• Thriller

Expendables: Postradatelní 3 (2014)

Takže to důchodci a skorodůchodci rozjeli napotřetí. A? No jo, dalo se to. Sice žádná špička akčního žánru se nekonala, ale nemám vůbec nemám obavy, že by si třetí Postradatelní své diváky nenašli a tudíž i nějaké ty chechtáky nevydělali. Co mě potěšilo: Snipes, Banderas, Ford, Schwarzenegger a samozřejmě Gibson, semtam slušný hlášky. Co mě nepotěšilo: laciný exteriéry(Balkán), neschopní protivníci = ovečky na odstřel, absence krve(PG13 v akčním žánru je zhovadilost) a až přílišné používání CGI. Jinak film držel pokopě docela dobře, jenom ta střední část s hledáním nováčků byla drobet dlouhá a nudná. Patrick Hughes není zase takový patlal, bojové scény celkem přehledné a to i v osobní rovině, takže co si vlastně více přát? Snad jen větší originalitu scénáře, tento byl jedním velkým klišé. Za něj jedna hvězda dolů. Těším se za dva roky na další kousek. 4*.

Temný případ (2014) (seriál)

Když bych si měl představit ultrakvalitní televizní detektivku, která se díky osmihodinovému formátu může docela podrobně věnovat jak postavám detektivů, tak jejich pátrání po sěriovém vrahovi., tak si představím True detektive. Takto propracovaný příběh o pátraní a dopadení jsem si vždycky přál vidět. Natáčení na filmových 35mm analogově je na seriálu hrozně vidět. seriál má po vizuální stránce 100% filmové parametry a ani na vteřinku nesklouzne do takového toho tv looku. No a kdybych měl mluvit o hereckých výkonech, tak bych se z těch superlativů asi udusil. Matthew McConaughey i Woody Harrelson jsou momentálně v totálním hereckém laufu, oba mají pekelně dobrou formu a na place jí umějí sakra dobře prodat. Jsem opravdu zvědav, co si přichystá Nic Pizzolatto pro druhý případ a jaká herecká esa do něho HBO uloví. Už teď se moc těším! 2.série: Tak jak už bylo tvůrci dopředu avizováno, jde o něco naprosto odlišného, o zcela jiný příběh s jinými herci, prostředím atd. Kdybych měl série porovnat jenom z hlediska atraktivity a zábavnosti, tak tato byla asi tak o třetinu slabší. Ano, má také svoje silné momenty - přestřelka v polovině série, celý závěrečný díl, ale celkově jsem se, bohužel, neubránil občasné nudě. Nejvíce mě bavily scény s C. Farrelem a nejvíce nudily rozhovory Vinceho Vaughna s manželkou K.Reilly. Celkově je druhá řada Temného případu určitě slabší té první(tu jsem si nedávno znovu pustil a bavilo mě to snad ještě více než napoprvé), ale neodsuzoval bych jí šmahem do temných vod zapomnění. Pořád to je nadprůměrná a dost netradiční krimi s docela prokreslenými postavami, kterých ale bylo možná až zbytečně mnoho. To samé lze říci i o dějových linkách. Této sezóně uděluji asi tak 3,5*, prostě silnější průměr, nebo lehčí nadprůměr :-).

Hatufim (2010) (seriál)

První série tohoto velmi zajímavého izraelského seriálu mi přišla kapánek rozvleklá a proč to neřict, chvilkami i trochu nudná. Ale nimrání se tvůrců v psychologii všech hlavních postav mělo svůj důvod, chtěli, abychom je pochopily, abychom měly ty správné empatie k nim, abychom rozuměly jejich skutkům. Nejzajímavějšími chvilkami byly flashbacky z jejich věznění, to jejich zoufalství bylo až fyzicky přítomné v mém okolí. Druhá řada je rozehrána více přímočařeji, je dost napínavá a hlavně nekomplikovaná. Ano, zatím mě baví více. Uvidím, zda se vysoká uroveň seriálu udrží až do konce. Zatím 1.serie 70% 2. serie 90%

Temný Wales (2013) (seriál)

Velice solidní kriminální minisérie situovaná tentokrát do welšských realií, které jsou podpořené i občasnými dialogy ve welštině. Podrobné, poctivé vyšetřování, žádná velká akce, žádná senzační odhalení, jenom logická policejní práce. Pro milovníky tohoto žánru povinnost.

Rivalové (2013)

Režiséru Howardovi se povedlo natočit film, který ani vteřinu nenudí, není zbytečně rozplyzlý, soustředí se na to podstatné, na vztah a soupeření Jamese Hunta a Nikiho Laudy. Dokonce i soukromí obou jezdců je vykresleno jako jednoznačně vedlejší. Zato jejich charaktery jsou vykresleny skvěle, alespoň si myslím. Snímek má výborně vystiženou retro atmosféru sedmdesátých let(účesy. kostýmy, auta atd.) a taktéž oplývá množstvým opravdu "cool" záběrů(motor monopostu, záběry se závodů). O kvalitním prostorovém zvuku ani nemluvě.Rovněž jsem byl potěšen, že dialogy nešustí papírem a nečpí patosem a že se k posunu děje používá filmových scén a ne mluveného slova. Herecké obsazení je přesné, Chris Hemsworth působí jako playboy a také hrál playboye nasoukaného v monopostu F1. Daniel Brühl neměl roli asi tak divácky vděčnou, ale o to víc herecky. Bylo také vidět, že se na roli N.Laudy mnohem pečlivěji připravoval. Ač nejsem zrovna fanoušek závodů F1(byť jsem o havárii N.Laudy věděl a toho času jsem jí i dost prožíval), tak jsem si film vysloveně užil a po delší době mohu udělit čístých 5*. Díky Rone!

Kapitán Phillips (2013)

Když bych chtěl srovnávat tento snímek s dánským Kapringen, tak je to asi takto: Dáni to pojali diplomaticky(vyjednávání) a pocitově(posádka), Američani to vzaly zase více z pohledu kapítána a pirátů. Prostě se nedá říci, že by jeden snímek byl lepší druhého. Každý je jiný. Ale zpět k tomuto snímku. Greengrass si drží od postav takový ten dokumentární odstup, nedovolí divákovy, aby k některé postavě nějak přilnul. Ono vlastně to ani moc nejde, vše se děje poměrně rychle a film se soustředí zejména na obrazový popis probíhajícíhc událostí. Na nějaké flashbacky z kapitánovýho soukromého života prostě není čas a je to myslím dobře. Snímek se i hodně soustředí na samotné piráty, film je vykresluje jako nástroje někoho hiearchicky mnohem výše postaveného. Takže....na film se velmi dobře kouká, je napínavý, ale zrovna tak předvídatelný, protože je natočen podle skutečných událostí. Nicméně jsem se určitě dobře bavil a také díky Tomovu herectví, hlavně v samém závěru, pod ty 4* určitě nepůjdu. Dobře Paule!

Na život a na smrt (2013)

K tomuto filmu jsem přistupoval jako k dalšímu bijáku z vojenskou tématikou a přiběhem podle skutečnosti(což je dneska snad každý druhý film),tudíž s lehkým despektem. Ovšem to co následovalo po celkem krátké expozici, bylo tedy něco moc často nevídaného. Naprosto realisticky působící střetnutí čtyř elitních vojáků s bandou slušně vyzbrojených talibánců. Celé je to takové správně špinavé, syrové, autentické, ruční kamera je pořád v pernamenci. Herecké složení čtveřice je naprosto ok, dokonce i ten hošík Hirsh působil docela chlapácky(alespoň se tak snažil tvářit) . Největší borec je ovšem Ben Foster, kterého jsem málem ani nepoznal, neboť vypadal jak Rumcajs v Řáholci. Dost jsem byl překvapený, co všechno vojáci schytali a přesto zůstali po dlouhou dobu plně bojeschopní. Také jsem s povděkem kvitoval absenci jakéhokoliv patriotismu ,patosu a nesmyslného hrdinství, tolik typického pro americké válečné filmy. I přesto , že jsem věděl, jak to asi dopadne(název a začátek filmu), byl jsem napnutý jak struna a nemohl jsem odtrhnout oči od monitoru. Nějaké podstatnější masařky jsem na filmu neshledal a proto dávám plnou palbu. 5*.

Gagarin: První ve vesmíru (2013)

Snímek o prvním letu kosmonauta do vesmíru je natočen naprosto brilantně , s patřičným patosem(rozuměj hrdostí), prostě na klasický ruský způsob. Nemyslím to však ve zlém, po filmařské stránce nemám co vytknout, film se soustředí na samotný let a přípravy kolem něj. Těch několik flashbacků do Gagarinovy minulosti jenom dokreslují jeho osobnost a nijak neobtěžují nebo nezdržují. Celkově bych řekl, že se jedná o velmi koukatelné a zdařilé dílo, které to s glorifikací hlavního hrdiny nijak nepřehání, v podstatě jenom popisuje samotný let a události jemu předchazející. Toto však činí velmi záživnou formou, tím chci říci, že snímek nemá v podstatě žádných hluchých a nudných míst a je velice dobře koukatelný. Vlastě ani nevím, proč nedám plný počet. Možná proto, že mi tam chyběla nějaká ta dramatičtější situace, nějaký zádrhel. Ale i tak , velmi dobrý zážitek. 4*.

Jana Eyrová (2011)

Přiznám se, že tato dobová dramata z per autorů a autorek 19.století, nikdy nebudou můj šálek kávy, ale faktem je, že tato adaptace známého románu mě díky brilatním hereckým výkonům hlavních představitelů zase až tak moc nenudila. Musím se zasmát nad tou šroubovaností všech dialogů mezi ústřední dvojicí, nad tím, jak na to musel muž té doby a urozeného původu jít oklikou, kolik toho musel nažvanit, než se konečně vymáčkl. Holt, společenské konvence, přes to vlak nejede....

Zmizení (2013)

Síla tohoto snímku netkví ani v hereckém ansámlu, byť byl velmi dobrý, ani v jiných filmařských atributech, tkví v atmosféře. Ta je místy tak hustá, že by se dala krájet. Příběh je vyprávěn pomalu, dialogů spíše poskrovnu(tak to mám rád, nesnáším moc ukecaný filmy), akce také málo, ale to dusno, to dusno a později i napětí, přátelé, to je na okousání všech nehtů na rukou. Ani nevím, bylo to podle skutečnosti nebo je to jenom scénáristická fabule? Jestli to druhé, tak klobouk dolů. Natočeno a zahráno velmi dobře. Dávám plný počet *.