Trainspotting (1996)

Lepší odvykačku si nelze představit. Tenhle film přede mne přivedl Dannyho Boyla a především Ewana McGregora, jednoho z největších talentů současnosti. Skvěle natočené, emocionálně na výši, s vynikajícím závěrem.

Sabotér (1942)

Geniálně jednoduchá zápletka se postupem času rozšiřuje o další, složitější podtexty a v Hitchově režii sálá napětí z každého filmového políčka. Kvituji i obsazení hlavní mužské role Robertem Cummingsem, který je svou nevýrazností, možná až průměrností, přesným příkladem člověka z lidu, kterého na plátně představuje.

28 dní poté (2002)

Scénáristická zhovadilost, která nemá v mnoha ohledech hlavu ani patu, postavy se chovají naprosto iracionálně, dějová linka se mění podle potřeb a ani ten konec za moc nestojí. Obzvlášť posledních 30 minut je úlet mimo naši soustavu, kdy jsem si říkal, jak mohl někdo provést, s tak nadějnou zápletkou, takový humus. Jenomže Boyle umí točit velice působivě, intenzivně a Cillian Murphy je jako vždy nezapomenutelný. Tak co s tím. 50%

Žena ve vodě (2006)

Totální splácanina, která je spíše úsměvnou, než fascinující pohádkou "pro starší a pokročilé". Nebýt Howardova soundracku, šel bych ještě níž.

Sunshine (2007)

Kdybych se neztratil v tripoidním závěru, kdy jsem fakt netušil, kdo kam běží, kde se co děje a proč se to děje, musel bych dát pět, protože tahle vizuální žranice nemá chybu. Cillian Murphy v další lahodné roli. (Ten kluk prostě nemá slabinu)

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Nádherně nasnímané, ale k čemu to je, když se Millerovy a Snyderovy vize rozchází a vzájemně se mlátí po hlavě. Nově napasované scény s původní verzí nejdou moc dohromady, jelikož se Snyder nedokázal rozhodnout, jestli 300 natočí jako čistě akční film, bez jakékoliv hlubší myšlenky a nebo mu vtiskne duši. Výsledek je někde uprostřed, kdy jsem se 90 minut díval na hezké, stylové záběry, ve spomaleném záběru vynikající nad vším ostatním, ale nic se mě nedotýkalo uvnitř. Občas mě sice pohladilo scénáristické pero, kdy se ukázalo pár hlubších dialogů a scén, jenže vše je poráženo machistickou akcí a "tupostí". Pokud by Snyder více využil své schopnosti a vložil do výsledku více svých nápadů (viz. finální scéna), které dokáží ukázat duševní jádro, byl bych nadšen. Takhle mi zůstává jen ta vizuální onanie, kterou si však můžu užít v traileru a zabere mi 2 minuty, místo 2 hodin.

Před soumrakem (2004)

A teď si vemte, že se mě Před soumrakem dotklo, i přesto, že jsem předchozí díl neviděl. U tohohle filmu to totiž vůbec nevadí. Jednak Linklater skvěle flashbackuje, dokonale vypráví, po ruce mu stojí bezchybní herci, ale hlavně má po ruce lidský scénář, který má se životem mnoho společného.

Galaxy Quest (1999)

Mám sice rád Sci-fi, ale nemám rád Star Trek, možná proto nedokážu dát plné hodnocení, i když k tomu nemám daleko. V Galaxy Questu se skrývá dokonale vytříbený humor, zábavný čím víc znáte žánr a větší máte rozhled. Mimo to herecké výkony jsou dokonalé. Tim Allen v nejlepší roli.

Zběsilý útěk (2006)

Příjemné překvapení roku 2006. Není to dokonalé, obzvlášť ve scénáři je pár momentek, kdy je z psaného písma patrné protahování, občasná demence postav a spousta rádoby náhodných situací. Jenže všechny chyby dokáže Kramer zamaskovat svými režijními dovednostmi. To, co předvádí se svým nuzným rozpočtem je k neuvěření. Když jsem blahořečil Crank za přístup tvůrců k pojetí a nářezovosti záběrů, tak reřisér Running scared je ještě o kus dál. Geniální střihové montáže (nálet kamery do brýlí? Yeah, man, thats cool), brilantně zvládnutá akce a především nápady, jež dělají mnoho. Kariéru tohohle týpka budu sledovat ostřížím zrakem. P.S. nejlepší reklama na Mastercard, kterou je možné objevit na trhu. :)

D'Artagnanova dcera (2004) (TV film)

Většinou jsem u televizních verzí alespoň trochu shovívavý, ale tohle fakt ne. Naprosto nezvládnutá akce, dialogy na úrovni základní školy a vlastně i ta základní premisa je směšná.