Selský rozum (2017) odpad!

Amaterske, plne polopravd i vyslovenych lzi. Tvurci vedeli od zacatku jak chteji Babise vylicit a tak to i udelali. Zadne moznosti pro protinazor, zadna snaha o opravdove zjisteni skutecnosti. Predvolebni PR zaplacene babisovymi odpurci? Mozna. O novinarinu se urcite nejedna.

Američtí pasáci (1999)

Filosofie a " moudra " spodiny, ktere se daji poslouchat maximalne 10 minut.

Sound City (2013)

Kazdy bigbeatak bude tvrdit, ze analog je proste analog a digital je shit. To, ze jde spise o stesk po dobach minulych ( ktere vzdy byly samozrejme lepsi ) nez o skutecnost dokazuje i to, ze ani David se ve svem novem studiu 606 digitalu nevyhnul. A uprimne, 99% muzikantu to na zvuku ani nepozna. To ale neni podstatne. Dokument je urceny predevsim milovnikum historie moderni hudby a studiovych hejblatek, ke kterym se radim. Cely je nesen v prijemne, nostalgicke atmosfere se zaverem typu " Zachrante Willyho ", jenze tady jde o mixak, ktery ve sve dobe stal vic nez dva domy v LA. Proc ne. Takovych dokumentu moc neni.

The Fear of 13 (2015)

Velmi zajimavy a originalni dokument kde sice vetsinu casu sledujeme jen jednoho cloveka vypravejiciho svuj neuveritelny pribeh, ale tak poutavym zpusobem, ze se vetsina obrazu odehrava v hlave divaka a vubec to nevadi, naopak. Muze mit clovek sympatie k zlodeji a narkomanovi? Tento dokument dokazuje, ze nekdy ano.

Kurt Cobain: Montage of Heck (2015)

Zdlouhavy a diky animovanym vyplnim i casto nudny dokument o chlapci, ktereho jeho verni fanousci povazuji za genia. Daleko vic slo ale o pozerskeho narkomana zamereneho predevsim na sebe sameho, o kterem by dnes nikdo nevedel pokud by mu nepodala pomocnou ruku firma Geffen a z jeho neucesaneho, a ne prilis dobre hraneho, punku neudelala hladsi a predevsim energii nabity grunge. Domaci sceny s Love byly jako z dokumentu Trestikove o dvou narkomanech, kteri placaji jednu " moudrost " za druhou, vcetne takovych perel jako " chtela jsem mu zahnout, ale neudelala jsem to, protoze to na me poznal a musel se kvuli tomu nastrelit ". Zajimave je srovnani s dokumentem Amy, kterou potkal velmi podobny osud, ale ji to, ze ji jde predevsim o hudbu nez o slavu, clovek zkratka veri vic.

Amanda Knox (2016)

Kdo je vrah? Na to si kazdy divak musi odpovedet sam, protoze amaterska italska policie Vas spis zmate a herecky vykon samotne Amandy, ktera sice " nestoji o publicitu ", ale nataceni si viditelne uziva, vyvolava nekde vzadu spis tendenci prilis ji neverit. Samostatnou kapitolou je hyenismus novinare, ktery otevrene priznava, ze videt sve jmeno pod clanky nejvetsich novin je takove lakadlo, ze napise cokoliv bez ohledu na skutecnost. Z tohoto pohledu se jedna o zajimavy, mirne nadprumerny, dokument.

Svět podle Daliborka (2017)

Dokument o idiotovi zustane vzdy idiotskym " dokumentem " pokud se ho nezhosti nekdo jako Helena Trestikova. Slovo dokument je v uvozovkach schvalne. Z nekterych scen je totiz jasne, ze jsou hrane a ze si Klusak opet prizpusobuje realitu tak aby se mu do jeho materialu hodila. Zacinam mit stale vetsi dojem, ze Klusak a spol. do seriozniho sveta skutecnych dokumentu nepatri. Chybi jim totiz vse podstatne, ale hlavne osobni odstup a touha zobrazit svet takovy jaky je. Ve vsech Klusakovych " dokumentech " totiz vidime spise Svet podle Vitecka.

Bohéma (2017) (seriál)

Ochotnicke vykony vetsiny protagonistu delaji z pomerne zajimaveho tematu spise parodii. Bohuzel, soucasni herci hrajici prvorepublikove hvezdy tim jen dokazuji, ze hrat nekoho, kdo je vyrazne nad jejich vlastnimi umeleckymi kvalitami, je nadlidsky ukol. Cest vyjimkam jako je napr. Javorsky, jehoz Burian je uveritelny aniz by sklouzaval do pitoresknosti, ktera by se prave v jeho pripade nabizela. Sedlacek ma talent na zajimava temata, ale jako reziser je stale nepresvedcivy, v jinych rukou by cely projekt dopadl zrejme lepe. Vse pusobi jako usite rychlou jehlou a i sceny, ktere by mely byt dramaticke, jsou spis smesne. Jako by se vse tocilo hned " na prvni ", nebyl cas na opravy, dialogy jsou vyumelkovane a neuveritelne a to vse podtrhuje spatny casting hercu. Skoda. Priklad toho jak lze zabit zajimave tema. To by se prezidentem vyznamenanemu reziserovi stavat nemelo.

Teorie velkého třesku (2007) (seriál) odpad!

Nudne, nevtipne, prehnane, spatne zahrane, jako temer vse v podobnem zanru a americke produkci. Nemohu se zbavit dojmu, ze svet hloupne, pokud serialy jako tento atakuji nejvyssi pricky oblibenosti, zatimco skutecne klenoty televizni tvorby zustavaji hluboko dole. Ukazuje se jak byl Werich predvidavy, kdyz uz v polovine minuleho stoleti mel obavy o to, ze americka "kultura" dorazi i k nam. Stalo se a my jsme prejali debilitu s takovou samozrejmosti, ze to az desi.

Simpsonovi (1989) (seriál)

Vse co chcete o svete vedet je v Bibli. A v Simpsonovych.