• Thriller

Rillington Place (2016) (seriál)

Naprosto libová záležitost z dílny britské BBC. Ačkoliv je serie skoro prosta násilných scén, dokáže svou atmosférou, pomalým tempem vyprávění a zejména famózním výkonem Tima Rotha(pro mě jeho nejlepší výkon celé jeho kariéry), navodit velmi stísněné pocity a běhání mrazu po zádech.

Riphagen (2016)

Výborně napsaný, natočený a zahraný příspěvek Holanďanů na téma odboje a pronásledování židů za druhé světové války. Film i přes delší stopáž (cca130min.) nenudí, pořád se v něm něco podstatného děje, děj je poměrně košatý, ale přehledný a srozumitelný. Jak dopadla titulní postava tohoto příběhu nebudu prozrazovat, ale jelikož jsem si nedělal dopředu žádné domácí úkoly, tak jsem na konci zůstal koukat jak blázen. Jenom dodám, že paní spravedlnost se musí ke svému cíli prodírat sakra klikatými cestičkami a někdy k němu nedorazí vůbec. Skvělá záležitost. Plný počet * .

Za každou cenu (2016)

Tyhle pomalé fláky na jakékoliv téma tam za oceánem prostě umí, to se musí Američanům nechat. Když se k tomu přidá kvalitní herecké obsazení, ta správně padnoucí hudba a příběh, který nevymýšlí žádné překvapivé twisty a pěkně napřímo si to šněruje na bránu, může s toho vzniknou velice koukatelné dílo. Bavilo mě to a moc. 4*

Jason Bourne (2016)

Ano, je to tak, čtvrtý díl Bourna je opravdu takovým na sílu udělaným dílem, kde co chvíli zažíváme deja vu, zápletka je opravdu chabá a hrozně čitelná, postavy nepříliš přesvědčivé(viz A.Vikander). Na druhou stranu jsou tu dvě hodiny téměř čisté akce, osobních soubojů, střílení a pěkně natočené automobilové honičky. Režie P.Greengrasse se nezapře, M.Damon na to fyzicky pořád má, pouze emočně byl jaksi prázdný jak skořápka od vajec. V.Casselovi role zabijáka CIA sedla. Pořád je to nehorázná zábava a nebránil bych se dalším dílům. Na plný počet to není, to by tam nesmělo být tolik recyklačních prvků (např. demonstrace). Takže pro mě za 4*. Díky Paule, díky Matte.

The Secret (2016) (seriál)

Tato čtyřdílná minisérie popisuje události, které se stali v Severním Irsku počátkem devadesátých let minulého století a jejich dopad na životy hlavních protagonistů. Výborný herecký projev Jamese Nesbitta, britská produkce a fakt , že se jedná o skutečný případ, jsou hlavními důvody toho, proč se na toto televizní dílo podívat.

Kfulim (2015) (seriál)

Po Hatufimu další kvalitní izraelský seriál z prostředí tajných služeb a jejich ještě tajnějších operací. Toto dílo je důkazem, že lze i bez velkého rozpočtu natočit napínavý seriál s počtem epizod tak akorát a dobře napsanými a zahranými postavami. Navíc je zde potenciál k případnému pokračování. Uvidíme.

Fúsi (2015)

Ty severské filmy prostě nedovedou zklamat. Zavalitý starý mládenec a panic Fúsi, který je smířen se svým stereotypním, nudou prosáklým životem, je skvěle podán. G. Jonsson je ve své postavě tak přesvědčivý, že bych skoro řekl, že tak žije i v reálu(doufám tedy, že ne). Líbilo se mi to vykreslení všech těch jeho rutin, vztah s matkou a jejím přítelem a neochota hlavní postavy něco na svém životě měnit. Film je obtížné nějak jednoznačně zaškatulkovat, ale asi stačí říci, že se jedná o film k divákovi velmi sdělný, vstřícný a schopný vyvolávat emoce. A to mě osobně úplně stačí. 4*.

Vzkazy mrtvých (2015) (seriál)

Velmi povedená krimisérie, která na ploše šesti hodinových dílů rozehrává poměrně nevšední partii o hře na kočku a myš. Případ je poměrně zamotaný, chci říci sofistikovaný a i když je to čistý konstrukt, moc dobře se na to dívá. Je to hlavně díky dobře napsaným a zahraným postavám - Thierry Lhermitte a Marie Dompnier jsou velmi sympatičtí herci - a správně dávkovaným napětím a akcí s dobrými cliffhangery na konci každého dílu. Sérii jsem si užil a dovedl bych si představit další, se stejnými hlavními postavami, pochopitelně. Vlastně ani pořádně nevím, proč tomu nedám plné hodnocení, snad proto, že mi tam chyběli nějaké ty opravdu šokující momenty, kdy by mě spadla brada překvapením. Přeci jenom se vývoj děje dal později, při pozorném sledování odhadnout. Děkuji Sizokovi za titulky.

Line of Duty (2012) (seriál)

Tuhle sérii BBC mám čím dál raději. Na jedné straně občasná akce, na druhé přísně procedurální záležitost, ale v každém případě strhující. Baví mě ty kličky , obezličky, pracné hledání důkazů, maření výkonů vyšetřování, padouši i ti dobří, prostě všechno. Jedná se o vysoce koukatelný, napínavý seriál s produkce BBC a tím je vlastně řečeno vše. Jednoznačně doporučuji. Třetí série absolutně top. Pro mě 5*.

Karbala (2015)

Věrohodné zobrazení účasti polských(a bulharských) vojáků na misi v Iráku v roce 2004. Uvěřitelné postavy, nikoliv jenom černobílé, dobré herecké výkony, technické provedení bojových akcí. Chvilkami mě to atmosférou připomínalo Black Hawk Down nebo The Hurt Locker, zde ovšem v mnohem komornějším provedení. Vůbec si nedovedu představit, že by něco takového dali do kupy naši filmaři. Polská kinematografie je hold jinde, to se musí uznat.