• Thriller

Vzpomeň si (2015)

Atom Egoyan nám předhodil naprosto úchvatný příběh demencí postiženého staříka jdoucího neochvějně za svojí pomstou. Christopher Plummer nám zase předvedl, že i v pokročilém věku lze odvést kvalitní hereckou práci. Byl ve své demenci naprosto uvěřitelný, až jsem měl podezření, zda jí opravdu netrpí.No a závěr? Ten je naprosto famózní, k němu se nedá nic říci, to se musí vidět. No, asi jsem to tu trošku vyhypoval, ale faktem je, že se jedná o skutečně výborný film, který nemá hluchých míst. Za mě je to plný počet *.

Ørnen (2004) (seriál)

Severská kriminální serie(3x po osmi dílech), která zejména díky výborným hercům, dobře napsaným postavám a scénáři je tím, čím je: výbornou zábavou.

Spectre (2015)

Spectre bude pro mne asi druhou nejslabší bondovkou s Craigem, hned po Quantum of Solace. Po famozním, destrukčním ántré, přišlo dost velké utlumení, jenom sem tam vyrušené povedenými momenty(bitka ve vlaku). Jinak nuda, nuda, šeď, šeď (a to doslova). Záporák mdlý, jindy výtečný Christoph Waltz zde podává jen stín svých výkonů ze svých oskarových rolí. Bellucci využitá jen v jedné scéně a bondgirl strašně tuctová, přesně tak, jak Francouzky bývají(čest vyjímkám). Když bych měl srovnávat Bonda s MI, což si myslím, že lze, jedná se o stejný žánr, tak MI v poslední době vyhrává na celé čáře. Když se během snímku několikrát podívám kolik že je to času do konce, tak to o něčem svědčí....

Amsal (2015)

Ti Ťamani musí mít z těch svých drobných postav nějaký komplex, který si vynahrazují zvýšenou rezistencí vůči kulkám i bodnosečným zbraním, nebo co. Každý z nich, lhostejno na které straně bojují, je ochoten jich vstřebat alespoň pět, šest plus nějaký ten nůž v hrudníku, než s sebou praští do prachu ulice. A to ještě přesnými ranami skolí několik blbců, kteří jak ovce tupě postávají okolo a čekají na porážku. Jinak se jedná o vysoce koukatelný film o boji Korejců dostat se z područí Japonců. Dílo je brilantně nasnímané, ozvučené, má krásnou výpravu, dobré herce a dostatek průběžně dávkované akce(hlavně přestřelky a nějaké to mlácení), která udrží diváka v pozornosti i přes trochu delší stopáž. Velmi slušná podívaná, 4*.

Piégé (2014)

Past je taková komornější, statická jednohubka, která ovšem dovede pobavit, protože ve vzduchu je cítit stálé napětí, jak se věci vyvinou. Frantíci tyhle válečné věci umějí a když k tomu přidají umírněnou stopáž, jako v tomto případě, vyjde nám z toho celkem napínavá podívaná. 3*.

Most špiónů (2015)

Výborný T. Hanks táhne film s nebezpečnou stopáží(vzhledem k námětu) bezpečně k cíli a nutno říci, že ač je film více méně kecací, vůbec nenudí a uteče jako voda. Réžie je taková spielbergovsky vymazlená, je znát, že režisér si vyhrál s každou scénou a každým záběrem. Retro atmosféra 50.let min. století je dokonalá. Ostatní herci také docela dobří, zvláště M.Rylance tu na poměrně malém prostoru předvedl co umí. Také potěšila malá role Jesseho Plemonse, který se pomalu, ale jistě dere mezi hereckou elitu. Scéna sestřelu U-2 mohla být natočena (nebo spíše zkomponována v PC) trochu lépe, dig. triky mě přišly trochu laciné na současné možnosti. Také scény s Berlína, okolo zdi, mohly být více dramatické. Ale to jsou takové drobné mušky na jinak skvělém filmu, který mě opravdu bavil. 4*

Osm hrozných (2015)

Na osmé tarantinovce mi, ještě před zkouknutím, děsily dvě věci: délka filmu a lokace. Situovat děj filmu do jedné chalupy a nechat se tam motat osm postav tři hodiny, to je na pováženou. Bohužel, mé obavy se do jisté míry potvrdily. Co je platné, že celá výprava je krásně dobově vypiplaná(hlavně kostýmy), co je platné, že je použit Panavision 70, co je platné, že herci skvěle hrají a občas přehrávají(hlavně Walton Goggins), co je platné, že hudba je od Morriconeho atd., když ve výsledku je to tak ukrutná nuda. Dialogy, na které jsem se těšil a které tvoří gró Tarantinových filmů, byly hrozně natahované a opakované. Než přišel nějaký zajímavější moment, to se člověk načekal. Pravdou je, že druhá polovina filmu je přeci jenom už zábavnější a něco se tam už děje, nicméně kdyby tvůrce film tak o 45 minut zkrátil, myslím, že by byl mnohem stravitelnější. Vyložený průšvih to určitě není, ale dle mého má režisér ve svém portfoliu mnohem zábavnější kousky(Pulp Fiction, Hanební Pancharti). Takže tentokrát to bude za 3*, ale s hodně odřenýma zádama.

Suburra (2015)

Tento snímek krásně ukazuje tu skutečnost, že mafie, cirkev a vrcholní představitelé státu jsou všichni provázáni a všechny sjednocuje jeden faktor - peníze, hodně peněz. Někdo spolupracuje ochotně, jiného je třeba patřičně motivovat, ale vždycky to nějak jde. Také se mě líbilo, jak jedna malá událost vyvolá řetězovou reakci, která nakonec zhatí(ovšem pouze dočasně) tu událost největší. Také takové ty praktiky mafie oko za oko, zub za zub apod. byly velmi interesantní a koukatelné. Krásná kamera, padnoucí hudba a dobré herecké výkony jsou ozdobou tohoto opravdu zajímavého snímku. Nemám , co bych vytknul, byl jsem spokojen a velmi mě to bavilo. Plný počet *.

The Trials of Jimmy Rose (2015) (seriál)

Solidní a místy i dosti dramatická britská tv miniserie, staví zcela jednoznačně na postavě Jimmyho Rose, ztvárněným bezchybným Rayem Winstonem, který prakticky nesleze z obrazovky. Příběh se soustřeďuje na úsilí J. Rose najít cestu do srdce své odcizené manželce, svého syna, který s ním nechce nic mít a zejména úsilí dostat svoji vnučku ze spárů drogových dealerů. Myslím, že se nejedná o žádné veledílo, ale každopádně o mírně nadprůměrné drama.. Bavilo a nenudilo mě to. Bylo by to tak za tři a půl, ale já mám pro ostrovní a skandinávskou tvorbu jistou slabost a tak ještě půlčíka přitlačím. 4*

Knick: Doktoři bez hranic (2014) (seriál)

Tak a je dobojováno. Druhá a zcela určitě závěrečná sezóna skončila a já tedy mohu napsat svůj malý komentář. The Knick je(byl) seriál, který naprosto vybočuje z obvyklé, dost nudné a stereotypní tv produkce v USA(čest vyjímkám!) Tento kousek si mě získal hned od prvního dílu a jsem si jist, že si ho dám časem znovu. Nevím, co bych pochválil dřive, jestli výborně napsané příběhy postav, skvělé herecké výkony(nejen Owen), pevnou a jednotnou režii - na seriálu je moc vidět , že jej režíroval jeden člověk. Vše je takové sevřené, ucelené, nic nepřečnívá, nic není navíc. Operace, detailně provedené v skoro každém díle, jsou až neskutečně reálné, i já, starý otrloň, jsem s tím chvílemi měl co dělat. Také se mi libila ta historická část , tím mám na mysli množství odkazů na pozdější události ve světových dějinách(např. vliv eugenistiky na vznik nacismu). Dalším plusem je velmi kvalitně zvládnutá dobová výprava - na seriálu je vidět, že měl k dispozici opravdu slušný rozpočet. A posledním plusem je elektronická hudba, která k atmosféře seriálu sedla jak hrnec na pozadí. Jsem velmi rád, že jsem The Knick viděl.