson líný a nepracující, hrající si na generála a zejména pak závěrečná stavba mostu a přejezd přes řeku Kok'Ot, to je asi to nejlepší, co jsem kdy v Top Gearu viděl, minimálně ve speciálech. Zmínit musím také geniální (ano, další) scénu s koňmi, která byla fakt brutální a ne jen věčným Mayovým Au. Prostě naprosto geniální cestopisný polodokument a bez přehánění naprosto nejlepší dvě hodiny v mém životě. Tohle fakt nemá chybu, prostě ne. 100%.

Svět tajemných sil (1985) (seriál)

Na uloz.to a vlastně i YouTube se ze 13-ti dílů dochovalo jenom 5 a titulky neexistují, ale co se dá dělat. Každopádně těch 5 dílů je totiž skvělých a já jsem rád, že jsem se jejich prostřednictvím seznámil i s posledním seriálem Arthura C. Clarka, autora knih Vesmírná odysea a vynálezce telekomunikační družice, který po svém bohatém vědeckém a spisovatelském životě odešel na odpočinek na Srí Lanku a luští tam záhady našeho i jiných světů... Svět tajemných sil je v podstatě úplně stejný jako (Další) Záhady světa, něco se řeší a Arthur se k tomu vyjadřuje... A zase to má perfektní hudbu (hlavně tu úvodní) a samozřejmě i perfektní témata, která ze všech tří seriálů stojí za největší pozornost. Z toho několika mála epizod (skoro polovina) se mi asi nejvíc líbil díl, kdy se řešila aféra fotek s vílami, do které se svého času zapletl i sir Arthur Conan Doyle a za zmínku stojí i skvělý díl Žili jsme už kdysi, který se zabývá minulými životy. Pro milovníky všeho tajemného a nadpřirozeného (i když to proutkaření bych do toho tolik nepočítal), prostě další perfektní materiál, který doporučuji všemi deseti. No a mě nezbývá nic jiného, než ACC za jeho natočení a mám prosbičku na Primu ZOOM, aby to konečně koupili a já to mohl dokoukat. Díky za všechno. 100%.

Hellraiser II: Svázaný s peklem (1988)

Slabší a na mnoha místech i komičtější než první díl, ale pořád slušná zábava a i když nadprůměrná, neúčast Cliva Barkera je na tom dost znát. Každopádně myslím, že na další díly se už nepodívám, dva skvělé díly mi výjimečně budou stačit... Dvojka Hellraisera, Svázaný s peklem, se odehrává bezprostředně po dílu prvním, takže návaznost je perfketní a děj to tak mnohem víc umocňuje, tohle chválím. Chválím i Cenobity, kteří jsou stejně děsiví jako v díle prvním, zato jejich akce jsou možná i brutálnější. Och, Cenobiti. Co nechválím, to je slabší scénář, zejména pak ke konci, kde to působilo už opravdu směšně. Nechválím také postavu sadistického doktora, který se mění v netopýra. Možná to působí kapánek kriticky, ale ve výsledku je pro mě i dvojka tohoto skvělého hororu celkem příjemnou atmosférickou zábavou, která rozhodně neurazí, ale ani neohromí tolik, jako jednička. Napětí ovšem udržuje skvěle a to je také důležité. Ať žijí Cenobiti! ****/73%.

Hellraiser (1987)

Skvělá atmosférická záležitost. A taky hodně zvrhlá, navíc z fantazie Cliva Barkera, který si své vlastní dílo zrežíroval skvěle a je škoda, že se režii nevěnuje (víc). Příběh sice na první pohled nepůsobí příliš originálně, ale originální je. Tajemná kostka, vynikající hudba, skvělé herecké výkony (musím zmínit alespoň Andrewa "Garaka" Robinsona, jehož výkon je v tomhle filmu opravdu působivý). Působivá je ale také čtveřice Cenobitů (geniální potvory, skinhedka, klapající zuby, ten čtvrtej a zejména pak Pinhead, jehož postava je dnes už legendární a já konečně vím, že si ten status zaslouží). S jejich příchodem už tak poměrně brutální film nabírá na obrátkách a já měl z jeho sledování skutečně obrovskou radost a požitek byl zejména Pinheadův hlas (i když byl v češtině). Škoda, že Cenobiti nedostali víc prostoru, jsou fakt... tak jak píše Superpero. Fantastický horor, ke kterému se rozhodně brzy vrátím. P.S.: Finále fakt good :). Za mě plný počet a 95%.

Vetřelci dávnověku (2009) (seriál)

Naprosto parádní konspirační seriál. Skvělá témata, někdy brána i z jiného úhlu pohledu než jak je všichni znají a havně výborní průvodci, o tom, že tento dokumentární seriál není nijak pochybný, svědčí i účast samotného velkého Ericha von Dänikena a samozřejmě toho nejdůvěryhodnějšího - Georgia A. Tsoukalose... Prostě paráda, strhující zpracování, spoustu zajímavých témat a informací, nenudící koncept a velice často i spoustu nových informací. Pro ufology (a nejen pro ně) jakéhokoliv druhu rozhodně povinnost... 85%.

Top Gear: Middle East Special (2010) (pořad)

Ze speciálů je tenhle díl OPRAVDU nejslabší (ale ještě pořád jsem neviděl všechny), to ale neznamená, že mu nedám plný počet, i když tentokrát to pánové měli s plným hodnocením malinko na hraně, každopádně i tady, v dalekém, válkou zmítaném Iráku, se dočkáme spousty humorných situací. Například památný je určitě hned začátek a akční výsadek z letadla, který určitě nacvičovali pořádně dlouho. Dále se dočkáme jednoho (možná) fingovaného vážnějšího zranění Jamese Maye a zjistíme, že i v Iráku mají něco tak luxusního a nádherného, jako asfaltové cesty. No a na závěr samozřejmě musíme zmínit dary pro Ježíška, zejména pak Clarksonovo Nintendo DS. Ale ten úplný závěr to úplně rozsekal, jak byl nehorázně (doslova) boží. A mimochodem, malá zajímavost, věděli jste, že BBC nesmí do Iráku? Dokonce ani David Attenborough ne... 90%.

Krakonoš a lyžníci (1980)

Skvělá komedie, vynikající Karel Heřmánek, nezapomenutelná, geniální hudba Petra Hapky, nádherná atmosféra prvorepublikových Krkonoš, půvabné dětské výkony a kupodivu mi tady nevadil ani Ondřej Havelka, kterého jinak moc nemusím. Jen ke konci to trochu habrovalo, ale opravdu jen malinko. Zhruba za 70%.

Drtivá porážka (2009) (pořad)

Na tohle jsem vždycky koukal při snídani na TV Barrandov. Zábavné disciplíny, úkoly a hlavně ty překážky a držkopády, prostě neodolatelná soutěž. Přidejte k tomu Hammonda, který tuhle soutěž moderuje stejně dobře jako Top Gear a i zde srší hláškami. Prostě a jednoduše, docela grande legrande a zároveň asi nejlepší verze Wipeoutu, kterou jsem měl možnost vidět - a to je dobře. 75%.

Odhalení: případy spiknutí (2012) (seriál)

To je ale blbost... Ne, zas tak vážně to neberte, ale na poli dokumentů je tohle opravdu slabota s minimem informační hodnoty, kde pořád jenom probíhají hovory přes web kameru. Ovšem viděl jsem jen dva díly (jeden s příchodem Antikrista, se mi líbil, dal bych mu tak 4*, druhý, s roboty, se mi nelíbil, takže 2*.) Ovšem je to o tématu, každému sedne něco jiného, ale to nic nemění na tom, že je to spíše směšné, než seriózní. Ovšem jednou za čas mi to rozhodně udělá radost, protože na podobné typy dokumentů mám já slabost. 55%.

Top Gear: The Great African Adventure (2013) (pořad)

Nechápu, proč je tady jeden a ten samý speciál dvakrát, ale nevadí. Protože to tak ale je, komentáře najdete v profilu jednotlivých částí (Africa Special Part 1 a Part 2). Takže tady jen shrnujícně a velmi zkráceně - velké množství naschválů, nápadů, vtipů, skvělá auta, skvělý úkol, skvělé všechno... Geniální a dokonalé. 100%.