• Krátkometrážní

Tropická bouře (2008)

[DC] Pätnásť rokov od premiéry som to konečne videl v kine a ten film je dnes ešte lepší. “Suck my unit” a neskutočné hlášky, a akcenty, ktoré sa v tv reprízach, v dabingu, stratia. Never go full retard je nesmrteľné! 90%

Věrní nevěrní (2018)

Ukážkové Francúzsko, ako ho poznáme z filmov (aké v skutočnosti neexistuje). Krásne ženy a hudba, nezáväzné doinelovské vzťahy. Garrel je režisérsky talent.

Rumplcimprcampr (1995)

Som po dlhšej dobe pracovne v Prahe a som chcel skočiť konečne do Kina Aero. A hrajú akurát Rumplcimprcampra! Len budem v jednom kole a so začiatkom o 22 by som tam akurát zaspal. Tak som si to zohnal inak a luxus camp. Wow akože. V rámci 90’s nerobí hanbu ani Wishmasterovi!

Chobotnice - Série 1 (1984) (série)

Drsná, temná depka. Dosť dobre chápem, aký to pre (post)socialistického diváka musel byť vtedy šok. Ps: Pohľad na Barbaru De Rossi ma vrátil do detstva.

On se bojí (2023)

Long story short: päťhviezdičková nuda. Dĺžka mi vzhľadom k druhu filmu neprišla primeraná. Pozitívne je, že to nie je taký ten onanistický mindfuck typu Vivárium. Ani to nie je mindfuck v klasickom zmysle slova, naopak, v podstate od začiatku tušíte, vo co go. Špičková montáž, ale ty vole, tri hodiny hysterickej depresie? Za mňa by sa Aster mal vrátiť späť na Zem a natočiť nejaký malý, temný horor (najlepšie s Florence Pugh). Pretože hej, kráča furt dopredu, ale divácky; Richard Kelly, David Robert Mitchell… Vízia zapudila pôžitok.

Amityville - Dům hrůzy (1983)

Lori Loughlin a Meg Ryan v 83.ťom. 😍 Film je sračka, ktorá sa v závere zmení na Scary Movie, ale radšej 2*. Bude horšie.

Pět let (2022) (seriál)

Výborné. Presne toto vyžadujem od českého filmu: aktuálnosť, mestské prostredie, autentickosť. Žiadni robotníci z dediny, ani buranský humor, ktorý zahreje pri srdiečku.  Pět let má zaujímavo zvolený formát, dobre vybraných hercov, obstojné dialógy a hlavne ich možno brať vážne.  Potešilo by ma, keby všetky české filmy a seriály (vrátane tohto) nemali zameniteľne pôsobiace kostýmy a interiéry, ale aspoň trochu vlastnú tvár, a v scenári mi na viac miestach chýbala veta obhajoby typu: “ale veď sa nebránila”(byť v skutočnosti neospravedlňuje nič). A záver mohol dať väčší dôraz na katarziu. Aj cez celkovú civilnosť vidíme za 10 epizód emócií viac než dosť a okrem postáv by mohli niekam vyústiť  aj pre diváka. Výsledný dojem je ale, aj cez spomenuté nedostatky, takmer výhradne pozitívny.

The Astronaut of God (2020)

Zaujímavý nápad, aj keď hodil by sa skôr do divadla. Človek by čakal meditatívne filozofovanie a napr. zábery zo Zeme (?) skutočne pripomínajú niektoré Tarkovského filmy (Zrkadlo, Nostalgia), resp. exteriéry z nich. Ale nikam sa to neposúva. K ničomu to nedospeje. O ničom to nie je. Nie je to myšlienkovo podnetné, pretože sa to žiadnym myšlienkam nevenuje.   Ako píše Willy; len prehliadka vesmírnych scenérií. Banálny, zbytočný film. Ps: Akurát som chcel napísať, že ten eng dabing bol tragédia a potom na IMDb čítam, že film je pôvodne v angličtine. V tom prípade je tragédia herecký výkon, znelo to ako prváčik s čítankou.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Ja sa často dostanem do kina, až keď už je film na torrentoch, ale Cruisea (ktorý to vďaka Barbenheimru schytal kasovo) som podporiť chcel. Najviac sa mi páčilo nasnímanie Rebeccy Ferguson so sniperou hneď v úvode. Z bitiek asi nožíkový súboj Ferguson s Moralesom. Najvtipnejšia mi prišla naháňačka na Španielskych schodoch. Z neakčných scén stretnutie v klube, kde sú okrem Cruisea a Moralesa všetky štyri herečky z plagátu. Top. Skrátka top.