• Rodinný

Pusinky (2007)

Road movie o hledání sebe sama i za cenu, že už nic nebude jako dřív. Hlavní představitelky Vendula, Iška a Karolína působí sympaticky i věrohodně. Totéž se už ale nedá říct o jejich mužských protějšcích - víc než nesympatických. Výjimkou je Išky mladší bratr Vojta, i když na 14 let mluví poněkuď vyspěleji.

Sahara (2005)

Ježíšikriste, takovou blbost jsem už dlouho neviděl... Ne že by se na to nedalo koukat, ale je to fakt hodně stupidní.

Sesterstvo putovních kalhot (2005)

Milé, dojemné a smutné zároveň. Filmově na tři hvězdičky, ale za Bailey (Jenna Boyd) neváhám jednu přidat.

Jedna ruka netleská (2003)

Pár dobrých hlášek se ve filmu najde (-"A neměl byste si na tu jehlu dát nejdříve nit?" -"Tys ňáká chytrá holčičko!", -"Co je to za čaj?" -"To je normální houbovej čaj"). Ale na Samotáře, se kterými se přímo nabízí srovnání, nemá. Nicméně musím vyzdvihnout herecký výkon Ivana Trojana.

Vražda v Orient expresu (1974)

Pro mě tím pravým Poirotem zůstane David Suchet, který slavného belgického detektiva ztvárnil naprosto bezchybně (jako by vypadl přímo z pera královny detektivek Agathy Christie). Albert Finney mi v roli Poirota připadal příliš hysterický a afektovaný. Někdy mi svým chováním vysloveně lezl na nervy. Závěr detektivky byl poněkud netradiční a pro někoho možná překvapující, ale tak nějak podvědomě jsem ho tušil... Později jsem se seznámil i s knižní předlohou, a i když jsem byl již ochuzen o moment rozuzlení, tak to byl pro mne mnohem větší zážitek, než tohle filmové zpracování.

Tombstone (1993)

Ve srovnání s obdobným filmem Wyatt Earp (1994) je tenhle film o celou třídu slabší. Z herců si pochvalu zaslouží snad jen Val Kilmer za postavu Doca Hollidaye, i když na výkon Dennise Quaida, který ztvárnil Doca Hollidaye ve filmu Wyatt Earp rozhodně nemá.

Studené léto (2006) (TV film)

Velmi citlivě natočený snímek o německé rodině, kterou rozdělila zeď mezi západní a východní částí Berlína. Dneska se zdá těžko uvěřitelné, jak mohlo běhěm několika málo hodin (doslova přes noc) dojít k náhlému přehrazení města, které trvalo plných 28 let.

Královna Alžběta (1998)

Velmi poutavě natočený příběh o počátku vlády královny Alžběty I. s excelentní Cate Blanchett v hlavní roli. Královna neměla při převzetí moci lehkou úlohu vzhledem k tomu, že zemi ohrožovaly evropské mocnosti Španělsko a Francie, samotná Anglie měla nedostatečnou armádu, chátrající loďstvo, špatné opevnění a hlavně byla nábožensky nejednotná. Přesto dokázala Alžběta během několika let upevnit svou moc a rozšířit britské impérium. A této nelehké úlohy královny se Cate Blanchett zhostila na výbornou, v nejednom okamžiku má divák pocit, jako by to byla skutečná královna. A k tomu jí sekunduje vynikající Geoffrey Rush v roli jejího věrného rádce a ochránce Walsinghama. Prostě paráda!

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Přestože mám westerny rád a občas jim dávám vyšší hodnocení, tak v tomhle případě více než 3* dát nemohu. Tři čtvrtiny filmu se jedná o solidní western, ale závěrečné zúčtování celé předchozí snažení naprosto pohřbívá. Proč jen hlavní zločinec dobrovolně nastupuje do vlaku směrem na popravu (že by najednou morální procitnutí?), když už není prakticky nikdo, kdo by mu mohl zabránit v útěku.