• Krátkometrážní

Tokijský tulák (1966)

Pořád jsem musel myslet na Zvětšeninu, abych teď zjistil, že jsou příznačně ze stejného roku a také jsou stejně narcistní, stejně světácké, stejně přeceňované, stejně přestajlované a stejně zájmu hodné.

Mosaic (1965)

Na Mosaic (podobně jako na spoustu jiných filmů McLarena) nelze nahlížet dnešní optikou. To, co dnes může působit jako banální abstraktní animovaná hříčka je skoro půl století staré a jako takové úžasné. Stejně tak klasicky hudební doprovod, který smrdí vizionářstvím úplně stejně jako vizuální část.

Planeta upírů (1965)

Planeta upírů připomíná zpracováním jakousi uncut verzi, kteréhokoliv dílu z první série Star Treku. Je to nablblé a polystyrénové, ale ruchový space doprovod není zlý, kameraman Rinaldo s Bavou si umě pohrávají s barvami a zoomem a celkové vyznění je příjemně pesimistické.

Archanděl Gabriel a paní Husa (1964)

Zajímavá byla přítomnost, byť samozřejmě velice decentní, erotiky a hodně se mi pozdávaly také kulisy (např. náměstí). Ve výsledku byl film ale zbytečně dlouhý a na Trnku takový nemastný, neslaný...

Maciste na carském dvoře (1964)

Byla trochu ostuda, že jsem jako milovník italského braku ještě neviděl žádný film s Mačistou, takže jsem tuhle možnost uvítal. Jedná se o klasické Peplum se všemi potřebnými proprietami, ale v rámci žánru jsem viděl o dost lepší věci, übersilák Mačista je sice se svými kousky dost v pohodě, ale celkově chybí lepší akce, výprava, zajímavější postavy atd. U nás uvedla TV Premiéra v roce 1994.

Stepní lupiči (1964)

Typický levnější sandál své doby, který překvapí místy docela obstojnou výpravou, ale nepotěší chabým zkratkovitým scénářem. U nás uvedla v roce 1994 TV Premiéra (v CZ znění Daniela Bartáková, Kateřina Hrachovcová, Tomáš Juřička, David Prachař, Jiří Holý).

Vzpoura barbarů (1964)

Průměrný sandálový film, který na jednu stranu disponuje velmi slušnou výpravou, na stranu druhou místy poněkud nelogickým dějem a unylými repetitivními souboji. V Čechách vysílala v roce 1997 TV Nova.

Babiččina encyklopedie (1963)

Babiččina encyklopedie zaujme po technické stránce, po obsahové již méně. Snímek je rozdělen do třech částí, jejichž názvy začínají prvními písmeny v abecedě - A (automobile), B (ballon) a C (chemin de fer - železnice). V každé části sledujeme poněkud ztřeštěné příhody týkající se příslušného dopravního prostředku.

Smrt si říká Engelchen (1963)

Vynikající válečné drama nijak nezaostávající za knihou - zajímavá kamera, skvělí herci včetně těch nejmenších rolí, ani stín tendenčnosti a jako obvykle výborný doprovod od Zdeňka Lišky.

Zorro a tři mušketýři (1963)

Nic proti nesmyslným béčkovým crossoverům, já bych tam klidně snes i Robina Hooda či Viléma Tella. Tohle je ale bohužel trošku nuda, která smrdí korunou (teda lirou). U nás vydal na VHS Hamer Film stejně jako řadu dalších euroadventur.