• Fantasy

Hra o trůny (2011) (seriál)

Petera Dinklagea som doteraz temer neznasal (kde sa objavil, liezol mi na nervy), ale hoci je omnoho krajsi, ako by podla predlohy mal byt, smahom ruky sa stal mojou najoblubenejsou postavou serialu - hoci sa o prvenstvo byl s Daenerys :) Perfektny serial takmer kopirujuci uzasnu predlohu :) 1. Seria 100%. 2. Seria 70% (po precitani kniziek musim uznat, ze druha seria horko tazko dosahuje priemer medzi OK serialmi.) Verme, ze sa v tretej serii trochu vzchopia.

Ro(c)k podvraťáků (2006)

Na serveri, kde film 300 ma 70% a tato prekvapivo vydarena komedia 45% je nieco v neporiadku. ok, snowboardaci su katastrofalni, raftaci chvilkami trapni, ale toto je skutocne skvela komedia, ktora rozosmiala kazdeho, kto to so mnou pozeral.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Na úvod musím povedať, že som SW fan (nie nejaký strašný fanatik, ale pár hier na PC som mnohokrát hral a všetky filmy videl zo 20 krát). Dlho som si kládol otázku: prečo je stará trilógia lepšia (neporovnateľne)? Je tomu tak kvôli neuveriteľnej atmosfére, ktorú v nových dieloch kazí existencia nádherných efektov. Dobre, súboje sveteľnými mečmi sú v nových epizódach skutočne úchvatné a do každej epizódy by som ten súboj dal. Avšak prvý diel zničila existencia jar jar binxa a vodných ľudí, ktorá sa mi zdala až trápna a ďalšie dva diely prílišné množstvo zbytočných akčných scén (naháňačka na začiatku dvojky, jango fet, bitka na konci dvojky, bitka na začiatku trojky, grievous). Keby v nových filmoch ponechali skutočne krásne lighsaber bitky a omnoho viac času venovali samotnému životu a politike v galaxii, úroveň filmu by rapídne stúpla. Prerod Anakina na Darth Vadera je v 3. prerušovaný nekonečnými bitkami Obi-Wana s hordou robotou a grievousom. Napriek všetkej mojej nespokojnosti ostávam SW fanúšikom, milujem každý jeden z filmov a každoročne si aspoň zo dva razy pozriem každý diel.

Marley a já (2008)

Prekvapivo zábavná komédia končiaca nekonečným citovým obťažovaním. Ak ste už zažili stratu psa a vo vzťahu chcete naďalej zotrvať v roli drsného macha, nepozerajte s priateľkou :) Veľmi pekný a inteligentný rodinný film. 3.5 hviezdičky

Misfits: Zmetci (2009) (seriál)

Neviem, ci serial vysiel aj s dabingom, ale rozhodne odporucam pozerat v originale. Inak je plny takmer by som povedal satiry na vsetky mozne americke filmy o tom, ako superhrdinovia zachranuju svet. Prve 2 serie sa u mna najma vdaka oblubenej postave Nathana pohybuju medzi 4 a 5 hviezdickami, ale prichod navlas podobnej postave do tretej serie povazujem za hrubu chybu. Tato postava sa snazi Nathana napodobnovat, ale ocividne nedokaze uspiet. Inak pribeh stoji za to, postavy su nadherne a anglicky prizvuk kazdeho z hercov roztomily :)

Půlnoc v Paříži (2011)

5 hviezdičiek dávam filmom, ktoré ma ani chvíľu nevidia, oslovia ma skvelými hercami, krásnym prostredím, vtipom alebo vynikajúcim nápadom. Filmom, ktoré si dokážem vychutnať a od začiatku do konca neľutujem, že som si ich zapol. Rozprávkovo príjemnému Paris in Midnight dám päť hviezdičiek vďaka sympatickej prechádzke nekonečného romantika prechádzkou po splnenom sne. Nenapadá ma čo vytknúť, popravde ani ktorú konkrétnu situáciu zvelebiť a myslím, že tak to má byť. Film sa uberá jedným správnym smerom, jeho úroveň neklesne ani na okamih a skončí bez väčšej gradácie, ale jeho záver ma dokonale uspokojil. Mimoriadne príjemný zážitok odporúčam najmä ľuďom, ktorý sa aspoň zbežne orientujú v menách ako Hemmingway, Piccasso, či Fidgeraldovci, ale som presvedčený, že si ho užijú i tí, ktorým je umenie viac, či menej ukradnuté (sám som prečítal jedine väčšinu Hemmingwayových diel a napriek tomu som si ho náramne vychutnal).

300: Bitva u Thermopyl (2006) odpad!

Už dlho som nevidel niečo tak nekonečne otrasného. Kopa hlúpych dialógov a skutočne otrasných bojov ktorých spomalené zábery boli horšie ako neuveriteľne debilne zvládnuté kostýmy v štýle wrestling čo chodieval v pondelok večer na Eurosporte. Ešte ako tak prežiteľnej kráľovnej by som bol ochotný udeliť jednu záchrannú hviezdičku, ale po tom, čo tu vidím nepochopiteľných 78% a 66. najobľúbenejší film sa mi chce plakať. Pozrel som si to preto, lebo som čakal skutočne tupé dialógý (dočkal som sa) a neuveriteľné boje (taktiež som sa dočkal, ale v tom najhoršom slova zmysle). Najhorší soundtrack, najhoršie kostýmy, najhoršie akčné scénky a nekonečné množstvo tupých kamenných ksichtov..

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Ako milovnik tolkienovho diela hodnotim film slovom dokonalost. Hoci oproti knizke zmenene a keby som sa trochu posnazil, dokazal by som najst par drobnosti, ktore chybaju aj postavam (gwaihirovi medailon od trpaslikov), musim uznat, ze ten film milujem. Ked budem velky, na Novy Zeland sa musim ist pozriet :) Nakoniec: Moria je mojou najoblubenejsou castou zo vsetkych fantasy filmov. A Vigo Mortensen sa predvadza ako Pan herec.

Vymítač ďábla: Zrození (2004)

Pre mňa ako horrorového nováčika to bolo veľmi príjemné. Možno triky nevyšli všade úplne dokonalo, avšak príbeh okolo celej svätyne akokoľvek pritiahnutý za vlasy bol vskutku nádherný. SPOILER: Konkrétne začiatok - záber na bitevné pole posiate obrátenými krížmi ma okamžite nabudil. Keď sa tieto obrátené kríže objavovali aj v kostole, hneď mi prebiehali po chrbte zimomriavky. Keďže som sa horrorom doteraz vyhýbal, režisér ma dostal v každej napínavejšej scéne. Skrátka krv a adrenalín tiekol prúdom a mne sa to páčilo :)

Obřad (2011)

Exorcistickými filmami som zatiaľ nepresýtený. V polsedných dňoch som sa im začal venovať naplno. Včera exorcist: the beginning, predvčerom Constantine (asi 10 krát) a dnes toto. Infarktové stavy som chytal omnoho častejšie v exorcistovi, toto bolo skutočne hrôzostrašné len krátku chvíľu. Napriek tomu, že hlavná postava v The Rite a exorcistovi nesie veľmi podobné črty, bol som pomerne spokoojný. Antony Hopkins môjmu hodnoteniu výrazne pomohol. SPOILER: Jediný problém s týmito filmami, ktorý mám je fakt, že celý film krútim hlavou prečo si kňaz zvolil cirkev katolícku, keď v nejakej inej (tuším protestantskej, ale nie som si istý) by nemusel žiť v celibáte. Nakoniec: Záverčné vymietanie bolo skutočne úchvatné, ale ten exorcista sa mi páčil ešte o niečo viac.