• Thriller

Terminator Genisys (2015)

No, já vám nevím. Je to celé takové přestřelené, samé překombinované časové paradoxy, aby se v nich prase vyznalo, jiní herci v hlavních postavách(Connor, S.Connor, K.Reese) to taky mate, i když chápu, že čas měří všem stejně, vše je takové až příliš digitální. Na druhou stranu mnoho sympatických odkazů na starší díly, hlášky také nejsou úplně k zahození, Arnold je dost v pohodě. Ale prostě už to není úplně ono, už se z toho vytratil takový ten genius loci předchozích dílů, včetně trojky, kterou tento film zcela ignoruje. Už se z toho stal jenom nadupaný blockbuster ,bez kapky krve, pro náctileté. Pokud bych bral tento počin jako samostatný film, tak by to byl silnější průměr. Jenže já na film koukám jako na součást celé série a tento byl z nich jednoznačně nejslabší. Takže pro mě jsou to slabší 3*.

La French – Francouzská spojka (2014)

La French je taková poctivá kriminálka ze staré školy o chytání drogového padoucha z Marseille druhé poloviny sedmdesátek. A sem směřuje první pochvala tvůrcům. Dobová atmosféra, tzn. ten sedmdesátkový look je vykresen naprosto precizně, ať už se jedná o auta , obleky nebo učesy. prostě všechno. Co se týká děje , jede to všechno podle už vícekrát viděného scénáře, žádné překvapivé zvraty, i ta závěrečná tragédie se dala předvídat, včetně toho setkání prominentů na lodi. Všechno to zašťituje "natočeno podle skutečných událostí" , což je v dnešní době ve filmech tak časté, že mám podezření, že jde ze strany filmařů o jistou formu alibismu, kdyby se to náhodou nepovedlo a oni natočili jenom nudnou sračku. "vždyť takhle to bylo" mohli by se vymluvit :-). To ale naštěstí není případ tohoto snímku. Druhá pochvala tvůrcům je směřována oběma hercům v hlavních rolích. Suma sumárum velmi poctivé 4*.

96 hodin: Zúčtování (2014)

Třetí Taken je, co se týče příběhu celkem v pořádku. Je sice celkem klišoidní, ale zase na druhé straně zcela přehledný, s jedním ne moc překvapivým twistem. Co se týče castingu a hereckých výkonů , tak není co hodnotit, nekoukáme na Shakespearovské drama, ale na plnokrevný akční film. Potěšila mě však účast Foresta Whitekera, který si svojí roli davá s prstem v nose, pro herce jeho kvalit je to takový odpolední čajíček. Magie Grace jako jedna z mnoha zaměnitelných mladých hoolywoodských hereček celkem v pohodě, určitě mi její herecký projev nevadil. Liamovi ta charakterní část role sedla, neměl jsem problém mu věřit . Zato s tou akční částí jsem měl trochu pochyby. Je jasné, že v jeho věku(i když je bezpochyby v dobré fyzické kondici) to už asi nebude ten ultimátní rváč jako v jedničce, to by ale už asi neměl kývat na takovéto fyzicky a choreograficky náročnější sekvence ve svých filmech. Je zcela evidentní, že se režisér Megaton(furt se ni tam cpe Megatroll, ani nevím proč :-) ) snaží situaci při bitkách zachraňovat rychlým zoomovaním a zběsilým střihem, když ale tuto "techniku" používá i na ostatní akční sekvence(honičky atd.), dojde vám, že se jedná o jeho "trademark" A to je věc, která mě vadila na tomto snímku úplně nejvíc. Nicméně snímek jsem si celkem užil, o žádný velký průser se nejedná, nebýt tam však Neeson a Whitaker, snímek by zcela zapadl v šedi podobných každoročních produkcí. Za mne 3,5*, zaokrouhleno dolů.

John Wick (2014)

John Wick je příkladem filmu, kdy se podle 100x provařeného scénáře, díky slušné režii a angažování řádky slušných herců, natočí dost slušný akčňák v čele s nekompromisním hrdinou a nějakým tím zajímavým nápadem(hotel pro mafiány) nebo zpestřující postavou (killerka Adrianne Palicky). Dlužno podotknout, že Reevesovi role charismatického zabijáka seděla přímo na tělo a je to on, kdo zvedá kvalitu filmu prudce vzhůru. Záporák mohl být trochu víc fyzicky disponovanější, závěrečná bitka s Wickem byla trochu směšná. Nic proti Nyqvistovi nemám, ale do těchto rolí se nehodí. V tomto žánru je to pro mne rozhodně nadprůměrný počin, pod 4* nepůjdu.

Pád (2013) (seriál)

Spolu s americkými True Detective je tato britsko-irsko-americká detektivní série to nejlepší, co jsem v uplynulém roce v krimi žánru viděl. První série, která je hlavně o skutcích vraha, kterého od začátku známe a druhá série, která je zase více o úsilí ho dopadnout a usvědčit, jsou vzácně vyrovnané. Co mě na těchto jednopřípadových seriích nejvíce baví, je to rozvíjení hlavních charakterů, rozvíjení dějových linek, pečlivé budování divákovi závislosti. Kdo tady nadává na rozveklost, tak ať si pustí třeba CSI: NY, tam to opravdu nehrozí. Dalším faktorem , který mě bavil, byly samozřejmě herecké výkony. Bez vyjímky si všichni odehráli role na svoje maximum. Vše na mne působilo dost autenticky, věřím, že alespoň s nějaké menší části by mohla policejní práce v Irsku nebo VB vypadat. Takže jak už jsem řekl, bylo to skvělé a je to u mne za plný počet *. P.S. doufám, že Gillian kývne i na další sérku. :-)

Šéfkuchař na grilu (2014)

Vsadil bych svý sešlapaný tenisky, že Jon Favreau vaří rád i v civilu, protože to za a) předvádí i ve filmu, za b) je to na něm jaksi dost vidět. Ale to neva, stejně je to velkej sympaťák. Film je plnej takového toho lidského pozitivizmu, hlavně v druhé půli. Kdybych nebyl tak nějak už před projekcí najezenej, asi bych si do tý lednice nebo špajzky taky pro něco skočil. Tak moc to na mě působilo. Jinak potěšilo množství větších či menších cameo rolí zářících, či méně zářících hollywoodských star. A ta Vergara, bože!!! Bavilo mě to, 4*.

Měsíčník (2014)

Taková malá sonda do života dánského rybáře, snažícího se přežít. Dialogy úsporné, herecké výkony taktéž, herecké typy vybrány asi celkem dobře, postavám se dalo věřit. Není to žádná bomba dánské kinematografie, ale koukat se na to dá. Závěrečná scéna tomu dává takovou sympatickou tečku, se kterou se jistě ztotožní spousta lidí, včetně mě. Takže suma sumárum, takový skandinávský průměr, čisté tři *.

Jak ulovit Dr. Lewise (2013)

Sledoval jsem tento snímek a jak nějaký imbecil jsem měl neustále na tváři připitomělý lehký úsměv a občas jsem se i hlasitě některým situacím a hláškám musel od srdce zasmát. Neuvěřitelně milý film s fajn herci, který vás pohladí po duši a dá vám na chvíli zapomenou na strasti běžného života.

Hercules (2014)

No, já jsem vcelku spokojenej. Dostalo se mi přesně toho, co jsem od snímku s názvem Hercules očekával. Dostatečnou nálož efektních bojových scén, odlehčeného hláškování v podání velmi sympatického hereckého ansámblu(nejvíc Ian McShane) a poctivě nadřenýho Rocka nevyjímaje a minimum zbytečného, hlubokomyslného žvanění. Potěšilo vícečlenné zastoupení severského filmu a také anglického, potažmo skotského. Když bych měl vidět nějaké zápory, bude to klasicky poněkud plochý , přímočarý scénář a ono prokleté PG13. Trocha té poctivé krvavé řezničiny by filmu jistě slušela více. Ale i tak jsem se dost slušně bavil a tak tomuto snímku své 4* určitě neupřu.

Láska nebeská (2003)

Nejsem zrovna příznivec romantických komedií, ale tenhle film si mne naprosto získal. Ať už je to výborně napsaný scénář režirujícího scénaristy Richarda Curtise, nebo skvělé výkony celé plejády předních britských herců, nebo výborné britské hudby, která zní v těch pravých okamžicích nebo zcela skvěle napsané mikropříběhy hlavních protagonistů. Fakt je ten, že jsem se naprosto skvěle bavil i dojímal a to nemluvím o spoustě vystříhaného materirálu, který už se do filmu prostě nevešel. Takže prostě jasně a čistě: tohle je můj nejoblíbenější romantický film všech dob. Kam se na něj hrabou všechna ty US slátaniny. Čistých 5*. P.S. Viděl jsem tento snímek snad už 8x a stejně se mi neomrzel. A to už je co říci....:-)