• Krátkometrážní

Ohnivé ulice (1984)

Jako obvykle u starší Hillovi tvorby mohu jen vypustit archetypální Aukro komentář : Děkuji a d o p o r u č u j i !

Poslední mise (1984)

Cirio si tu se svou pravou rukou José Mariim kombinujou Ramba s revenge movies. Richard Young je drsňák, kterej zastaví pohledem rozběsněného vlčáka, takže ti, co ho nasrali, to pěkně schytaj. Je pravdou, že to mohlo být vzhledem k predispozicím mnohem horší, jistou atmosféru tomu i přes výpravu ze "vše za 39,-" neupřu.

Půvabné svaly (1984) (TV film)

Raritní kousek z mého oblíbeného labelu Guild home video. Film naprosto nevzrušivou formou vypráví příběh líné holky, která začala posilovat, což její nový kluk a otec těžce nesli. Je tam tak málo hlubších linek než ta o tom fitku a překonání se k výkonům, že začínám mít pochyby jestli to není celé jen nějaký promo film zaplacený buď Ministerstvem zdravotnictví USA (jez zeleninu, nekuř!) nebo náboráři do fitek a na kulturistické soutěže (v miniroličce uvaděče na souteži Miss Physique USA Franco Columbu). Filmu se nicméně nedá upřít jistá neopakovatelná retroatmosféra, kterou živí záběry na upocené cvičenky v dobových hadrech v rytmu sladkého synťákového popu a celkově je film v rámci možností profesionálně natočen, ale televizní sláma mu halt čouhá z bot. V hlavní roli plavčice Stephanie z Pobřežní hlíkdy, ve vedlejší má oblíbenkyně Sandahl Bergman, u níž je mi s podivem, že po takovém hitu jakým byl Conan, si na další roli počkala dost dlouho, a to ještě v tomto špektáklu.

Strach v New Yorku (1984)

Doporučuji se vyhnout otřesné kopii s českých rychlodabingem, která koluje po internetech a zrovna tomuhle filmu ubírá strašně moc, protože minimálně jako retro kousek má Strach v New Yorku slušný vizuál. České kopii navíc chybí asi minuta na konci (možná jen ta má?). Nakonec dávám ze staré známosti 3*, ale mrzí mě, že Ferrara nevyužil slibně rozjetý potenciál.

Této noci v tomto vlaku (1984) (TV film)

Nechtěně zábavná klaustrofobická krimi blbůstka se solidním repetitivním hudebním doprovodem jak z ňákýho taliánskýho "džala" ty jo, což evokuje i v roli Vaculíkovy nastávající pochybná hvězda pochybných filmů Zora Ulla.

Tuareg (1984)

Enzo je prostě dobrej. Teda aspoň mezi svými amici. Harmon si na dovče v Rimini odskočil vystřihnout mix Sandokana a Ramba a já se celkem fajn pobavil. Tuareg ctí své zákony, nikoho zabít nechce, ale kdo chce kam, ten by to moh schytat i těžkým kulometem. Nenavazující scény, přehnaná akce (mohlo být víc), podivné postavy a surreal závěr, kterej tomu dá všemu na prdel. Jo a taky samozřejmě Riz Ortolani a vážné synťáky. U nás dostupné v rychlodabingu nahrané z německé RTL.

Vesmírná mise Delta (1984)

Jistě, že na dobu a místo vzniku je to svým způsobem překvapivé, ale na druhou stranu Rumuni oproti předpokladům filmy docela točili a ne úplně neobratně, což dokládá především u nás dobře známý Sergiu Nicolaescu. Delta není vůbec špatná, ale třeba ve srovnání s Lalouxem je to dětská hříčka, navíc graficky především co se týče figur ne úplně zdařilá. Stejně vyzní i srovnání s ČR, protože třeba takoví Šorel s Kobíkem tlačili jinak na pilu, i když bohužel ti své obrázky nikdy nerozpohybovali. Ale abych jen nekritizoval, je to milý pokládek do sbírky, který ve finále potěšil i svým obsahem. V ČR vydala na VHS Film export Praha (FEX).

Zákon města (1984)

Hrozné a nudné. I přes americkou produkci a obsazení řady známějších ksichtů si člověk ještě se zalíbením vzpomene na taliánské klony Madmaxe, které jsou aspoň zábavné nebo na klony americké jako World Gone Wild. Tohle má tak nejblíž k Santiagovi, a to v hodně špatné formě. Nejhorší na filmu je, že se tam v podstatě vůbec nic neděje, což je pro žánr akční sci-fi smrtící.

Bláznivé poslání (1983)

Přesně jak píše Fadko - silvestr 1989, rodina se vypařila na výlet se známými, já osmiletý usedám k dopolední televizi neočekávaje nic nestandardního a tam tohle - pro dětskou dušičku nevlastnící video a zvyklou pouze na produkci té doby a místa naprosto neuvěřitelný nářez plný akce, srandy, kung-fu, robotů a Kodyžaka. Píšíce tyto řádky jsem si vlastně uvědomil, že to byl pro mě osobně první velký záchvěv nástupu svobody ty voe... ! :)

Conquest (1983)

To byla ale divnost....Pochvala míří především za kameramanem (Alejandro Ulloa), který pomocí roztodivných filtrů, mlhy a dalších vychytávek vytvořil, nebojím se říct, až snové a hypnotické obrazy. Místy jsou také velmi povedené masky, zvláště jsem byl fanda na tvory pokryté pavučinou. Ani muzika není zlá, ale musíte být pochopitelně trochu fanda na syntíky. Jinak se jedná o klasický béčkový příspěvek k žánru sword & sorcery, kterých se v raných 80. letech po úspěchu Conana vylíhlo docela dost. Low-budget bije do očí, ale Fulci celou věc vtipně vyřešil zajímavými přírodními lokacemi a absencí zbrojnošů a staveb, neboť nedomrlá výprava bývá častým estetickým kamenem úrazu těchto filmů. Dementní scénář ? Jistě, ale kdo by čekal a koneckonců i chtěl opak ?