• Thriller

Perníkový táta (2008) (seriál)

Breaking Bad jsem si opatřil a skouknul během cca 1 týdne, neboť jsem jednak měl zrovna hafo volného času a druhak se prostě od toho nedalo odejít. Musím nerad , ale přeci jen přiznat, že když si to tak shrnu, tak to bylo nakonec lepší než Dexter, který místo toho aby gradoval, tak se nějak vytrácel do stracena. U tohoto kousku tomu bylo přesně naopak, finále bylo epické a velmi uspokojivé. Netvrdím, že je seriál dokonalý, napřiklad rodinné ženské postavy byly dost příšerné, hlavně Waltova švagrová, věčný konflikt Walta a Jesseho byl natahován až do aleluja a ten jeho DEA švagr se choval jako úplné policejní pako. Naopak třeba postava prohnilého právníka Goodmana byla svělým osvěžením a jeho scény byly vždy vítaným odlehčením v jinak dost napjaté a ponuré atmosféře. Celkově bych ohodnotil tento seriál tak na 95%, těch několik mušek není zase až tak podstatných, důležitý je fakt, že jsem se královsky bavil.

Světová válka Z (2013)

Typicky bečkový námět(zombie apokalypsa) oblečený do skoro ačkového kabátku. Celý film jel podle klasického klišé - objeví se první nakažení, za chvilku je to masové, boj nenakažených o přežití, usilí nalézt řešení, nalezení řešení, pozitivní, nadějný konec.Fór je v tom, že produkce měla dost chechtáků na to ,aby měnila lokace, zaplatila obří kompars, zaplatila hereckou celebritu 1A třídy a zaangažovala slušného rejžu. Co se týče kameramana, je vidět, že se s rejžou snažili o fakt cool záběry, ale spolu se střihačem to chvílemi přeháněli, neboť akční záběry byly místy značně nepřehledné a příliš nakouskované. O nějakých hereckých výkonech se tady moc mluvit nedá, na nich film opravdu postaven není. Snad jen B.Pitt předvedl něco málo ze svého hereckého umění. Film jsem si každopádně dost užil, mělo to šťávu a spád a nebýt občas těch zuřivě švenkujících záběrů, šel bych i na plný počet. takhle je to na ty 4* tak akorát.

Severozápad (2013)

Velmi hutný, civilně působící severský film o již několikrát zpracované tématice kriminálního podsvětí v Dánsku. Příběh je rozvíjen přímočaře, bez rušivě působících odboček, flashbacků a podobných kravin. Ruční kamera jen podtrhuje autetické vyznění snímku, skutečně máte pocit, že děj sledujete jako zůžastněný pozorovatel z nevelké vzdálenosti. I když je hlavní hrdina Casper zloděj a tudíž spodina společnosti, nelze mu nefandit, protože jeho protivníci i dočasní partneři jsou gauneři mnohem většího kalibru. U snímků tohoto ražení se nelze nudit a proto je to za velmi poctivé 4*

Slzy slunce (2003)

Z tímhle filmem prostě nemám problém. Viděl jsem ho už mockrát a pořád se mi líbí. Je fakt, že své mouchy má, to je jasné, ale který film ne. Baví mě ten drsňáckej ksicht Willise, za každých okolností téměř dokonalej make-up Bellucci, ostří hoši, co stojí za všech okolností za svým velitelem. Je pravda, že v první polovině filmu se toho zas až tak moc neděje, ale bez toho by druhá polovina a zejména famózní závěr postrádaly smysl. Herecké výkony nic extra, ale to už tak v akčne-válečných snímcích tohoto typu bývá. Důležité je, že se divák nenudí a film si celkem užije. Ten patos a hrdinství k americkým válečným filmům tak nějak prostě patří a tady se dá celkem snadno překousnout. Prostě jsem se bavil a bavit se budu, 4*.

Pád Bílého domu (2013)

Byla to taková klasická americká akční blbůstka o napadení symbolu demokracie - Bílého domu. Už samotný útok severokorejských teroristických sil byl tak silně nelogický a nereálný, až jsem kroutil hlavou. Ani se mi nechce vypisovat všechny ty kraviny, co se ve filmu objevily, motivace některých postav(Dylan McDermott) nebo okopírování některých motivů(Smrtonosná past). Olympus Has Fallen vykrádá do značné míry svoje předchůdce, ale díky slušné režii Antoine Fuqua, který má s akcí bohaté zkušenosti a solidnímu výkonu hlavních postav je snímek slušné koukatelný. A protože jsem se při sledování opravdu nenudil a i přes tu tunu schematičnosti ,předvídatelnosti a patosu(tolik vyskytujícímu se v kouscích podobného ražení) nemohu jít v hodnocení pod 3* P.S. Ta občasná brutalita v terminaci protivníků byla jen ku prospěchu věci. Díky za ní.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Jednoznačně nejslabší díl serie. Nevím, co vytknout dřív. jestli nepřehlednou kameru a střih při honičkách a soubojích, příliš tmavé kamerové filtry, stupidní, až příliš nevěrohodný scénář, slabé herecké výkony, slabý záporák. Totální pohanění a zničení renomé kultovní značky. Toto je první díl serie, na který se s určitostí znovu nepodívám. Velké, ale opravdu veliké zklamání. 2*

Věž smrti (2012)

V tomto korejském příspěvku do katastrofického žánru jsem viděl jasnou vykrádačku několika filmů, např, The Towering Inferno, Backdraft, Daylight. Vše jede v osvědčeném schématu představení několika charakterů, které nás budou filmem provázet, pak dojde na prvotní situaci, která spustí velkou smršť speciálních efektů(dlužno poznamenat, že velice zdařilých), strádání jak obětí, tak záchranářů, krkolomné a nevěrohodné způsoby zachraňování se(plošina, výtah), aby vše následně vyústilo ve velké šťastné shledávání plné patosu a zpomalených záběrů. Film je samozřejmě prudce neoriginální, ale jako jednohubka na víkendový večer se to určitě dá. 3* P.S. Ta korejština je hroznej jazyk.

Konečná (2013)

Po těch letech, co Arnold díky politickým aktivitám ve světě filmu absentoval, se nám představil v novém akčním kousku. Dlužno říci, že se nejedná o žádné veledílo, které by vstoupilo do hollywoodské dvorany věčné slávy, ale o poctivou akční prácičku, kde není nouze o vysoký počet vystřelených kulek(ba i na dvě raketky dojde) , dostatek hlášek, pěkné ženské, jednoho poloretarda(proč ten Knoxville musí ze sebe dělat takový hovádko) a sympatické ostatní hrdiny. Ještě jsem zapomněl na dvě vytuněné sportovní káry a pěkné honičky(kukuřice). Ve filmu se mísí takový ten osmdesátkový look s moderními způsoby točení(to je ta roztřesená, nepřehledná kamera). Nemůžu tvrdit, že bych si film časem zase pustil, ale to neznamená, že jsem se dost nebavil a pod ty čtyři * určitě nepůjdu.

Hon (2012)

Oficiální text českého distributora je trošku nadnesený, ale vem to čert. Každopádně Jagten je vynikající sociální studií o tom, kam až může zajít jedna malinkatá lež nudící se holčičky aneb jak může společenská hysterie a hon na čarodejnici téměř zničit život bezúhonnému a nevinnému člověku. Dost mě při sledování tohoto snímku mrazilo, hlavně když si uvědomím jak málo stačí k tomu, aby se vám totálně obrátil život na ruby a z přátel se staly ty největší nepřátelé. Hlavně ten fenomén kolektivního odsudku - mluví se o tom, tak to udělal. Stejné téma zpracovává jeden z dílů nové serie ČT nevinné lži - Klukovina. Jinak po filmové stránce není co vytknout, severské filmy mají prostě svojí kvalitu tak nějak za samozřejmou, alespoň v mých očích. Skvělý zážitek a téma k zamyšlení. Je to za plný počet *.

Ve stínu (2012)

Na tomto snímku si cením několika věcí. Jsou jimi precizně vystižená dobová atmosféra, pěkné kamerové filtry a vůbec způsob snímání jako takový (režisér v sobě toho kameramana nezapře), účast celé plejády československých herců včetně jedné evropské hvězdy. Herecké výkony na úrovni, na scénáři by šlo určitě ještě trochu zapracovat(např. Trojanova postava byla až příliš bílá, až příliš charakterní a také a to hlavně v samotném závěru dost nevěrohodná). Nicméně v celkovém výsledku se jedná o velice koukatelnou a dokonce poměrně napínavou záležitost, které do plného hodnocení chybí jen krůček. Po velmi dlouhé době spokojenost s českým filmem. 4*. P.S. Ty karbaníky museli snad vytáhnout filmaři přímo z lochu. Neuvěřitelný ksichty! :-)